Σελ. 7 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 25678912 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 250
  1. #91
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι όμως σου κόβει αρκετά από το σήμα, γιατί χωρίς ρεύμα ο ενισχυτής κάνει εξασθένηση.
    Μόνο αν τον βγάλεις εκτός θα δεις αν υπάρχει διαφορά.
    Ναι καταλαβαίνω τι λες.Αλλά μου φαίνεται πιο μπελάς να αποσυνδέσω τον ενισχυτή εντελώς από το να υψώσω κανα 2 μέτρα το κονταρι της κεραίας μπας και πιάσει καλύτερα.
    Υπ όψιν η κεραία ειναι στο ύψος της στέγης και το σπίτι είναι εισόγειο....

  2. #92
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Περιοχή
    Κατερίνη, Πιερία
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.413
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/1021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 27.5(dB)
    Αφου δεν έχεις σκοπό να εφαρμόσεις κάτι που σου λέει ειδικός (giwrgosth) - προσωπικά το έχω δοκιμάσει σε μια οριακή λήψη και δούλεψε - γιατί χάνεις το χρόνο σου να ζητάς βοήθεια;

    Αφού τελικά θα εφαρμόσεις αυτό νομίζεις εσύ και όχι αυτό που θα σε βοηθήσει να λύσεις το πρόβλημα ...

  3. #93
    Γιατί περιμένω να πάρω αρκετές απόψεις πριν κάνω οτιδήποτε,μιας και δεν έχω άπλετο χρόνο για πειραματισμούς. Εφ' όσον λες ότι δούλεψε σε σένα και μου το προτείνει και ο ειδικός θα το δοκιμάσω...
    Επιπλέον την λύση αυτή μου την πρότεινες αρχικά εσύ και όχι ο giwrgosth....αυτός απλώς συμπλήρωσε....
    Το επιχείρημά σου ήταν ότι έγραφαν κάποια παιδιά σε άλλο θρεντ ότι μπορεί με τον τρόπο που προτείνεις να βελτιωθεί το σήμα....Δεν νομίζω ότι έχασα τόσο χρόνο στο να ρωτήσω κάποια πράγματα που με ενδιαφέρουν και στην τελική εφόσον αυτά που λέτε ισχύουν έμαθα και κάτι άρα δεν πήγε χαμένος ο χρόνος!

    Αν νιώθεις ότι σπαταλάς τη γνώση σου μαζί μου δεν μπορώ να κάνω κάτι....
    Εγώ πάντως θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και μετά μάλλον θα κάνω και αυτό που νομίζω....
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές πάντως

  4. #94
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπόψιν πως ο ενισχυτής δεν βελτιώνει το σήμα, απλά αντισταθμίζει τις όποιες απώλειες των καλωδίων κλπ. Αν δεν έχεις κεντρική εγκατάσταση, αρκετά μέτρα καλώδιο, πολλές πρίζες κλπ, ο ενισχυτής είναι άχρηστος.
    Καλύτερα να βάλεις μια κεραία με μεγαλύτερο κέρδος χωρίς ενισχυτές και θα πάρεις το καλύτερο που μπορείς από σήμα.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  5. #95
    Δυστυχώς όμως έχω κεντρική εγκατάσταση και πολλά καλώδια.Συγκεκριμένα το σήμα το μοιράζονται 2 σπίτια οπότε μετά τον "πάνω" ενισχυτή έχω ένα διακλαδωτή. Και σε ένα από τα 2 σπίτια είναι ο κάτω ενισχυτής...
    Άρα υποθέτω για το αναλογικό σήμα χρειάζομαι τον ενισχυτή!

  6. #96
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην περίπτωσή σου ναι, θες ενισχυτή και φυσικά και για το ψηφιακό, δεν αλλάζει κάτι σε σχέση με το αναλογικό, πέρα από το γεγονός πως οι ψηφιακοί δέκτες θέλουν χαμηλότερη στάθμη σήματος, αλλά όταν έχουμε κεντρική εγκατάσταση οι απώλειες είναι αρκετές και μπορεί το σήμα να μην φτάσει.
    Απλά θέλει σωστή ρύθμιση του ενισχυτή έτσι ώστε να μην "μπουκώσει" ο δέκτης από υπερβολικό σήμα κλπ και φυσικά και στην περίπτωση αυτή θες κεραία με καλό κέρδος, αν είσαι σε δύσκολη περιοχή.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  7. #97
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωσή σου ναι, θες ενισχυτή και φυσικά και για το ψηφιακό, δεν αλλάζει κάτι σε σχέση με το αναλογικό, πέρα από το γεγονός πως οι ψηφιακοί δέκτες θέλουν χαμηλότερη στάθμη σήματος, αλλά όταν έχουμε κεντρική εγκατάσταση οι απώλειες είναι αρκετές και μπορεί το σήμα να μην φτάσει.
    Απλά θέλει σωστή ρύθμιση του ενισχυτή έτσι ώστε να μην "μπουκώσει" ο δέκτης από υπερβολικό σήμα κλπ και φυσικά και στην περίπτωση αυτή θες κεραία με καλό κέρδος, αν είσαι σε δύσκολη περιοχή.
    Κοίτα κεραία να αλλάξω δύσκολο γιατί περσυ την αγόρασα (υποτίθεται είναι από τις καλές,110Ε γαρ) οπότε μου μένει ο ενισχυτής.Ωστόσο όταν λες ρύθμιση του ενισχυτή δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.
    Επίσης έχω μια αμφιβολία για το κατα πόσο η κεραία έχει επαρκές ύψος.Το λέω γιατί από αναλογικά δεν πιάνει κανένα τζάμι.Απλώς πιάνει καλά ΝΕΤ,ΕΤ3,ΑΝΤ1,ΣΚΑΙ ψιλοχάλια ΜΕΓΚΑ και ΑΛΦΑ.ΣΤΑΡ ΑΘΛΙΑ και καθόλου άλτερ....Για τα τοπικά ούτε λόγος βέβαια.
    Ωστόσο όλα αυτά μπορεί και πάλι να οφείλονται στον ενισχυτή τον οποίο από αυτά που λες πρέπει να τον ρυθμίσω,απλώς δεν ξέρω πως γίνεται αυτό...

  8. #98
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τότε φωνάζεις έναν τεχνικό, σου κάνει τη δουλειά και βλέπεις άψογα!
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  9. #99
    Ok!Thanks!

  10. #100
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Για το πρώτο δεκαπενθήμερο του Ιανουαρίου (2011), μετατίθεται η ψηφιακή μετάβαση του 2ου ψηφιακού μπουκέτου της ΕΡΤ, ΝΕΤ, ΕΤ-1, ΕΤ-3 και Βουλή (καθώς και των ραδιοφωνικών καναλιών ΝΕΤ 105,8, Δεύτερο, Τρίτο, ΕΡΑΣπορ και Κόσμος), από το κέντρο εκπομπής Φιλίππειο. Στα πλαίσια της πλήρης ψηφιακής μετάβασης της ΕΡΤ (από κέντρο εκπομπής Φιλίππειο), η Βορειοδυτική Θεσσαλονίκη θα πρέπει να αναμένει το πλήρες Switch-Off των αναλογικών δίαυλων: 49 UHF (ΕΤ1), 39 UHF (ΝΕΤ) και 23 UHF (ΕΤ3), με την παράλληλη έναρξη ψηφιακού σήματος για το 2ο ψηφιακό μπουκέτο της ΕΡΤ μέσω του δίαυλου συχνοτήτων (23 UHF), σε δίκτυο SFN από Φιλίππειο και Χορτιάτη. Λόγω της χρήσης νέου δίαυλου συχνοτήτων για το 2ο ψηφιακό μπουκέτο καναλιών της ΕΡΤ, θα υπάρξει ένα σύντομο χρονικό διάστημα για το Switch-OFF του ψηφιακού διαύλου (26 UHF - Χορτιάτη), ώστε οι κάτοικοι της ευρύτερης περιοχής της Θεσσαλονίκης να επανασυντονίσουν τους ψηφιακούς τους δέκτες ή τις τηλεοράσεις τους που διαθέτουν ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη, προσθέτοντας τον νέο δίαυλο συχνοτήτων 23 UHF (από Φιλίππειο και Χορτιάτη)... Τέλος όπως και στην Αττική, η ψηφιακή μετάδοση των προγραμμάτων σινέ+, σπορ+, πρίσμα+ και ΡΙΚSat (από τα Κέντρα Εκπομπής Φιλίππειο/Χορτιάτη), θα συνεχιστεί κανονικά από το δίαυλο 56 UHF, χωρίς καμία αλλαγή συχνότητας.

    Έτσι μετά την επερχόμενη πλήρη ψηφιακή μετάβαση της ΕΡΤ, θα παραμείνουν στην βορειοδυτική Θεσσαλονίκη μόνο οι αναλογικές εκπομπές των συνδρομητικών καναλιών Novacinema (21UHF), Novasports (47UHF) και των περιφερειακών καναλιών TV100 (44UHF) και MTV+ (65UHF), που δεν έχουν περάσει ακόμη στην ψηφιακή εποχή, όπως και κάποια άλλα περιφερειακά κανάλια της Θεσσαλονίκης που εκπέμπουν αναλογικά μόνο από Χορτιάτη...
    satzapper®

  11. #101
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Αναλογικο switch-off για τη Βορειοδυτικη Θεσσαλονικη στις 14/1 με ταυτοχρονη εναρξη του δευτερου ψηφιακου μπουκετου της ΕΡΤ (ΝΕΤ, ΕΤ-1, ΕΤ-3, Βουλή, ΝΕΤ 105,8, Δεύτερο, Τρίτο, ΕΡΑΣπορ, Κόσμος) στους 23UHF.

  12. #102
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Belfast, UK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    78Mbps/19Mbps
    ISP
    Plusnet
    Router
    Plusnet Hub One
    Υπάρχει κάποιο δελτίο τύπου; Δε βρίσκω πουθενά σχετική αναφορά, μία αναζήτηση για "digea 14 Ιανουαρίου Θεσσαλονίκη" μου εμφάνισε ως αποτελέσματα περσινές δημοσιεύσεις για την 14η Ιανουαρίου 2010!
    QSpeedTest - Crossplatform γραφικό tool σε C++ και Qt4 για μέτρηση ping, packet loss και ταχύτητας download της Internet πρόσβασής μας - Download@SourceForge - Thread συζήτησης - Thread δημοσίευσης αποτελεσμάτων

  13. #103
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχουν αρχίσει ήδη τα scroll στους τηλεοπτικούς δέκτες φίλε μου. Στα κανάλια της ΕΤ εννοείται
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  14. #104
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Belfast, UK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    78Mbps/19Mbps
    ISP
    Plusnet
    Router
    Plusnet Hub One
    Μήπως εννοείς "crawl", τα μηνυματάκια που κυλάνε από τη μία άκρη της εικόνας στην άλλη; Αν ναι, αναφέρουν πιο συγκεκριμένα τις περιοχές ή έτσι αόριστα «Βορειοδυτικη Θεσσαλονικη»;

    Ευχαριστώ!
    QSpeedTest - Crossplatform γραφικό tool σε C++ και Qt4 για μέτρηση ping, packet loss και ταχύτητας download της Internet πρόσβασής μας - Download@SourceForge - Thread συζήτησης - Thread δημοσίευσης αποτελεσμάτων

  15. #105
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ε αυτό το πως το λένε scroll, crawl το έπιασες...
    Κλείνουν οι συχνότητες της ΕΤ από το Φιλίππειο (δηλαδή οι UHF 23, 39, 49) και το "μπουκέτο" του καναλιού 26 μεταφέρεται στην 23.

    Διάβασε και εδώ λίγο αναλυτικότερα.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

Σελ. 7 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 25678912 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ιδιόκτητο Cyta και στη Θεσσαλονίκη;
    Από Georgevtr στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 678
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-11, 21:09
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-09, 01:09
  3. Οπτικές και στη Θεσσαλονίκη;
    Από thestria στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-06, 12:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας