Σελ. 1 από 41 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 602
  1. #1
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Ακούγοντας χθες τις ειδήσεις για τα νέα φορολογικά μέτρα, ένοιωσα να μου αναβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Έριξα τις χριστοπαναγίες της ζωής μου.

    Παρόλο που έχω μετοχές και εισπράτω κάποια μερίσματα, δεν ενοχλούμαι ιδιαίτερα από αυτά ειδικά τα μέτρα. Από ότι διάβασα οι μετοχές που θα έχουν αγορασθεί μέχρι 31/12/2008 δεν θα φορολογηθούν όποτε κι αν τις πωλήσω. Τώρα για τα μερίσματα θα υπάρξει μια ζημιά 100 ευρώ τον χρόνο με βάση τα σημερινά δεδομένα. Η ετήσια μερισματική απόδοση του επενδυμένου κεφαλαίου μου θα είναι ακόμη πιο μικρή από ότι είναι σήμερα σε σχέση με τα επiτόκια των προθεσμιακών καταθέσεων των τραπεζών. Είναι πολύ πιθανό στο μέλλον, αν τα πράγματα καλυτερεύσουν στον χρηματιστήριο και απεγκλωβιστώ από τις σημερινές ζημιές, να πουλήσω όλες τις μετοχές και να βρω την ησυχία μου. Να μην με λένε και κερδοσκόπο και φοροαποφεύγοντα.

    Εκείνο που με έκανε κυριολεκτικά να τα ψάλλω στον Αλογοσκούφη έτσι όπως δεν τα έχω ψάλλει ποτέ σε άνθρωπο, είναι η κατάργηση του αφορολόγητου ορίου για τους Ελεύθερους επαγγελματίες και εισοδηματίες!!! Το πρώτο σίγουρα δεν είμαι και όσο για το δεύτερο, εισπράττω ένα ενοίκιο περίπου 300 ευρώ μεικτά τον μήνα. Επομένως φαίνεται να ανήκω στην δεύτερη κατηγορία.

    Ολοι ξέρουμε ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες φοροδιαφεύγουν με κάθε τρόπο. Εδώ ένα βιβλίο 5.5 ευρώ αγόρασα από κατάστημα που λειτουργεί μέσα σε Carrefour και ο ιδιοκτήτης μου είπε ένα "εντάξει" για να με διώξει καθώς εγώ περίμενα την απόδειξή μου. Την επόμενη φορά, όμως, δεν θα του την χαρίσω.

    Ομως η φοροδιαφυγή συγκεκριμένων επαγγελματικών ομάδων τι σχέση έχει με τα εισοδήματα από ενοίκια που για να φορολογηθούν με 10% πρέπει να δηλωθούν φυσικά; Επίσης υπάρχει και ο έλεγχος με το τι δηλώνει ο νοικάρης στη φορολογική του δήλωση που ανεβάζει το ρίσκο της φοροδιαφυγής και φυσικά εκτός από παράνομους μετανάστες, όλοι οι άλλοι οι ενοικιαστές έχουν συμφέρον να δηλώσουν το ενοίκιο που πληρώνουν. Λοιπόν εδώ δεν υπάρχει μεγάλη φοροδιαφυγή και όπου υπάρχει με το 10% τιμωρούνται μόνο όσοι δεν φοροδιαφεύγουν.

    Ακούω λοιπόν ότι ακόμη και αυτοί που ως μοναδικό εισόδημα έχουν μόνο ένα ενοίκιο, θα πληρώσουν το 10%. Δηλαδή αν το μοναδικό μου εισόδημα ήταν 3.000 ευρώ τον χρόνο από αυτό το ενοίκιο, θα έπρεπε να πληρώσω 300 ευρώ φόρο. Ή μήπως αυτό θα συμβεί αν έχω ως εισόδημα μόνο αυτό το ενοίκιο; Αν π.χ. εισπράτω και μια μικρή σύνταξη και θεωρούμαι συνταξιούχος τότε το αφορολόγητο των 12.000 ευρώ ισχύει;

    Φυσικά είναι επακόλουθο ότι αν έχεις εισοδήματα μόνο από αυτό το ενοίκιο, δεν έχεις και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Και είναι πολύ πιθανό ότι ακόμη και στην πρόνοια να απευθυνθείς δεν θα σου αναγνωρίσουν παροχή υπηρεσιών, καθώς... εισπράτεις αυτό το ένα ενοίκιο.

    Αρα λοιπόν θα τα πάρουν από τον πιο εκτεθημένο οικονομικά και ασφαλιστικά άνθρωπο. Αλλά θα δώσουν... επίδομα θέρμανσης στους χαμηλοσυνταξιούχους και μακροχρόνια άνεργους. Εστω και με κάποια κριτήρια, όπως λένε. Φυσικά θα του φορτώσουν... και το τέλος ακίνητης περιουσίας!!! Να μην αναφέρω και το κτηματόσημο!

    Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως τα εισοδήματα από ενοίκια μπορούν να μπουν σε μια κατηγορία όπου το αφορολόγητο δεν θα ισχύει πια. Δηλαδή αν δεν δηλώνεις εισοδήματα από καμιά άλλη πηγή θεωρήσαι αυτομάτως "εισοδηματίας" και άρα δεν έχεις αφορολόγητο; Και άρα φορολογήσαι με 10% ακόμη και με το μοναδικό εισόδημα των 3.000 ευρώ;;;

    Ενας λοιπόν, άνθρωπος, που έχει ετήσιο εισόδημα μόνο από ενοίκια 3.000 ευρώ, τι θα πρέπει να κάνει καθώς θα θεωρηθεί φοροφυγάς, ή φοροαποφεύγων και θα του ζητηθεί να καλύψει τις... μαύρες τρύπες ως κεφαλαιοκράτης και να πληρώσει φόρους επί φόρων;

    Αν αυτό τελικά αποδειχθεί όντως έτσι και δεν διορθωθεί και δεν διευκρινιστεί άμεσα, τί να πω και εγώ; Είναι και ευαίσθητος ο Αλογοσκούφης και κάνει αγωγές, γιαυτό δεν μπορώ να δώσω συστάσεις δημόσια για το τι θα έπρεπε να του κάνει αυτός ο άνθρωπος ο οποίος θα δεχόταν ένα παράλογο και εξωφρενικό κτύπημα και στην πιο στοιχειώδη επιβίωσή του.


    Τώρα όσο αφορά την αύξηση των τελών κυκλοφορίας, όπου μαζί με το παπάκι μου έφθανα στο σημείο να πληρώνω πάνω από 460 ευρώ τον χρόνο, ξεκίνησα ήδη την διαδικασία να πουλήσω το σημερινό μου τζιπ των 2000 κκ, για να πάρω ένα μικρό το πολύ 1300 κκ. Του χρόνου, όταν είναι να λήξει και η ασφάλεια θα πουλήσω και το παπάκι για να γλυτώσω τα 150 ευρώ τον χρόνο που πλήρωνα για ασφάλεια και τέλη κυκλοφορίας.

    Βαρέθηκα να πληρώνω σ'αυτήν την κωλο-χώρα, όπου κάθε μέρα τρέμω στην ιδέα ότι θα ξυπνήσω σε έναν νέο φορολογικό εφιάλτη.


    Και όσο για τις φοροελαφρύνσεις από το 2011 με 1% κάθε χρόνο για φυσικά πρόσωπα κτλ, ζήσε Μάη μου... Μέχρι τότε ποιος ζει και ποιος πεθαίνει, και ποιος θα είναι κυβέρνηση. Παραμύθια και στάχτη στα μάτια μας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 28-08-08 στις 09:25.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Το ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες προσπαθούν να φοροδιαφύγουν δε σημαίνει ότι πρέπει να τους δώσεις άλλο ένα κίνητρο (ακόμα πιο βαριά φορολογία) για να το κάνουν...
    Απορούσα που δεν υπήρχε θέμα μέχρι τώρα και υπάρχουν θέματα για τόσα άλλα πράγματα που δε μας αγγίζουν ούτε στο ελάχιστο όσο η ανικανότητα αυτού του οικονομικού επιτελείου να συμμαζέψει τα έξοδα επί 3+ χρόνια και πρέπει να την πληρώνουν όπως πάντα τα "κορόιδα"...
    Στο κλασσικό σχόλιο "δεν υπάρχουν μαγικά ραβδιά" απλά θα πω ότι και γω χωρίς το LSE τα ίδια πράγματα θα έκανα, τα πιο εύκολα...Κοπάνα όποιον μπορείς και κάνε την κότα όπου δε σε παίρνει...
    Γενικά συμφωνώ σε όλο το ποστ προφανώς και να συμπληρώσω ότι αυτά ισχύουν από το 2008. Αδυνατώ να το πιστεψω ότι τόσο μπακαλίστικα (λάθος έκφραση καθώς και ο μπακάλης κάνει καλύτερο προγραμματισμό, γιαυτό και κρατάει το μαγαζί του) τους λείπανε τόσα ΕΕΕ φέτος και το ανακοινώσανε σχεδόν στο τελευταίο τρίμηνο του έτους !!!!
    Πραγματικά μένω άφωνος...

  3. #3
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Και όσο για τις φοροελαφρύνσεις από το 2011 με 1% κάθε χρόνο
    Γιατί, αυτοί θα είναι κυβέρνηση;



    Δεν υπάρχει περίπτωση μετά από όλα αυτά, η πλέον αντιλαϊκή κυβέρνηση -που έχει ξεπεράσει και τη κυβέρνηση Μητσοτάκη (φτου στο κόρφο μας φτου!!)- να ξανακερδίσει εκλογές...


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  4. #4
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    Pirelli
    Δεν καταλαβαίνω γιατί εκπλήσσεσαι kennyyy.
    Πέρσι το καλοκαίρι (Ιούλιο ή Αύγουστο) δεν ανακοίνωσαν ξαφνικά ότι πρέπει να μαζεύουμε τις αποδείξεις από εστιατόρια για να καταθέσουμε για έκπτωση στον φόρο ?

  5. #5
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Το ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες προσπαθούν να φοροδιαφύγουν δε σημαίνει ότι πρέπει να τους δώσεις άλλο ένα κίνητρο (ακόμα πιο βαριά φορολογία) για να το κάνουν...
    Την επιβάρυνση του 10% κυρίως αυτοί που δηλώνουν πολύ κοντα στα πραγματικά τους εισοδήματα θα την πληρώσουν. Ειδικά οι νεοεισερχόμενοι. Οι δε "πένοντες" γιατροί κτλ και γενικά αυτοί που έχουν μεγάλα περιθώρια φοροδιαφυγής, το πολύ να φοροδιαφύγουν ακόμη περισσότερο ή να αυξήσουν τις αμοιβές τους "κατά τι" για να αντισταθμίσουν τις απώλειες.

    Δεν αντιμετωπίζεται έτσι η φοροδιαφυγή όταν οι φοροδιαφεύγοντες εξακολουθούν να λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο ανεξέλεγκτα. Απλώς όσοι έχουν τα περιθώρια θα δημιουργήσουν ένα νέο σημείο ισοροπίας και φυσικά ο απλός πολίτης θα την πληρώσει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

    Τα μέτρα είναι του κώλου, εισπραχτικά για τις ανάγκες της στιγμής και μετά από αυτά το χάος.

    Γιατί δεν ακούσαμε τίποτα για τους συμβολαιογράφους, να μας εξηγήσει ο κ. Βουλγαράκης πως η γυναίκα του δηλώνει εισόδημα 400.000 ευρώ τον χρόνο; Πως μια τέτοια δουλειά μπορεί να δικαιολογεί τέτοια υπερκέρδη;

    Μα καλά όλοι γυναίκες συμβολαιογράφους έχουν εκεί μέσα και δεν τολμούν να τους αγγίξουν;

    Ιδού το μεγάλο κεφάλαιο με την ελάχιστη ή ανύπαρκτη αναπτυξιακή αξία. Και μας προκαλεί!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 28-08-08 στις 09:58.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  6. #6
    Το avatar του μέλους largo
    largo Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kennyyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες προσπαθούν να φοροδιαφύγουν δε σημαίνει ότι πρέπει να τους δώσεις άλλο ένα κίνητρο (ακόμα πιο βαριά φορολογία) για να το κάνουν...

    Πραγματικά μένω άφωνος...
    Δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Κάποιοι ελευθεροι επαγγελματίες κλέβουν και στο εισόδημα και στο ΦΠΑ. Όχι όμως όλοι. Γιατί λοιπόν να την πληρώσουν όλοι ;

    Επίσης αυτοί που δεν υπάρχουν στην Εφορία, και λειτουργουν τελειως μαυρα, πως θα τους πιάσει ; Δεν θα τους πιάσει, και πάλι την πληρώνουν όσοι λειτουργούν νόμιμα.

    Εγώ δεν μένω άφωνος, όπως δεν είχα μείνει και άφωνος στα περίφημα Αντικειμενικά Κριτήρια του ΠΑΣΟΚ (1994-2000). Είναι σαφές τι θέλουν να πετύχουν. Να κλείσουν οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις και να είναι όλοι χρεωμένοι.

    Παντως υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ που είναι ευχαριστημένοι. Κλέβουν 60.000 ευρώ τον χρόνο, δηλώνουν 15.000 ευρώ, θα πληρώσουν 1500 ευρώ και καθάρισαν. Ξεπλύθηκαν.

    Αυτό είναι η Ελλάδα, ένα τεράστιο πλυντήριο.

    Λυπάμαι που είμαι αναγκασμένος να ζω σε αυτή την χώρα.....

  7. #7
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    greece
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Η γελεοιότητα ο εμπαιγμός και η ανευθυνότητα σε όλο της το μεγαλείο. Οι άνθρωποι είναι καραγιόζηδες. Πρέπει όλοι να βγούμε στους δρόμους και να τους διώξουμε τους αλήτες. Τώρα βέβαια ποιός θα αναλάβει τα ηνία σε περίπτωση εκλογών είναι άλλη υπόθεση γιατί οι περισσότεροι από τους 300 είναι κλέφτες. Τους εαυτούς τους έπρεπε να κυνηγούν και στους εαυτούς τους έπρεπε να επιβάλλουν φόρους. Μήπως πρέπει να αλλάξουμε χώρα? και να τους αφήσουμε μόνους τους. ΟΥΣΤ ΛΑΜΟΓΙΑ!

    Α και κάτι τελευταίο. Έχω δελτίο παροχής τα τελευταία δέκα χρόνια και ποτέ δεν απέκρυψα ούτε ένα ευρώ από τα εισοδήματά μου. Μάλλον είναι καιρός να αρχίσω να κλέβω και εγώ.

    Ξέρετε πόσοι μισθωτοί έχουν και δελτίο παροχής ώστε να μπορούν νομότυπα να αναλαμβάνουν κάποιες εξωτερικές δουλίτσες και να συμπληρώνουν το εισόδημά τους? Όλοι αυτοί θα κλείσουν τα βιβλία τους και θα κάνουν τη δουλειά τους παράνομα εξευτελίζοντας περισσότερο τις τιμές.

  8. #8
    Το avatar του μέλους largo
    largo Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macuser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γελεοιότητα ο εμπαιγμός και η ανευθυνότητα σε όλο της το μεγαλείο. Οι άνθρωποι είναι καραγιόζηδες. Πρέπει όλοι να βγούμε στους δρόμους και να τους διώξουμε τους αλήτες. Τώρα βέβαια ποιός θα αναλάβει τα ηνία σε περίπτωση εκλογών είναι άλλη υπόθεση γιατί οι περισσότεροι από τους 300 είναι κλέφτες. Τους εαυτούς τους έπρεπε να κυνηγούν και στους εαυτούς τους έπρεπε να επιβάλλουν φόρους. Μήπως πρέπει να αλλάξουμε χώρα? και να τους αφήσουμε μόνους τους. ΟΥΣΤ ΛΑΜΟΓΙΑ!
    Φίλε μου είναι όμως μια καθόλα νόμιμα εκλεγμένη κυβέρνηση. Καλά κάνουν και αυτοι και οι προηγούμενοι. Αφού τους ψηφίζουμε.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την επιβάρυνση του 10% κυρίως αυτοί που δηλώνουν πολύ κοντα στα πραγματικά τους εισοδήματα θα την πληρώσουν. Ειδικά οι νεοεισερχόμενοι. Οι δε "πένοντες" γιατροί κτλ και γενικά αυτοί που έχουν μεγάλα περιθώρια φοροδιαφυγής, το πολύ να φοροδιαφύγουν ακόμη περισσότερο ή να αυξήσουν τις αμοιβές τους "κατά τι" για να αντισταθμίσουν τις απώλειες.

    Δεν αντιμετωπίζεται έτσι η φοροδιαφυγή όταν οι φοροδιαφεύγοντες εξακολουθούν να λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο ανεξέλεγκτα. Απλώς όσοι έχουν τα περιθώρια θα δημιουργήσουν ένα νέο σημείο ισοροπίας και φυσικά ο απλός πολίτης θα την πληρώσει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

    Τα μέτρα είναι του κώλου, εισπραχτικά για τις ανάγκες της στιγμής και μετά από αυτά το χάος.

    Γιατί δεν ακούσαμε τίποτα για τους συμβολαιογράφους, να μας εξηγήσει ο κ. Βουλγαράκης πως η γυναίκα του δηλώνει εισόδημα 400.000 ευρώ τον χρόνο; Πως μια τέτοια δουλειά μπορεί να δικαιολογεί τέτοια υπερκέρδη;

    Μα καλά όλοι γυναίκες συμβολαιογράφους έχουν εκεί μέσα και δεν τολμούν να τους αγγίξουν;

    Ιδού το μεγάλο κεφάλαιο με την ελάχιστη ή ανύπαρκτη αναπτυξιακή αξία. Και μας προκαλεί!!!
    Όταν κάποιος δηλώνει εισόδημα 400000 ευρώ, σημαίνει ότι φορολογείται για 400000 ευρώ. Ειδικά οι συμβολαιογράφοι δεν μπορούν να κρύψουν ούτε δραχμή από τα έσοδά τους.

    Το πρόβλημα είναι με αυτούς που δηλώνουν 7000 και 8000 ευρώ, ενώ διατηρούν πχ μαγαζί στην Ερμού. Οι περισσότεροι ελεύθεροι επαγγελματίες και καταστηματάρχες δηλώνουν κάτω από 10500 ευρώ εισόδημα. Δύο πράγματα μπορούν να γίνουν. Κατάργηση του αφορολόγητου ορίου, ώστε να πληρώνουν φόρο ότι και να δηλώνουν (για άμεσα έσοδα) και δεύτερον επαναφορά των κριτηρίων διαβίωσης έτσι ώστε κάποιος που έχει π.χ. Μερσεντές CLK 200 να μην μας λέει ότι πεινάει κιόλας... Μάλιστα όταν η μισή Ελλάδα φοροδιαφεύγει εκτός από το να στείλει το κράτος εφοριακό σε κάθε σπίτι (όπως κάνουν π.χ. στις ΗΠΑ) λίγα άλλα μπορεί να κάνει.

  10. #10
    Εγγραφή
    23-10-2003
    Περιοχή
    athina
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    774
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13975 / 985
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    SAGEM 2404
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν κάποιος δηλώνει εισόδημα 400000 ευρώ, σημαίνει ότι φορολογείται για 400000 ευρώ. Ειδικά οι συμβολαιογράφοι δεν μπορούν να κρύψουν ούτε δραχμή από τα έσοδά τους.

    Το πρόβλημα είναι με αυτούς που δηλώνουν 7000 και 8000 ευρώ, ενώ διατηρούν πχ μαγαζί στην Ερμού. Οι περισσότεροι ελεύθεροι επαγγελματίες και καταστηματάρχες δηλώνουν κάτω από 10500 ευρώ εισόδημα. Δύο πράγματα μπορούν να γίνουν. Κατάργηση του αφορολόγητου ορίου, ώστε να πληρώνουν φόρο ότι και να δηλώνουν (για άμεσα έσοδα) και δεύτερον επαναφορά των κριτηρίων διαβίωσης έτσι ώστε κάποιος που έχει π.χ. Μερσεντές CLK 200 να μην μας λέει ότι πεινάει κιόλας... Μάλιστα όταν η μισή Ελλάδα φοροδιαφεύγει εκτός από το να στείλει το κράτος εφοριακό σε κάθε σπίτι (όπως κάνουν π.χ. στις ΗΠΑ) λίγα άλλα μπορεί να κάνει.
    Θα μπορουσε να μειωσει τα δημοσια(κρατικα) εξοδα, αλλα βεβαια οι φωστηρες οικονομολογοι το μονο που σκεφτονται οταν δεν υπαρχουν λεφτα ειναι να βαζουν νεους φορους.

    Αν εγω δηλαδη πληρωνομαι 700 ευρω το μηνα και εχω εξοδα 1000 ευρω, το λογικο ειναι να παω να ζητησω αυξηση απο το αφεντικο μου και οχι να μειωσω τα εξοδα μου;;;;
    Δικηγοροι, ζωγραφοι, δημοσιογραφοι, πολιτικοι. Οι μονοι ανθρωποι στον κοσμο που μπορουν να κανουν το μαυρο.....ασπρο

    "Look in the doubt we've wallowed
    Look at the leaders we've followed
    Look at the lies we've swallowed
    And I don't want to hear no more"

  11. #11
    Το avatar του μέλους largo
    largo Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν κάποιος δηλώνει εισόδημα 400000 ευρώ, σημαίνει ότι φορολογείται για 400000 ευρώ. Ειδικά οι συμβολαιογράφοι δεν μπορούν να κρύψουν ούτε δραχμή από τα έσοδά τους.

    Το πρόβλημα είναι με αυτούς που δηλώνουν 7000 και 8000 ευρώ, ενώ διατηρούν πχ μαγαζί στην Ερμού. Οι περισσότεροι ελεύθεροι επαγγελματίες και καταστηματάρχες δηλώνουν κάτω από 10500 ευρώ εισόδημα. Δύο πράγματα μπορούν να γίνουν. Κατάργηση του αφορολόγητου ορίου, ώστε να πληρώνουν φόρο ότι και να δηλώνουν (για άμεσα έσοδα) και δεύτερον επαναφορά των κριτηρίων διαβίωσης έτσι ώστε κάποιος που έχει π.χ. Μερσεντές CLK 200 να μην μας λέει ότι πεινάει κιόλας... Μάλιστα όταν η μισή Ελλάδα φοροδιαφεύγει εκτός από το να στείλει το κράτος εφοριακό σε κάθε σπίτι (όπως κάνουν π.χ. στις ΗΠΑ) λίγα άλλα μπορεί να κάνει.
    Αυτα που λες είναι απαράδεκτα. Είμαστε Η ΟΧΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΧΩΡΑ ; Που τα έχεις δει αυτά τα μέτρα; ΠΟΥΘΕΝΑ.

    Αν κάποιος κλέβει το κρατος, να τον πιάσουν και να τον σκίσουν. Αλλά η γενίκευση είναι απλά απαράδεκτη. Και ευνοεί αυτούς που κλέβουν. Σαφέστατα. Τους ξεπλένουν οτι κλέβουν.

    Οσο για τα τεκμήρια, και αυτό είναι τρίχες και μάλιστα κατσαρές. Υπάρχουν τρόποι να μην φαίνεται τίποτα. Δεν τα ξερεις ίσως καλά.

    Τέλος να σε ρωτήσω τι είναι ΦΟΡΟΣ και αν γνωρίζεις ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΦΟΡΟΥΣ και ΦΠΑ στα πάντα. Ακόμα και στο νερό που πίνουμε. Σκέψου το λίγο.

  12. #12
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Εδώ για έναν ελεύθερο επαγγελματία χρειάζεται λογιστής; Κατά την γνώμη μου όχι. Θα μπορούσε να υπάρχει ένα αυτόματο σύστημα (η υποδομή με το τάξις υπάρχει). Πόσα έβγαλες αυτό το τρίμηνο κύριε τόσα... Τι αγορές έκανες αυτό το τρίμηνο κύριε; Αυτές. Αυτό ήταν, τελείωσε.

    Αυτό που ειπώθηκε παραπάνω μου φαίνεται σωστό. Δεν μπορεί ο άλλος με μερσεντές να λέει ότι βγάζει τα ίδια λεφτά με μένα που πάω στη δουλειά μου με ποδήλατο (κυριολεκτικά).

    Άσχετο, θα μπορούσα να δηλώσω το ποδήλατο σαν επαγγελματικό έξοδο;
    Heh, screw you guys... I'm going home!

  13. #13
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    για αλλη μια φορα επιβραβευονται οι κλεφτες και φοροφυγαδες , στρατιωτικου τυπου τιμωρια απο την ΝΔ , αφου δεν βγαινουν να πληρωσουν οι φταιχτες θα τη πληρωσετε ολοι σας.
    They see me postin', they hatin'...

  14. #14
    Το avatar του μέλους largo
    largo Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dvm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ για έναν ελεύθερο επαγγελματία χρειάζεται λογιστής; Κατά την γνώμη μου όχι. Θα μπορούσε να υπάρχει ένα αυτόματο σύστημα (η υποδομή με το τάξις υπάρχει). Πόσα έβγαλες αυτό το τρίμηνο κύριε τόσα... Τι αγορές έκανες αυτό το τρίμηνο κύριε; Αυτές. Αυτό ήταν, τελείωσε.

    Αυτό που ειπώθηκε παραπάνω μου φαίνεται σωστό. Δεν μπορεί ο άλλος με μερσεντές να λέει ότι βγάζει τα ίδια λεφτά με μένα που πάω στη δουλειά μου με ποδήλατο (κυριολεκτικά).
    Εγώ ξαναρωτάω, στην υπόλοιπη Ευρώπη ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ;

    Γιατί δεν συμβαδίζουμε με τα υπόλοιπα ευρωπαικά κράτη ; Γιατί το βράδι κοιμώμαστε με φόρο πχ 20% και το πρωι ξυπνάμε με φόρο 30% ;

    Πως θα γίνουν οι μικρές (αλλά δυναμικές ή νέες) επιχειρήσεις ανταγωνιστικές με την Ευρώπη ;

    ........Auto merged post: largo πρόσθεσε 0 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για αλλη μια φορα επιβραβευονται οι κλεφτες και φοροφυγαδες , στρατιωτικου τυπου τιμωρια απο την ΝΔ , αφου δεν βγαινουν να πληρωσουν οι φταιχτες θα τη πληρωσετε ολοι σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος largo : 28-08-08 στις 10:59. Αιτία: auto merged post

  15. #15
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Κύριοι έχουμε μία κυβέρνηση που δρα σαν να είμαστε όλοι φοροφυγάδες, που κρατάει τις αυξήσεις που προτείνει η ΕΕ και ξεχνάει τις μειώσεις (πχ +20% στα τέλη κυκλοφορίας, αλλά που είναι η κατάργηση του τέλους ταξινόμησης; ). Έχουμε μία κυβέρνηση που "ενισχύει" την επιχειρηματικότητα ζητώντας 80% προκαταβολή φόρου (από 65%).

    Έχουμε μία κυβέρνηση σε πανικό που έβγαλε το καλαμάκι και βγήκε σαν κουνούπι να μας πιει το αίμα. Άντε και σε νέα τετραετία.

Σελ. 1 από 41 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. "Δωρεάν φορητότητα επιπλέον αριθμών"
    Από ankodim στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-08, 13:50
  2. "Αλωνιζουν οι παιδοφιλοι στο διαδικτυο" οποτε ετοιμαστειτε για μετρα...
    Από fantomas στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-08, 01:31
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-07, 13:00
  4. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-05, 11:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας