Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 77
  1. #31
    Εγγραφή
    06-10-2009
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΕΘΥΜΝΟ
    Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να γελάσω με τις αστειότητές της Microsoft...

  2. #32
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnthegeeks Εμφάνιση μηνυμάτων
    φερε ενα φιλο σου και πες του να το κανει αυτο που λες μονος του...
    Πηγαινεις στο system - administration - synaptic. ( η add/remove programs )

    Δεν ειναι δυνατον, εαν εισαι μεγαλυτερος απο 8 χρονων και εχεις αντιστοιχη εφυια να μην μπορεις να βρεις τον τροπο να βαλεις πακετα σχεδον σε οποιαδηποτε λινουξ διανομη.

    Δεν μας ειπες για τον τροπο που ακολουθεις στα windows για το ιδιο πραγμα.

    Σε εναν απειρο χρηστη που δεν ξερει να ψαχνει στο google και αν ακουσει την λεξη torrent σε ρωταει σε τι χρωμα βγαινει αυτο?

  3. #33
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.006
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnthegeeks Εμφάνιση μηνυμάτων
    φερε ενα φιλο σου και πες του να το κανει αυτο που λες μονος του...
    Πολύ offtopic αυτό. Αλλα στις περισσότερες διανομές έχει με τρία-τέσσερα (οκ και πληκτρολόγηση του κωδικού του) κλικ έτοιμα video/audio codecs, java και flash (μαζί και με άλλα πράγματα) + pdf viewer απο default.

    Σε mac απο την άλλη, flash έχουν απο τη μάνα τους, όπως και pdf viewer(και java νομίζω).

    Σε windows τι σου παίρνει για να τα βάλεις όλα αυτά; :P Ο άπειρος φίλος μου πάω στοίχημα οτι δεν θα μπορούσε να τα βάλει μόνος του.

    Το τελευταίο πράγμα που θα μπορούσαν να κάνουν brag τα windows, είναι η ευκολία εγκατάστασης των εφαρμογών.

  4. #34
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Sorry για το offtopic, αλλά εδώ είναι το privacy policy της Google στα ελληνικά:

    http://www.google.com/intl/el/privacypolicy.html

    Αν το θέμα του OS της Google κριθεί στο privacy policy, το παιχνίδι το κέρδισε η Google από τώρα...

  5. #35
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheCondor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μας και αλλες ευκολιες που εχουν τα windows σε σχεση με το linux.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από laserscout Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α! ευκολιες που εχουν τα windows σε σχεση με το linux ήθελες;
    sorry δεν βρίσκω.
    Ε, να σας πω τότε εγώ μια βασική: οι εταιρίες στα windows μπορούν να γράφουν προγράμματα, τα οποία τρέχουν σε όλα τα pc με τα windows, ακόμα και διαφορετικών εκδόσεων. Όχι να κάνεις compile σε fedora 10 και να τρέχεις σε ubuntu 9 και να σου βγάζει unknown ELF library. Στο λίνουξ η συμβατότητα είναι ανύπαρκτη. Κάθε τρεις και λίγο αλλαγές...

    Αντίθετα από ότι ευαγγελίζονται οι ανοιχτές άδειες, το λίνουξ είναι το πιο κλειστό λειτουργικό από όλα. Η μεγάλη πλειοψηφία είναι δεσμευμένη να χρησιμοποιεί μόνο ότι υπάρχει στα αποθετήρια κάθε διανομής.

    ........Auto merged post: petasis πρόσθεσε 4 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τελευταίο πράγμα που θα μπορούσαν να κάνουν brag τα windows, είναι η ευκολία εγκατάστασης των εφαρμογών.
    Πλάκα κάνεις, έτσι; Για αυτούς που φτιάχνουν εφαρμογές, η εγκατάσταση για windows είναι απείρως ευκολότερη να γραφτεί, άσε το γεγονός που είναι μόνο μια...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος petasis : 11-08-10 στις 10:43. Αιτία: auto merged post

  6. #36
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Η αλλαγή των defaults του συστήματος ασφαλείας των NT και τα προβλήματα των (κακογραμμένων, όπως θες πέστα, δεν έχει σημασία) εφαρμογών με το UAC μάλλον δείχνουν το αντίθετο. Furthermore, αν μη τι άλλο, όταν μιλάμε για εταιρείες: το μοντέλο με τα repositories είναι πολύ πιο ασφαλές by default...

    Και όχι, ακόμα και ένας άσχετος με προγραμματισμό μπορεί να πακετάρει για ένα repository. Αν δεν μπορεί κάποιος προγραμματιστής, τότε μήπως δεν φταίει το linux?

  7. #37
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλλαγή των defaults του συστήματος ασφαλείας των NT και τα προβλήματα των (κακογραμμένων, όπως θες πέστα, δεν έχει σημασία) εφαρμογών με το UAC μάλλον δείχνουν το αντίθετο. Furthermore, αν μη τι άλλο, όταν μιλάμε για εταιρείες: το μοντέλο με τα repositories είναι πολύ πιο ασφαλές by default...
    Φυσικά. Όπως τότε που χάκαραν τα αποθετήρια του φεντόρα και μολύνθηκαν χιλιάδες υπολογιστές, και έτρεχαν να αλλάζουν κλειδιά και πακέτα.

    Καλό είναι να είμαστε αντικειμενικοί. Οι περισσότεροι έχουμε εμπειρία από όλα τα λειτουργικά. Καλό είναι να βλέπουμε και τα αρνητικά και τα θετικά με ίση βαρύτητα, όχι να κρύβουμε τα αρνητικά κάτω από το χαλάκι...

  8. #38
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Για την αντικειμενικότητα: αυτό λέω κι εγώ. Αλλά δεν βλέπω να το κάνετε.

    Σου μιλάω για fundamental τρόπο που είναι πιο ασφαλές το μοντέλο με τα repositories και μου μιλάς για μεμονομένο περιστατικό (το οποίο παρεπιπτόντως προληπτικά αλλάξαν τα κλειδιά χωρίς να έχουν κλαπεί μετά βεβαιότητας). Μήπως να μιλήσουμε για την κλοπή των κλειδιών της realtek και πως αυτό ανοίγει τρύπα στο σύστημα με το driver signing των windows?

  9. #39
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Flamers Rejoice! είναι αυτό το θέμα

  10. #40
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.644
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Windows PC vs OSX mac ειναι το θεμα, Linux vs Windows έγινε, wtf
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  11. #41
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Windows PC vs OSX mac ειναι το θεμα, Linux vs Windows έγινε, wtf
    Γιατί το linux φοβάται πραγματικά η Microsoft.

  12. #42
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.006
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλάκα κάνεις, έτσι; Για αυτούς που φτιάχνουν εφαρμογές, η εγκατάσταση για windows είναι απείρως ευκολότερη να γραφτεί, άσε το γεγονός που είναι μόνο μια...
    [/quote]

    Α, συγγνώμη, αλλα το άρθρο λέει γιατί να χρησιμοποιείς windows αντί για mac, οπότε το πήρα απο την σκοπιά του τελικού χρήστη.

    Παρ'όλα αυτά, τι το «πιο» δύσκολο υπάρχει σε linux, πέραν των, πολλών, εγκαταστάσεων; Υπάρχει πληθώρα προγραμμάτων για να φτιάξεις installers, αν δεν σε βολεύει το «πακετάρισμα» (ακόμα και «υβρίδια»).

    Για mac, δεν ξέρω, δεν έχω φτιάξει ποτέ αρχείο εγκατάστασης, αλλα στα windows, της nullsoft που χρησιμοποιούν πολλοί (και έχω χρησιμοποιήσει) πχ, είναι αρκετά κρυπτικό (και αρκετά επικύνδινο)

    Χώρια του οτι σχεδόν όλες οι εφαρμογές σου ζητάνε elevated access για να εγκατασταθούν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eruyome(MMXGN) : 11-08-10 στις 11:19.

  13. #43
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερους λόγους να φοβάται ένα λειτουργικό με πενιχρό user penetration σε retail, έξω από datacenters. Πέραν αυτού βεβαίως, τέτοιου είδους campaigns μόνο το γέλιο μπορούν να προκαλέσουν.

    ........Auto merged post: Banditgr πρόσθεσε 2 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για mac, δεν ξέρω, δεν έχω φτιάξει ποτέ αρχείο εγκατάστασης, αλλα στα windows, της nullsoft που χρησιμοποιούν πολλοί (και έχω χρησιμοποιήσει) πχ, είναι αρκετά κρυπτικό (και αρκετά επικύνδινο)

    Χμμ, το NSIS είναι κρυπτικό και επικίνδυνο ? Γιατί ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Banditgr : 11-08-10 στις 11:28. Αιτία: auto merged post
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  14. #44
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.006
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Banditgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερους λόγους να φοβάται ένα λειτουργικό με πενιχρό user penetration σε retail, έξω από datacenters. Πέραν αυτού βεβαίως, τέτοιου είδους campaigns μόνο το γέλιο μπορούν να προκαλέσουν.
    Ακριβώς.






    Χμμ, το NSIS είναι κρυπτικό και επικίνδυνο ? Γιατί ?

    Άλλαξε το «είναι» με το «μου φάνηκε». Το φαγα στο edit.

    Για να φτιάξεις ένα αρχείο εγκατάστασης, ή θα χρησιμοποιήσεις πρόγραμμα που θα σου φτιάξει μόνο του το scriptάκι (αν το εμπιστεύεσαι), ή θα μπλέξεις με μια γλώσσα που μοιάζει με basic και η οποία, πέρα οτι σου δίνει απόλυτη ελευθερία (και δεν έχεις και τροπο να δεις τι θα κάνει, απο πριν το install) να κάνεις ότι θέλεις στο σύστημα, πρέπει να φροντίσεις εσύ τι θα βάλεις στο σύστημα και το πως θα το βγάλεις μετά.

    Κάτι ανάλογο πχ μπορεί να γίνει και με τα .deb, αλλα πρώτον, συνήθως τα παίρνεις απο έμπιστες πηγές (=repository) και δεύτερον, μπορείς εκ των πρωτέρων να δεις τι κάνουν.

  15. #45
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων

    Α, συγγνώμη, αλλα το άρθρο λέει γιατί να χρησιμοποιείς windows αντί για mac, οπότε το πήρα απο την σκοπιά του τελικού χρήστη.

    Παρ'όλα αυτά, τι το «πιο» δύσκολο υπάρχει σε linux, πέραν των, πολλών, εγκαταστάσεων; Υπάρχει πληθώρα προγραμμάτων για να φτιάξεις installers, αν δεν σε βολεύει το «πακετάρισμα» (ακόμα και «υβρίδια»).

    Για mac, δεν ξέρω, δεν έχω φτιάξει ποτέ αρχείο εγκατάστασης, αλλα στα windows, της nullsoft που χρησιμοποιούν πολλοί (και έχω χρησιμοποιήσει) πχ, είναι αρκετά κρυπτικό (και αρκετά επικύνδινο)

    Χώρια του οτι σχεδόν όλες οι εφαρμογές σου ζητάνε elevated access για να εγκατασταθούν.
    Το δύσκολο στο λίνουξ είναι ο υπερ-κερματισμός των πακέτων, και που δεν ξέρεις τι πακέτο να βάλεις για να κάνεις τι. Και μόλις βρεις και επιλέξεις κάτι, συνήθως κουβαλάει και μια δεκαριά πακέτα πίσω του. Για να τα εγκαταστήσεις θες φυσικά elevated access (οπότε δεν βλέπω πλέον το κακό με τα elevated access στα παράθυρα). Και για μένα πολύ βασικό: είσαι μαντρωμένος μόνο στα προγράμματα του αποθετηρίου της διανομής σου. Το οποίο συχνά βρίθει από πολλά μικρά προγραμματάκια, που κάνουν 1-2 στοιχειώδη πραγματάκια. Αν θες κάτι που δεν σου δίνει η διανομή, αρχίζουν τα προβλήματα...

    ........Auto merged post: petasis πρόσθεσε 5 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Banditgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερους λόγους να φοβάται ένα λειτουργικό με πενιχρό user penetration σε retail, έξω από datacenters. Πέραν αυτού βεβαίως, τέτοιου είδους campaigns μόνο το γέλιο μπορούν να προκαλέσουν.
    Και εγώ δεν νομίζω ότι φοβάται ιδιαίτερα το λίνουξ (το οποίο για μένα είχε την ευκαιρία του και την έχασε στο desktop). Αλλά νομίζω ότι το OS X πρέπει να το φοβάται. Για εμένα δεν είναι τόσο καλό όσο τα παράθυρα ακόμα, αλλά βελτιώνεται συνεχώς, και από την σκοπιά του προγραμματιστή είναι εύκολο να γράψεις εφαρμογές για αυτό. Συνδυάζει τα δωρεάν εργαλεία και τις ευκολίες του λίνουξ (λόγω BSD), με το binary compatibility των windows, και πάνω σε όλα αυτά μια objective-C πολύ μα πολύ πρακτική...

    Για εμένα καλά κάνει και διαφημίζεται, το χρειάζεται νομίζω...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος petasis : 11-08-10 στις 12:21. Αιτία: auto merged post

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-10, 19:12
  2. Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-10, 02:15
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-10, 11:55
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-08, 16:33
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-06, 05:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας