Σελ. 100 από 215 ΠρώτηΠρώτη ... 8090959899100101102105110120 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.486-1.500 από 3212
  1. #1486
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YiannisM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι στα της Ελλάδας αμέσως!


    Τί συμφέρει την Ελλάδα περισσότερο στο μέλλον;
    1) Μια μεγαλύτερη Βουλγαρία και μια μεγαλύτερη Αλβανία, που θα προκύψουν σίγουρα σε περίπτωση διάλυσης του Σλαβομακεδονικού κράτους/"έθνους";
    2) ή η παραμονή της υπάρχουσας κατάστασης, με τρίτο Σλαβικό κράτος στην περιοχή που θα αποκαλείται Μακεδονικό, Σπαρτιατικό , ή ό,τι άλλο του καπνίσει;


    Εγώ νομίζω ότι εφόσον εξασφαλιστεί η μη μονοπώληση του ονόματος από τους Σλάβους, τότε την Ελλάδα τη συμφέρει περισσότερο το (2) από το (1)
    Αν εξασφαλισθει η ονομασια και αποτραπει τελειως μελλοντικα η οποια διεκδικηση εις βαρος της Ελλαδας απο τους Σκοπιανους τοτε ναι. Αλλα βλεπεις οτι δεν κανουνε πισω. Ουτε βορεια, ουτε Upper, τιποτα. Μακεδονια μονο για να μπορουν να διεκδικουν στο μελλον.

  2. #1487
    Το avatar του μέλους giannhs1984
    giannhs1984 Guest
    ναι φυσικα ετσι παει τι να κανουμε..
    καποιοι ηθελαν να φτιαξουν κλιμα αναμεσα σε εμας και αυτους αλλα δεν ευτηχως μερικα πραγματα στην ελλαδιτσα δουλευουν ακομη σωστα και ενα απο αυτα ειναι το μεγαλυτερο οπλο της εξωτερικης πολιτικης μας..

  3. #1488
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YiannisM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι στα της Ελλάδας αμέσως!


    Τί συμφέρει την Ελλάδα περισσότερο στο μέλλον;
    1) Μια μεγαλύτερη Βουλγαρία και μια μεγαλύτερη Αλβανία, που θα προκύψουν σίγουρα σε περίπτωση διάλυσης του Σλαβομακεδονικού κράτους/"έθνους";
    2) ή η παραμονή της υπάρχουσας κατάστασης, με τρίτο Σλαβικό κράτος στην περιοχή που θα αποκαλείται Μακεδονικό, Σπαρτιατικό , ή ό,τι άλλο του καπνίσει;


    Εγώ νομίζω ότι εφόσον εξασφαλιστεί η μη μονοπώληση του ονόματος από τους Σλάβους, τότε την Ελλάδα τη συμφέρει περισσότερο το (2) από το (1)
    Διαφωνώ.
    Πιστεύω ότι στην Ελλάδα και κατ'επέκταση στην Ευρώπη συμφέρουν κράτη τα οποία έχουν σταθερότητα.
    Δυστυχώς το κράτος των Σκοπίων, όποιο όνομα και να επιλέξει πολύ δύσκολα θα επιτύχει την σταθερότητα (όπως και το Κόσσοβο, όπως και η Βοσνία-Ερζεγοβίνη).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 18-03-08 στις 12:15.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  4. #1489
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Περιοχή
    Sofia/BG
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    mtel/BG
    Router
    ZXV10 W300 IGD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GZahos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εξασφαλισθει η ονομασια και αποτραπει τελειως μελλοντικα η οποια διεκδικηση εις βαρος της Ελλαδας απο τους Σκοπιανους τοτε ναι. Αλλα βλεπεις οτι δεν κανουνε πισω. Ουτε βορεια, ουτε Upper, τιποτα. Μακεδονια μονο για να μπορουν να διεκδικουν στο μελλον.
    Είπα "εφόσον".
    Εάν δεν κάνουν πίσω τότε θα πρέπει να ασκήσουμε το βέτο μέχρι τέρμα κατά τη γνώμη μου.


    Το να αποφύγουμε τον όρο στο όνομα τους, για γεωγραφικούς λόγους, δε νομίζω ότι είναι εφικτό...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνώ.
    Πιστεύω ότι στην Ελλάδα και κατ'επέκταση στην Ευρώπη συμφέρουν κράτη τα οποία έχουν σταθερότητα.
    Δυστυχώς το κράτος των Σκοπίων, όποιο όνομα και να επιλέξει πολύ δύσκολα θα επιτύχει την σταθερότητα (όπως και το Κόσσοβο, όπως και η Βοσνία-Ερζεγοβίνη).
    Εάν μπουν σε διεθνής οργανισμούς ΝΑΤΟ, ΕΕ, κλπ, δε νομίζω ότι δε θα έχουν σταθερότητα.

    Εκεί που συμφωνώ ότι δε μας συμφέρει η ύπαρξη όλων αυτών των κρατιδίων είναι στο ευρωπαϊκό επίπεδο.
    Στο τοπικό βαλκανικό όμως, έχω την αίσθηση ότι μας συμφέρει.


    Αν όμως δε μας συμφέρει, τότε τί καθόμαστε και δε συνεργαζόμαστε τόσα χρόνια με τους Βούλγαρους για το θέμα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος YiannisM : 18-03-08 στις 12:44.

  5. #1490
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YiannisM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν μπουν σε διεθνής οργανισμούς ΝΑΤΟ, ΕΕ, κλπ, δε νομίζω ότι δε θα έχουν σταθερότητα.
    Εντώ είναι Μπαλκάνια όμως
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  6. #1491
    Το avatar του μέλους conpap
    conpap Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντώ είναι Μπαλκάνια όμως
    ...δεν είναι παίξε γέλασε!

  7. #1492
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου...
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Μερικά στοιχεία για να συμπληρώσω την έρευνα του κ. Λυθοξόου
    και τα εντυπωσιακά της αποτελέσματα απλά για να καταδείξω και το
    πόσο έγκυρα είναι αυτά .

    Λοιπόν στα αρχεία της νήσου Ελις έχουν καταγραφεί ως διαφορετικές
    εθνότητες και οι παρακάτω :

    African
    African (black)
    Asian
    Cent Amer
    European
    Spanish Amer
    Pacific Islander
    Latin Amer
    North Amer

    Προφανώς εδώ δεν μιλάμε για έθνη αλλά για ευρίτερους γεωγραφικούς
    προσδιορισμούς.

    Islam
    Hindu
    Zoroastrian

    Εδώ έχουμε να κάνουμε με θρησκείες-φιλοσοφίες .

    Και μερικά ακόμη πιο "αστεία" :

    Mulatto 47
    Black 10669
    White 53412

    Μάλιστα βρίσκουμε και 209 Cypriot

    Ακόμα δίδονται τα :

    Albanian
    Bosnian
    Croatian
    Montenegrin
    Servian
    Slav
    Slovenian
    Yugoslav

    Και καπάκι σε όλα αυτά: Dalmatian

    Πόσοι προσδιορίζονται ή αυτοπροσδιορίζονται ως Δαλματοί ; 22505

    Υπάρχει ή υπήρξε Δαλματικό έθνος ; Αυτοί οι 22505 τι είναι ;

    Καλά τα στοιχεία όταν είναι προσεκτικά μαζεμένα αλλά μάλλον
    στο Έλις δήλωνε ο καθένα ότι ήθελε για έθνος και οι αμερικανοί
    έγραφαν ότι ήθελαν επίσης.
    Και έτσι μπορεί ο καθένας να τα διαβάζει όπως θέλει.

  8. #1493
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Ε ναι, αυτο ειναι το πλεον προφανες.

  9. #1494
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kyrnikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τα στοιχεία όταν είναι προσεκτικά μαζεμένα αλλά μάλλον
    στο Έλις δήλωνε ο καθένα ότι ήθελε για έθνος και οι αμερικανοί
    έγραφαν ότι ήθελαν επίσης.
    Και έτσι μπορεί ο καθένας να τα διαβάζει όπως θέλει.
    Λογικό δεν είναι για την εποχή;
    Εδώ superstar μπασκετμπολίστες και δήλωσαν ευτυχισμένοι που ήρθαν "στο νησί μας" με την προσγείωση στο Ελληνικό, σ' αυτό θα κολλήσουμε;

    Για να σχολιάσω και το όλο θέμα... η προσπάθεια απόδειξης της ύπαρξης Μακεδονικού "έθνους" από τα αρχεία μετανάστευσης των ΗΠΑ ήταν ατυχής. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν υπάρχαν προ Τίτο κάτοικοι που πίστευαν ότι ήταν "Μακεδόνες"
    Το ουσιαστικό ερώτημα είναι πόσοι από αυτούς τους Μακεδόνες πίστευαν ότι είναι απόγονοι του Μεγαλέκου, ότι οι πρόγονοί τους κατατρέχονταν από τους Έλληνες και ότι πέρα από τα σύνορα με την Ελλάδα υπάρχουν μόνο καλοί Ουρανιοτοξότες (sorry Αιγιακοί Μακεδόνες) και κακοί Έλληνες.

    Ο no_logo επισημαίνει (σωστά) την υποκριτική πολιτική της Ελλάδας ("δε φταίμε εμείς, ο Τίτο τους δημιούργησε", "η Μακεδονία είναι Ελληνική") αλλά φαίνεται να του διαφεύγει ότι το πρόβλημα δεν είναι πως κάποιος λαός στο βορρά θέλει να λέγεται Μακεδονικός (το ξεπεράσαμε αυτό) αλλά ότι πιστεύει πως είναι ο συνεχιστής της αρχαίας Μακεδονίας και πως κανένας άλλος δεν μπορεί να αυτοχαρακτηρίζεται ως Μακεδόνας πιστεύοντας κάτι διαφορετικό.
    Ακόμη και οι τελευταίες προτάσεις Νίμιτς αυτό ακριβώς δηλώνουν.

    Δεν ξέρω αν φταίνε τα Σαλλλονικιώτικα γονίδια αλλά ο τελευταίος κύκλος διαπραγματεύσεων με αφήνει ιδιαίτερα θυμωμένο με τα Σκόπια. Παρά το ότι χρόνια τώρα γράφω για την ανάγκη εξεύρεσης λύσης που να ικανοποιεί τα βόρεια ξαδέρφια μας και ότι πρέπει να μην κολλάμε σε εθνικιστικές κορώνες, οφείλω να ομολογήσω ότι θεωρώ πως η Ελλάδα έκανε όσο πίσω χρειαζόταν με την αποδοχή της χρήσης της λέξης Μακεδονία από τα Σκόπια. Οποιαδήποτε άλλη υποχώρηση από δω και πέρα οφείλει να γίνει από τα ξαδέρφια μας.
    The End
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 18-03-08 στις 19:00.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  10. #1495
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    @yiapap

    Σε βρίσκω σπόλυτα σωστό...
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

  11. #1496
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    no_logo για 3η φορά αντί να κάνεις διάλογο χαρακτηρίζεις προσωπικότητες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    α)το επιχείρημα σου είναι γελοίο και αγνωεί όσα έχουμε ανταλλάξει ακόμα και με pm, προφανώς σκόπιμα.
    β) Σκόπιμα ψάχνεις συνδέσεις ενός νέου ιστορικά έθνους με ....... τους αρχαίους μακεδόνες.
    Προφανώς έτσι σε βολεύει
    α) Πάλι σου τελείωσαν τα επιχειρήματα και αρχίζεις την "επικοινωνιακή πολιτική". Μπορείς να δημοσιοποιήσεις την προσωπική μας επικοινωνία, διότι είναι πρόστυχο [δεν μου έρχεται καλύτερη λέξη] να αφήνεις υπονοούμενα. (το κάνεις 2η φορά)

    Διάβασα τις πηγές σου και σου τις σχολίασα σε pm, δεν θυμάμαι να διαφώνησες.

    β) Δεν ψάχνω εγώ συνδέσεις, ΕΣΥ ψάχνεις με τα αρχεία της.. Αμερικής. Το πρόβλημά σου είναι ο Τίτο, το καταλάβαμε. Κάτι καινούργιο έχεις να μάθουμε;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    έλεος με τις φοβίες σου, ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΟΥΝ
    η αλήθεια θέλω να φανεί
    το ανόητο ψέμα για το "έθνος που κατασκεύασε ο Τιτο", αυτή η μπούρδα που αναμασάτε συνέχεια.
    Ποιές φοβίες μου ψυχολόγε μου; Ποιά είναι η αλήθεια; Ότι υπάρχει Μακεδονική γλώσσα; Αυτό σε ρώτησα (για 4η φορά τώρα) αλλά δεν απαντάς. Φοβάσαι να γράψεις ότι ο Καραντζάς ψεύδεται;

    Έδωσες το βιβλίο σε Σλαβόφωνο παιδάκι να στο εξηγήσει; Το βιβλίο που μοστράρει ως "απόδειξη" στο blog σου;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε και;
    και οι δικές σου πηγές όπως και όσες προσκυνάνε σήμερα οι έλληνες για αυτό το θέμα είναι ακροδεξιοί και παπάδες
    Τίποτα δεν λέει το παραπάνω που λες
    Πάλι ψέμματα και υπονοούμενα; Αγνοείς ότι δεν σου αρέσει είναι ξεκάθαρο. Αυτό σου έγραψα και στο pm: Επιλεκτική κριτική και επιλεκτικά δεδομένα. Για κάν'το ένα copy paste εδώ πέρα σε spoiler.

    Άλλη πηγή εκτός από ουράνιο τόξο έχεις;
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  12. #1497
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kyrnikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικά στοιχεία για να συμπληρώσω την έρευνα του κ. Λυθοξόου
    και τα εντυπωσιακά της αποτελέσματα απλά για να καταδείξω και το
    πόσο έγκυρα είναι αυτά .

    Λοιπόν στα αρχεία της νήσου Ελις έχουν καταγραφεί ως διαφορετικές
    εθνότητες και οι παρακάτω :

    African
    African (black)
    Asian
    Cent Amer
    European
    Spanish Amer
    Pacific Islander
    Latin Amer
    North Amer

    Προφανώς εδώ δεν μιλάμε για έθνη αλλά για ευρίτερους γεωγραφικούς
    προσδιορισμούς.

    Islam
    Hindu
    Zoroastrian

    Εδώ έχουμε να κάνουμε με θρησκείες-φιλοσοφίες .

    Και μερικά ακόμη πιο "αστεία" :

    Mulatto 47
    Black 10669
    White 53412

    Μάλιστα βρίσκουμε και 209 Cypriot

    Ακόμα δίδονται τα :

    Albanian
    Bosnian
    Croatian
    Montenegrin
    Servian
    Slav
    Slovenian
    Yugoslav

    Και καπάκι σε όλα αυτά: Dalmatian

    Πόσοι προσδιορίζονται ή αυτοπροσδιορίζονται ως Δαλματοί ; 22505

    Υπάρχει ή υπήρξε Δαλματικό έθνος ; Αυτοί οι 22505 τι είναι ;

    Καλά τα στοιχεία όταν είναι προσεκτικά μαζεμένα αλλά μάλλον
    στο Έλις δήλωνε ο καθένα ότι ήθελε για έθνος και οι αμερικανοί
    έγραφαν ότι ήθελαν επίσης.
    Και έτσι μπορεί ο καθένας να τα διαβάζει όπως θέλει.

    προφανώς δήλωνε ο καθένας ότι ήθελε και απαντούσε σε ότι καταλάβαινε
    Για μετανάστευση μιλάμε και η νήσος Έλις ήταν ο πάγκος του χασάπη των ΗΠΑ, το ξεσκαρτάρισμα των υγιών μεταναστών.
    Το τελευταίο που ενδιέφερε τους φύλακες και τους μετανάστες ήταν τα ονοματεπώνυμα και οι χώρες καταγωγής.
    Τα λάθη εξαιτίας της αδυναμίας συνεννόησης, της αναπουμπούλας κοκ δεν μειώνουν την αξία του ντοκουμέντου του Λιθοξόου, δεν αναιρεί το γεγονός ότι κάποιοι από τους μετανάστες που πήγανε στις ΗΠΑ από τις αρχές του 1900 ένιωθαν εθνικά μακεδόνες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να σχολιάσω και το όλο θέμα... η προσπάθεια απόδειξης της ύπαρξης Μακεδονικού "έθνους" από τα αρχεία μετανάστευσης των ΗΠΑ ήταν ατυχής. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν υπάρχαν προ Τίτο κάτοικοι που πίστευαν ότι ήταν "Μακεδόνες"
    τότε γιατί την χαρακτηρίζεις ατυχή;


    Ο no_logo επισημαίνει (σωστά) την υποκριτική πολιτική της Ελλάδας ("δε φταίμε εμείς, ο Τίτο τους δημιούργησε", "η Μακεδονία είναι Ελληνική") αλλά φαίνεται να του διαφεύγει ότι το πρόβλημα δεν είναι πως κάποιος λαός στο βορρά θέλει να λέγεται Μακεδονικός (το ξεπεράσαμε αυτό)
    είσαι σίγουρος για αυτό;
    για κοίταξε το κείμενο ενός poll που υπάρχει στο φόρουμ

    αλλά ότι πιστεύει πως είναι ο συνεχιστής της αρχαίας Μακεδονίας και πως κανένας άλλος δεν μπορεί να αυτοχαρακτηρίζεται ως Μακεδόνας πιστεύοντας κάτι διαφορετικό.
    αυτή η φράση ταιριάζει και σε άλλους γάντι πάντως
    Yiapap κάθε λαός που κατοικεί σε αυτό τον πλανήτη προσπαθεί να συνδεθεί με την αρχαία ιστορία




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    no_logo για 3η φορά αντί να κάνεις διάλογο χαρακτηρίζεις προσωπικότητες.
    κοίτα καλύτερα αυτό που έγραψες
    κάθε ιστορικό αντίθετο με όσα πιστεύεις τον χαρακτηρίζεις προδότη


    α) Πάλι σου τελείωσαν τα επιχειρήματα και αρχίζεις την "επικοινωνιακή πολιτική". Μπορείς να δημοσιοποιήσεις την προσωπική μας επικοινωνία, διότι είναι πρόστυχο [δεν μου έρχεται καλύτερη λέξη] να αφήνεις υπονοούμενα. (το κάνεις 2η φορά)
    κανένα υπονοούμενο
    και στα pm που ανταλλάσσαμε σου έκανε καθαρό ότι δεν πιστεύω πως οι Μακεδόνες έχουν σχέση με την αρχαία Μακεδονία, πόσταρα και εδώ επιστολή του πράκτορα Νακρατζά που απευθυνόταν σε αυτούς και τους το επαναλάμβανε κατάμουτρα.
    Σε κάθε μήνυμα σου εσύ επικεντρώνεσαι σε κάτι που δεν έχει ειπωθεί από κανέναν
    Εγώ αυτό το ονομάζω παρελκυστική τακτική




    Ποιές φοβίες μου ψυχολόγε μου; Ποιά είναι η αλήθεια; Ότι υπάρχει Μακεδονική γλώσσα; Αυτό σε ρώτησα (για 4η φορά τώρα) αλλά δεν απαντάς. Φοβάσαι να γράψεις ότι ο Καραντζάς ψεύδεται;
    Γλωσσολόγος δεν είμαι, ούτε ξέρω να διαβάζω την γλώσσα της δημοκρατίας της Μακεδονίας

    Έδωσες το βιβλίο σε Σλαβόφωνο παιδάκι να στο εξηγήσει; Το βιβλίο που μοστράρει ως "απόδειξη" στο blog σου;
    δεν θα το καταλάβει είναι σίγουρο
    το abecedar είναι γραμμένο με λατινικό αλφάβητο και όχι με το κυριλλικό
    μάλιστα το διαφορετικό αλφάβητο ήταν επίσημο επιχείρημα του ελληνικού κράτους στην κοινωνία των εθνών, τον πρόδρομο του ΟΗΕ, για να δείξει την διαφορετική εθνική καταγωγή των μακεδόνων από του βούλγαρους
    Διαφωνείς με το παραπάνω;
    Λίγο με νοιάζει, ζήτα τα ρέστα από τον πρέσβη της Ελλάδας εκείνη την εποχή στην ΚτΕ

    ........Auto merged post: no_logo added 16 Minutes and 3 Seconds later........



    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    μια πολύ ωραία συνέντευξη, δυστυχώς το φόρουμ μου την ένωσε με το προηγούμενο


    http://www.tanea.gr/article.aspx?d=20080223&nid=7590635


    Με τον Γκέλε- έτσι τον φωνάζει και ο παππούς τουμιλούσα συνεχώς τις τελευταίες ημέρες. Σχολιάζαμε τους δραματικούς τόνους των δελτίων και τα σκυθρωπά πρόσωπα των πολιτικών. «Όταν μιλούν για εθνικά θέματα πρέπει να δείχνουν συννεφιασμένοι, αν είναι χαμογελαστοί ή κανονικοί τέλος πάντων, φοβούνται ότι θα κατηγορηθούν για ενδοτισμό», μου είπε εύστοχα. Την Τρίτη όμως ήταν η σειρά του να είναι σκυθρωπός. Μαθητές στα Σκόπια είχαν πετάξει πέτρες στο ελληνικό γραφείο σύνδεσης. Στη Φλώρινα οι άνδρες της ΕΥΠ είχαν αγριέψει. Αστεία πράγματα δηλαδή, αλλά οι υπηρεσίες για να δικαιολογήσουν την ύπαρξή τους τρέφονται με σενάρια και συνωμοσίες. «Ίσως είναι καλύτερα να μην βάλεις το επίθετό μου», μου είπε τελικά ο Βαγγέλης.

    Τι φοβάσαι;
    Ούτε φοβάμαι ούτε ντρέπομαι. Εδώ όλοι ξέρουν ότι έχω το θάρρος και μιλάω, αλλά όπως εξελίσσονται τα πράγματα δεν θέλω να θεωρηθεί ότι ανέλαβα εκπρόσωπος...

    Υπάρχει αστυνόμευση εις βάρος σας;
    Γενικά στον Νομό της Φλώρινας υπάρχει υπερβολική αστυνόμευση. Για μια απόσταση 30- 40 χιλιομέτρων μπορεί να περάσεις και τρία και τέσσερα μπλόκα της Τροχαίας. Υπάρχουν και πολλοί πράκτορες της ΕΥΠ που ζουν ανάμεσά μας. Ρωτούν, κινούνται, μαθαίνουν.




    Στα σώματα ασφαλείας δεν υπάρχουν δίγλωσσοι;
    Δεν νομίζω να υπάρχουν. Άλλωστε, όσα παιδιά μετέχουν ακόμη και σε τοπικά μουσικά συγκροτήματα κόβονται στις εξετάσεις.

    Τι εννοείς;
    Στον νομό υπάρχουν πολλά παιδιά που ασχολούνται με τη μουσική. Παίζουν δηλαδή σε χορούς και στα πανηγύρια στα χωριά. Ε, όσα παιδιά από αυτά προσπάθησαν να μπουν σε κρατικές υπηρεσίες ή στα σώματα ασφαλείας κόπηκαν.

    Ε, κάποιοι πρέπει να δικαιολογήσουν τον μισθό τους, οπότε κατασκευάζουν εχθρούς για να είναι απαραίτητοι.
    Ίσως να είναι και αυτό που λέτε. Πολλοί βολεύονται με αυτή την ένταση. Οι φάκελοι μπορεί να έχουν καταργηθεί στην υπόλοιπη χώρα, αλλά εδώ κρατάνε σημειώσεις.

    Αν τους ρωτήσεις θα σου πουν ότι φοβούνται τους «αυτονομιστές».
    Οι αυτονομιστές είναι μια ομάδα 500, 1.000 ατόμων σε όλο τον νομό. Όπως υπάρχουν και 500 που είναι του Λαϊκού Ορθόδοξου Συναγερμού. Οι μεν λένε «Αυτόνομη Μακεδονία» και οι άλλοι φωνάζουν ότι «η Μακεδονία είναι μόνο ελληνική». Η πλειονότητα του κόσμου όμως δεν είναι ούτε με τους μεν ούτε με τους δε.

    Οι πολιτικοί του νομού μιλάνε μακεδονίτικα;
    Ορισμένοι ναι, στα κρυφά όμως, γιατί φοβούνται. Σε κάποια χωριά θα μιλήσουν ντόπια για να πάρουν ψήφους. Εκεί που δεν τους παίρνει, δεν θα μιλήσουν ντόπια για να μη χάσουν ψήφους.

    Οι δεξιοί ή οι αριστεροί πολιτικοί σέβονται περισσότερο τα δικαιώματά σας;
    Οι δεξιοί, στην Ελλάδα τουλάχιστον, δεν ενδιαφέρονται για τα ανθρώπινα δικαιώματα και οι αριστεροί συνήθως υπερασπίζονται μόνο τα δικαιώματα που καταπατούν οι Αμερικανοί. Οπότε εμείς δεν έχουμε τύχη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος no_logo : 19-03-08 στις 01:56. Αιτία: auto merged post

  13. #1498
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάθε ιστορικό αντίθετο με όσα πιστεύεις τον χαρακτηρίζεις προδότη
    Δεν σε καταλαβαίνω.

    1. Ποιόν χαρακτήρισα προδότη.
    2. Ιστορικό θεωρείς τον Νακρατζά και τον Λιθοξόο; (σου παρέθεσα ανθρωπολογικές μελέτες από επιστήμονες, πιστεύω σου είναι εύκολο να τις βρεις.)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανένα υπονοούμενο
    και στα pm που ανταλλάσσαμε σου έκανε καθαρό ότι δεν πιστεύω πως οι Μακεδόνες έχουν σχέση με την αρχαία Μακεδονία, πόσταρα και εδώ επιστολή του πράκτορα Νακρατζά που απευθυνόταν σε αυτούς και τους το επαναλάμβανε κατάμουτρα.
    Σε κάθε μήνυμα σου εσύ επικεντρώνεσαι σε κάτι που δεν έχει ειπωθεί από κανέναν
    Εγώ αυτό το ονομάζω παρελκυστική τακτική
    Πάλι δεν σε καταλαβαίνω. Δηλαδή συμφωνούμε στην καταγωγή και διαφωνούμε που σχολιάζω τον Νακρατζά; Δηλαδή ποιός κοιτάζει επιλεκτικά, εσύ ή εγώ; Με μπερδεύεις πάλι. Ξαναδιάβασε τον σχολιασμό μου, θα δεις ότι εκεί που "πιάνομαι" είναι τα επιχειρήματά του που είναι ανύπαρκτα. Σ' ενοχλεί που τα επισημαίνω;

    Δεν σου προκάλεσε εντύπωση που στο pm σου έγραψα "δεν θα μιλήσουμε για dna, αλλά για πολιτισμό" και ο Νακρατζάς ασχολήθηκε με το...dna; Ούτε προφήτης μωάμεθ να ήμουν...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    α) δεν θα το καταλάβει είναι σίγουρο
    β) το abecedar είναι γραμμένο με λατινικό αλφάβητο και όχι με το κυριλλικό
    μάλιστα το διαφορετικό αλφάβητο ήταν επίσημο επιχείρημα του ελληνικού κράτους στην κοινωνία των εθνών, τον πρόδρομο του ΟΗΕ, γ) για να δείξει την διαφορετική εθνική καταγωγή των μακεδόνων από του βούλγαρους
    Διαφωνείς με το παραπάνω;
    α) Και δύσπιστος και μάντης. (συγγνώμη, εσύ τα γράφεις, όχι εγώ)
    β) Το πρόβλεψα. Θα ΤΟΥ το διαβάσεις. Κάνε το ίδιο και μ' ένα ελληνόπουλο σε παρακαλώ.. Σου έγραψα άλλες 2 (δύο) λύσεις. Βέβαια στα sms επικοινωνούν με λατινικά, από κάποια ηλικία και μετά το διαβάζουν όπως είναι.
    γ) Με το γεγονός δεν διαφωνώ. Η γλώσσα είναι Σλάβικη, απολύτως κατανοητή από Βούλγαρο. Το ότι έκανε "παγαποντιές" η Ελλάδα αλλάζει την πραγματικότητα; Αν είναι έτσι να αρκεστούμε στην δήλωση του Gligorov να τελειώνουμε; Ελπίζω να σου έρθει η όρεξη και να το ερευνήσεις μόνος σου, δεν βλέπω να με πιστεύεις μ' άλλο τρόπο.
    δ) Επειδή δεν κατάλαβες προηγουμένως: Όταν οι "ΣλαβοΜακεδόνες" μετανάστες (που έχουν την δική τους "γλώσσα") πήγαν στον Καναδά και Αμερική, έχασαν την "γλώσσα" τους; Δηλαδή δεν σεβάστηκαν την μειονότητα και στον Καναδά και στην Αμερική;

    Και για να τελειώνουμε. Δεν κατάλαβες ότι ΕΓΙΝΕ πόλεμος; Στο όνομα του αυτοπροσδιορισμού και του πολέμου που κέρδισε η Ελλάδα δικαιολογείς τα πάντα εκτός από την Ελλάδα! Δηλαδή τί περίμενες μετά από έναν πόλεμο ΚΑΙ στον πόλεμο; Video-game;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 19-03-08 στις 02:40.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  14. #1499
    Εγγραφή
    18-04-2006
    Μηνύματα
    268
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τι φοβάσαι;

    Φοβάμαι και ντρέπομαι πως κάποια μέρα θα ανακαλυφθεί ότι δεν έχουμε καμμία σχέση με την Μακεδονία και την αρχαία ιστορία..ήδη ξεκίνησα μαθήματα ελληνικών μπας και σώσουμε τα προσχήματα έστω ..νομίζω όμως ότι κάτι ακούστηκε περί ανακαλύψεως μίας επιγραφής στην Βίτολα γραμμένης στην αρχαία Σλαβοβουλγαρική συλλαβογραφική γραμμική γραφή Α...μάλιστα απ' ότι λέγεται είναι δίγλωσση, γραμμένη και στα Αραμαϊκά...

    Υπάρχει αστυνόμευση εις βάρος σας;

    Δεν νομίζω..αν σκεφθεί κανείς ότι όπως προκύπτει από τα στοιχεία που έδωσε η Αστυνομία του Νομού, το δίμηνο Ιούλιος - Αύγουστος 2007 συνελήφθησαν στο νομό Φλώρινας 1.515 λαθρομετανάστες, ενώ άλλοι 4.458 εντοπίστηκαν από τις διωκτικές αρχές το πρώτο εξάμηνο του 2007...ε όπως καταλαβαίνετε σε σχέση με τους ασύλληπτους...μιλάμε για ψύλους στ' άχυρα..

    Υπάρχουν μάλιστα και πράκτορες της ΕΥΠ και της ΕΥΔΑΠ..θα μου πείτε πώς τους ξέρουμε...ε καλά τώρα...ο πράκτωρ 100 το πρακτοράκι 110...δεν γίνεται!

    Στα σώματα ασφαλείας δεν υπάρχουν δίγλωσσοι;

    Όχι ιδιαίτερα..ο τελευταίος δίγλωσσος (Παύλος-Παύλε Βοσκόπουλος-Φιλίππωφ λέγεται αν θυμάμαι καλά) διορίσθηκε υπάλληλος στην Νομαρχία και με την χρηματοδότηση κάποιου Σόρος ίδρυσε ένα ''πολιτιστικό σύλλογο'' ονόματι ουράνιο τόξο..συνήθιζε να παίζει σε πανηγύρια (για τα πανηγύρια ήταν άλλωστε εξ' αρχής)....όλα τα άλλα παιδιά τα έκοψαν στις εξετάσεις..

    Τι εννοείς;

    Στον νομό, υπάρχουν πολλά παιδιά που ασχολούνται με την μουσική και τον χορό..όχι τίποτα σπουδαία πράγματα..απλώς...χορεύουν και τραγουδούν παραδοσιακά εμβατήρια τραγουδόντας "Αρς - Μαρς, Σολούν - Νας"-''ένα δύο η Θεσσαλονίκη είναι δική μας''..Ε, όσα παιδιά από αυτά προσπάθησαν να μπουν σε κρατικές υπηρεσίες ή στα σώματα ασφαλείας κόπηκαν...ποτέ μου δεν κατάλαβα τι κακό υπάρχει στο να καταλάβει την Σολούν μία ομάδα αστυνομικών από την Λερίν...

    Ε,κάποιοι πρέπει να δικαιολογήσουν τον μισθό τους, οπότε κατασκευάζουν εχθρούς για να είναι απαραίτητοι.

    Εχθροί..τς τς..τι εχθροί τώρα...θυμάμαι πριν κάποια χρόνια σε ένα ετήσιο πανηγύρι στο χωριό Μελίτη, το μουσικό συγκρότημα του συλλόγου υποχρεώθηκε να μην παίξει το ‘Μακεδονία ξακουστή του Αλεξάνδρου χώρα’ ώστε να μην ακουστεί σε αντίπραξη το ‘Φύγετε 'Ελληνες από τη Μακεδονία’..Νομίζω με λίγη καλή θέληση και με διάλογο λύνονται τα προβλήματα..

    Αν τους ρωτήσεις θα σου πουν ότι φοβούνται τους «αυτονομιστές».
    Οι αυτονομιστές είναι μια ομάδα 500, 1.000 ατόμων σε όλο τον νομό. Όπως υπάρχουν και 500 που είναι του Λαϊκού Ορθόδοξου Συναγερμού, 300 του Συλλόγου Εκπαιδευτών Καναρινιών Δολοφόνων και καμμιά 500ριά του Σωματείου Χειριστών Μηχανημάτων Κοπής Χυλόπιττας... Οι μεν λένε «Αυτόνομη Μακεδονία» και οι άλλοι φωνάζουν ότι «η Μακεδονία είναι μόνο ελληνική».

    Η πλειονότητα του κόσμου όμως δεν είναι ούτε με τους μεν ούτε με τους δε...απλώς δεν ασχολούνται...μελετούν αρειμανίως τον Ιό της Ελευθεροτυπίας, ξέρουν απ' έξω κι ανακατωτά τα κελεύσματα του Παρατηρητήριου του Φλωρίνκι και εντρυφούν στον ρεβιζιονισμό του Νεκρατζά και Ηλιθιοξόου..

    Οι πολιτικοί του νομού μιλάνε μακεδονίτικα;

    Ασφαλώς..μάλιστα έχει διαπιστωθεί ότι αργά τα βράδυα, τις κρύες νύχτες του χειμώνα, με την υποστήριξη εκπροσώπων των κοινοβουλευτικών ομάδων τους, συνέρχονται σε μυστικές σπηλιές στο Καϊμακτσαλάν, το Βίτσι και αλλού και μελετούν την Μακεντόσκι.....κάτι σαν κρυφό σχολειό δηλαδή...τα καλοκαίρια συνδυάζουν την μελέτη με βαρκάδα στις Πρέσπες, μεταμφιεσμένοι σε αργυροπελεκάνοι...

    Οι δεξιοί ή οι αριστεροί πολιτικοί σέβονται περισσότερο τα δικαιώματά σας;

    Να σας πω..οι αριστεροί δεν ενδιαφέρονται για τα δικαιώματα και οι δεξιοί έχουν πάψει να υπάρχουν...οπότε εμείς δεν έχουμε τείχη..ουπςς..σόρρυ..εδώ για την Ελλάδα με ρωτάτε ή για την fyrom επί Γιουγκοσλαβίας...;...σαν να βιάστηκα να απαντήσω..όπως και νά'χει όμως..το ευχάριστο είναι ότι κανείς δεν νοιάζεται για τις υποχρεώσεις μας...

  15. #1500
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ

Σελ. 100 από 215 ΠρώτηΠρώτη ... 8090959899100101102105110120 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας