Καλησπέρα παιδιά!

Ξεκινάω την περιγραφή του προβλήματος:
Έβαλα connx-tv, μου έφεραν τον δωρεάν εξοπλισμό (pirelli stb και huawei hg520c wifi modem/router). Σαν router μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το us robotics 9108, όντας πολύ ικανοποιημένος γενικά, με μόνη εξαίρεση το μέτριο σε εμβέλεια σήμα του ασύρματου δικτύου. Μάλιστα αυτή η μέτρια εμβέλεια είναι ιδιαίτερα εκνευριστική σε κάποια δωμάτια του σπιτιού, αλλά μέχρι τώρα την ανεχόμουν. Συνδέω από περιέργεια το huawei, και ως εκ θαύματος όχι μόνο συγχρόνιζε στην ίδια ταχύτητα με το usr, αλλά ακόμα το σήμα του σε όλα τα δωμάτια ήταν >70% !

Αυτά τα λέω σαν εισαγωγή για το "ψητό": Η τηλεόραση είναι σε διαφορετικό δωμάτιο από το router, και το να τραβηχτεί καλώδιο ethernet είναι απαγορευτικό. Από εκεί και πέρα, και με δεδομένο ότι θα ήθελα να κρατήσω το Huawei ως router (ένεκα wifi), είπα να χρησιμοποιήσω το Usr ως wireless bridge με το huawei, και επάνω του να συνδέσω τον αποκωδικοποιητή, ώστε και το connx tv να δουλεύει ασύρματα, αλλά και να μην "στερηθώ" το καλύτερο σήμα του huawei. Ξέρω πως απενεργοποιώντας το Mapping interfaces από το huawei μπορούμε να έχουμε connx-tv και μέσω του wifi (όχι μόνο από τη θύρα 4 ethernet), οπότε πρόβλημα όσον αφορά αυτό δεν υπάρχει. Το πρόβλημα είναι, ότι δεν έχω καταφέρει να κάνω τον usr να "δει" το huawei.

Αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάτι παρόμοιο, θα σας παρακαλούσα να το μοιραστεί...!

Υ.Γ.: Συγνώμη αν προτρέχω, αλλά αν ήταν εύκολο θα με ενδιέφερε πιθανή λύση στο συγκεκριμένο θέμα, κι όχι "πλάγιες" μέθοδοι (τύπου powerline κλπ), και γενικά οτιδήποτε θα απαιτούσε την αγορά επιπλέον εξοπλισμού ή/και καλωδιώσεων! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!