Σελ. 483 από 485 ΠρώτηΠρώτη ... 463473478481482483484485 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.231-7.245 από 7270
  1. #7231
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Για να πω την αλήθεια μου όλα αυτά με το dracut, kernel install και τις συνέπειες τους, δεν τα έχω και ξεκάθαρα στο μυαλό μου, με έχουν μπερδεψει-ταλαιπωρησει αρκετά...

  2. #7232
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    350
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν είσαι μόνος.

  3. #7233
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.508
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να πω την αλήθεια μου όλα αυτά με το dracut, kernel install και τις συνέπειες τους, δεν τα έχω και ξεκάθαρα στο μυαλό μου, με έχουν μπερδεψει-ταλαιπωρησει αρκετά...
    Τo dracut το χρειάζεσαι μόνο αν θέλεις να χτίσεις initramfs. Προσωπικά, δεν χτίζω, οπότε δεν το χρησιμοποιώ καν.

    Από τότε που πέρασα σε binary kernel, σταμάτησα να ασχολούμαι με kernelconfigs και χτισίματα.
    (Αν και να πω την αλήθεια, πάντα μου άρεσε η φάση, αλλά το config του kernel είναι τόσο χαώδες πλέον, που για να στήσεις έναν kernel που να εξυπηρετεί όλες τις ανάγκες σου, απαιτεί πολλά trials and errors και αμέτρητα rebuilds, οπότε δεν αξίζει τον χρόνο και τον κόπο για μένα πλέον.)


    'Εχω μόνο τα εξής πακέτα:

    sys-kernel/gentoo-kernel-bin (με -initramfs για να μη χτίσει initramfs και να μην βάλει το dracut ως dependency)
    sys-kernel/installkernel
    virtual/dist-kernel
    virtual/linux-sources

    Και δεν ασχολούμαι με κάτι άλλο.
    Όταν βγει νέος kernel (στο sys-kernel/gentoo-kernel-bin), απλώς αναβαθμίζω τα πακέτα, κάνω rebuild τα εκτός kernel modules (emerge --ask @module-rebuild), κάνω και update το grub.cfg (grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg) και αυτό ήταν.

    Επίσης, σου πετάει και το config έτοιμο, οπότε αν θέλεις να χτίσεις μόνος σου kernel, μπορείς.

    Τα μόνα πράγματα που είναι περίπλοκα - στα δικά μου μάτια - είναι άμα πεις να ασχοληθείς με secure boot signed keys, llvm encrypted root partitions, κλπ.
    Που και πάλι, αν έχεις χρόνο να ασχοληθείς, θα βγάλεις άκρη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gentoo : 19-05-24 στις 12:13.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #7234
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.256
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τo dracut το χρειάζεσαι μόνο αν θέλεις να χτίσεις initramfs. Προσωπικά, δεν χτίζω, οπότε δεν το χρησιμοποιώ καν.

    Από τότε που πέρασα σε binary kernel, σταμάτησα να ασχολούμαι με kernelconfigs και χτισίματα.
    Μήπως έχεις το genkernel αντί για το dracut; Αν ναι, τότε είναι το ίδιο πράγμα. Μπορείς φυσικά να ξεφύγεις από την ανάγκη χρήσης initramfs αρκεί ο οδηγός του filesystem για το / σου να είναι μέσα στον πυρήνα και όχι σαν module και να χρησιμοποιείς απλή κατάτμηση για το / (αν χρησιμοποιείς btrfs σε περισσότερες από 1 κατατμήσεις ή αν χρησιμοποιείς lvm, τότε δεν μπορείς να το γλυτώσεις).
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #7235
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.508
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έχεις το genkernel αντί για το dracut; Αν ναι, τότε είναι το ίδιο πράγμα. Μπορείς φυσικά να ξεφύγεις από την ανάγκη χρήσης initramfs αρκεί ο οδηγός του filesystem για το / σου να είναι μέσα στον πυρήνα και όχι σαν module και να χρησιμοποιείς απλή κατάτμηση για το / (αν χρησιμοποιείς btrfs σε περισσότερες από 1 κατατμήσεις ή αν χρησιμοποιείς lvm, τότε δεν μπορείς να το γλυτώσεις).
    Όχι, δεν το έχω εγκατεστημένο. Αναφέρω τα πακέτα που έχω εγκατεστημένα.

    Αυτό που λες για τον driver του fs, το γνωρίζω. Και πάντα το έχτιζα για αυτόν τον λόγο πριν περάσω σε bin kernel.

    Χρησιμοποιώ πολύ απλό setup βασικά. Όλα στο / (και το home dir και το boot) και είναι ext4.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  6. #7236
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.634
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Η αλήθεια είναι ότι για να πετύχεις λειτουργικό kernel config για να παίζει το σύστημά σου, θέλει όντως κόπο και χρόνο. Μια λύση είναι να μπεις με ένα binary γενικό kernel, να δεις τι modules φορτώνει και μαζί με το kernel config του να ξεκινήσεις από μια βάση για να φτιάξεις το δικό σου. Βέβαια από τη στιγμή που θα το πετύχεις, όλα παίζουν καλά μετά.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  7. #7237
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εγώ παιδιά, έχω περάσει σε systemd, εδώ και και 1,5 χρόνο (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο), άρχισε να ζητάει initramfs και να το χτίζει χωρίς να αλλάξω κάτι εγώ, είναι αυτό που είπα λίγο ποιο πάνω ότι το έχω χάσει λίγο με την εξέλιξη αυτή, απλά μια ημέρα σε kernel update, ακολούθησα τα συνηθισμένα βήματα και μετά το "grub-mkconfig" το μηχάνημα δεν Μπουτάρε*. Τελικά το κατάφερα με χρήση του system-resque.
    *Προσπαθώ στο γαμω-κινητο να γράψω bootαρε και γράφει Μπουτάρης!!!!

  8. #7238
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.634
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pap Εμφάνιση μηνυμάτων
    *Προσπαθώ στο γαμω-κινητο να γράψω bootαρε και γράφει Μπουτάρης!!!!
    Μεθυσμένο είναι, γι' αυτό!
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  9. #7239
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.508
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι για να πετύχεις λειτουργικό kernel config για να παίζει το σύστημά σου, θέλει όντως κόπο και χρόνο. Μια λύση είναι να μπεις με ένα binary γενικό kernel, να δεις τι modules φορτώνει και μαζί με το kernel config του να ξεκινήσεις από μια βάση για να φτιάξεις το δικό σου. Βέβαια από τη στιγμή που θα το πετύχεις, όλα παίζουν καλά μετά.
    Ισχύει. Εγώ αρχικά, έφτιαχνα custom config με βάση ένα πολύ απλό, ώστε να μην πιάνουν και πολύ χώρο τα modules. Κι όποτε έπεφτα πάνω σε πράγματα που έλειπαν, έψαχνα να ενεργοποιήσω το kernel module και άντε ξαναχτίσε και άμα θα έφτιαχνε, κλπ.

    Μετά, φόρτωσα πχ το config ενός ubuntu kernel (που είναι τούμπανο συνήθως) και μετά έπιαναν τα modules κοντά 5gb. Overkill...

    Με τον bin kernel, τα /lib/modules είναι 321ΜΒ, not bad. Και όλα λειτουργούν φυσικά, όπως πρέπει


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ παιδιά, έχω περάσει σε systemd, εδώ και και 1,5 χρόνο (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο), άρχισε να ζητάει initramfs και να το χτίζει χωρίς να αλλάξω κάτι εγώ, είναι αυτό που είπα λίγο ποιο πάνω ότι το έχω χάσει λίγο με την εξέλιξη αυτή, απλά μια ημέρα σε kernel update, ακολούθησα τα συνηθισμένα βήματα και μετά το "grub-mkconfig" το μηχάνημα δεν Μπουτάρε*. Τελικά το κατάφερα με χρήση του system-resque.
    *Προσπαθώ στο γαμω-κινητο να γράψω bootαρε και γράφει Μπουτάρης!!!!
    Σε systemd δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω. Το χρησιμοποιώ στη δουλειά μόνο, κι αυτό καθαρά για διαχείριση των services.

    Ίσως έχει διαφορετική προσέγγιση πάντως. Φαντάζομαι υπάρχει τρόπος να το κάνεις να δουλεύει σωστά μετά από κάθε update. Αν μη τι άλλο, το systemd είναι πλέον το standard.

    (Γίνε Άρης να Μπουτάρης )
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  10. #7240
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    350
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επανήλθε με την νέα αναβάθμιση
    Κώδικας:
    WARNING: One or more updates/rebuilds have been skipped due to a dependency conflict:
    
    dev-python/docutils:0
    απεγκατέστησα
    Κώδικας:
    dev-python/sphinx:0
    dev-python/sphinx-rtd-theme:0
    Κώδικας:
    >>> Unmerging (1 of 11) dev-python/Babel-2.14.0...
    >>> Unmerging (2 of 11) dev-python/alabaster-0.7.16...
    >>> Unmerging (3 of 11) dev-python/imagesize-1.4.1...
    >>> Unmerging (4 of 11) dev-python/snowballstemmer-2.2.0-r1...
    >>> Unmerging (5 of 11) dev-python/sphinxcontrib-applehelp-1.0.8...
    >>> Unmerging (6 of 11) dev-python/sphinxcontrib-devhelp-1.0.6...
    >>> Unmerging (7 of 11) dev-python/sphinxcontrib-htmlhelp-2.0.5...
    >>> Unmerging (8 of 11) dev-python/sphinxcontrib-jquery-4.1...
    >>> Unmerging (9 of 11) dev-python/sphinxcontrib-jsmath-1.0.1-r3...
    >>> Unmerging (10 of 11) dev-python/sphinxcontrib-qthelp-1.0.7...
    >>> Unmerging (11 of 11) dev-python/sphinxcontrib-serializinghtml-1.1.10...
    και επανήλθαν όλα στην κανονικότητα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NicM1 : 19-05-24 στις 22:48.

  11. #7241
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    350
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν ανοίγει το τερματικό μετά την αναβάθμιση x11-wm/mutter 45.5

  12. #7242
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.256
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NicM1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ανοίγει το τερματικό μετά την αναβάθμιση x11-wm/mutter 45.5
    Όταν λες τερματικό, ποιο εννοείς; Το gnome-terminal; Αν ναι, τρέξε κάτι πιο βασικό (πχ xterm) και τρέξε από εκεί gnome-terminal για να δεις τι μηνύματα θα εμφανίσει.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  13. #7243
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    350
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι το gnome-terminal δεν τρέχει, xterm δεν έχω. Βγήκα από το gui έκανα ξανά emerge το gnome-terminal αλλά τίποτα. Να βάλω xterm;

  14. #7244
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.256
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NicM1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το gnome-terminal δεν τρέχει, xterm δεν έχω. Βγήκα από το gui έκανα ξανά emerge το gnome-terminal αλλά τίποτα. Να βάλω xterm;
    Δεν εννοούσα να το βάλεις για να το χρησιμοποιείς μόνιμα, απλά να τρέξεις μέσα από εκεί το gnome-terminal για να δεις τι μηνύματα λάθους παίρνεις και να έχεις μια εικόνα για το τι φταίει.

    Εναλλακτικά, δες αν υπάρχουν μηνύματα λάθους σε logs. Αν είσαι σε openrc λογικά θα υπάρχουν στα κλασικά αρχεία (πχ ~/.xsession-errrors ή ~/.gnome-session-errors ή όπως λέγεται), αν είσαι σε systemd μπορείς από το gnome-logs ή μέσω journalctl (αναγκαστικά από tty αφού δεν παίζει το τερματικό).
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  15. #7245
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    350
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Xterm δεν έχω πρέπει να το κάνω εγκατάσταση, σε openrc είμαι, θα το κοιτάξω πιο βράδυ ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    gnome-terminal για να δεις τι μηνύματα λάθους παίρνεις και να έχεις μια εικόνα για το τι φταίει.
    ~ → gnome-terminal
    Κώδικας:
    # Error constructing proxy for org.gnome.Terminal:/org/gnome/Terminal/Factory0: Error calling StartServiceByName for org.gnome.Terminal: Process org.gnome.Terminal exited with status 8
    Τι είναι αυτό ;

Σελ. 483 από 485 ΠρώτηΠρώτη ... 463473478481482483484485 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας