Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Τον Ιανουάριο θα μου παραδοθεί το SUZUKI SWIFT GLA 4X4 1300cc. Το συγκεκριμένο διαθέτει αυτό το περιβόητο keyless entry. Με λίγα λόγια αντί κλειδιού (ενδεχομένως να υπάρχει και κλειδί, δεν γνωρίζω) υπάρχει ένα τηλεχειριστήριο το οποίο εκπέμπει ένα σήμα και όταν είσαι κοντά στο αυτοκίνητο αυτό ξεκλειδώνει τις πόρτες αυτόματα. Το αντίστροφο συμβαίνει όταν απομακρύνεσαι από το αμάξι. Επίσης δεν υπάρχει κλειδί για να ξεκινήσεις τον κινητήρα αλλά απλώς περιστρέφεις ένα κομβίο το οποίο χρησιμεύει και ως θέση για την "αποθήκευση" του κλειδιού.

    Αρχικά μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον αλλά σε δεύτερες σκέψεις αρχισα να έχω σοβαρές αμφιβολίες. Π.χ. το τηλεχειριστήριο είναι αρκετά ογκώδες οπότε θα είναι δύσκολη η μεταφορά του ειδικά το καλοκαίρι που δεν έχουμε παλτό ή μπουφάν με ένα σωρό τσέπες. Επίσης μου φάνηκε και αρκετά βαρύ. Επίσης το κομβίο στο οποίο τοποθετείς το τηλεχειριστήριο είναι φυσικά ένα προεξέχον πλαστικό που μου φαίνεται αρκετά εύθραστο και με μια αδέξια κίνηση με το γόνατο μπορεί να το "προκόψεις". Επίσης ανησυχώ για την αξιοπιστία και την διάρκεια ζωής του συγκεκριμένου συστήματος.


    'Εχει κανείς εμπειρίες από το συγκεκριμένο σύστημα ή ακόμη και από το συγκεκριμένο αυτοκίνητο; Τι γνώμη έχετε.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.632
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό το σύστημα το έχω δει σε Mitsubishi Outlander που έχει φιλικό μας πρόσωπο. Το τηλεχειριστήριο είναι μικρό, όπως κι ένα κλειδί ας πούμε. Το κομβίο στο οποίο αναφέρεσαι, φαίνεται αρκετά στιβαρό και δε νομίζω πως θα υπάρξει πρόβλημα. Σαν σύστημα γενικότερα έχει φάση. Πλησιάζεις στο αυτοκίνητο και αμέσως ξεκλειδώνει. Απομακρύνεσαι κι αμέσως κλειδώνει. Γενικώς μου αρέσει πολύ. Βέβαια, από θέμα αξιοπιστίας, υποθέτω πως έχει να κάνει με τη ποιότητα κατασκευής.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.540
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    της suzuki το μαραφέτι, ειναι όντως λίγο μεγαλύτερο απο κλειδί, αλλά δεν το λές και γκουμούτσα!!!

    είναι βολικό, αρκεί να το συνηθίσεις.

    τώρα για το θέμα υποδοχή και αντοχή της, επειδή δεν ξέρω την εργονομία του swift, δεν μπορώ να φανταστώ πόσο αδέξιος πρέπει να είσαι!!!! στο sx4 πάντως που το έχω δει δεν παίζει περίπτωση να το χαλάσεις με λογικές κινήσεις μέσα στον χώρο!!




  4. #4
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Eγώ το έχω δοκιμάσει σε vitara φίλου μας, είναι όντως κάπως μεγάλο αλλά δεν είναι απαραίτητο να το βάλεις στην υποδοχή για να πάρει μπροστά ο κινητήρας. Και στην τσέπη σου να το έχεις απλά περιστρέφεις το "κουμπί" αυτό και παίρνει μια χαρά μπροστά.

    Πάντως η ευαισθησία που έχει το κάθε σύστημα σχετικά με το πόσο κοντά πρέπει να πας για να σε αντιληφθεί το αυτοκίνητο ποικίλει: πχ, σε Nissan pathfinder έπρεπε να είσαι σχεδόν δίπλα στο αυτοκίνητο για να μπορέσεις να το ξεκλειδώσεις με το κουμπάκι που εχει πάνω στην πόρτα ενώ αντιθέτως το vitara ήταν πιο αναίσθητο και ακόμα και στο μισό μέτρο να ήταν το κλειδί το αυτοκίνητο άνοιγε κανονικά...
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  5. #5
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Παρεα με τους λιιλιιπουτειους καρναβαλιιστες...
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Απο προσωπικη εμπειρια σας λεω οτι τα κουμπια στην πορτα ειναι λιγο ταλαιπωρια μεχρι να τα συνηθισεις κ' θα σου σπασει λιγο τα νευρα...

  6. #6
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από edge_xania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο προσωπικη εμπειρια σας λεω οτι τα κουμπια στην πορτα ειναι λιγο ταλαιπωρια μεχρι να τα συνηθισεις κ' θα σου σπασει λιγο τα νευρα...
    Γιατί; Εμένα στο pathfinder που το πρωτοδούλεψα μου πήρε 2' για να τα συνηθίσω και να μην ψάχνω να πατήσω το τηλεχειριστήριο για κλείδωμα/ξεκλέιδωμα. Εκεί που το λάτρεψα πραγματικά, ήταν όταν πήγα super market και βγαίνοντας με 10000 τσάντες υπό καταρακτώδη βροχή στο υπαίθριο πάρκιν ξεκλείδωσα πανέυκολα και άνοιξα την πόρτα του πορτ μπακάζ αρκετά γρήγορα ώστε να μην γίνω μούσκεμα (εκείνο είχε και τεράστια πόρτα, σαν υπόστεγο ήταν)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος and64 : 24-11-08 στις 01:59.
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  7. #7
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Το πρόβλημα ακριβώς αυτό είναι: Μπορείς να το έχεις στην τσέπη σου, π.χ. ενός τζιν; Του έριξα μια ματιά πριν ακόμη αποφασίσω να αγοράσω το αμάξι και δεν θυμάμαι πολύ καλά αλλά μου φαίνεται ότι αυτό δεν γίνεται. Ή με το ζόρι και μπορεί επίσης να σπάσει καθώς δεν είναι κάτι ιδιαίτερα συμπαγές και γερό.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα ακριβώς αυτό είναι: Μπορείς να το έχεις στην τσέπη σου, π.χ. ενός τζιν; Του έριξα μια ματιά πριν ακόμη αποφασίσω να αγοράσω το αμάξι και δεν θυμάμαι πολύ καλά αλλά μου φαίνεται ότι αυτό δεν γίνεται. Ή με το ζόρι και μπορεί επίσης να σπάσει καθώς δεν είναι κάτι ιδιαίτερα συμπαγές και γερό.
    Του nissan μονίμως στη τσέπη μου το είχα (φοράω μόνο τζίν) μια βδομάδα που είχα το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, άντε να το έβγαλα και το άφησα στην ποτηροθήκη σε 2 ταξίδια που έκανα. Της suzuki είναι κάπως πιο άβολο ομολογώ, τουλάχιστον έτσι δείχνει με την πρώτη ματιά αλλά δεν το πολυχρησιμοποίησα το vitara για να ξέρω τι γίνεται σε καθημερινή χρήση, μια δυο βόλτες πήγα μόνο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος and64 : 24-11-08 στις 11:35.
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετατροπή/ Βελτίωση Suzuki Swift GTi 1996
    Από firefox στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-14, 22:55
  2. Ερώτηση για Suzuki Swift Sport
    Από sadromantic στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-08, 22:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας