Σελ. 1 από 42 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 620
  1. #1
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πάλι, αυτή τη στιγμή το kde είναι πιο ώριμο και έχει καλό feature parity. Δεν με νοιάζει ποιός θα
    το κάνει, αλλά αυτό που με νοιάζει είναι να υπάρχει ένα main de και ένα toolkit τότε θα ανοίξει ο δρόμος για το desktop.
    Ο δρομος για το desktop δεν προκειται να ανοιξει αν δεν ερθει στο linux το photoshop, και οι λοιπες εφαρμογες.

    Τοσα χρονια, ανοιγεται ο δρομος για το desktop και συνεχως μια απο τα ιδια.

    Δεν ειναι το DE, ειναι οι εφαρμογες που ΔΕΝ υπαρχουν. Και οχι, το gimp και ολα τα υπολοιπα δεν ειναι *καν* υποκαταστατα.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheCondor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο δρομος για το desktop δεν προκειται να ανοιξει αν δεν ερθει στο linux το photoshop, και οι λοιπες εφαρμογες.

    Τοσα χρονια, ανοιγεται ο δρομος για το desktop και συνεχως μια απο τα ιδια.

    Δεν ειναι το DE, ειναι οι εφαρμογες που ΔΕΝ υπαρχουν. Και οχι, το gimp και ολα τα υπολοιπα δεν ειναι *καν* υποκαταστατα.
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά να στο θέσω αλλιώς. Είμαι μια εταιρία και θέλω να αναπτύξω
    μια εφαρμογή σε linux. Σε ποιό toolkit να το κάνω? Ποιό sound system να χρησιμοποιήσω? όταν υπάρχουν τόσα πολλά? Just sayin ότι δεν είναι και τόσο
    βολικό.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.639
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @The Condor
    +1000.
    Οταν λεω εγω οτι εφαρμογες επιπεδου photoshop ειναι εξωγηινη τεχνολογια για το λινουξ, η απαντηση ειναι "μα ποιος χρειαζεται photoshop?".
    http://www.adslgr.com/forum/showpost...4&postcount=14

    @arkara
    Διαλεξε ενα και κανε τη. Δεν θα σου πει κανεις τιποτα αν η εφαρμογη σου εινια πχ σε tk, εφοσον η εφαρμογη δουλευει (maya).
    Ειδες πχ την vmware να ρωταει σε τι θα βγαλει τα προιοντα της? Qt και σε οποιον αρεσει. Το ιδιο ισχυει και για αλλες εταιριες που εχουν λογισμικο κλειστου κωδικα, πχ opera.
    Sound system θα βαλεις αυτο που το εχουν οι περισσοτεροι και δεν κρεμεται απο κανενα αλλο, το alsa.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 29-07-10 στις 12:10.
    ديميتريس

  4. #4
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πάλι καλά που έγινε delay, Εγώ θα προτιμούσα να ακυρώσουν το gnome3 και να συνεχίσουν να βελτιώνουν μόνο το 2.xx. Δεν έχει νόημα τόσο μεγάλη αλλαγή.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.005
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheCondor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι το DE, ειναι οι εφαρμογες που ΔΕΝ υπαρχουν. Και οχι, το gimp και ολα τα υπολοιπα δεν ειναι *καν* υποκαταστατα.
    Παρόλο που δεν θέλω να το πάω σε flame gimp vs photoshop, το hollywood γενικά έχει άλλη άποψη. Και γενικά έχει γίνει εκατομμύρια φορές αυτή η συζήτηση.

    Τέλος πάντων, το γιατί δεν έχει έρθει το linux στο desktop (ενώ έχει έρθει το macosx είναι θέμα φιλοσοφικής συζήτησης και δεν έχει να κάνει με το τι DE τρέχει από πίσω (υπάρχουν εμπορικότατες εφαρμογές που τρέχουν το ίδιο καλά και με τα δύο DEs, πχ Matlab, Varicad, Maya... ). Ίσως κάποιες φορές βλέπω να παραπονιούνται για τις σχεδιαστικές προτιμήσεις (πχ η nvidia με το KMS). Εγώ πάντως δεν θα θυσίαζα την ποικιλομορφία του linux για να «έρθει» στο desktop. Όποιος έρχεται καλοδεχούμενος (πχ αν έρθει τώρα το Steam, θα ναι παραπάνω απο καλοδεχούμενο).

    ........Auto merged post: Eruyome(MMXGN) πρόσθεσε 2 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AppDeb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι καλά που έγινε delay, Εγώ θα προτιμούσα να ακυρώσουν το gnome3 και να συνεχίσουν να βελτιώνουν μόνο το 2.xx. Δεν έχει νόημα τόσο μεγάλη αλλαγή.
    +0.5

    Ας μην ακυρώσουν το gnome3, αλλα μέχρι να κατασταλάξουν σε κάτι που δεν σπάει (ώς προς usability και αποδοτικότητα) προς τα πίσω, ας συνεχίσουν το gnome2.

    ........Auto merged post: Eruyome(MMXGN) πρόσθεσε 1 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord Basil Εμφάνιση μηνυμάτων
    το gnome 3.0 ειναι ιδανικο για touchpad laptop .στο desktop που το χρηιμοποιησα δεν με πολυβοηθησε
    Μήπως λες για το gnome-shell; Γιατί το gnome 3.0 δεν είναι απαραίτητα το shell, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με gnome-panel κανονικά, νομίζω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eruyome(MMXGN) : 29-07-10 στις 13:12. Αιτία: auto merged post

  6. #6
    Το avatar του μέλους tolis_01
    tolis_01 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων



    Μήπως λες για το gnome-shell; Γιατί το gnome 3.0 δεν είναι απαραίτητα το shell, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με gnome-panel κανονικά, νομίζω.
    Ναι, το gnome-shell είναι απλά ένα feature του Gnome 3 (δεν ξέρω αν θα είναι το default, πιθανότατα ναι), αλλά θα υποστηρίζει και το κλασσικό panel.

  7. #7
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρόλο που δεν θέλω να το πάω σε flame gimp vs photoshop, το hollywood γενικά έχει άλλη άποψη. Και γενικά έχει γίνει εκατομμύρια φορές αυτή η συζήτηση.

    Τέλος πάντων, το γιατί δεν έχει έρθει το linux στο desktop (ενώ έχει έρθει το macosx είναι θέμα φιλοσοφικής συζήτησης και δεν έχει να κάνει με το τι DE τρέχει από πίσω (υπάρχουν εμπορικότατες εφαρμογές που τρέχουν το ίδιο καλά και με τα δύο DEs, πχ Matlab, Varicad, Maya... ). Ίσως κάποιες φορές βλέπω να παραπονιούνται για τις σχεδιαστικές προτιμήσεις (πχ η nvidia με το KMS). Εγώ πάντως δεν θα θυσίαζα την ποικιλομορφία του linux για να «έρθει» στο desktop. Όποιος έρχεται καλοδεχούμενος (πχ αν έρθει τώρα το Steam, θα ναι παραπάνω απο καλοδεχούμενο).
    Καταλαβαινεις οτι η λογικη σου μπαζει ετσι?

    Εσυ στο hollywood βρισκεσαι? Για να ξερω κιολας...

    Ολο κατι τετοια επιχειρηματα σκανε συνεχως, απο ατομα που δεν εχει τυχει να χρειαζονται τα εν λογω προγραμματα.

    Δεν γινεται οταν ολος ο κοσμος, ολα τα tutorials, ολα τα plugins και ολα τα νεα features να ειναι σε ενα προγραμμα ( ειτε λεγεται photoshop ειτε οπως αλλιως θες πες το ) εσυ να δουλευεις με το gimp/whatever επειδη το hollywood το προτιμα για καποιο συγκεκριμενο λογο και σκοπο.

    Οτιδηποτε εντυπο η/και επεξεργασμενο αρχειο ( εικονες-φωτογραφιες ) κυκλοφορει στο ιντερνετ, ειναι κατα 98% επεξεργασμενο/φτιαγμενο απο το photoshop. Αυτο δε λεει τιποτα για να σταματησει η καραμελα με το gimp?

    Ναι, το gimp ειναι πολυ καλο, απιστευτο θα ελεγα λαμβανοντας υποψη οτι δεν ειναι εμπορικο. Αλλα μεχρι εκει.

    Θα δεις και εσυ ο ιδιος οτι την στιγμη που θα ερθει το photoshop στο linux, την ιδια μερα, θα υπαρξει απιστευτα μεγαλη εισροη χρηστων στο linux. Εγω αυτη τη στιγμη ειμαι στα 7, αν και αηδιαζω απο το interface και το πως λειτουργει το desktop, γιατι θελω να λειτουργει natively το photoshop.

    Τωρα αν το hollywood χρησιμοποιει το gimp για να κανει κατι, αυτο δεν το κανει ουτε καλυτερο, ουτε πιο αποδοτικο ουτε τιποτα. Και ως επιχειρημα δεν στεκει κιολας.

    Καποια στιγμη πρεπει να θυσιαστουν και μερικα πραγματα ωστε το αγαπημενο μας λειτουργικο να "παει μπροστα". Να ερθει η στιγμη που δε θα παλευουμε με τους msn messengers επειδη ο ενας κανει κατι καλυτερο απο εναν αλλον αλλα κανεις δεν τα κανει ολα μαζι σωστα, που θα δουλευει η webcam χωρις ερευνα αγορας 5 χρονων, που θα ειναι ευκολο να εχουμε ενα συνολο λειτουργικου-desktop-εφαρμογων το οποιο να μην χρειαζεται virtualbox και λοιπα προγραμματα που μας αναγκαζουν να τα τρεξουμε γιατι δεν μπορουμε να εχουμε 100% λειτουργικοτητα.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheCondor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα δεις και εσυ ο ιδιος οτι την στιγμη που θα ερθει το photoshop στο linux, την ιδια μερα, θα υπαρξει απιστευτα μεγαλη εισροη χρηστων στο linux. Εγω αυτη τη στιγμη ειμαι στα 7, αν και αηδιαζω απο το interface και το πως λειτουργει το desktop, γιατι θελω να λειτουργει natively το photoshop.
    Μπορεί να έρθουν και... 15 χρήστες παραπάνω με το photoshop στο linux.
    Όπως και να το δεις οι επαγγελματίες που χρειάζονται photoshop είναι ελάχιστοι. Για να χτυπήσεις το 90% των αναγκών του κόσμου, το GIMP υπέρ-αρκεί.

    Για το Steam το συζητάμε...

    Βγείτε λίγο από τα κλισέ και αναρωτηθείτε τι πραγματικά χρειάζεται κάποιος. Το Linux το κάνει και με το παραπάνω.

    Το θέμα εδώ είναι το Gnome 3.0 βέβαια που εμένα μου φαίνεται καλό βήμα μπροστά...

  9. #9
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να έρθουν και... 15 χρήστες παραπάνω με το photoshop στο linux.
    Όπως και να το δεις οι επαγγελματίες που χρειάζονται photoshop είναι ελάχιστοι. Για να χτυπήσεις το 90% των αναγκών του κόσμου, το GIMP υπέρ-αρκεί.

    Για το Steam το συζητάμε...

    Βγείτε λίγο από τα κλισέ και αναρωτηθείτε τι πραγματικά χρειάζεται κάποιος. Το Linux το κάνει και με το παραπάνω.

    Το θέμα εδώ είναι το Gnome 3.0 βέβαια που εμένα μου φαίνεται καλό βήμα μπροστά...
    Οι επαγγελματιες που χρειαζονται ενα σωστο και σοβαρο προγραμμα για την δουλεια τους και ταυτοχρονα ενα σοβαροτατο λειτουργικο, ασφαλες που να μην εχεις φοβο με ενα trojan να κινδυνεψει η δουλεια σου ειναι παρα πολλοι.

    Οποιος ειναι εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεει. Το Gimp δεν υπεραρκει.-

    Εχω εναν φιλο συγκεκριμενα ( βιντεο-μονταζ ) που την δουλεια του την κανει σε windows 7, αλλα browsing και λοιπη χρηση μεσω ενος macbook. Φοβαται οτι θα γινει στραβη με τους ιους και δεν το διακινδυνευει, και καλα κανει. Καθως δεν ειναι και power user και ξερει τα βασικα περι λειτουργιας του υπολογιστη.

    Ξερεις ποσοι τετοιοι υπαρχουν και ειναι αναμεσα σε windows και linux? Παρα πολλοι. Πλεον υπαρχουν απιστευτα πολλα ατομα με εγκατεστημενο το ubuntu σε μια μερια και απλα το χρησιμοποιουν χομπιστικα επειδη δεν εχει τετοιου ειδους εφαρμογες. Αυτοι οι χρηστες θα εγκατελειπαν τα windows εαν στο linux υπηρχαν οι εφαρμογες για τις οποιες ενδιαφερονται.

    Ειναι καιρος να σταματησει αυτη η καραμελα του "τα εχουμε ολα και φτανουν αυτα που εχουμε". Αν ηταν ετσι θα γεμιζαμε ταξι, δεν θα ημασταν μονιμως εκτος του οτιδηποτε εχει να κανει με mainstream αγορα.

    Υ.Γ. Οσο για το τι πραγματικα χρειαζεται καποιος, νομιζεις οτι ειναι τα widgets και ολα τα συναφη του kde?

  10. #10
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Έχεις μπερδέψει λίγο το ποιο από τα δύο επιχειρήματα είναι καραμέλα. Πόσοι νομίζεις είναι οι επαγγελματίες που χρησιμοποιούν Photoshop συνολικά? Πες αριθμό. 4-5 εκατoμμύρια? Σταγόνα στον ωκεανό των χρηστών (κοντεύουν τα 2 δυσεκατομμύρια). Ύστερα, πόσοι από αυτοί θα ξαναγοράσουν το photoshop απλά για να αλλάξουν λειτουργικό? Ελάχιστοι...

    Το GIMP υπερκαλύπτει αυτό που χρειάζεται το 97% των χρηστών (Ποια σημαντική λειτουργία από το photoshop θα του λείψει?). Το να λες ότι από το linux λείπει το photoshop (ή όποιο άλλο πανάκριβο εξιδεικευμένο software) για να γνωρίσει ευρεία αποδοχή, είναι εντελώς μυωπικό... Να μου έλεγες ο συγκεκριμένος επαγγελματίας (που αντιπροσωπεύει ένα ασήμαντο ποσοστό των συνολικών χρηστών Η/Υ) χρειάζεται το Photoshop για να τρέξει linux, να το δεχτώ. Αλλά ότι το linux χρειάζεται το Photoshop για ευρεία απόδοχή? That's a joke...

  11. #11
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις μπερδέψει λίγο το ποιο από τα δύο επιχειρήματα είναι καραμέλα. Πόσοι νομίζεις είναι οι επαγγελματίες που χρησιμοποιούν Photoshop συνολικά? Πες αριθμό. 4-5 εκατoμμύρια? Σταγόνα στον ωκεανό των χρηστών (κοντεύουν τα 2 δυσεκατομμύρια). Ύστερα, πόσοι από αυτοί θα ξαναγοράσουν το photoshop απλά για να αλλάξουν λειτουργικό? Ελάχιστοι...

    Το GIMP υπερκαλύπτει αυτό που χρειάζεται το 97% των χρηστών (Ποια σημαντική λειτουργία από το photoshop θα του λείψει?). Το να λες ότι από το linux λείπει το photoshop (ή όποιο άλλο πανάκριβο εξιδεικευμένο software) για να γνωρίσει ευρεία αποδοχή, είναι εντελώς μυωπικό... Να μου έλεγες ο συγκεκριμένος επαγγελματίας (που αντιπροσωπεύει ένα ασήμαντο ποσοστό των συνολικών χρηστών Η/Υ) χρειάζεται το Photoshop για να τρέξει linux, να το δεχτώ. Αλλά ότι το linux χρειάζεται το Photoshop για ευρεία απόδοχή? That's a joke...
    Ωραια λοιπον τι λειπει απο το linux για να φτασει σε επιπεδα ευρειας αποδοχης?

    Γιατι το Mac OS X εχει σημαντικα περισσοτερο αριθμο χρηστων?

    Το Photoshop ηταν ενα απο τα παραδειγματα.

    Ας υπηρχαν οι εμπορικες σουιτες και στο linux και θα σου ελεγα μετα για market share.

    Νομιζεις οτι ο χρηστης νοιαζεται για την καθε αχρηστη βλακεια στο kde και στο gnome? Που ζητημα ειναι αν ακομα και εμεις που θεωρουμαστε power users και λιγο γνωστες καθως το ψαχνουμε θα την χρειαστουμε η/και θα την χρησιμοποιησουμε?

    Δεν εχεις εμπορικες εφαρμογες, οι messengers σου τωρα πανε κατι να κανουν, αλλα ειναι τραγικα πισω, το κινητο σου αν το συγχρονισεις θα ειναι θαυμα με το συφερτο των εφαρμογων που υπαρχουν και με το ζορι δουλευουν, το flash το αφηνεις να παιξει και σου κολλαει αφηνοντας σου ενα γκριζο παραθυρο και θελει reload μετα η σελιδα, και η λιστα συνεχιζεται. Νομιζεις δηλαδη οτι ολα αυτα ΔΕΝ κρατανε το linux μακρυα απο το ευρυ κοινο?

    Τι το κραταει δηλαδη? Το 1000στο αχρηστο feature του dolphin?

    Οι χρηστες που λες, δεν ειναι καθολου σταγονα. Σιγα σιγα γινεται η αλλαγη. Και ναι, καποιος σοβαρος επαγγελματιας θα αγορασει το photoshop στο linux. Γιατι θα εχει παραλληλα αυξημενη ασφαλεια για τα δεδομενα/αρχεια του, θα εχει την σουιτα του που τον βολευει να δουλευει ( και που το gimp δεν προκειται ποτε να φτασει σε τετοιο επιπεδο ), μακρυα απο ιους και λοιπα προβληματα.

    Γιατι νομιζεις πολλοι γραφιστες/φωτογραφοι/μοντερ κτλ το γυρνανε σε mac? Εχουν κανενα φετιχ με την εταιρεια? Η μηπως γουσταρουν να δινουν παραπανω φραγκα?

    Εχουν ΟΛΑ τους τα προγραμματα που χρειαζονται + την ασφαλεια που ΔΕΝ τους παρεχουν τα windows. Ετσι θα συμβει και στο linux. Βαζεις το κινητο σου πχ και εχεις την σουιτα της Νοκια. Χωρις gammu, wammu, και ιστοριες για αγριους. Θες να κανεις κατι? Εχεις το προγραμμα που σε βολευε μεχρι στιγμης και δουλευει αψογα χωρις να χρειαζεται να περνας πρωτα απο κονσολα, μετα απο το πρωτο προγραμμα, μετα απο το δευτερο, και παει λεγοντας. Επομενως λοιπον οταν λες οτι το linux δεν χρειαζεται ολα αυτα τα προγραμματα για ευρεια αποδοχη πως ειναι αστειο, τοτε το αστειο βρισκεται αλλου δυστυχως.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.307
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    SNR / Attn
    8(dB) / 33(dB)
    @TheCondor:

    Χωρίς να θέλω να γίνω ερειστικός, είναι θέμα των εταιρειών που δεν επιλέγουν να βγάλουν τα προγράμματά τους για Linux. Επομένως δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να κατηγορείς το λειτουργικό, αλλά αν θες πήγαινε στη Nokia/Adobe και κάνε τα παράπονά σου. Το ότι υπάρχει κόσμος που βγάζει το wammu, ή το kmess ή ένα σωρό άλλα προγράμματα που δε τα στηρίζει κανένας, παρά μόνο η "τρέλα" μιας community δεν είναι κατακριτέο, το αντίθετο μάλιστα. Αν δε σου κάνουν τη δουλειά που θες, δεν έχεις απλά το δικαίωμα να τους κατηγορείς γιατί δεν το κάναν. Απλά.

    Ακόμα ξεχνάς κάτι: Ένας από τους βασικούς λόγους που βάζεις μια Linux distro δεν είναι μόνο η ασφάλεια, είναι η ελευθερία που σου δίνει και που ΔΕΝ έχουν τα windows και τα mac και δε θα αποκτήσουν.

    Σε κάθε περίπτωση εάν κάποιος νοιώθει ότι δε του κάνει, ας μη το βάλει ρε αδερφέ δεν υποχρέωσε κανείς κανέναν.

    Υ.Γ. Όπως το παρουσιάζεις είναι λες και θες κονσόλα για να δουλέψει ακόμα και ο firefox...
    Αν είμαστε ότι τρώμε τότε είμαστε γρήγοροι , φτηνοί και εύκολοι....

  13. #13
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις μπερδέψει λίγο το ποιο από τα δύο επιχειρήματα είναι καραμέλα. Πόσοι νομίζεις είναι οι επαγγελματίες που χρησιμοποιούν Photoshop συνολικά? Πες αριθμό. 4-5 εκατoμμύρια? Σταγόνα στον ωκεανό των χρηστών (κοντεύουν τα 2 δυσεκατομμύρια). Ύστερα, πόσοι από αυτοί θα ξαναγοράσουν το photoshop απλά για να αλλάξουν λειτουργικό? Ελάχιστοι...

    Το GIMP υπερκαλύπτει αυτό που χρειάζεται το 97% των χρηστών (Ποια σημαντική λειτουργία από το photoshop θα του λείψει?). Το να λες ότι από το linux λείπει το photoshop (ή όποιο άλλο πανάκριβο εξιδεικευμένο software) για να γνωρίσει ευρεία αποδοχή, είναι εντελώς μυωπικό... Να μου έλεγες ο συγκεκριμένος επαγγελματίας (που αντιπροσωπεύει ένα ασήμαντο ποσοστό των συνολικών χρηστών Η/Υ) χρειάζεται το Photoshop για να τρέξει linux, να το δεχτώ. Αλλά ότι το linux χρειάζεται το Photoshop για ευρεία απόδοχή? That's a joke...
    Το "marketshare" είναι θέμα διαθεσιμότητας εφαρμογών στο κάθε λειτουργικό.

    - Στα Windows έχεις άπειρες επιλογές (σχεδόν τα πάντα από open-source κ proprietary),

    - Στο Mac OS X έχεις αρκετές επιλογές (αρκετά open-source κ αρκετά proprietary),

    - Στο linux έχεις λίγες επιλογές (τα πάντα από open-source, ελάχιστα ως καθόλου proprietary).

    Το Photoshop είναι και αυτό ένα μέρος proprietary εφαρμογής που ανήκει μόνο στα Windows/Mac. Άλλα παραδείγματα είναι το autocad, msoffice, παιχνίδια/steam, μtorrent, επαγγελματικά προγράμματα ήχου κλπ,

    άμα τα προσθέσεις εύκολα καταλαβαίνεις γιατί δεν μπορούν πολλοί να μετακινηθούν στο linux. Απλά τα Windows ικανοποιούν περισσότερες ανάγκες.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Trolling λέγεται. :P

    Για το marketshare το παιχνίδι παίζεται στα preinstalls. Το OSX έχει ολόκληρη γραμμή υπολογιστών που πουλάει μια χαρά με OSX preinstalled. 4 εκατομμύρια στα 2 δυσεκατομμύρια με μια απλή διαίρεση είναι 0.002% εγώ σου λέω να πέφτω και τριες τάξεις μεγέθους έξω στους χρήστες του και να αντιπροσωπεύουν το 2%. Το Photoshop και τέτοιου είδος εφαρμογές, όπως και να το δεις, αντικειμενικά δεν είναι το πρόβλημα. :P

    Εγώ έχω ένα φίλο που παίζουμε online (αυτός windows 7, εγώ archlinux με wine) και στο Skype σε raid είχε αφηνιάσει με τα προβλήματα των windows 7. Του κάνει προβλήματα ο ήχος, του κολλάνε πολλά παιχνίδια, ό, τι να' ναι μου λέει... Όλα τα OS έχουν bugs. Όλοι οι drivers όλων των OS έχουν bugs. Όλες οι εφαρμογές όλων των OS έχουν bugs. No big deal. Βέβαια όταν μιλάμε για το linux, τότε για κάποιο λόγο αυτά είναι τα μόνα προβλήματα που το κρατάνε μακριά από το marketshare...

    Ένας άλλος φίλος μου (πρώην χρήστης wndows) από την άλλη είχε ενθουσιαστεί με το preview των mp3 με mouse over στο nautilus και με το maximize οριζόντια αν κάνεις δεξί click στο Maximize... Περιμέντε εσείς το Photoshop και το marketshare. Εγώ κάνω πιο παραγωγικά τις δουλειές μου με linux εδώ και πολλά χρόνια.

    @AppDebb κάνε την ίδια ανάλυση που έκανα για το Photoshop στις proprietary εφαρμογές που αναφέρεις (Autodesk: 7 million users πχ. Τρίχες...). Θα δεις ότι ακόμα και αθροιστικά το ποσοστό χρήσης τους είναι ασήμαντο. Όχι κάτι που τρενάρει το marketshare του linux. Αυτά που λέτε απλά δεν είναι το πρόβλημα που θέλετε να το παρουσιάσετε.


    Αλήθεια έχουμε τίποτα στο aur για το gnome 3.0?

  15. #15
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.744
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheCondor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια λοιπον τι λειπει απο το linux για να φτασει σε επιπεδα ευρειας αποδοχης?

    Γιατι το Mac OS X εχει σημαντικα περισσοτερο αριθμο χρηστων?

    .
    Για Εταιρείες
    Οι περισσότερες δεν έχουν inhouse εγκαταστάτες/devellopers klp και εξαρτώνται από εξωτερικούς συνεργάτες που έχουν συμφέρον από τα win γιατί τους πουλάνε / εγκαθιστούν διάφορα προγράμματα και βγάζουν χρήματα και από την πώληση προιόντος (προμήθεια πχ για exchange) και από την δουλειά τους (εγκατάσταση / ρύθμιση)

    To linux δεν δίνει 'προμήθειες' γιαυτό και ο Αλογοσκούφης αγόρασε microsoft

    Αρκετοί εγκαταστάτες δεν γνωρίζουν ούτε καν έχουν ακουμπήσει linux, και πουλάνε win

    Γνωρίζω εταιρείες που χρησιμοποιούν open source, το πακετάρουν σε pc και το πουλάνε για δικό τους σύστημα (πχ spamassasin μπροστα απο ms exchange)


    Ιδιότες

    Στα σχολεία μαθαίνουν ελληνικά win
    Παραπληροφόρηση τους λέει ότι το linux είναι δύσκολο και δύσχρηστο

    Ετσι χρησιμοποιούν τα "εύκολα" win

    Σε όσους φίλους έχω εγκαταστήσει linux mint, μετά από ένα διάστημα dual boot δεν ξαναγυρνάνε στα win και τα προβλήματά τους και τις σπασμένες version (home, ultimate κλπ)

    Η μοναδική τους δυσκολία είναι οι πολλές επιλογές που έχουν για προγράμματα και δεν ξέρουν ποιά να διαλέξουν

    Να επισημάνω και τα laptops που πωλούνται με win

    Τα mac είναι άλλη ιστορία, είναι must have για να το δείχνω κάτι σαν bmw ή mercedes

    Αφήστε το linux στην ησυχία του - αν είναι να αποκτήσει marketshare θα το αποκτήσει

    Αλλωστε αν το κριτήριο είναι το μερίδιο αγοράς, τότε τα macdonalds πουλάνε το καλλίτερο φαί

Σελ. 1 από 42 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-10, 23:25
  2. Γενικά περί linux...
    Από Charis.a στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 137
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-08, 23:50
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-06, 00:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας