Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1448. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    345 23,83%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,85%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,11%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 1172 από 1182 ΠρώτηΠρώτη ... 115211621167117011711172117311741177 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 17.566-17.580 από 17724
  1. #17566
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.220
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    κίτρινο/πορτοκαλί αυτό χωρίς δέσμευση

    το myhomeonline είναι και αυτό μπλέ με 12μηνη δέσμευση

    απο elpedison έχω φύγει τελείως, πλήρωσα και τον τελικό και τελειώσαμε

    έκανα αίτηση για μπλε-myhomeenter
    στις ~6 μέρες υπαναχώρηση για κίτρινο/πορτοκαλί χωρίς δέσμευση για να πάω στο μπλέ-myhomeonline με τις νέες τιμές 04/2024 που ήταν πολύ πιο κάτω συν το μικρότερο πάγιο

    η δεη ζητάει ρήτρα αποχώρησης γιατί δεν δέχονται την υπαναχώρηση στις 6 μέρες
    Την αίτηση στη ΔΕΗ την έκανες σε κατάστημα ή online/τηλεφωνικά; Αν την έκανες σε κατάστημα, δυστυχώς δεν προβλέπεται η έννοια της υπαναχώρησης εντός 14 ημερών, οπότε πρόβλημα.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  2. #17567
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    642
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Ενεργοποιήθηκα 24/4 ΕΛΙΝΟΙΛ στο Power On Home Green και βλέπω οτι αύξησε τιμολόγιο τον Μάιο, ενώ όλοι οι υπόλοιποι πάροχοι μείωσαν.
    Υπάρχει κάποιο minimum ημερών παραμονής ή μπορώ να ξαναλλάξω πάροχο άμεσα?
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  3. #17568
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.130
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενεργοποιήθηκα 24/4 ΕΛΙΝΟΙΛ στο Power On Home Green και βλέπω οτι αύξησε τιμολόγιο τον Μάιο, ενώ όλοι οι υπόλοιποι πάροχοι μείωσαν.
    Υπάρχει κάποιο minimum ημερών παραμονής ή μπορώ να ξαναλλάξω πάροχο άμεσα?
    Είμαι στην ΕΛΙΝ από 29/2 όταν είδα στο excel του DOOM ότι η τιμή θα είναι 0,08182, η φτηνότερη όλων στα πράσινα.
    Τον ΑΠΡ αυξήθηκε λίγο (δεν έχω πάρει λογαριασμό ακόμη και για τον ΜΑΙ βλέπβ στο excel 0,095 που είναι στα χαμηλά σε σχέση με τους υπόλοιπους παρόχους.
    Θεωρητικά, μπορείς να αλλάξεις πάροχο, αλλά αξίζει την ταλαιπωρία (αναρωτιέμαι) ?
    Χωρίς

  4. #17569
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46794/4998
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 12.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι στην ΕΛΙΝ από 29/2 όταν είδα στο excel του DOOM ότι η τιμή θα είναι 0,08182, η φτηνότερη όλων στα πράσινα.
    Τον ΑΠΡ αυξήθηκε λίγο (δεν έχω πάρει λογαριασμό ακόμη και για τον ΜΑΙ βλέπβ στο excel 0,095 που είναι στα χαμηλά σε σχέση με τους υπόλοιπους παρόχους.
    Θεωρητικά, μπορείς να αλλάξεις πάροχο, αλλά αξίζει την ταλαιπωρία (αναρωτιέμαι) ?
    Χωρίς
    Υπομονή, ενημερώνω ακόμα το εξελάκι, να με συγχωρείτε.
    Οικιακά Τιμολόγια Ρεύματος 2024: Ανάγνωση | Λήψη

  5. #17570
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    642
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι στην ΕΛΙΝ από 29/2 όταν είδα στο excel του DOOM ότι η τιμή θα είναι 0,08182, η φτηνότερη όλων στα πράσινα.
    Τον ΑΠΡ αυξήθηκε λίγο (δεν έχω πάρει λογαριασμό ακόμη και για τον ΜΑΙ βλέπβ στο excel 0,095 που είναι στα χαμηλά σε σχέση με τους υπόλοιπους παρόχους.
    Θεωρητικά, μπορείς να αλλάξεις πάροχο, αλλά αξίζει την ταλαιπωρία (αναρωτιέμαι) ?
    Χωρίς
    Η αλλαγή παρόχου πλέον είναι πανεύκολη, όλα γίνονται μέσω mail και σε 3-4 μέρες έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία.
    Το οτι η ΕΛΙΝ τους προηγούμενους μήνες είχε την χαμηλότερη τιμή και τώρα την αυξάνει ενώ οι υπόλοιποι μειώνουν, υποδηλώνει μια τακτική να μαζέψει αρχικά πελάτες με το δέλεαρ χαμηλής ταρίφας και μετά να την αυξήσει, ποντάροντας είτε στο οτι δεν το πάρουν χαμπάρι, είτε οτι δεν θα μπουν στην διαδικασία αλλαγής λόγω βαρεμάρας.
    Ωστόσο οι πάροχοι πρέπει να καταλάβουν οτι πλέον ο έλεγχος του ανταγωνισμού είναι πολύ εύκολος και το ίδιο και η αλλαγή. Όσο εμείς οι καταναλωτές μετατοπιζόμαστε συνεχώς προς τον φθηνότερο πάροχο, πιέζουμε τις τιμές προς τα κάτω

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOOM_NX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπομονή, ενημερώνω ακόμα το εξελάκι, να με συγχωρείτε.
    Πολλά συγχαρητήρια αγαπητέ για το Excel σου, κάνεις εξαιρετική δουλειά!
    Με μια ματιά, όλοι οι πάροχοι και όλα τα προγράμματα ώστε να κάνεις την σύγκριση σε λίγα δευτερόλεπτα!
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  6. #17571
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.130
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλλαγή παρόχου πλέον είναι πανεύκολη, όλα γίνονται μέσω mail και σε 3-4 μέρες έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία.
    Το οτι η ΕΛΙΝ τους προηγούμενους μήνες είχε την χαμηλότερη τιμή και τώρα την αυξάνει ενώ οι υπόλοιποι μειώνουν, υποδηλώνει μια τακτική να μαζέψει αρχικά πελάτες με το δέλεαρ χαμηλής ταρίφας και μετά να την αυξήσει, ποντάροντας είτε στο οτι δεν το πάρουν χαμπάρι, είτε οτι δεν θα μπουν στην διαδικασία αλλαγής λόγω βαρεμάρας.
    Ωστόσο οι πάροχοι πρέπει να καταλάβουν οτι πλέον ο έλεγχος του ανταγωνισμού είναι πολύ εύκολος και το ίδιο και η αλλαγή. Όσο εμείς οι καταναλωτές μετατοπιζόμαστε συνεχώς προς τον φθηνότερο πάροχο, πιέζουμε τις τιμές προς τα κάτω
    Το παιχνίδι με τη μειωμένη τιμή για ψάρεμα πελατείας είναι γνωστό και οι λίγοι που το εκμεταλλεύονται δεν μπορούν να επηρρεάσουν τους παρόχους. Οι πολλοί παραμένουν στα πράσινα που ξεκίνησαν από 1/1/24 για τους δικούς του λόγους καθένας.

    Όπως έγραψα, παραμένω και αυτό το μήνα, στην ΕΛΙΝ γιατί παρά τις μικρές αυξήσεις που έκανε από το απλησίαστο 0,08182 παραμένει στα χαμηλά πολλών παρόχων (μιλάμε πάντα για τα πράσινα).

  7. #17572
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    642
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παιχνίδι με τη μειωμένη τιμή για ψάρεμα πελατείας είναι γνωστό και οι λίγοι που το εκμεταλλεύονται δεν μπορούν να επηρρεάσουν τους παρόχους. Οι πολλοί παραμένουν στα πράσινα που ξεκίνησαν από 1/1/24 για τους δικούς του λόγους καθένας.
    Έχεις δίκιο σε αυτό, απο αυτά που διαβάζω οι καταναλωτές γενικά είναι διστακτικοί στην αλλαγή παρόχου, είτε απο έλλειψη ενημέρωσης για τις ταρίφες είτε γιατί βαριούνται να μπαίνουν στην διαδικασία αλλαγής.
    Επειδή όμως έχω κάνει αυτό το λάθος (ήμουν για χρόνια στο "24 ώρες νυχτερινό" της Elpedison χωρίς να έχω καταλάβει πόσο ακριβό είναι σε σχέση με τον ανταγωνισμό) πλέον είμαι διατεθειμένος να αλλάζω ακόμα και ανά μήνα... Το εργαλείο της ΡΑΕ και το Excel του Doom είναι τρομερά βοηθητικά εργαλεία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως έγραψα, παραμένω και αυτό το μήνα, στην ΕΛΙΝ γιατί παρά τις μικρές αυξήσεις που έκανε από το απλησίαστο 0,08182 παραμένει στα χαμηλά πολλών παρόχων (μιλάμε πάντα για τα πράσινα).
    Το σκέφτομαι μήπως μείνω ολο το Μαιο να δω τι θα κάνει τον Ιούνιο....
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  8. #17573
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46794/4998
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 12.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έτοιμα όλα τα καινούργια τιμολόγια.

    Εν ολίγοις στα ex-ante είχαμε τις εξής αλλαγές:

    • Η ΔΕΗ μείωσε την αρχική έκπτωση στο Γ1 από 15% σε 10%
    • H nrg μείωσε την έκπτωση συνέπειας από 0,072 €/kWh σε 0,06 €/kWh.
    • H ELPEDISON μείωσε την έκπτωση για τις πρώτες 100 kWh στο πράσινο από 0,007 €/kWh σε 0,006 €/kWh.
    • H Φυσικό Αέριο μείωσε την έκπτωση συνέπειας από 0,036 €/kWh σε 0,026 €/kWh.
    • Η Volterra μείωσε την αρχική έκπτωση από 32% σε 21%.
    • Η Solar Energy μείωσε την έκπτωση συνέπειας από 20% σε 15%.


    • Η ΗΡΩΝ αύξησε την έκπτωση συνέπειας από 12% σε 15%.
    • Η Volton αύξησε την αρχική έκπτωση από 15% σε 18%


    Αξίζει να σημειωθεί ότι η ELPEDISON δεν έδωσε καμία έκπτωση στο Smart του Απριλίου και έτσι είναι το μοναδικό ex-post με ανοδική τάση προς το παρόν.

    Επίσης, μάθαμε ότι η ΔΕΗ τηρεί 2 τιμοκαταλόγους για το MyHome 4All, έναν με έκπτωση 20% και έναν με 10%.

    Γενικότερα σε όλες τις κατηγορίες τιμολογίων, κυμαινόμενα ή σταθερά, υπάρχει τουλάχιστον ένα τιμολόγιο με τιμή μικρότερη των 0,09 €/kWh ενώ η ελάχιστη όλων παίζει γύρω στα 0,085 €/kWh.




    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενεργοποιήθηκα 24/4 ΕΛΙΝΟΙΛ στο Power On Home Green και βλέπω οτι αύξησε τιμολόγιο τον Μάιο, ενώ όλοι οι υπόλοιποι πάροχοι μείωσαν.
    Υπάρχει κάποιο minimum ημερών παραμονής ή μπορώ να ξαναλλάξω πάροχο άμεσα?
    Δεν πείραξε καθόλου το τιμολόγιό της. Οι αυξομειώσεις είναι αποτέλεσμα της ΤΕΑ και μόνο.
    Οικιακά Τιμολόγια Ρεύματος 2024: Ανάγνωση | Λήψη

  9. #17574
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.130
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOOM_NX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτοιμα όλα τα καινούργια τιμολόγια.

    Εν ολίγοις στα ex-ante είχαμε τις εξής αλλαγές:

    • Η ΔΕΗ μείωσε την αρχική έκπτωση στο Γ1 από 15% σε 10%
    • H nrg μείωσε την έκπτωση συνέπειας από 0,072 €/kWh σε 0,06 €/kWh.
    • H ELPEDISON μείωσε την έκπτωση για τις πρώτες 100 kWh στο πράσινο από 0,007 €/kWh σε 0,006 €/kWh.
    • H Φυσικό Αέριο μείωσε την έκπτωση συνέπειας από 0,036 €/kWh σε 0,026 €/kWh.
    • Η Volterra μείωσε την αρχική έκπτωση από 32% σε 21%.
    • Η Solar Energy μείωσε την έκπτωση συνέπειας από 20% σε 15%.


    • Η ΗΡΩΝ αύξησε την έκπτωση συνέπειας από 12% σε 15%.
    • Η Volton αύξησε την αρχική έκπτωση από 15% σε 18%


    Αξίζει να σημειωθεί ότι η ELPEDISON δεν έδωσε καμία έκπτωση στο Smart του Απριλίου και έτσι είναι το μοναδικό ex-post με ανοδική τάση προς το παρόν.

    Επίσης, μάθαμε ότι η ΔΕΗ τηρεί 2 τιμοκαταλόγους για το MyHome 4All, έναν με έκπτωση 20% και έναν με 10%.

    Γενικότερα σε όλες τις κατηγορίες τιμολογίων, κυμαινόμενα ή σταθερά, υπάρχει τουλάχιστον ένα τιμολόγιο με τιμή μικρότερη των 0,09 €/kWh ενώ η ελάχιστη όλων παίζει γύρω στα 0,085 €/kWh.




    - - - Updated - - -


    Δεν πείραξε καθόλου το τιμολόγιό της. Οι αυξομειώσεις είναι αποτέλεσμα της ΤΕΑ και μόνο.
    ΣΕ ευχαριστούμε, άλλη μια φορά, για τις πολύτιμες πληροφορίες και βοήθεια που δίνεις.

    Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα σ' εσένα και όλα τα μέλη του forum που μας φιλοξενεί.

  10. #17575
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.733
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOOM_NX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, μάθαμε ότι η ΔΕΗ τηρεί 2 τιμοκαταλόγους για το MyHome 4All, έναν με έκπτωση 20% και έναν με 10%.
    Η δική μου σύμβαση είναι από 2/1/2024, παρόλα ταύτα η έκπτωση είναι 10% από τότε που μεταβλήθηκε. Πού είναι ανηρτημένος αυτός ο τιμοκατάλογος;
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  11. #17576
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    642
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOOM_NX Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν πείραξε καθόλου το τιμολόγιό της. Οι αυξομειώσεις είναι αποτέλεσμα της ΤΕΑ και μόνο.
    Δεν ξέρω αν καταλαβαίνω σωστά, πάντως εδώ (https://energy.elin.gr/media/4d5bhgn...home_green.pdf ) αναγράφει οτι :
    "*Η ΤΕΑ Μ-1 = 60,11€/mWh και βρίσκεται μεταξύ του Ll και Lu (55€< ΤΕΑ Μ-1 <65€). Συνεπώς, για τον μήνα Μάϊο 2024, δεν υφίσταται χρεώση ή πίστωση ΜηχανισμούΔιακύμανσης"

    Αυτό δεν σημαίνει οτι η αύξηση δεν οφείλεται στην ΤΕΑ?
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  12. #17577
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    960
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δική μου σύμβαση είναι από 2/1/2024, παρόλα ταύτα η έκπτωση είναι 10% από τότε που μεταβλήθηκε. Πού είναι ανηρτημένος αυτός ο τιμοκατάλογος;
    Καλημέρα, δες στη σελίδα του my home 4all εκείπου λέει ιστορικότητα τιμών, έχει δύο σελίδες με τιμές, οι τιμές στη σάιτ είναι για όσους το ενεργοποίησαν από 1/3 και μετά

    Πχ εγώ που το έχω ενεργοποιήσει έως 29/2, το χρεώνει 0.08113/0.06033 (με 20% έκπτωση), ενώ όσοι είναι από 1/3 και μετά 0.09663/0.07323 (10% έκπτωση)

    Απλά για την αυθαίρετη τροποποίηση, κανονικά θα πρέπει να ανοίξουμε αίτημα στη ΡΑΕ για να μας διορθώσουν τους προηγούμενους λογαριασμούς και πιστώσουν τη διαφορά

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν καταλαβαίνω σωστά, πάντως εδώ (https://energy.elin.gr/media/4d5bhgn...home_green.pdf ) αναγράφει οτι :
    "*Η ΤΕΑ Μ-1 = 60,11€/mWh και βρίσκεται μεταξύ του Ll και Lu (55€< ΤΕΑ Μ-1 <65€). Συνεπώς, για τον μήνα Μάϊο 2024, δεν υφίσταται χρεώση ή πίστωση ΜηχανισμούΔιακύμανσης"

    Αυτό δεν σημαίνει οτι η αύξηση δεν οφείλεται στην ΤΕΑ?
    Μα αυτό σου λέει, επειδή η ΤΕΑ βρίσκεται ανάμεσα στα όρια που έχουν θέσει (55-65€/MWh), δεν ενεργοποιείται ο μηχανισμός αναπροσαρμογής (που πριν ήταν αρνητικός),οπότε σε χρεώνει τιμή καταλόγου

  13. #17578
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.216
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την αίτηση στη ΔΕΗ την έκανες σε κατάστημα ή online/τηλεφωνικά; Αν την έκανες σε κατάστημα, δυστυχώς δεν προβλέπεται η έννοια της υπαναχώρησης εντός 14 ημερών, οπότε πρόβλημα.
    Σε κατάστημα έκανα την αίτηση γιατί έχω net-metering και δεν είχα άλλη επιλογή.
    Πού το λέει αυτό για το κατάστημα?
    Στο συμβόλαιο που υπέγραψα δεν γράφει τίποτα και στο σιτε τους βρίσκω το παρακάτω.
    Κανείς δε με ενημέρωσε ότι δεν έχω δικαίωμα υπαναχώρησης και έχω 2 άτομα στο τηλεφωνικό κέντρο που μου είπαν ότι γίνεται (καλά η μία έλεγε ότι μπορώ να το σπάσω και μετά απο μήνα αζημίως...) και στο κατάστημα το δέχτηκαν κανονικά.

    https://www.dei.gr/media/q24leidc/sy...roipelates.pdf


  14. #17579
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DOOM_NX, σε ευχαριστώ για το χρόνο σου. Το υπολογιστικό φύλλο είναι μεγάλη βοήθεια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και επειδή θα αργήσουμε να έχουμε ωριαίες μετρήσεις θα πρέπει να αλλάξει η φιλοσοφία του "νυκτερινού" και οι ώρες χαμηλής χρέωσης να μεταφερθούν μέσα στην ημέρα (9-17). Και η χαμηλή χρέωση να είναι πολύ πιο χαμηλή (<50%) της κανονικής χρέωσης.
    Όντως, τι νόημα έχει το "νυχτερινό" τιμολόγιο. Το φθηνό ρεύμα είναι 9-17. Και μάλιστα αρκετές μέρες δεν είναι απλά φθηνό είναι πάμφθηνο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2024-05-03 105100.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  20,9 KB 
ID: 255837
    Γράφημα για την Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς (TEA) της Πρωτομαγιάς από το site της ΡΑΑΕΥ.

  15. #17580
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    642
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αυτό σου λέει, επειδή η ΤΕΑ βρίσκεται ανάμεσα στα όρια που έχουν θέσει (55-65€/MWh), δεν ενεργοποιείται ο μηχανισμός αναπροσαρμογής (που πριν ήταν αρνητικός),οπότε σε χρεώνει τιμή καταλόγου
    Οκ δεν έχω μελετήσει τόσες πολλές λεπτομέρειες για το πως υπολογίζεται η τιμή, γι'αυτό ρώτησα.
    Απλά και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πως οι άλλοι πάροχοι μείωσαν τιμές και η ΕΛΙΝΟΙΛ αύξησε.
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


Σελ. 1172 από 1182 ΠρώτηΠρώτη ... 115211621167117011711172117311741177 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας