Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 96
  1. #76
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    USR 9108 (annex A->B)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blizard
    O τίτλος του topic ήταν λάθος, και είχαν υποχρέωση να το αλλάξουν οι mod αφου το είδαν ή τους το επισήμαναν .

    Όσοι επιμένουν να γράφουν Μακεδονία χωρίς κανένα προσδιορισμό, και να απαιτούνε από εμάς να καταλαβαίνουμε το Κράτος, είναι απλά άσχετοι και εντελώς ανιστόρητοι, για να μην πω καμιά βαρύτερη κουβέντα εφόσον το κάνουν με δόλο και όχι από άγνοια.

    Εγώ λοιπόν, που είμαι "άσχετος" και έκανα μετάφραση του τίτλου από το Slashdot, βάζοντας εισαγωγικά και "sic" (ξέρεις τι σημαίνει αυτό, την ίδια στιγμή που έστελνα τα νέα εδώ, έγραφα αυτό, σαν "ανιστόρητος" που είμαι:

    http://slashdot.org/comments.pl?sid=170244&cid=14193324

    Θεωρούσα πως όσοι γνωρίζουν ελληνικά, δεν χρειάζονταν και ελληνική μετάφρσαη του σχολίου μου στο /., αφού δεν είναι "ανιστόρητοι", όπως εγώ, βρε παιδί μου.

    Πόσο λάθος έκανα, από κραυγές καλά πάμε.

  2. #77
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    USR 9108 (annex A->B)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper
    Evilhack, είναι απλό. Όπου συναντούμε αναφορές στο όνομα Μακεδονία με προπαγανδιστικό και ψεύτικο περιεχόμενο (οταν ξεκίνησε το θέμα δεν ήταν έτσι) είμαστε αναγκασμένοι να το αναφέρουμε και να το διορθώσουμε.
    Tο "διόρθωσα" εγώ, με την υποβολή του νέου. Οι Αμερικανοί, δεν βάζουν εισαγωγικά. Εγώ, έβαλα και έγραψα "sic". Δηλαδή, όπως γράφτηκε στο Slashdot. Αν αισθάνεσαι πως πρέπει να διορθώσουμε κάτι, είναι η στάση "αν τα σκουπίδια είναι κάτω από το χαλί, δεν τα βλέπω". Προσπάθησα να είμαι συνεπής σε αυτή τη στάση και α) μετέφερα το νέο εδώ, για να παραδειγματιστούμε για την πρόοδο των "υποανάπτυκτων", ενώ β) έγραψα σύντομο σχόλιο στο Slashdot, με παράθεση των δεδομένων, το οποίο δεν μπόρεσε να το αντικρούσει κανείς (αντιθέτως, παραμένει unmoderated, για να μην εμφανίζεται απευθείας στην κεντρική σελίδα).

  3. #78
    Το avatar του μέλους blizard
    blizard Guest
    Sorry .. και εγώ έβαλα το Μακεδονία σε εισαγωγικά για να καταλαβαινόμαστε πως είναι η μούφα .
    Μιλάω για όσους το θέλουν σκέτο και φωνάζουν από πάνω .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος blizard : 09-12-05 στις 01:18.

  4. #79
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    USR 9108 (annex A->B)
    Ο τίτλος ήταν -> H "Μακεδονία" (sic) εξοπλίζει τα σχολεία της με 5.000 υπολογιστές που τρέχουν Ubuntu (συντόμευση της 1-1 μετάφρασης, για να χωρέσει εδώ). Απλά το είχα βάλει στα νέα και μεταφέρθηκε στο Unix-Linux, πριν να μεταφερθεί εδώ, πριν αρχίσουμε τον πνευματικό αυνανισμό, λίγο πριν κλειδωθεί.

  5. #80
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Εντάξει, αυτό το thread πλέον είναι η σύγχρονη εκδοχή του ανέκδοτου με τους κομμουνιστές, όπου τους δείχνουν το φεγγάρι και αυτοί κοιτάνε το δάχτυλο...

    Εξαίρεση οι απόψεις του birdbrain καθώς, μερικές φορές, ο μόνος τρόπος για να κρίνεις αντικειμενικά ένα σύστημα είναι να το κοιτάς απ'έξω...
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  6. #81
    Το avatar του μέλους blizard
    blizard Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess
    Εντάξει, αυτό το thread πλέον είναι η σύγχρονη εκδοχή του ανέκδοτου με τους κομμουνιστές, όπου τους δείχνουν το φεγγάρι και αυτοί κοιτάνε το δάχτυλο...
    Το πιο σημαντικό από όλα φίλε είναι πως έχουμε Μακεδόνες στην ίδια μας την χώρα , και μερικοί κάθονται και ασχολούνται γιατί άλλαξε το όνομα σε Fyrom μην προσβληθούν οι γείτονες .
    Λένε μπράβο στην Μακεδονία (την χώρα) για να νιώσουν περήφανοι που παίζουν το παιχνίδι του κάθε ξένου, φτάνει να μην είναι ο συμπολίτης τους .

    Έχουμε πάρα πολλούς τέτοιους εξυπνάκηδες, εξαιτίας της υπερβολικής ανεκτικότητά μας, και αυτό έχει γυρίσει εναντίων μας τελικά

  7. #82
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    525
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Path Level
    Interleaved
    http://www.measuroo.com/eth-M/Macedonian_Slavs.php
    Μια ανεξάρτητη ιστοσελίδα βάζει τα πράγματα στη θέση τους.
    Αλλά και μια συνολική διαμαρτυρία

    Απλά πρέπει να δεχτούμε ότι οι βόρειοι γείτονες μας λέγονται Σκοπιανοί, έχουν Βουλγαρική καταγωγή και δεν έχουν καμιά σχέση με τους Μακεδόνες του Φιλίππου και του Μ. Αλεξάνδρου. Οι Μακεδόνες ήταν φύλλο Ελληνικό από το Αργος, και γι' αυτό ονομάζονται Αργείοι.
    Βέβαια όλα αυτά τα ξέρει ο κόσμος (Αμερικάνοι, Ευρωπαίοι) όπως λέει και ο τέως υπουργός πολιτισμού Βενιζέλος, και δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα. Η αλήθεια θα είναι από όλους αποδεκτή, ακόμα και στην πολιτική.
    Μετά το άλλο πρόβλημα είναι εκτός των πολιτικών μας, τα ΜΜΕ, έχουν βαλθεί να μας κάνουν να πιστέψουμε ότι δεν τρέχει τίποτα (να γίνουμε οπαδοί της φιλοσοφίας του Σταρχίδα), και τι έγινε αν δώσουμε λίγο ιστορία, λίγο έδαφος να μην θυμόσουν οι γείτονες. Για να μην θυμώσουν οι γείτονες έχουμε παραδώσει το σύνολο του εδάφους της Ελλάδος, και γίναμε μια κουκίδα.
    Γιατί στο κάτω-κάτω να υποχωρήσω εγώ και όχι αυτοί λίγο εγωϊσμό δεν έχουμε. Μόνο ουάου* και σούπερ** και κλαμπάκι.

    Για όσους δεν ξέρουν Νέα Ελληνικά μεταφράζω (τύφλα να έχει ο Μπαμπινιώτης, που μας λέει οτι Παοκτσης=Βούλγαρος)
    * Υπέροχο, εξαίσιο
    ** Καταπληκτικό
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dyrer : 09-12-05 στις 02:37.
    My Personal Blog | WPVice
    WordPress, web etc

  8. #83
    Εγγραφή
    15-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.651
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13481/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585v7
    αυτό το thread πλέον είναι η σύγχρονη εκδοχή του ανέκδοτου με τους κομμουνιστές, όπου τους δείχνουν το φεγγάρι και αυτοί κοιτάνε το δάχτυλο...
    Ασχετο...αυτό το ανέκδοτο -που δεν είναι ανέκδοτο- έχει τελικά πολλές παραλλαγές...όποιος θέλει να μειώσει κάποιον το χρησιμοποεί αντιστοίχως...βάζοντας στη θέση του "ανοητου" όποιον τον βολεύει...

    ...άσχετα αν διαφωνώ ή όχι με τον birdbrain θα ήθελα να τον ακούσω να στηρίζει τα σχόλιά του σε κάτι παραπάνω απο την εικόνα των τηλεοπτικών ειδήσεων, του μικροπρεπούς περιρρέοντος εθνικισμου της πολυθρόντας ή του φαινομένου της οικονομικής εκμετάλλευσης, του κερδοσκοπισμού...

    ...κι αυτό γιατί τα ίδια πράγματα συναντά κανείς παντού στην ίδια ή παραπλησια μορφή κι είναι το ίδιο αποκρουστικά σε όλους, δεν εκφράζουν το σύνολο...η εμμονή σ' αυτά, όπως την εξέφρασες, δηλώνει μόνο μια μονόπλευρη, επιφανειακή επαφή μ' ένα λαό και την κουλτούρα του...η αναφορά της ωστόσο είναι έγκυρη, δλδ υπάρχουν αυτά τα χαρακτηριστικά, αλλά όταν βλέπει κανείς μόνο αυτά και τα διογκώνει, όταν αυτή είναι η εναπομείνουσα εντύπωση, σημαίνει μάλλον πως το εύρος της δικής του αντίληψης είναι τέτοιο...το να βλέπει και αναπαράγει κανείς μόνο εκείνα τα αρνητικά στοιχεια και να τα αναγνωρίζει παντού είναι κάτι πνευματικά εύκολο, αλλά και άκυρο...
    ...το να καλύπτουν τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις το +80% του πληθυσμού μάλλον είναι υπερβολική γενίκευση, καθως την φωνή της πλειοψηφίας δεν θα τη συναντήσεις πουθενά στη καθημερινότητά μας όπως έχει διαμορφωθεί...δυστυχώς...αλλά και πάλι, η ίδια έχει πολλές εκφάνσεις...
    ακόμη και σ' αυτο το φόρουμ, η αντιπροσώπευση του πληθυσμου είναι μάλλον ιδιαίτερα μερική...

    Το να αντιμετωπίζει κανείς ένα τόσο πολύμορφο σώμα τόσο ομογενικοποιημένα οφείλεται μάλλον στο γεγονός ότι γι αυτόν έχει ένα πρωτεύον χαρακτηριστικό που το διακρίνει...ότι είναι ξένο, "αλλότριο"...έτσι μαζικοποιείται...πχ. όταν μιλάει κανείς για τους Τουρκους, τους Βούλγαρους κτλ στην Ελλάδα τείνει να αναφέρεται τόσο στην πολιτική της κυβερνήσεως, όσο και στον λαό συνολικά κατά λιγο πολύ (πολύ) με τον ίδιο τρόπο...σαν να ταυτίζονται...γιατί έτσι προσλαμβάνεται απο εκείνον...κι ως σύνολο πάλι είναι αυτοί αποδέκτες της δικής μας πολιτικής...έτσι τείνει να μαζικοποιείται ένα ετερογενές σώμα στην (μονοπλευρη) αντίληψη του άλλου, να διαμορφώνονται προκαταλήψεις, να αποδίδονται ετικέτες...
    ...απ' αυτή τη παγίδα δεν διέφυγες ούτε εσύ με την καταστροφολογία σου, κάθε άλλο μάλιστα, την διαγράφεις...γι αυτό άσχετα αν κατανοώ ή συμμερίζομαι σε κάποιο βαθμο την άποψή σου, δεν την θεωρώ, όπως εκφράστηκε, αντικειμενική...
    Και γι αυτά που σε ενοχλούν στην Ελλάδα ή στους έλληνες θα πρέπει να ψάξεις σε κάποιο βάθος για να τα κατανοήσεις...κι εγώ έχω τσακωθεί αρκετές φορές μ'εκείνους που εκφράζουν εθνικίζουσες ή εθνικιστικές απόψεις, γιατι άσχετα αν σε κάποια σημεία της κριτικής τους μπορεί να έχουν δίκιο, εγκλωβίζονται σε ένα στενό πλαίσιο σκέψης, ετεροκαθοριζόμενο, που τους καθιστά πιόνια μάλλον παρά ελεύθερους σκεπτόμενους ανθρώπους...
    ...είναι λογικο, πέραν του ότι είναι αρνητικό, το γεγονός ότι στις "πολυπαθες" κυρίως περιοχές μιας χώρας επικρατει (γιατί καλλιεργείται και αναπαράγεται για κρατικές σκοπιμότητες) μια εθνικιστική ατμόσφαιρα που πολλές φορές πάλι βέβαια είναι τόσο ρηχή που δεν μπορεί να μετουσιωθεί σε πράξη, ωστόσο η δυναμική είναι για μενα ιδιαίτερα ανησυχητική...

    ...πίσω απο έναν κούφιο εθνικισμό όμως κρύβονται σημαντικότατα πολιτικά ζητήματα και διάφορα πολιτικά, οικονομικά συμφέροντα κι εκείνα είναι που χρήζουν περισσότερο προσοχής...
    πχ...όσον αφορά τη "Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας"...το γεγονός ότι μπορούν αυτοι να αποκαλούνται Μακεδόνες, γιατί η χώρα τους εδρεύει σε έδαφος μιας ευρύτερης περιοχής που ιστορικά αναφέρεται ως Μακεδονία, καθόλου δεν με προβληματίζει...έχουν το ίδιο δικαίωμα μ' αυτούς που γεννιούνται και μένουν στο κομμάτι της Μακεδονίας που βρισκεται εντός ελληνικών συνόρων...το γεγονός ότι εμείς έχουμε ονομάσει έτσι ένα διαμέρισμα της χώρας δεν μας δίνει κανενα αποκλειστικό δικαίωμα στη χρήση του ονόματος...ούτε και το γεγονός βέβαια ότι ελληνικά φύλα ήταν αυτά που διέμεναν επί αρχαίων χρόνων στην περιοχή...

    Όταν ωστόσο αυτη η ονομασία αποδίδεται σε μια χώρα, σε μια κρατική οντότητα - "Μακεδονία" - και στους κατοίκους της ("Μακεδόνες") το ζήτημα παίρνει άλλες διαστάσεις...
    ...Όταν αυτοί διαμένουν σ' ένα μόνο κομμάτι (μικρότερο απο το 1/3 αν δεν απατώμαι) της Μακεδονικής "επαρχίας" και θέλουν να επομονομάζονται επίσημα Μακεδόνες, τότε προκύπτει ασφαλώς σοβαρότατο πολιτικό πρόβλημα - ιδιαίτερα αν αναλογιστεί κανείς τις εξελίξεις κατά τον 20ο αιώνα μετά την διάσπαση τους Οθωμανικής Αυτοκρατορίας...κι αυτό όχι γιατί "κλέβουν τη ταυτότημά μας ή καπηλεύονται την ιστορία μας"...
    - μια συνείδηση που ανέπτυξαν διάφορα φύλα βόρεια των βυζαντινών συνόρων λόγω του εκχριστιανισμόυ τους, και της πρότερης χριστιανικής οικειοποίησης, προσεταιρισμού του αρχαίου ελληνικού πολιιτισμου για να φανεί ως συνέχειά του σε συνδυασμό με τις έντονες αναβιώσεις του τελευταίου...τέτοια παιδεία έλαβαν εξάλλου, αυτήν αναπαράγουν -
    ...αλλά επειδή με το να πράττουν κατ' αυτο τον τρόπο, είναι σαν να εγκαλούν τους λαούς και τους κατοίκους της υπόλοιπης Μακεδονίας υπο την σκέπη τους, υπο την ψευδαίσθηση μιας κοινής ταυτότητας, εκφράζοντας ξεκάθαρα επεκτατικές βλέψεις, αλλά αδιαφορώντας ταυτόχρονα για το ετερογενές αυτό σώμα ανθρώπων, που είτε αυτοπροσδριορίζονται αλλιώς είτε καταλαμβανουν έκταση σ αυτή την περιοχή απ' την οποία θα πρέπει να απομακρυνθούν ή να απορροφηθούν υπο το ιδεολόγημα της κοινής καταγωγής...
    είναι σαν να έβγαινε η ελληνική κυβέρνηση και να μετονόμαζε το κράτος σε πχ "Βαλκανικό" και τους πολίτες της Βαλκάνιους...αυτό αποτελεί αυτόματα πρόκληση για όλους τους άλλους που διαμενουν εντός της περιοχής που ονομάζεται σήμερα Βαλκάνια ή Βαλκανική Χερσόνησος...θα ήταν σαν να αυτοανακυρησσόμασταν ως Βαλκάνιοι και μια πιθανή αναγνώρισιμή μας θα έπληττε ασφαλώς και τους άλλους...γιατί περα απο την προσβολή της ιδιαιτερότητάς τους υφίσταται κι η απειλή πολέμου ή διαφόρων επιθετικών πολιτικών πρακτικών...

    Η πολιτική του μετέπειτα Fyrom μόνο το ίδιο στην ουσία έπληξε...κι αν σήμερα πλεον η εδαφικη, εθνική απειλή δεν υφίσταται - η οποία ωστόσο είναι πρόσφατη και τα γεγονότα κοντά και παραμένουν κατάλοιπα σ' όλους τους λαους που ενεπλάκησαν κι η οποία είναι κατανοητό (αλλά κατακριτέο) ότι κατ' αντίδραση γεννά εθνικιστικά αισθήματα - η πολιτική απειλή συνεχίζει να υφίσταται μεταστοιχειωμένη...ένας και παραπάνω κόπανοι εμπλέκονται ως διαιτητές με τε΄τοιο τρόπο στη διαδικασία της επίλυσης των προβλημάτων αυτών ώστε αποκτούν (με οικονομική "βοήθεια") πολιτικά ερείσματα σε διάφορες χώρες και με την τακτικη του "διαίρει και βασίλευε" προωθούν δικά τους συμφέροντα...στην προκείμενη περίπτωση τη μεγαλύτερη ζημιά τη προκαλεί ο διαιτητής μεσω κάκιστων προμελετημένων τεχνητών λύσεων αλλά και με την υπονόμευση της πολιτικής ανεξαρτησίας των διαφόρων κρατών τα οποία "αναγκάζει" σε μια κούρσα διαφθοράς, ρουφιανιάς και δουλοπρέπειας...

    ...λύση στη προκειμένη περίπτωση μπορεί να φέρει - κατ' εμέ - η παράκαμψη ή εξασθένιση έστω της δράσης του διαιτητή, ανεξάρτητα απο κάποια επίσημη κρατική πολιτική, μέσω της οικοδόμησης πολιτισμικών γεφυρών μεταξύ των διαφόρων λαών...το μόνο πεδίο όπου μπορούν σε πολλές περιπτώσεις να συμπράξουν κι επι του οποίου μπορούν να γνωρίσουν σε βάθος και να εκτιμήσουν ο ένας τον άλλον απαλλαγμένοι απο αμοιβαία καχυποψία καλλιεργώντας τις συνθήκες για την πολιτική αλλαγή μέσω της ελεύθερης, αδέσμευτης απο πολιτικά συμφέροντα δράσης των ατόμων ως δυναμικά διαμορφωμένων συλλογικοτήτων...

    Αν σ' αυτό το πεδίο και εν προκειμένω τα λόγια κι οι πράξεις πολλών συμπατριωτών μου με απογοητεύουν αλλά και με κουράζουν ή με προκαλούν, το ίδιο συμβαίνει και με τα δικά σου λόγια, γιατί αντανακλουν ουσιαστι΄κα σε σένα τα αρνητικά εκείνα χαρακτηριστικά αλλά και τη στενότητα σκέψεως, τη πνευματική παρακμή που τους/μας αποδίδεις, ο φορέας - η οπτική είναι απλώς διαφορετική...γιατί ακριβώς παραπαίουν σ'αυτό το κατώτατο πολιτικό, πολιτισμικό επίπεδο αντί να το υπερβαίνουν...

    ...μπορούμε ευκολα να αναλωθούμε σε ολοκληρωτικές κριτικες τρίτων...γενικεύοντας και βλέποντας μόνο τα (υπάρχοντα) αρνητικά...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vgiozo : 09-12-05 στις 21:45.
    Cubby Cloud Sync
    Hubic Cloud Backup (aff. code: XLQTOJ)

    - Οδηγός GivingAssistant (CashBack)

  9. #84
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    vgiozo η οικονομία των λέξεων είναι συχνά και αυτή αρετή.
    Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, δεν άντεξα να σε διαβάσω ολόκληρο.

    Επιγραμματικά:
    Η είδηση είναι πως ένα κράτος αποφάσισε να χρησιμοποιήσει το linux στην εκπαίδευση.
    Αυτό που συνέβη εδώ ονομάζεται thread hijack εφόσον κάποιοι άρχισαν να μιλάνε για άσχετο θέμα με την είδηση.
    Ενοχλεί περισσότερο πως υπάρχουν πάρα πολλά thread ειδικά για το Μακεδονικό.
    Χάνουμε λοιπόν το νόημα και ασχολούμαστε με κάτι που ήδη αναλύουμε και αλλού.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  10. #85
    Εγγραφή
    15-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.651
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13481/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585v7
    Δεκτο...προσωπικά πάντως προτιμώ να διαβάζω μερικές πιο πλήρεις απαντήσεις σε 3 σελίδες απ' το να διαβάζω 6 σελίδες αποσπασματικών απαντήσεων...υπάρχουν περισσότερα κενά και δρόμοι έτσι να ξεστρατίσει ή να αναλωθεί εύκολα μια συζήτηση...
    Cubby Cloud Sync
    Hubic Cloud Backup (aff. code: XLQTOJ)

    - Οδηγός GivingAssistant (CashBack)

  11. #86
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    tdel> Δεν εχω καποιο προβλημα μαζι σου, και δεν εννοουσα εσενα στο αρχικο μου ποστ.

    Διαβασα το ποστ σου στο slashdot, και συμφωνω με την αναλυση αυτη γιατι -οι πηγες ειναι εγκυρες και υπαρκτες- Παντοτε πιστευα οτι το καταλληλοτερο ονομα για αυτην την χωρα ηταν το Σλαβομακεδονια, γιατι ανταποκρινεται σε ολες τις διεργασιες που εγιναν και συνεχιζουν σε αυτο το χωρο. Αλλα καταφεραμε με εκδηλωσεις φανατισμου και λοιπες γραφικοτητες να τα χασουμε ολα γιατι τα θελαμε ολα. Μια απο τις πολλες περιπτωσεις που καναν ακριβως οτι απαιτουσαν ακραιες φωνες οπως αυτε που βλεπουμε εδω μεσα και τα χασαμε ολα.
    Τωρα απο τη στιγμη που η κατασταση διαμορφωθηκε οπως διαμορφωθηκε ειναι ανοησια να επιμενεις και να δυσχαιρενεις τη θεση σου, χανωντας ολη την διαπραγματευτικη ισχυ σου. Απο τη στιγμη που η χωρα αναγνωριστηκε ως ΜΑκεδονια χαρη στην δικια σου ανικανοτητα, ξεπερασε το και σωσε οτι μπορεις, μαθε στον κοσμο ιστορια σωστη και αντικειμενικη, οχι για τουρκοφαγους ιερους αγωνιστες και αγιους αρχαιους και προσπαθησε να θωρακισεις το κρατος και το εθνος απο παρομοιες καταστασεις του μελλοντος. Το σημαντικοτερο απο ολα μορφωσε τους πολιτες σου ωστε να αντιμετωπιζουν παρομοιες καταστασης με ψυχραιμια και λογικη, αλλιως η Σμυρνη θα φανταζει παιδικη ιστορια..

    Αλλα μεταξυ μας γιατι να τα κανεις ολα αυτα, αφου γουσταρεις να εχεις προβατα στο δρομο και να τα κουρευεις, να τα αμολας να καινε βιβλια, να λιντσαρουν ανθρωπους, να ξεκινουν και να συντηρουν πολεμους..

    Πραγματικα σε καθε ποστ μου, αισθανομαι χειροτερα γιατι βουλιαζω το τοπικ και παιζω σε ενα παιχνιδακι που αλλοι ανοιξανε (ακου κει: " οπου βρισκουμε τετοια ποστς θα επεμβαινουμε") Βασικα λειπουν μερικα ποστ, ολα αυτα που με προκαλεσαν- και τωρα φαινεται οτι το δικο μου ποστ ξεκινησε τη μαχη...

    Ο Β'πληθυντικος δεν απευθυνεται σε σενα tdel, ειναι κακο εκφραστικο μεσο που ωφειλεται στα νευρα μου.

    Τωρα για καποιες αλλες γραφικοτητες προσπαθω να βρω την αυτοκυριαρχια μου και να μην απαντησω....
    "Εμεις φταιμε που σας ανεχομαστε...." Το ποιος ανεχεται ποιον ειναι μεγαλη ιστορια...

    Για το ποιος λεει γουαου και σουπερ μαλλον πρεπει dyrer να ψαξεις στο πληθος των οργισμενων που κατεβαιναν στα μακεδονικα συλλαλητηρια, στους παλλαικους αγωνες για τις ταυτοτητες.

  12. #87
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tdel
    Tο "διόρθωσα" εγώ, με την υποβολή του νέου. Οι Αμερικανοί, δεν βάζουν εισαγωγικά. Εγώ, έβαλα και έγραψα "sic". Δηλαδή, όπως γράφτηκε στο Slashdot. Αν αισθάνεσαι πως πρέπει να διορθώσουμε κάτι, είναι η στάση "αν τα σκουπίδια είναι κάτω από το χαλί, δεν τα βλέπω". Προσπάθησα να είμαι συνεπής σε αυτή τη στάση και α) μετέφερα το νέο εδώ, για να παραδειγματιστούμε για την πρόοδο των "υποανάπτυκτων", ενώ β) έγραψα σύντομο σχόλιο στο Slashdot, με παράθεση των δεδομένων, το οποίο δεν μπόρεσε να το αντικρούσει κανείς (αντιθέτως, παραμένει unmoderated, για να μην εμφανίζεται απευθείας στην κεντρική σελίδα).
    Μα για αυτό το λόγο έγραψα, ότι το θέμα ξεκίνησε σωστά. Και εγώ όταν αναφέρομαι στους ψευτομακεδόνες το κάνω ως "Μακεδόνες", δηλαδή με εισαγωγικά. Το πρόβλημα ήταν με αυτούς που μπήκαν για να πουν ότι δεν πρέπει να υπάρχουν τα εισαγωγικά ή αυτόκλητα να υπερασπιστούν το δικαίωμα παραχάραξης ιστορίας.


    vgiozo,

    Αν το θέμα ήταν μόνο ένα όνομα, δεν θα υπήρχε αντίδραση. Οι άνθρωποι όμως παραχαράζουν την Ιστορία. Πιστεύουν λανθασμένα ότι είναι απόγονοι των αρχαίων Μακεδόνων και ότι έχουν δικαίωμα σε αυτή την ιστορία και ότι άλλο συνεπάγεται (εδάφη, όνομα κλπ). Αυτό είναι απαράδεκτο, όπως απαράδεκτο είναι να μην καταλαβαίνεις και εσύ ότι το όνομα δεν είναι το πρόβλημα.


    mraccess,
    Όχι φίλε μου.... ενοχλεί που ΔΕΝ υπάρχουν αρκετές συζητήσεις για το "Μακεδονικό", γιατί μας αρέσει να ανγοούμε τα προβλήματα. Επίσης, και αυτό είναι το βασικό, ενοχλεί που το Hijacking έγινε από αυτόκλητους υπερασπιστές του δικαιώματος παραχάραξης της ιστορίας. Μετά από αυτό η απάντηση δεν μπορεί να μην δωθεί. Υπάρχουν και όρια ανοχής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vasper : 09-12-05 στις 10:46.

  13. #88
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper

    Οι άνθρωποι όμως παραχαράζουν την Ιστορία. Πιστεύουν λανθασμένα ότι είναι απόγονοι των αρχαίων Μακεδόνων και ότι έχουν δικαίωμα σε αυτή την ιστορία και ότι άλλο συνεπάγεται (εδάφη, όνομα κλπ). Αυτό είναι απαράδεκτο...
    Για του έλληνες μιλάς; Πως γίνεται οι "αυθεντικοί" έλληνες να είναι οι πάτοι των πάτων (σόρρυ ξέχασα το πανευρωπαικό και την γιουροβίζιον);
    Μάλλον δεν έχουν καμμία σχέση με τους αυθεντικούς ή δέχονται πόλεμο από τα ξένα κέντρα αποφάσεων που έχουν βάλει στόχο Νο1 να καταστρέψουν την πτωχή πλην τίμια αυτή χώρα ή ...αντε σταματάω εδώ

    υ.γ.
    Να υπενθυμίσω οτι το θέμα είναι η εισαγωγή του Ubuntu linux σε σχολεία της γειτονικής χώρας...

  14. #89
    Εγγραφή
    15-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.651
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13481/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585v7
    vgiozo,

    Αν το θέμα ήταν μόνο ένα όνομα, δεν θα υπήρχε αντίδραση. Οι άνθρωποι όμως παραχαράζουν την Ιστορία. Πιστεύουν λανθασμένα ότι είναι απόγονοι των αρχαίων Μακεδόνων και ότι έχουν δικαίωμα σε αυτή την ιστορία και ότι άλλο συνεπάγεται (εδάφη, όνομα κλπ). Αυτό είναι απαράδεκτο, όπως απαράδεκτο είναι να μην καταλαβαίνεις και εσύ ότι το όνομα δεν είναι το πρόβλημα.
    Οχι το όνομα δεν είναι το πρόβλημα κι ούτε ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο, να με συμπαθάς...είπα κάτι πολύ διαφορετικό...
    ...το πρόβλημα είναι πολιτικό, σύγχρονο κι ευρύτερο απο τους πολιτισμικους-ιστορικους ισχυρισμούς τους...που ως δόλωμα λειτουργούν έτσι κι αλλιώς, καθώς τα ιστορικά ερείσματα των ισχυρισμών τους είναι απλώς αστεία...την ερμηνεία μου επ' αυτών την έδωσα συντόμως...ας μην περιχαρακωνόμαστε κι εμείς σ' αυτους λοιπόν στους οποίους μπορούν να δίδονται παράλληλα απαντήσεις, γιατί διευκολύνουμε καποιους τρίτους...
    Cubby Cloud Sync
    Hubic Cloud Backup (aff. code: XLQTOJ)

    - Οδηγός GivingAssistant (CashBack)

  15. #90
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vgiozo
    Οχι το όνομα δεν είναι το πρόβλημα κι ούτε ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο, να με συμπαθάς...είπα κάτι πολύ διαφορετικό...
    ...το πρόβλημα είναι πολιτικό, σύγχρονο κι ευρύτερο απο τους πολιτισμικους-ιστορικους ισχυρισμούς τους...που ως δόλωμα λειτουργούν έτσι κι αλλιώς, καθώς τα ιστορικά ερείσματα των ισχυρισμών τους είναι απλώς αστεία...την ερμηνεία μου επ' αυτών την έδωσα συντόμως...ας μην περιχαρακωνόμαστε κι εμείς σ' αυτους λοιπόν στους οποίους μπορούν να δίδονται παράλληλα απαντήσεις, γιατί διευκολύνουμε καποιους τρίτους...
    Είμαι σύμφωνος... από κει και πέρα τί κάνουμε... (ρητορική είναι η ερώτηση... Μην απαντήσει κανείς!!!)

Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-08, 16:25
  2. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-08, 20:29
  3. Φορητοί υπολογιστές σε 65.000 φοιτητές
    Από power στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 92
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-07, 16:32
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-06, 19:39
  5. Φθηνοί υπολογιστές σε 80.000 φοιτητές
    Από KiSpy στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-06, 19:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας