Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Τί κανετε τα παλία εγγραφα που (ίσως) δε χρειάζεστε?

Ψήφισαν
19. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Τα κρατάω ΟΛΑ, εχω γεμισει ηδη τρεις ντουλάπες με εγγραφα κ ετοιμαζομαι κ για τέταρτη.

    3 15,79%
  • Τα πεταω αφού πρώτα τα καταστρεψω με το ειδικο μηχανημα (ή οχι)

    5 26,32%
  • Καλά που μου το θυμισες, να κανω ενα ξεσκαταρισμα τις επομενες μερες

    11 57,89%
  • Δε θελω να απαντησω στη δημοσκοπηση.

    0 0%
Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Σε μια κριση που μ εχει πιασει να ανασυγκροτήσω λιγακι τα πραγματα μου,
    αναρωτιόμουν τι κανετε ολα αυτα τα:
    • statements που σας στελνει η τράπεζα καθε λιγες βδομάδες,
    • παλιές εξετάσεις αίματος,
    • αποδειξεις
    για σημαντικές πληρωμες που εχετε κανει στο παρελθον (ή σχεδον σημαντικές πχ ενταξει δε νομιζω να ρθει η Ευρωγνώση να αμφισβήτησει χρέωση μετα απο 5 χρονια, αλλά never know ). κλπ

    Kοινώς, τα κρατάτε ή οχι? Φυσικα δεν αναφερομαι σε σημαντικα συμβόλαια ή αποδειξεις πχ αγορας αυτοκινήτου, αλλά σε ολες τις υπολοιπες *αλακιούλες, που μας γεμιζουν το χωρο που δε τις λες απολύτως σημαντικές, αλλά ουτε και εντελως αχρηστες..

    Θα εβαζα την επιλογή "τα κρατάω εν μερει", αλλά τοτε ολοι αυτο θα απαντουσαμε. Γιατι πολύ απλά ειναι λιγακι δυσκολο να ξεχωρισεις τί ειναι πιο σημαντικό απο το αλλο. πχ καλό θα ηταν να υπαρχει αρχείο με ολες τις εξετασεις που εχουμε κανει μεχρι τωρα, αλλά ποσες εξετασεις πια να κρατησεις......

    Για παραδειγμα, τα statements που μου στελνει η eurobank -εχοντας χρεωστικη καρτα σε ισχύ- να τα κρατήσω ή να τα πεταξω?
    πφφφφ περιττη χαρτουρα.....
    Να δούμε πότε θα ανακαλύφθεί η εξ' ολοκλήρου ηλεκτρονικη αλληλογραφία.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alwaysalone : 09-07-09 στις 02:51.

  2. #2
    Το avatar του μέλους mistral
    mistral Guest
    Κατά περίεργο και εντελώς συμπτωματικό (!!!) τρόπο μόλις χτές πέταξα αποδείξεις δεκαετίας και βάλε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    statements που σας στελνει η τράπεζα καθε λιγες βδομάδες,
    Για καμμιά πενταετία τουλάχιστον τα κρατάω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    παλιές εξετάσεις αίματος,
    Για αρκετό καιρό

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    αποδειξεις
    Φούντο εκτός και είναι αποδείξεις πληρωμής κλήσεων της τροχαίας
    Αυτές τις κρατάω για ευνόητους λόγους όπως και όσες εκπίπτουν απ την δήλωση

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    για σημαντικές πληρωμες που εχετε κανει στο παρελθον (ή σχεδον σημαντικές πχ ενταξει δε νομιζω να ρθει η Ευρωγνώση να αμφισβήτησει χρέωση μετα απο 5 χρονια, αλλά never know ). κλπ
    Τις κρατάμε τις κρατάμε

  3. #3
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.782
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    ξεσκαρταρισμα ανα καποιο καιρο...
    τραπεζες τα κραταω αρκετο διαστημα για ευνοητους λογους.
    εξετασεις το αρχειο το κραταει η mother
    αποδειξεις αναλογα με το τι αγορα ηταν και ποσο παλια...
    αν ηταν μεγαλα ποσα που ποτε δε ξερεις τι γινεται τα κρατας χρονια...
    αλλιως πεταμα...
    γενικα ειμαι του ξεσκαρταρισματος ανα καποιους μηνες απο οτιδηποτε ωστε να μη μαζευεται σαβουρα με το καιρο.
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  4. #4
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Τις αποδείξεις τις κρατάω.
    Ότι έχει σχέση με τράπεζες πετάω random κάτι ενδιάμεσα, είτε τα γυρίζω από την ανάποδη για 'πρόχειρο'.
    Τώρα που το είπες το συρτάρι με τα γραφειοκρατικά μου έχει γεμίσει πολύ, ώρα για ξεσκάτωμα.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Χμμ..Μαλιστα... Ευχαριστώ για τις απαντησεις.. Δε βλεπω πολύ κίνηση στη δημοσκοπηση, μαλλον γιατι αυτη δεν αφορά ποσο συχνα τον παίρνουμε τον..μισθό μας

    Spoiler:
    (ipo , psyxakias etc calling...)


    ........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 8 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Για παραδειγμα εχω καποιες αποδειξεις απο αναληψη χρηματων που εκανα στο ταμείο, και απο καταθεση (απο καποιες τραπεζες, γιατι δε δινουν ολες, πχ η εθνική δε δινει ουτε αμα σηκωνεις, ουτε αμα βαζεις λεφτα ), τι να τις κανω? να τις πεταξω?

    Αφου στους ορους χρησεις οταν ανοιγεις τον λογαριασμο, γραφει οτι το βιβλιαριο δεν αποτελει αποδεικτικο οτι εγινε καποια συναλλαγη, αλλά μονο ο,τι ειναι εγγεγραμμενο στα βιβλια της Τράπεζας (κατι τετοιο). Οποτε αχρηστες δεν ειναι οι αποδειξεις?

    Σκεφτηκα να τα περασω ολα ηλεκτρονικα, αλλά νομιζω οτι ακομα κι αν το κανω τωρα με τα ηδη υπαρχοντα ημι-αχρηστα εγγραφα, αποκλειεται να κανω το ιδιο εφ'ορου ζωης, αρα καποια στιγμη θα βαρεθω και θα σταματησω να τα σκαναρω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alwaysalone : 09-07-09 στις 21:26. Αιτία: auto merged post

  6. #6
    Το avatar του μέλους sonypspgr
    sonypspgr Guest
    οτι δεν χρειαζομαστε δεν το σκιζουμε και δεν το πεταμε απλα το καιμε..
    υπαρχουν ατομα που εχουν κανει επιστημη το να ψαχνουν τα σκουπιδια για να βρουν κατι καλο..

  7. #7
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τα κρατάω για πέντε χρόνια και μετά τα πετάω σε καταστροφέα εγγράφων και στη συνέχεια σε κάδο ανακύκλωσης χαρτιού. Εξαίρεση αυτά που παραγράφονται στην 20ετία, οπότε τα κρατάω. Συνήθως κρατάω και ένα αντίγραφο από scanner σε κρυπτογραφημένο dvd.

    (Είναι άρρωστο, αλλά είναι ορισμένα πολύ βασικό να υπάρχουν).
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  8. #8
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonypspgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    οτι δεν χρειαζομαστε δεν το σκιζουμε και δεν το πεταμε απλα το καιμε......
    . . . . . πραγματικά έτσι κάνω κ εγώ . .στην πυράααα yeap!

    ........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 5 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    . . . . Συνήθως κρατάω και ένα αντίγραφο από scanner σε κρυπτογραφημένο dvd.

    (Είναι άρρωστο, αλλά είναι ορισμένα πολύ βασικό να υπάρχουν).
    hmmm δεν είναι κακή ιδέα!
    [action=mosaic]το σκέφτεται . . . .[/action]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mosaic : 09-07-09 στις 23:04. Αιτία: auto merged post
    - - «Ανθολογία της Οικονομίας»
    Φιλόμουσοι της Τεχνολογικής Κοινότητας, "Άρωμα Γυναίκας" στο SNR.gr το ραδιόφωνο του ADSLgr.com
    Πρόληψη/Ενημέρωση «Χρέος μας…η ζωή» . . .

  9. #9
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Εκανα γερο ξεσκαταρισμα παιδια.
    Ηθελα να ξερα γιατί οταν παραλαμβανεις εξετασεις πχ υπερηχο, σου το βαζουν μεσα σε κείνο τον χοντρό φάκελο που ανοιγει και μπαινει σε μια θηκη η εξεταση. Ενταξει ειναι πιο ωραια αισθητικα, αλλά ουτως ή αλλως στον καδο θα καταληξει. Ειχα ενα μετρο με εξετασεις, και τα 2/3 του υψους ηταν εξαιτίας των φακελων και υποφακελων που ειναι οι εξετασεις.Εβγαλα ολες τις κολλες Α4 με τις εξετασεις, τις συνεραψα οταν αφορουσαν την ιδια εξεταση και τα εβαλα ολα μαζι σε ενα ωραιο Α4 ντοσιεδακι.

    Κατι παλιες βεβαιωσεις σπουδων απο οταν σπουδαζα τις πεταξα, πλεον μου ειναι αχρηστες (Εχουμε το πτυχιο γαρ) οπως και παμπολλες σημειωσεις απο το μεταπτυχιακο (εχουμε το πτυχιο και τα βιβλια γαρ, σιγα μη ξανακοιταξουμε τις σημειωσεις ). Κάτι φωτοτυπίες που ειχα βγαλει απο φωτοτυπίες (για να τα εχω διπλα για "ωρα αναγκης") τα πεταξα. Αλαφρυνε η ντουλαπα Μή σας πω οτι μου ειπε και ευχαριστω..

    Σκέφτομαι να πεταξω και τις αποδείξεις μισθοδοσίας. Αφου πεφτει το μετρητό καθε μηνα, τιιιιιιιι να την κανω την απόδειξη . Δηλαδη ενταξει εγω δε δουλευω πολλά χρονια, αλλά αλλοι που δουλευουν 15 χρονια, κρατανε τις αποδειξεις μισθοδοσίας καθε μηνα?

    Ακομα δεν εχω ξεσκαταρει τα τραπεζικα χαρτιά, αλλά δεν εχω σημαντικά εγγραφα, δανεια δοξα τω θεω δεν εχω, πιστωτικες δεν εχω, αρα θα ειναι ευκολο το (ξε)σκίσιμο

  10. #10
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τα κρατάω ολα μεχρι που μια μερα πεφτει πολυ καθάρισμα!!! ή του υψους ή του βάθους!!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 18:16
  2. Πράγματα που ίσως δεν γνωρίζεις
    Από papdoux στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-06, 05:51
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-05, 02:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας