Σελ. 35 από 69 ΠρώτηΠρώτη ... 1525303334353637404555 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 511-525 από 1022
  1. #511
    Εγγραφή
    24-05-2003
    Μηνύματα
    544
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν είσαι τράπεζα, έχεις ειδική υπηρεσία εισπράξεως απαιτήσεων με κανόνες και προφήτες (κυριολεκτώ, έχεις μετά Χριστόν προφήτες που συχνά αποδεικνύονται γάιδαροι, όπως ακριβώς λέει η παροιμία). Και πάλι, πάντως, διαχωρίζεις την δραστηριότητα αυτή από τις καθημερινές εργασίες σου. Έτσι, δεν αρχίζουν να ανησυχούν οι υπόλοιποι πελάτες σου ούτε οι πωλητές σου.
    Αλλά και από νομική σκοπιά να τα 'δεις τα θέματα των καθυστερήσεων πληρωμής, αυτή η υπηρεσία τα ξέρει καλύτερα και καθαρίζει και στο δικαστήριο, άμα λάχει.
    Αν δεν είσαι τράπεζα, αλλά εταιρεία με μετοχές που διπραγματεύονται σε χρηματιστήριο, πάντα θα σε ρωτάνε γιατί έδωσες πίστωση στον ένα και όχι στον άλλο. Για να δώσεις ικανοποιητική απάντηση, πρέπει να έχεις διαμορφώσει και τηρήσει για κάμποσο καιρό συνεπή πολιτική πιστώσεων με αναλογικές ποινές για κάθε πιστωτικό παράπτωμα. Αν δεν πείθει αυτό τους οφειλέτες, τουλάχιστον πρέπει να πείθει την πλειοψηφία των πελατών σου (αυτό δύσκολο για ένα οιονεί μονοπώλιο), τους μετόχους σου και, σε ακραία περίπτωση, ένα δικαστήριο.
    Όλα αυτά θα τεθούν προς συζήτηση τώρα που έγινε αυτό που έγινε. Ίσως ο ΟΤΕ να επιδιώκει να ξεκαθαρίσει η υπόθεση δια της δικαστικής οδού, ώστε να παγιωθεί μια πτωχευτική συνταγή για τους παρόχους τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών. Μπορεί η νέα διοίκηση της νομικής υπηρεσίας του ΟΤΕ να πιστεύει ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό στην Ελλάδα. Όσοι από μάς είχαν σκούρα μαλλιά και τώρα έχουν γκρίζα και πολύ λιγότερα, δεν πιστεύουμε ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτόν, ακόμα και αν, νέοι, το θεωρούσαμε επιθυμητόν ... Αυτό το μυαλό είχαμε τότε ...

  2. #512
    Το avatar του μέλους adafy
    adafy Guest
    "Το ψάρι πάντα βρωμάει από το κεφάλι". Αυτό ισχύει σε τέτοιες περιπτώσεις και όχι τα τοπικού χαρακτήρα θέματα.

  3. #513
    Γιατι ρε συ φιλε? Ηξερες εσυ την ποιοτητα υπηρεσιων της SPARKnet? Προφανως οχι, γιατι εαν ηξερες θα γνωριζες οτι ειχε απο τις καλυτερες αν οχι την καλυτερη ταχυτητα προσβασης σε adsl και αριστο support.
    Οσο το γιατι εκλεισε ρωτηστε τον (π)ΟΤΕ σας ο οποιος απαιτησε τα χρωστουμενα απο την sparknet ενω για αλλους με υπερπολλαπλασια χρεη δεν κουνηθηκε καν, βλεπε HOL και αλλους. Ασε τωρα, τι να μας πεις? Βρες μου εναν που ειχε adsl sparknet και δεν ηταν ευχαριστημενος. Επισης, μου καθεται πολυ ασχημα οταν βλεπω η ακουω ατομα να λενε οτι βαζουν adsl απο την otenet ! Προφανως δεν γνωριζετε οτι πισω απο (π)ΟΤΕ κααι otenet βρισκεται ο λογος που κοβεται η ταχυτητα σε voIP και multicast προγραμματα. Παρολαυτα αγοραζετε και υποστηριζετε τον ΟΤΕ. Μπραβο σας τοτε, εχετε ακριβως οτι σας αξιζει !

    Απαντηση σε WAntilles Moderator 08-04-06, 14:35
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 10-04-06 στις 13:57.

  4. #514
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Καλά για πρώτο σου μήνυμα δεν μας τα λές κάλα,

    Θα παρακαλούσα λίγο ήρεμια,

  5. #515
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Καλά για πρώτο σου μήνυμα δεν μας τα λές κάλα,

    Θα παρακαλούσα λίγο ήρεμια,


    Ηρεμος ειμαι φιλε μου, αλλα δεν μπορω να βλεπω να γραφει οτι να ναι ο καθενας. Ελεος πια.

  6. #516
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από corrado77
    Ηρεμος ειμαι φιλε μου, αλλα δεν μπορω να βλεπω να γραφει οτι να ναι ο καθενας. Ελεος πια.
    ούτε εγώ

    Προφανως δεν γνωριζετε οτι πισω απο (π)ΟΤΕ κααι otenet βρισκεται ο λογος που κοβεται η ταχυτητα σε voIP και multicast προγραμματα. Παρολαυτα αγοραζετε και υποστηριζετε τον ΟΤΕ. Μπραβο σας τοτε, εχετε ακριβως οτι σας αξιζει !

  7. #517
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    ZTE ZXV10 H108L
    SNR / Attn
    11(dB) / 22(dB)

    Για συνδρομητές SPARKNET ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ PSTN - ISDN


    To μόνο που θα χρειαστεί να αλλάξει είναι ο αριθμός κλήσης
    Δεν αλλάζει κάτι άλλο.
    Ο νέος άριθμός κλήσης είναι : 89624 71 71 7
    username και password ισχύουν τα ίδια.

    Για SPARKNET adsl συνδέσεις :
    Αντικαταστήστε το username@standard/fast/premioum.myadslgr.gr
    με username@backup.tellas.gr

  8. #518
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    ZTE ZXV10 H108L
    SNR / Attn
    11(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από melissias
    Δεν με ενδιαφέρουν τα λεφτά που πλήρωσα για το 12μηνο στη Sparknet.
    Αν είναι να χρησιμοποιηθούν για την αποζημίωαη ενός ανθρώπου χαλάλι.

    Θα ήθελα μόνο μια ενημέρωση γιατί έχω κατοχυρώσει 10 ονόματα στο ΙΤΕ μέσω
    της Sparknet. Τι θα γίνουν αυτά ?

    Δεν θα το συζητούσα αλλά είναι ονόματα πουν θα χρησιμοποιήσω στη δουλειά μου.

    Ότι αφορά τις κατοχυρώσεις ονομάτων στην ΕΕΤΤ ο δικαιούχος δεν χάνει την δικαιοδοσία του ονόματος εκτός αν δεν έχουν καταβληθεί τα τέλη.
    Αν έκανες πχ τις κατοχυρώσεις πριν μια εβδομάδα ίσως να υπάρξει πρόβλημα στο επόμενο δίμηνο οπότε και θα απαιτηθούν τα τέλη των κατοχυρώσεων από την SPARKNET...
    Όλα δείχνουν πάντως ότι η SPARKNET is back... xωρίς τα νταβατζιλίκια τέλη του ΟΤΕ...

  9. #519
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    ZTE ZXV10 H108L
    SNR / Attn
    11(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac
    Επαναλαμβάνω κάτι που το΄έγραψα και στο άλλο θρεντ:

    Η Σπάρκνετ φταίει, ΟΚ! Αλλά ο ΟΤΕ συμπεριφέρθηκε ως στυγνός εκτελεστής a la Mafia pimp...

    Να δω αν θα ακολουθήσει τέτοιες πολιτικές και με άλλους οφειλέτες ή θα περιοριστεί στη Σπάρκνετ...

    Γιατί αν ισχύσει το δεύτερο..... Τότε θα είμαι πεισμένος πως κάτι άλλο παίζει!
    Το θέμα είναι πολύ απλό... ότι εναλλακτικό υπάρχει σε σχέση με τον ΟΤΕ είναι εχθρός των καλοβολεμένων και καλοπληρωμένων και κακομαθημένων δημοσιουπαλλήλων του ΟΤΕ.
    Υπάρχει μεγάλο παρασκήνιο για τον τσεκούρι του ΟΤΕ... Δεν διαπραγματεύτηκαν διακανονισμό τη στιγμή που εταιρίες με λιγότερο χρόνο ύπαρξης όπως TELLAS έχουν περισσότερα χρέη και ΄μηδέν πίεση... για κλείσιμο γραμμών κτλ κτλ...
    Τι να λέμε τώρα...

    Μια παράθεση.. .
    Έχεις προεπιλογή με TELLAS σε τηλέφωνο εξοχικού, και βλέπεις χρεώσεις για κλήσεις σε κινητά σε λογαριασμό του ΟΤΕ... και όταν τους λες ότι εκείνη τη περίοδο δεν ήμουν.. σου απαντάνε με μια ειρωνεία " μήπως μπήκε κανένας άγνωστος στο σπίτι και έκανε κλήσεις σε κινητό με πρόθεμα 1777" ?
    Τι να πιστεψεις...
    Τεσπα...
    Το δίκιο καμιά φορά πνίγεται από τον "όγκο" και το "βάρος" των καλοφαγάδων βαρώνων του ΟΤΕ...

  10. #520
    Εγγραφή
    19-05-2003
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Μίλησα με την ΕΕΤΤ και ΙΤΕ. Όσοι έχουν την sparknet ως καταχωρητή, μου είπαν να κάνουν το εξής:
    - Να προχωρήσουν στην αίτηση αλλαγής καταχωρητή. Αυτό το κάνει ο νέας καταχωρητής που θέλουμε να έχουμε. Εγώ χρησιμοποιώ την www.ip.gr και είμαι ευχαριστημένος.
    - Να στείλουν φαξ στην ΕΕΤΤ(2106105049) και στο ΙΤΕ(2810391451) εξηγώντας την κατάσταση, αναφέροντας τα στοιχεία του domain αλλά και του αντίστοιχου ιδιοκτήτη, ζητώντας τους να εγκρίνουν την αλλαγή καταχωρητή χωρίς συναίνεση της Sparknet.

  11. #521
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.472
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liontarinos
    ...Δεν διαπραγματεύτηκαν διακανονισμό τη στιγμή που εταιρίες με λιγότερο χρόνο ύπαρξης όπως TELLAS έχουν περισσότερα χρέη και ΄μηδέν πίεση... για κλείσιμο γραμμών κτλ κτλ...
    Τι να λέμε τώρα...
    Τι να λέμε;;;;; Πολλά!!!!!

    Το γνωρίζουμε πως ο ΟΤΕ ασκεί 'μηδέν' πίεση σε άλλους παρόχους και εξάντλησε την 'αυστηρότητά' του στη Σπάρκνετ; Είναι όντως έτσι;

    Γιατί εάν είναι έτσι, τότε διαφαίνεται το εξής: Κάποια 'ανίερη' συμμαχία μεταξύ ΟΤΕ και άλλων 'δικών' του εναλλακτικών, εναντίον όλων των υπολοίπων!!!!

    Προσέξτε, αυτό δεν είναι διαπίστωση αλλά μία σκέψη μου η οποία όμως μπορεί και να είναι γεγονός που αποδεικνύεται αν ο ΟΤΕ ασκήσει διώξεις μόνο στη Σπαρκ (ή σε κανένα άλλο μικρό!) και αφήσει άλλους ανέγγιχτους...
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #522
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    ZTE ZXV10 H108L
    SNR / Attn
    11(dB) / 22(dB)
    Πάντως άλλη αντιμετώπιση έχουν από τον ΟΤΕ εταιρίες πέραν της Αθήνας... Βλέπε sparknet.
    Ότι και να λέτε η sparknet δεν κρεμούσε το πελατολόγιο ανάλογα με τις καμπάνιες "πάρε κόσμε" που κατά καιρούς έκαναν οι "μεγάλες" εταιρίες... με αποτέλεσμα fake ταχύτητες κτλ κτλ.
    Υπήρχε μια σταθερότητα και στην υποστήριξη και στην ποιότητα. Τώρα όσον αφορά για την ενημέρωση και το τσεκούρι του ΟΤΕ στις γραμμές υποστήριξης της SPARKNET... δεν νομίζετε ότι αυτό προσβάλλει και λίγο αυτούς που ήταν συνδρομητές της SPARKNET? ΄Δηλαδή πόσο θα τους κόστιζε στον ΟΤΕ να άφηνα για λίγο ακόμη τις γραμμές helpdesk της SPARKNET?
    Αλλά όταν γεύεσαι το μεδούλι, εύκολα κόβεις "κεφάλι" ...

  13. #523
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δυστυχώς έχω συμβόλαιο χρόνου και λήγει τελει ιουνίου... οποτε πρέπει να περιμένω να λήξει..

    ένταξη το έφτιαξα τώρα έβαλα το username@backup.tellas.gr

    αλλα όσο νάνε.. ντίνο 35 ευρώ τον μηνα για την 384 ενώ θα μπορούσα να έχω 512 με 38 ευρώ τον μηνα.. anyway...

  14. #524
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    ZTE ZXV10 H108L
    SNR / Attn
    11(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    ούτε εγώ
    Το skype το κόβει ο ΟΤΕ καθαρά γιατί φιλτράρει την συγκεκριμένη ευκολία... σε μεγάλα αστικά κέντρα όπως είναι Αθήνα και Θεσσαλονίκη...
    Αν πας στην Κοζάνη "πετάει"
    Ποιος υπερασπίζεται τον ΟΤΕ?
    Δεν νομίζω ότι κάθε ενήμερος για τις "βρωμιές" του ΟΤΕ θέλει να τον υποστηρίξει...
    Εδώ μέχρι πριν καιρό σαμποτάριζαν τις DSL συνδέσεις, δημιουργούσαν εικονικά προβλήματα και αμέσως την επόμενη μέρα σε καλούσαν από τον ΟΤΕ για να ρωτήσουν αν είσαι ευχαριστημένος με την σύνδεση που έχεις από άλλο provider... Τι να λέμε τώρα...

  15. #525
    Εγγραφή
    23-07-2005
    Περιοχή
    Κερατσινι,Πειραιας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Τελλάς Providing 1024/256
    Router
    DrayTek Vigor 2700e
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntountou
    Τη γαιδουριά/κουτοπονηριά κράτα την για τον εαυτό σου, μην τη φορτώνεις στους συνδρομητές της Sparknet και κυρίως μην την ταυτίζεις με τον κάθε Έλληνα
    Ασχολιαστο...μαλλον δεν ξερεις σε ποια χωρα ζουμε...και τα κηρυγματα σου αλλου..

Σελ. 35 από 69 ΠρώτηΠρώτη ... 1525303334353637404555 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Sagem] Πρόβλημα σύνδεσης -διακοπη σύνδεσης-Sagem 800
    Από ch.eleftheriou στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-06, 22:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας