Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    28-09-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    DSLAM
    Net One - ΚΑΡΟΛΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / (dB)
    Καλησπέρα.
    Πήρα σήμερα το ασύρματο Speedtouch της Net One. To router συνδέεται με τον υπολογιστή του αδερφού μου με ethernet και με τον δικό μου με WiFi, σε άλλο δωμάτιο.

    Όταν έχω το ασύρματο δίκτυο χωρίς security, η κάρτα WiFi του pc μου το αναγνωρίζει κανονικά και συνδέεται (όπως τώρα π.χ.).

    Προσπάθησα να το κλειδώσω. Με το pc του αδερφού μου πήγα στις ρυθμίσεις του Speedtouch και δοκίμασα την παράμετρο "Νew Stations Are Allowed (registration)" και για encryption έβαλα Wep και σημείωσα to "Wep Encryption Key". Έπειτα πήγα στον υπολογιστή μου και έτρεξα το πρόγραμμα της κάρτας WiFi. Αναγνωρίζει το Speedtouch, όταν όμως πάω να κάνω connect έχοντας βάλει στο πεδίο WEP (και με την επιλογή "create with passphrase" και με "enter key manually) το wep encryption key που είχα σημειώσει προηγουμένως, περίμενω πολλή ώρα και δεν γίνεται τίποτα......κάνει searching υποτίθεται αλλά στο signal δεν έχει καμία ένδειξη.

    Τι κάνω λάθος;

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Χρησιμοποιείς ιδιου τυπου κλειδι και στα δυο? Υπάρχει wep Hex key , και wep ASCII key

  3. #3
    Εγγραφή
    11-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Linksys Wag200g
    Οι ρυθμισεις στην ασυρματη καρτα δικτυου του υπολογιστη ειναι στο αυτοματο; Εισαι σιγουρος οτι γραφεις το σωστο key; Δεν μπορεις να δεις ουτε την σελιδα του speedtouch; Για βαλε wpa2 κρυπτογραφηση

  4. #4
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Βάλε για επιλογή την New stations are allowed (automatically) και για κρυπτογράφηση WPA γιατί με WPA2 μπορεί να έχει ασυμβατότητα με την wifi κάρτα του laptop. Θα δουλέψει σίγουρα.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-09-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    DSLAM
    Net One - ΚΑΡΟΛΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SantoPtol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε για επιλογή την New stations are allowed (automatically) και για κρυπτογράφηση WPA γιατί με WPA2 μπορεί να έχει ασυμβατότητα με την wifi κάρτα του laptop. Θα δουλέψει σίγουρα.


    Το "new stations are allowed (automatically)" δηλαδή δεν σημαίνει ότι θα είναι ξεκλείδωτο το δίκτυο; Εγώ αυτό υπέθεσα με τις πολύ λίγες γνώσεις που έχω για το θέμα. Θέλω να έχω πρόσβαση μόνο εγώ με WiFi, ουσιαστικά ο μόνος λόγος που έβαλα WiFi είναι ότι δεν μπορώ να βάλω καλώδιο. Αν το κάνω αυτό και κρυπτογράφηση WPA είμαι ok?

    Ευχαριστώ και τα υπόλοιπα παιδιά για τις απαντήσεις.
    Wep hex και ASCII ντεν καταλαμπαίνει, δεν έχει τέτοια διαφοροποίηση νομίζω όυτε η σελίδα του Speedtouch ούτε το πρόγραμμα της κάρτας WiFi.

    Θα δοκιμάσω αυτό με το WPA αργότερα. Έτσι κι αλλιώς το κοίταξα στο internet και διάβασα πώς είναι πιο αποτελεσματικό από το WEP.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Στην επιλογή που σου έιπα εγώ κάνει το εξής:
    Αν κάποιος ξέρει το passphrase που θα βάλεις για κωδικό (λογικά θα τον ξέρεις μόνο εσύ) τότε το router θα τον δέχεται αυτόματα, δηλαδή πολύ εύκολα.

    Με την επιλογή την δικιά σου έπρεπε να κάνεις registration μέσα στο router, πράγμα τρέχα γύρευε για έναν αρχάριο χρήστη.

    Προτειμώ την WPA κωδικοποίηση γιατί για passphrase μπορείς να βάλεις ότι θες πχ 123456 και δεν μπλέκεις με Wep hex και ASCII.

    Ελπίζω να βοήθησα.

  7. #7
    Εγγραφή
    28-09-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    DSLAM
    Net One - ΚΑΡΟΛΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SantoPtol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην επιλογή που σου έιπα εγώ κάνει το εξής:
    Αν κάποιος ξέρει το passphrase που θα βάλεις για κωδικό (λογικά θα τον ξέρεις μόνο εσύ) τότε το router θα τον δέχεται αυτόματα, δηλαδή πολύ εύκολα.

    Με την επιλογή την δικιά σου έπρεπε να κάνεις registration μέσα στο router, πράγμα τρέχα γύρευε για έναν αρχάριο χρήστη.

    Προτειμώ την WPA κωδικοποίηση γιατί για passphrase μπορείς να βάλεις ότι θες πχ 123456 και δεν μπλέκεις με Wep hex και ASCII.

    Ελπίζω να βοήθησα.


    Βοήθησες πάρα πολύ! Ευχαριστώ

  8. #8
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Λοιπόν, άκου πως έχει με το συγκεκριμένο router:

    (Θα σου πω πως δούλεψε σ'εμένα)
    Θέλεις τουλάχιστον ΔΥΟ υπολογιστές από τους οποίους ο ένας πρέπει να είναι με ΕΝΣΥΡΜΑΤΗ σύνδεση.

    Πας στη σελίδα (δεν το έχω μπροστά μου) με τις ρυθμίσεις και του λες "only via registration". Αυτό τι σημαίνει:
    Οτι παίρνει τις MAC addresses από τα μηχανάκια που επιτρέπονται να μπαίνουν.

    Για να τις καταγράψει όμως, πρέπει να δεις κάτω μια επιλογή που έχει "register mode" ή "register computers" δεν θυμάμαι.

    Πας λοιπόν εκεί (από το ΕΝΣΥΡΜΑΤΟ μηχάνημα) και πριν πατήσεις, πας στο ασύρματο και κάνεις "scan". Βρίσκεις το δίκτυό σου και μετά πας στο ΕΝΣΥΡΜΑΤΟ, και του λες να μπεί σε register mode. Από εκείνη τη στιγμή έχεις περίπου 1 λεπτό να πας στο ασύρματο μηχάνημα και να του πεις να συνδεθεί. Του δίνεις το passphrase (έχε το στο clipboard για να το κάνεις γρήγορα) και θα σου συνδεθεί

    Εγώ το έκανα με ένα pc αλλά μόλις πάτησα το "register mode", έβγαλα το καλώδιο και έκανα τη διαδικασία που σου είπα

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  9. #9
    Εγγραφή
    28-09-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    DSLAM
    Net One - ΚΑΡΟΛΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / (dB)
    Δεν κατάλαβα...

    Ουσιαστικά αυτό που θέλω να μάθω είναι: αν βάλω την επιλογή να δέχεται μόνο registered new stations,πώς θα κάνω register το συγκεκριμμένο pc που θέλω;

    edit: Τελικά το βρήκα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος unit345 : 24-08-08 στις 23:42.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-08, 19:52
  2. πως θα δω σελίδα όταν είναι κλειδωμένο το περιεχόμενο;
    Από kotsnirvana στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-08, 23:19
  3. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-07, 22:02
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-07, 14:53
  5. Οταν ισοπεδωνονται ολα.......
    Από dreadlord στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-04, 12:20

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας