Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    01-08-2008
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχω συνδεση 'conn-x' με διαμορφωτή - αποδιαμορφωτή τον " Baudtec C802 USB "
    Η εταιρία που μου πούλησε το προιόν μου εδωσε δίσκο εγκατάστασης για άλλο διαμορφωτή-αποδιαμορφωτή. Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει να με βοηθήσει να βρω τους κατάλληλους οδηγούς
    Λειτουργικό στο 1ο υπολογιστή Window XP και στον 2ο Window Vista
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    17-04-2006
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet

  3. #3
    Εγγραφή
    06-08-2006
    Μηνύματα
    260
    Downloads
    55
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    Δοκίμασε αυτόν, είναι από το original CD
    Attached Files Attached Files

  4. #4
    Εγγραφή
    01-08-2008
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε ευχαριστώ για τους drivers .
    Τους βρήκα και εγώ από το site μιας εταιρίας που το ίδιο modem το έχει με άλλο όνομα.
    Έκανα εγκατάσταση του modem και λειτουργεί κανονικα .
    Στο αρχείο είχε και έναν οδηγό για δημιουργία σύνδεσης ADSL
    Εκεί μπερδεύτηκε το πράγμα με τις απαιτούμενες ρυθμίσεις .Δεν συνδέεται βγάζοντας μύνημα ότι δεν έχω τις ίδιες ρυθμίσεις στο πρωτόκολλο με τον παροχέα.
    Θα μπορούσες να μου στειλεις αντίγραφο του cd εγκατάστασης του ΟΤΕ η τουλάχιστον τις ρυθμίσεις εγκατάστασης με κάποιον τρόπο
    Σε ευχαριστώ .

    ........Auto merged post: panagis1974 πρόσθεσε 8 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Η σελίδα που βρήκα τον όδηγο και έχει και οδηγούς για τα άλλα modem της BaudTec είναι
    www.artnet.com.my
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panagis1974 : 11-08-08 στις 13:03. Αιτία: auto merged post

  5. #5
    Εγγραφή
    06-08-2006
    Μηνύματα
    260
    Downloads
    55
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    Μπορεις να το κατεβάσεις από http://rapidshare.com/files/13662333...SB_CD.rar.html
    Γράψτο σε CD και κάνε την εγκατάσταση σύμφωνα με τις οδηγίες αφού απεγκαταστήσεις τους drivers της artnet. Καλή Επιτυχία

  6. #6
    Εγγραφή
    11-02-2008
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    D-Link 2640b
    μπορεις να βαλεις και drivers απο το f200 της crypto...φορουν ακριβως το ιδιο chipset της conexant....εγω το δουλευα με αυτους τους drivers....

  7. #7
    Εγγραφή
    01-08-2008
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για την βοήθεια .
    Θα το δοκιμασω το απόγευμα και ελπίζω να πετυχει
    Έκανα την ίδια ερώτηση στο αρμόδια site του παρόχου και μου απάντησε βέβαια ευγενέστατα αλλα στελνοντας με .....στις καλένδες!!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    06-08-2006
    Μηνύματα
    260
    Downloads
    55
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    Στο 2ο PC που έχεις Vista τρέξε το CD ως Administrator
    Στο 1ο με τα Win XP και με AutoRun είναι ΟΚ.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-08-2008
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ωραία .........και τώρα που λύσαμε το ένα πρόβλημα ας υποδεχθούμε με χαρά το επόμενο
    Λοιπόν ....
    Απεγκατέστησα το adsl modem (με τους drivers της artnet.com ) και χρησιμοποιώντας το δίσκο εγκατάστασης που μου έστειλες επανεγκατέστησα το modem
    Όλα καλά ώς εδώ δείχνει να λειτουργεί μια χαρά.
    Συνεχίζοντας με τις οδηγίες του CD πάτησα το sortcut που μου έβγαλε στην επιφάνεια εργασίας για σύνδεση και πέρασα τον username και τον κωδικό μου. Είχα ήδη βάλει στον οδηγό τις ρυθμίσεις που μου λέγαν οι οδηγίες του CD.
    Όταν πάτησα για σύνδεση δεν συνδέθηκε και έβγαλε μύνημα ότι το πρωτόκολλο internet (TCP/IP) του υπολογιστή δεν έίναι συμβατό με του παρόχου
    Τώρα τι κάνω..? Καμιά ιδέα?

    Με βλέπεις να μην είμαι ζορισμένος γιατί έχω καταφέρει να μπαίνω στο internet με τον φορητό μεσω δικτύωσης του φορητού με τον σταθερό Παρόλο αυτά νομίζω πως πρέπει να εγκαταστήσω και στον φορητό την σύνδεση (πάντα γι΄αυτόν με τα XP)

  10. #10
    Εγγραφή
    06-08-2006
    Μηνύματα
    260
    Downloads
    55
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    Μπορείς σε παρακαλώ να ξεκαθαρίσεις,
    Σταθερό PC- Λειτουργικό;
    Φορητό PC- Λειτουργικό;
    Σε ποιό από τα δύο συνδέεται το Baudtec μέσω USB;
    Πώς δικτυώνεις το φορητό στο σταθερό και πέρνεις Internet μεσω σταθερού; με τι modem/router το σταθερό σ'αυτη τη φάση συνδέεται στο Inernet;

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panagis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία .........και τώρα που λύσαμε το ένα πρόβλημα ας υποδεχθούμε με χαρά το επόμενο
    Λοιπόν ....
    Απεγκατέστησα το adsl modem (με τους drivers της artnet.com ) και χρησιμοποιώντας το δίσκο εγκατάστασης που μου έστειλες επανεγκατέστησα το modem
    Όλα καλά ώς εδώ δείχνει να λειτουργεί μια χαρά.
    Συνεχίζοντας με τις οδηγίες του CD πάτησα το sortcut που μου έβγαλε στην επιφάνεια εργασίας για σύνδεση και πέρασα τον username και τον κωδικό μου. Είχα ήδη βάλει στον οδηγό τις ρυθμίσεις που μου λέγαν οι οδηγίες του CD.
    Όταν πάτησα για σύνδεση δεν συνδέθηκε και έβγαλε μύνημα ότι το πρωτόκολλο internet (TCP/IP) του υπολογιστή δεν έίναι συμβατό με του παρόχου
    Τώρα τι κάνω..? Καμιά ιδέα?

    Με βλέπεις να μην είμαι ζορισμένος γιατί έχω καταφέρει να μπαίνω στο internet με τον φορητό μεσω δικτύωσης του φορητού με τον σταθερό Παρόλο αυτά νομίζω πως πρέπει να εγκαταστήσω και στον φορητό την σύνδεση (πάντα γι΄αυτόν με τα XP)
    Σου βγάζει στην μπάρα εργάσιας κάποιο εικονίδιο για το Modem;
    Αν ναί όταν το ανοίγεις τι στοιχεία σου δίνει;

  12. #12
    Εγγραφή
    01-08-2008
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Α. Για τον mylkogr :

    O σταθερός υπολογιστής έχει Window XP . Έχει γίνει η εγκατάσταση του moden BaudTec C802usb και η ρύθμιση της Conn-x ADSL σύνδεσης από υπάλληλο του ΟΤΕ, καθώς όπως προανέφερα όταν πήρα την σύνδεση μέσα στο κουτί είχε CD εγκατάστασης για άλλο modem. Στον υπολογιστή αυτόν μέχρι σήμερα όλα δουλεύουν καλά . Φυσικά η ταχύτητα που κατεβάζω ειναι μεχρι 105-110 Κbps και όχι 1Mbps που ονομαστικά είναι η σύνδεση μου. Η τηλεφωνική γραμμή είναι PSTN.

    O φορητός υπολογιστής έχει επίσης Win Xp . Σε αυτόν θέλω να κάνω την εγκατάσταση του modem και της σύνδεσης και δεν μπορώ.

    Aυτή την στιγμή για να μπορώ να έχω πρόσβαση στο δίκτυο μέσω του φορητού μου τον συνδέω με τον σταΘερό απευθείας με ένα καλώδιο crossover σε ένα τοππικό δίκτυο. Στον σταθερό έχω επιλέξει στην σύνδεση adsl na επιτρέπεται σε άλους συνδεδεμένους με αυτόν υπολογιστές να μπαίνουν στο internet. Έτσι μπαίνω στο internet από τον φορητό μου από μια Πύλη Internet. Εγώ προσπαθώ να μπορώ να μπαίνω και με δικιά του σύνδεση ADSL

    B για τον sdikr :

    Στη προσπάθεια πάντα να εγκαταστήσω το modem στο φορητό , ξέχωρα από το σταθερό , το modem δείχνει να εγκαθίσταται κανονικά και να έχει επικοινωνία με τον φορητο μου.
    Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν ενεργοποιώ την σύνδεση με τον πάροχο μου, βγαζοντας μου ένα μύνημα σχετικά με ασυμφωνία πρωτοκόλλων TCP/IP.
    Όσον αφορα τα στοιχεία που μου δίνει όταν ανοίγω το εικονίδιο στη μπάρα δεν ξερω τι ακριβώς θελεις να σου πω, και να πω την αλιηθεια δεν έχω και σχετικές γνώσεις να καταλαβαίνω τι μου δείχνει.
    Πιστεύω πως με τις ρυθμίσεις της σύνδεσης είναι το πρόβλημα (παρόλο που ακολούθησα κατά γράμμα της οδηγίες του οδηγού εγκατάστασης modem και σύνδεσης ).


    Αναμένοντας νέα σας σας χαιρετώ

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panagis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α. Για τον mylkogr :

    O σταθερός υπολογιστής έχει Window XP . Έχει γίνει η εγκατάσταση του moden BaudTec C802usb και η ρύθμιση της Conn-x ADSL σύνδεσης από υπάλληλο του ΟΤΕ, καθώς όπως προανέφερα όταν πήρα την σύνδεση μέσα στο κουτί είχε CD εγκατάστασης για άλλο modem. Στον υπολογιστή αυτόν μέχρι σήμερα όλα δουλεύουν καλά . Φυσικά η ταχύτητα που κατεβάζω ειναι μεχρι 105-110 Κbps και όχι 1Mbps που ονομαστικά είναι η σύνδεση μου. Η τηλεφωνική γραμμή είναι PSTN.

    O φορητός υπολογιστής έχει επίσης Win Xp . Σε αυτόν θέλω να κάνω την εγκατάσταση του modem και της σύνδεσης και δεν μπορώ.

    Aυτή την στιγμή για να μπορώ να έχω πρόσβαση στο δίκτυο μέσω του φορητού μου τον συνδέω με τον σταΘερό απευθείας με ένα καλώδιο crossover σε ένα τοππικό δίκτυο. Στον σταθερό έχω επιλέξει στην σύνδεση adsl na επιτρέπεται σε άλους συνδεδεμένους με αυτόν υπολογιστές να μπαίνουν στο internet. Έτσι μπαίνω στο internet από τον φορητό μου από μια Πύλη Internet. Εγώ προσπαθώ να μπορώ να μπαίνω και με δικιά του σύνδεση ADSL

    B για τον sdikr :

    Στη προσπάθεια πάντα να εγκαταστήσω το modem στο φορητό , ξέχωρα από το σταθερό , το modem δείχνει να εγκαθίσταται κανονικά και να έχει επικοινωνία με τον φορητο μου.
    Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν ενεργοποιώ την σύνδεση με τον πάροχο μου, βγαζοντας μου ένα μύνημα σχετικά με ασυμφωνία πρωτοκόλλων TCP/IP.
    Όσον αφορα τα στοιχεία που μου δίνει όταν ανοίγω το εικονίδιο στη μπάρα δεν ξερω τι ακριβώς θελεις να σου πω, και να πω την αλιηθεια δεν έχω και σχετικές γνώσεις να καταλαβαίνω τι μου δείχνει.
    Πιστεύω πως με τις ρυθμίσεις της σύνδεσης είναι το πρόβλημα (παρόλο που ακολούθησα κατά γράμμα της οδηγίες του οδηγού εγκατάστασης modem και σύνδεσης ).


    Αναμένοντας νέα σας σας χαιρετώ

    αν θυμάμαι καλά, με ανοιχτό το μενού, πατάς alt+p (or ctrl+p) και σου δίνει παραπάνω options, εκεί πρέπει να είναι σωστά ρυθμίσμενο το vpi/vci

  14. #14
    Εγγραφή
    06-08-2006
    Μηνύματα
    260
    Downloads
    55
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panagis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α. Για τον mylkogr :

    O σταθερός υπολογιστής έχει Window XP . Έχει γίνει η εγκατάσταση του moden BaudTec C802usb και η ρύθμιση της Conn-x ADSL σύνδεσης από υπάλληλο του ΟΤΕ, καθώς όπως προανέφερα όταν πήρα την σύνδεση μέσα στο κουτί είχε CD εγκατάστασης για άλλο modem. Στον υπολογιστή αυτόν μέχρι σήμερα όλα δουλεύουν καλά . Φυσικά η ταχύτητα που κατεβάζω ειναι μεχρι 105-110 Κbps και όχι 1Mbps που ονομαστικά είναι η σύνδεση μου. Η τηλεφωνική γραμμή είναι PSTN.

    O φορητός υπολογιστής έχει επίσης Win Xp . Σε αυτόν θέλω να κάνω την εγκατάσταση του modem και της σύνδεσης και δεν μπορώ.

    Aυτή την στιγμή για να μπορώ να έχω πρόσβαση στο δίκτυο μέσω του φορητού μου τον συνδέω με τον σταΘερό απευθείας με ένα καλώδιο crossover σε ένα τοππικό δίκτυο. Στον σταθερό έχω επιλέξει στην σύνδεση adsl na επιτρέπεται σε άλους συνδεδεμένους με αυτόν υπολογιστές να μπαίνουν στο internet. Έτσι μπαίνω στο internet από τον φορητό μου από μια Πύλη Internet. Εγώ προσπαθώ να μπορώ να μπαίνω και με δικιά του σύνδεση ADSL
    Ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά:
    1) Κατεβάζεις με "105-110 Κbps" για σύνδεση του "1Mbps" άρα είσαι σε ιδανική κατάσταση.
    2) Το Baudtec C802USB είναι USB modem και μπορεί να συνδεθεί ως γνωστόν σε εναν μόνο Η/Υ. Με τα υπάρχοντα δεδομένα η μόνη λύση για να έχεις Internet και στους 2 Η/Υ είναι αυτή που εφάρμοσες με το crossover. Για να έχεις μόνο στο φορητό σου ανεξάρτητα, πρέπει να αποσυνδέσεις το καλώδιο USB του BaudTec από το σταθερό σου Η/Υ και να το συνδέσεις στο φορητό, σε αντίστοιχη θύρα USB. Αν πάλι θέλεις να έχουν ταυτόχρονα και τα 2 PC ή και ανεξάρτητα το καθ'ένα πρόσβαση στο Internet, τοτε χρειάζεσαι modem/router. Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά ή όχι.

  15. #15
    Εγγραφή
    01-08-2008
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    αυτα έχουν μπει σωστα νομίζω από τον οδηγό Vpi=8, Vci=35
    Που θα μπορούσα να βρω τις απαιτούμενες ρυθμίσεις για σύνδεση του C802usb με Otenet?
    ή έστω γενικές οδηγίες για το θέμα για να αποκτήσω καποιες γνώσεις να καταλαβαίνω τι κάνω

    ........Auto merged post: panagis1974 πρόσθεσε 2 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mylkogr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά:
    1) Κατεβάζεις με "105-110 Κbps" για σύνδεση του "1Mbps" άρα είσαι σε ιδανική κατάσταση.
    2) Το Baudtec C802USB είναι USB modem και μπορεί να συνδεθεί ως γνωστόν σε εναν μόνο Η/Υ. Με τα υπάρχοντα δεδομένα η μόνη λύση για να έχεις Internet και στους 2 Η/Υ είναι αυτή που εφάρμοσες με το crossover. Για να έχεις μόνο στο φορητό σου ανεξάρτητα, πρέπει να αποσυνδέσεις το καλώδιο USB του BaudTec από το σταθερό σου Η/Υ και να το συνδέσεις στο φορητό, σε αντίστοιχη θύρα USB. Αν πάλι θέλεις να έχουν ταυτόχρονα και τα 2 PC ή και ανεξάρτητα το καθ'ένα πρόσβαση στο Internet, τοτε χρειάζεσαι modem/router. Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά ή όχι.
    Γεια σου και ευχαριστώ και online,
    Θέλω να εγκαταστήσω την σύνδεση στο φορητό (όπως είναι τώρα στον σταθερό) για να μπωρώ να μπαίνω στο internet με το φορητό ενώ ο σταθερός είναι κλειστός

    ........Auto merged post: panagis1974 πρόσθεσε 3 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Τα προβλήματα που αναφέρω κατά την προσπάθεια σύνδεσης μου με τον φορητό παρουσιάζονται φυσικα όταν βγάλω το usb από το σταθερό (βγαλμένο και το crossover καλώδιο), το βάλω στο φορητό και κάνω ενεργοποίηση σύνδεσης από το φορητό
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panagis1974 : 14-08-08 στις 12:12. Αιτία: auto merged post

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 143
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-08, 09:29
  2. Acer 5920G οδηγοι για XP
    Από Gr_Soul στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-08, 10:59
  3. Οδηγοι για ρουτερ?
    Από vips στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-07, 13:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας