Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 67
  1. #1
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Έχω σύνδεση vivodi με το 9108 και έχω το εξής περίεργο πρόβλημα. Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον mail server του οικονομικού πανεπιστημίου και δεν μπορώ να δω ούτε το site (www.aueb.gr). Αν μπω με dialup τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!!!!! Βλέπω το site και μπορώ να κατεβάσω τα email’s. Στο help desk της vivodi μου είπαν ότι αυτοί δεν έχουν πρόβλημα με το site, άρα το πρόβλημα πρέπει να είναι με τον router!!! Σημειώστε ότι χρησιμοποιώ άλλα 2 emails από τα οποία κατεβάζω κανονικά με DSL. Κάποια ιδέα????

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα έλεγα να κοιτάξεις λίγο τα dns στην σύνδεση της κάρτας δικτυου

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Θα έλεγα να κοιτάξεις λίγο τα dns στην σύνδεση της κάρτας δικτυου
    Λοιπόν τα κοίταξα. Οι DNS της βιβοντι είναι Primary DNS server: 80.76.33.227 & Secondary DNS server: 80.76.39.10 τους είχα ορίσει ανάποδα όπως προτείνει η βιβοντι. Και πάλι τίποτα!!!!!! Δοκίμασα με το crypto modem και ΟΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΛΑ. Άρα έχουμε άλλο ένα προβληματάκι με τα νέα usr???. Θα περάσω πάλι το firmaware και αν δεν λυθεί θα βγάλω από το κουτί το νέο μου 9105 (το priveshop αντικατέστησε το παλιό που χάλασε με νέο : )))

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdn
    Λοιπόν τα κοίταξα. Οι DNS της βιβοντι είναι Primary DNS server: 80.76.33.227 & Secondary DNS server: 80.76.39.10 τους είχα ορίσει ανάποδα όπως προτείνει η βιβοντι. Και πάλι τίποτα!!!!!! Δοκίμασα με το crypto modem και ΟΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΛΑ. Άρα έχουμε άλλο ένα προβληματάκι με τα νέα usr???. Θα περάσω πάλι το firmaware και αν δεν λυθεί θα βγάλω από το κουτί το νέο μου 9105 (το priveshop αντικατέστησε το παλιό που χάλασε με νέο : )))
    Σε εμένα η κεντρική σελίδα ανοιγεί http://www.aueb.gr

    με 9108, δοκίμασε με ενα Nslookup

    Γραμμη εντολων nslookup www.aueb.gr

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Σε εμένα η κεντρική σελίδα ανοιγεί http://www.aueb.gr

    με 9108, δοκίμασε με ενα Nslookup

    Γραμμη εντολων nslookup www.aueb.gr
    C:\>nslookup www.aueb.gr Server: ns2.vivodi.gr Address: 80.76.33.227 Non-authoritative answer: Name: danae.servers.aueb.gr Address: 195.251.255.138 Aliases: www.aueb.gr

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Έχω σύνδεση vivodi με το 9108 και έχω το εξής περίεργο πρόβλημα. (έχω κάνει αντίστοιχη ερώτηση στην ενότητα των usr http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=26566 Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον mail server του οικονομικού πανεπιστημίου και δεν μπορώ να δω ούτε το site (www.aueb.gr). Επίσης δεν μπορώ να δώ και κάποια άλλα sites (πχ www.oteshop.gr). Αν μπω με dialup τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!!!!! Βλέπω το site και μπορώ να κατεβάσω τα email’s. Στο help desk της vivodi μου είπαν ότι αυτοί δεν έχουν πρόβλημα με το site, άρα το πρόβλημα πρέπει να είναι με τον router!!! Σημειώστε ότι χρησιμοποιώ άλλα 2 emails από τα οποία κατεβάζω κανονικά με DSL. Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει αν συνδέεται με τα δύο sites? Αν χρησιμοποιεί κάποιος usr 9105 ή 9108 ακόμα καλύτερα μιας και με τα δύο router μου παρουσιάζει το πρόβλημα...

  7. #7
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    αυτό που πρόσεξα είναι ότι δίνεις λάθος διευθύνσεις γιατί προσθέτεις μία παρένθεση στο τέλος.Πάτα τα links που δίνεις και θα καταλάβεις γιατί δεν μπαίνεις

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tem
    αυτό που πρόσεξα είναι ότι δίνεις λάθος διευθύνσεις γιατί προσθέτεις μία παρένθεση στο τέλος.Πάτα τα links που δίνεις και θα καταλάβεις γιατί δεν μπαίνεις
    : ))))) καλή παρατήρηση αλλά δεν είναι αυτό. Κανονικά δίνω την διεύθυνση αλλά πάλι τίποτα!!!! Εσύ νομίζω έχεις 9108. Δεν έχεις πρόβλημα με aueb & oteshop?? Με vivodi είσαι?

  9. #9
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdn
    : ))))) καλή παρατήρηση αλλά δεν είναι αυτό. Κανονικά δίνω την διεύθυνση αλλά πάλι τίποτα!!!! Εσύ νομίζω έχεις 9108. Δεν έχεις πρόβλημα με aueb & oteshop?? Με vivodi είσαι?
    Το 9108 έχω και μπαίνω κανονικά. Είμαι με Forthnet.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-07-2005
    Περιοχή
    Internet
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.208
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdn
    Έχω σύνδεση vivodi με το 9108 και έχω το εξής περίεργο πρόβλημα. (έχω κάνει αντίστοιχη ερώτηση στην ενότητα των usr http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=26566 Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον mail server του οικονομικού πανεπιστημίου και δεν μπορώ να δω ούτε το site (www.aueb.gr). Επίσης δεν μπορώ να δώ και κάποια άλλα sites (πχ www.oteshop.gr). Αν μπω με dialup τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!!!!! Βλέπω το site και μπορώ να κατεβάσω τα email’s. Στο help desk της vivodi μου είπαν ότι αυτοί δεν έχουν πρόβλημα με το site, άρα το πρόβλημα πρέπει να είναι με τον router!!! Σημειώστε ότι χρησιμοποιώ άλλα 2 emails από τα οποία κατεβάζω κανονικά με DSL. Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει αν συνδέεται με τα δύο sites? Αν χρησιμοποιεί κάποιος usr 9105 ή 9108 ακόμα καλύτερα μιας και με τα δύο router μου παρουσιάζει το πρόβλημα...
    Σχετικά με το mail, εάν εννοείς το mail που σου δίνει το τμήμα σου, ίσως να απαιτεί να συνδεθείς με ip του Παν/μίου για να στείλει/λάβει mails.

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από t300
    Σχετικά με το mail, εάν εννοείς το mail που σου δίνει το τμήμα σου, ίσως να απαιτεί να συνδεθείς με ip του Παν/μίου για να στείλει/λάβει mails.
    Με dialup (όχι του πανεπιστημίου) δεν έχω κανένα πρόβλημα. Επιπρόσθετα δεν βλέπει το oteshop και ίσως και άλλα (που αγνοώ).

  12. #12
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μήπως στον browser έχεις τίποτα ρυθμίσεις για Proxy server; Ο ΙΕ έχει ξεχωριστές ρυθμίσεις αν θυμάμαι για LAN και ξεχωριστές για Dial-Up οπότε μπορεί για αυτό να μπαίνεις με Dial-Up (π.χ. δεν έχει ρύθμιση proxy στο dial-up, ενώ στο LAN έχει κάποιον που δε λειτουργεί σωστά). Και μια που το αναφέραμε, τι browser χρησιμοποιείς; Έχεις δοκιμάσει με παραπάνω από έναν και κάνει το ίδιο πρόβλημα;
    Αν παίζεις μόνο με ΙΕ βάλε έναν Firefox και δοκίμασε. Μόνο προσοχή! Όταν τον ξεκινήσεις για πρώτη φορά μην του πεις να πάρει settings κλπ από τον ΙΕ (έτσι ώστε αν κάποια ρύθμιση δεν είναι σωστή μην εισαχθεί και στον Firefox).

    Μια γρήγορη δοκιμή που μπορείς να κάνεις είναι σε command prompt να δώσεις την εντολή:
    telnet www.oteshop.gr 80
    Αν μαυρίσει η οθόνη τότε δεν υπάρχει πρόβλημα με το δίκτυο, αλλά κάπου αλλού (για να βγεις μετά πάτα CTRL+] και μετά γράψε q )

    Επίσης μια καλή ιδέα θα ήταν να ψάξεις μήπως το Firewall σου έχει κάποια ρύθμιση που "κόβει" κάποια sites.

    Εγώ είμαι με Vivodi και USR 9105 και δεν αντιμετώπισα τέτοια προβλήματα.

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts
    Μήπως στον browser έχεις τίποτα ρυθμίσεις για Proxy server; Ο ΙΕ έχει ξεχωριστές ρυθμίσεις αν θυμάμαι για LAN και ξεχωριστές για Dial-Up οπότε μπορεί για αυτό να μπαίνεις με Dial-Up (π.χ. δεν έχει ρύθμιση proxy στο dial-up, ενώ στο LAN έχει κάποιον που δε λειτουργεί σωστά). Και μια που το αναφέραμε, τι browser χρησιμοποιείς; Έχεις δοκιμάσει με παραπάνω από έναν και κάνει το ίδιο πρόβλημα;
    Αν παίζεις μόνο με ΙΕ βάλε έναν Firefox και δοκίμασε. Μόνο προσοχή! Όταν τον ξεκινήσεις για πρώτη φορά μην του πεις να πάρει settings κλπ από τον ΙΕ (έτσι ώστε αν κάποια ρύθμιση δεν είναι σωστή μην εισαχθεί και στον Firefox).

    Μια γρήγορη δοκιμή που μπορείς να κάνεις είναι σε command prompt να δώσεις την εντολή:
    telnet www.oteshop.gr 80
    Αν μαυρίσει η οθόνη τότε δεν υπάρχει πρόβλημα με το δίκτυο, αλλά κάπου αλλού (για να βγεις μετά πάτα CTRL+] και μετά γράψε q )

    Επίσης μια καλή ιδέα θα ήταν να ψάξεις μήπως το Firewall σου έχει κάποια ρύθμιση που "κόβει" κάποια sites.

    Εγώ είμαι με Vivodi και USR 9105 και δεν αντιμετώπισα τέτοια προβλήματα.
    Ευχαριστώ. Θα το κοιτάξω το απόγευμα στο σπίτι!!! Κάτι πολύ περίεργο είναι. Με crypto F200 δεν υπάρχει πρόβλημα. Μόνο με usr 9105 & 9108 το έχω. Και στα usr δεν έχω πειράξει τίποτα. Δοκίμασα να επιτρέπω τις συγκεκριμένες διευθύνσεις στο firewall των usr και τις πόρτες στο virtual servers. Πραγματικά περίεργο...

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdn
    Ευχαριστώ. Θα το κοιτάξω το απόγευμα στο σπίτι!!! Κάτι πολύ περίεργο είναι. Με crypto F200 δεν υπάρχει πρόβλημα. Μόνο με usr 9105 & 9108 το έχω. Και στα usr δεν έχω πειράξει τίποτα. Δοκίμασα να επιτρέπω τις συγκεκριμένες διευθύνσεις στο firewall των usr και τις πόρτες στο virtual servers. Πραγματικά περίεργο...
    Με telnet συνδέεται ................. Έσβησα το firewall & antivirus και έκλεισα το windows firewall αλλά τίποτα.... Με την ευκαιρία να πω ότι δεν κατεβάζει και από ftp : ((((( Το πρόβλημα ισχύει με IE, Firefox, Opera

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Έχω ένα πρόβλημα με το router μου.

    1.) Δεν μπορώ να δω κάποια sites (πχ www.oteshop.gr)
    2.) Το μόνο firewall είναι του router (usr 9105 & 8)
    3.) Έχω κάνει uninstall και το anti-virus.
    4.) Η σύνδεση είναι vivodi.Τα Default gateway, Primary DNS server & Secondary DNS server τα έχω περάσει ΚΑΙ manually.
    5.) Στην κάρτα δικτύου έχω περάσει τις επιλογές & manually.
    6.) Έχω κάνει όλους τους δυνατούς συνδιασμούς


    Μιλώντας με τεχνικό της vivodi μου πρότεινε να βάλω PROXY server. To πρόβλημα λύθηκε εκτός από το ότι δεν μπορώ να κατεβάσω με POP server από το www.aueb.gr και το ότι ΔΕΝ θέλω proxy server?

    Υπάρχει κάποια σκέψη σχετικά με το τι μπορεί να έχει / γίνει???

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-08, 17:27
  2. Περιεργο Προβλημα
    Από dancerman στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-07, 10:55
  3. Περίεργο πρόβλημα
    Από kmitnik στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-07, 16:31
  4. Περίεργο πρόβλημα
    Από iq200 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-07, 16:11
  5. Πρόβλημα με sites
    Από panther21 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-06, 15:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας