Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
443. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    180 40,63%
  • Εθνική Τράπεζα

    208 46,95%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    230 51,92%
  • Attica Bank

    14 3,16%
  • Eurobank

    159 35,89%
  • Άλλη

    26 5,87%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,71%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 7 από 773 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 11593

Θέμα: e-banking

  1. #91
    Το avatar του μέλους minovg
    minovg Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από great Εμφάνιση μηνυμάτων
    είσαι σίγουρος για αυτό ?
    έκανα verified user στο paypal και έπρεπε να περάσω τον κωδικό από την χρέωση τις κάρτας και περίμενα δυο μέρες μέχρι να φανεί η συναλλαγή online
    Απόλυτα. Μόλις αγοράζω κάτι από Ebay και το πληρώνω μέσω Paypal, εμφανίζεται άμεσα στις εγκρίσεις συναλλαγών της πιστωτικής. Και για την χρεωστική κάρτα απλά εμφανίζεται η διαφορά ανάμεσα στο διαθέσιμο και στο λογιστικό υπόλοιπο. Απλά στην πιστωτική εμφανίζει και το ποιος έχει δεσμεύσει το ποσό.

    Να ξεκαθαρίσουμε ότι άλλο δέσμευση του ποσού και άλλο πληρωμή. Εσύ αυτό που λες ότι εμφανίζεται μετά από 2-3 μέρες είναι η πληρωμή. Ε ναι εννοείται. Κάθε συναλαγή/αγορά που γίνεται μέσω νετ δεν πληρώνονται αυτοί άμεσα. Άμεσα γίνεται η δέσμευση του ποσού και η πληρωμή γίνεται μετά από 2-3 μέρες. Αυτήν όμως την δέσμευση μπορείς να την δεις άμεσα, real time.

  2. #92
    Εγγραφή
    03-07-2006
    Περιοχή
    Ανω Γλυφαδα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    6(dB) / 36(dB)
    Επειδη βλεπω οτι πολυς λογος γινεται για το ποια τραπεζα ενημερωνει "real time" και ποια οχι,
    θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι καμμια τραπεζα -τουλαχιστον στην Ελλαδα που γνωριζω το χωρο- δεν ενημερωνει τιποτα σε πραγματικο χρονο. Ακομη και η συναλλαγη στο γκισε που "περναει" στο βιβλιαριο σας και νομιζετε οτι "περασε" ειναι σε εκκρεμοτητα μεχρι το ιδιο βραδυ, το αυτο και με τις συναλλαγες στα ΑΤΜς και βεβαια με τις διαδικτυακες....
    Βεβαια η καθε τραπεζα ενημερωνει με την μορφη δεσμευσης ή με αλλο τροπο την καθε κινηση μολις αυτη φθασει στο συστημα της ... το αν αυτη ειναι ορατη απο το δικτυο ή απο αλλα τερματικα οπως των καταστηματων αυτο ειναι αλλο ζητημα .....

    Παντως μην ανησυχειτε ... οτι ειναι να το χρεωθειτε θα το χρεωθειτε αργα ή γρηγορα ... γιατι τοσο αγχος ?
    Abou Sayad el Younani

  3. #93
    Εγγραφή
    07-05-2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    87
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    WAG200G
    Εγω παντως που τελευταια χρησιμοποιω της Γενικης το ebanking ειμαι υπερ ευχαριστημενος!!!!!!Το Service τους ειναι αψογο και πολυ εξυπητερικοι!!!Οσες φορες πηρα μπαμ μπαμ τελειωσα και ουτε περιμενα.Επισης,εδω τρως φεσομα στο οτι πρεπει να παρεις το usb-κλειδι=23 ευρω για να κανεις συναλλαγες,αλλιως βλεπεις μονο τις κινησεις που γινονται.Υπαρχει και εδω η ευκολια για πληρωμη Εφοριας,ΔΕΗ,ΟΤΕ,Τελλας κτλ.Τωρα οι συναλλαγες που κανεις με πιστωτικη φαινονται μετα απο 2 με 3 μερες,αποτι ειδα σε μια αγορα στο ebay (χρεωση πιστωτικης αλλα και πληρωμη).Αλλα σαν απλος χρηστης ολα τα υπολοιπα ειναι μια χαρα.Α!!!Μπαινει μονο απο ΙΕ το χειροτερο για μενα!!!!

  4. #94
    Το avatar του μέλους Παδέμιος
    Παδέμιος Guest
    Εγώ χρησιμοποιώ την ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ είναι ασφαλέστατη γρήγορη και πάνω από όλα ...ανθρώπινη και οικονομική

    Τις ευλογίες μου τέκνα μου

  5. #95
    Εγγραφή
    03-07-2006
    Περιοχή
    Ανω Γλυφαδα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    6(dB) / 36(dB)
    Επειδη πολλοι απο σας παραπονιουνται για υψηλες χρεωσεις απο προμηθειες θα ηθελα να επανελθω για να ξεκαθαρισω 2 θεματα : πρωτον οι καθε λογης συσκευες που εξασφαλιζουν την ασφαλεια των συναλλαγων εφ' οσον δεν ειναι παραλογα κοστολογημενες πιστευω οτι αξιζουν τα λεφτα τους περα για περα. Αν σκεφθειτε οτι προστατευουν ενα λογαριασμο με δεκαδες χιλλιαδες ευρω (μην κρινετε απο τον δικο σας) με κοστος το 1/2000 απο εναν συναγερμο σπιτιου ή αυτοκινητου ο οποιος εχει αμφιβολη αποτελεσματικοτητα, τοτε χαλαλι τους ! Μακαρι ολες οι τραπεζες να πανε σε αυτη τη "δικλειδα" ασφαλειας και ας κοστισει 7-10 ή 20 Ευρω !

    Δευτερον : οι χρεωσεις του τυπου 0,03 ευρω για καθε alert με e-mail που αναφεριε καποιος φιλος ή μια αντιστοιχη για SMS δεν γινινται για να κονομησει η τραπεζα οπως νομιζετε (φασουλι το φασουλι κ.λ.π) αλλα για να αποτρεψουν την ασκοπη χρηση μιας υπηρεσιας που αν τη ζητησουν ολοι οι πελατες και για ολες τις συναλλαγες (αν ειναι τζαμπα) απλα θα κρασαρει και το πιο ισχυρο συστημα. Ειναι σαν τις σακουλες του σουπερ μαρκετ που στις χρεωνει 1 λεπτο οχι για κανενα αλλο λογο αλλα γιατι πολλοι τισ παιρνουν 10 μαζι για ναχουν να πετανε τα σκουπιδια τους ....

    Οσον αφορα την Εθνικη με τα ΤΑΝ κ.λ.π ειναι το αντιστοιχο των gadgetομηχανων της Alpha αλλα απο την εποχη του Χαλκου.... ασφαλη αλλα παρωχημενα !
    Abou Sayad el Younani

  6. #96
    Το avatar του μέλους chatasos
    chatasos Guest
    Wink
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από abousayad Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δευτερον : οι χρεωσεις του τυπου 0,03 ευρω για καθε alert με e-mail που αναφεριε καποιος φιλος ή μια αντιστοιχη για SMS δεν γινινται για να κονομησει η τραπεζα οπως νομιζετε (φασουλι το φασουλι κ.λ.π) αλλα για να αποτρεψουν την ασκοπη χρηση μιας υπηρεσιας που αν τη ζητησουν ολοι οι πελατες και για ολες τις συναλλαγες (αν ειναι τζαμπα) απλα θα κρασαρει και το πιο ισχυρο συστημα. Ειναι σαν τις σακουλες του σουπερ μαρκετ που στις χρεωνει 1 λεπτο οχι για κανενα αλλο λογο αλλα γιατι πολλοι τισ παιρνουν 10 μαζι για ναχουν να πετανε τα σκουπιδια τους ....
    Θα έπρεπε τότε, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα και εφόσον ο πελάτης δεν έκανε άσκοπη χρήση τους, να του επιστρέφεται το κόστος τους
    Επίσης θα μπορούσαν να βάλουν κάποιο όριο στην χρήση, π.χ. 2-3 email την ημέρα. Τα παραπάνω να χρεώνονται.

  7. #97
    Εγγραφή
    13-07-2005
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα.
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Asus DSL-AC56U
    Path Level
    Interleaved
    Η Αγροτική πάντως θα δίνει defacto το vasco token. Δεν έχω κάποια ενημέρωση για το εάν θα χρεώνεται και πόσο...

    Material Defender 1032


    The more things change, the more they stay the same...

  8. #98
    Το avatar του μέλους Νίκος
    Νίκος Guest
    Exclamation
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από abousayad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη πολλοι απο σας παραπονιουνται για υψηλες χρεωσεις απο προμηθειες θα ηθελα να επανελθω για να ξεκαθαρισω 2 θεματα : πρωτον οι καθε λογης συσκευες που εξασφαλιζουν την ασφαλεια των συναλλαγων εφ' οσον δεν ειναι παραλογα κοστολογημενες πιστευω οτι αξιζουν τα λεφτα τους περα για περα. Αν σκεφθειτε οτι προστατευουν ενα λογαριασμο με δεκαδες χιλλιαδες ευρω (μην κρινετε απο τον δικο σας) με κοστος το 1/2000 απο εναν συναγερμο σπιτιου ή αυτοκινητου ο οποιος εχει αμφιβολη αποτελεσματικοτητα, τοτε χαλαλι τους ! Μακαρι ολες οι τραπεζες να πανε σε αυτη τη "δικλειδα" ασφαλειας και ας κοστισει 7-10 ή 20 Ευρω !

    Δευτερον : οι χρεωσεις του τυπου 0,03 ευρω για καθε alert με e-mail που αναφεριε καποιος φιλος ή μια αντιστοιχη για SMS δεν γινινται για να κονομησει η τραπεζα οπως νομιζετε (φασουλι το φασουλι κ.λ.π) αλλα για να αποτρεψουν την ασκοπη χρηση μιας υπηρεσιας που αν τη ζητησουν ολοι οι πελατες και για ολες τις συναλλαγες (αν ειναι τζαμπα) απλα θα κρασαρει και το πιο ισχυρο συστημα. Ειναι σαν τις σακουλες του σουπερ μαρκετ που στις χρεωνει 1 λεπτο οχι για κανενα αλλο λογο αλλα γιατι πολλοι τισ παιρνουν 10 μαζι για ναχουν να πετανε τα σκουπιδια τους ....

    Οσον αφορα την Εθνικη με τα ΤΑΝ κ.λ.π ειναι το αντιστοιχο των gadgetομηχανων της Alpha αλλα απο την εποχη του Χαλκου.... ασφαλη αλλα παρωχημενα !
    για τα δύο θέματα που θίγεις φίλε abousayad θέλω να σου πω ότι δεν συμφωνώ απόλυτα.

    1. Η συσκευή παραγωγής κωδικών κλείνει μία τρύπα στην ασφάλεια του internet banking της κάθε τράπεζας που το προσφέρει. Κλείνει δηλαδή μία τρύπα που δημιουργήθηκε αφού όλες οι τράπεζες προέτρεψαν όλους τους πελάτες τους να χρησιμοποιούν το ιντερνετ για τις συναλλαγές τους γλυτώνοντας πάρα πολλά χρήματα από τις τράπεζες, αφού δεν χρησιμοποιούνται τα γκισέ και η αναμονή στην ουρά μικραίνει. Επιπρόσθετα ανεβαίνει το κύρος της τράπεζας. ΓΙΑΤΙ λοιπόν για μια τρύπα που δημιουργήθηκε από την τράπεζα για να γλυτώσει έξοδα, εγώ που την βοηθάω να πληρώνω και από πάνω? Να παρέχεται ΔΩΡΕΑΝ. Οι λίστες της Εθνικής μπορεί να είναι από την εποχή του χαλκού όπως λες αλλά είχαν εφαρμοστεί πολύ νωρίτερα πριν καν γενννηθεί το ιντερνετ βανκινγκ των άλλων τραπεζών, και όπως φαίνεται το ΙΤ της Εθνικής είχε προβλέψει την εν λόγω τρύπα. Και είναι και ΔΩΡΕΑΝ. ΜΠΡΑΒΟ στην Εθνική

    2. Σχετικά με τη χρέωση για αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου δεν νομίζω ότι θα κρασάρει κανένα σύστημα. Μιλάμε για μηνύματα μεγέθους 20Κδυφίων. Αν κράσαρε έσι απλά ένα σύστημα διακομιστή ηλεκτρονικου ταχυδρομείου, τότε θα έπρεπε και ο διακομιστής της κάθε τράπεζας να είχε κρασάρει προ πολού μόνο και μόνο από από την λήψη - αποστολή spam και chain ή γενικά αστείων μηνυμάτων που ο κάθε υπάλληλος σίγουρα έχει στείλει. Αν προσθέσουμε και το γεγονός ότι λόγω του ιντερνετ μπανκινγκ γλυτώνονται πολλά λεφτά από της τράπεζες υπάρχουν λοιπόν τα κατάλληλα κεφάλαια χρηματοδότησης της τυχούσας αναγκαίας αναβάθμισης του διακομιστή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
    Όσο για τις σακούλες σούπερ μάρκετ η εν λόγω τακτική γίνεται στο όνομα της μόλυνσης του περιβάλλοντος αλλά ουσιαστικά με αυτόν τον τρόπο γλυτώνονται υπέρογκα ποσά από παροχή δωρεάν σακούλων. Άσε που χρεώνοντάς τες κερδίζουν και από πάνω. Από τη μίγα ξύγκι λοιπόν.

    Αυτά
    Αντισταθείτε στο ξεζούμισμα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νίκος : 17-08-06 στις 15:42.

  9. #99
    Το avatar του μέλους Νίκος
    Νίκος Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Παδέμιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ χρησιμοποιώ την ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ είναι ασφαλέστατη γρήγορη και πάνω από όλα ...ανθρώπινη και οικονομική

    Τις ευλογίες μου τέκνα μου


  10. #100
    Εγγραφή
    23-08-2004
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Wind
    Εγω είμαι ευχαριστημένος με την λειτουργικότητα και τις επιλογές της eurobank, αν εξαιρέσετε οτι το χρησιμοποιω σε freebsd μέσω wine για τον internet explorer που ζηταει....
    Linux is for people who hate Windows. BSD is for people who love UNIX.

  11. #101
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.619
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harisman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω είμαι ευχαριστημένος με την λειτουργικότητα και τις επιλογές της eurobank, αν εξαιρέσετε οτι το χρησιμοποιω σε freebsd μέσω wine για τον internet explorer που ζηταει....
    ... το οποίο για μένα είναι ψιλοαπαράδεκτο να δουλεύει με τρόπο που να απαιτεί τη χρήση IE.

    Εγώ είμαι σε Εμπορική και Alpha. Σίγουρα οι δυνατότητες της Alpha είναι περισσότερες από εκείνες της Εμπορικής. Ειδικά στις μεταφορές σε τράπεζες εσωτερικού η Εμπορική είναι απαράδεκτη, απαράδεκτες χρεώσεις.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  12. #102
    Εγγραφή
    23-08-2004
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... το οποίο για μένα είναι ψιλοαπαράδεκτο να δουλεύει με τρόπο που να απαιτεί τη χρήση IE.

    Εγώ είμαι σε Εμπορική και Alpha. Σίγουρα οι δυνατότητες της Alpha είναι περισσότερες από εκείνες της Εμπορικής. Ειδικά στις μεταφορές σε τράπεζες εσωτερικού η Εμπορική είναι απαράδεκτη, απαράδεκτες χρεώσεις.
    Είναι όντως απαράδεκτο... αλλά στην χώρα της microsoft και των άσχετων το μη χείρον είναι πάντα βέλτιστο..
    Linux is for people who hate Windows. BSD is for people who love UNIX.

  13. #103
    Εγγραφή
    27-02-2006
    Μηνύματα
    321
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Conn-x OTE
    Χρησιμοποιώ Citibank και το βρίσκω αρκετά εύχρηστο, ειδικά άμα πρέπει να κάνετε μεταφορές με ξένες τράπεζες.

    Εχω και της Εθνικής, αρκετά βολικό αλλα μου βγάλαν την ψυχή μέχρι να πάρω τους κωδικούς !!
    The truth is out there !!! Does anyone know the URL?
    ---------------------------------------------------------------------------------------

  14. #104
    Εγγραφή
    09-05-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι -Αθήνα- Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    454
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Oxygen Hpv1500
    SNR / Attn
    9.5(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Παδέμιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ χρησιμοποιώ την ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ είναι ασφαλέστατη γρήγορη και πάνω από όλα ...ανθρώπινη και οικονομική

    Τις ευλογίες μου τέκνα μου


    Ακομη live ενημερωση λογαριασμων
    δωρεαν πληρωμη λογαριασμων δεη οτε και πολλα αλλα
    δωρεαν πληρωμη πιστωτικων καρτων
    δωρεαν μεταφορα ποσων σε λογαριασμους αλλων προσωπων Εθνικης
    0,50 λεπτα για μταφορα ποσων σε αλλη τραπεζα
    0,50 λεπτα για πληρωμη καρτων αλλων τραπεζων
    LIVE ενημερωση καταθεσης μετρητων χωρις φακελο σε ΑΤΜ ολες τις ωρες Μοναδικο!!!

    χρηση mozilla
    χρηση εντυπων κωδικων ασφαλειας


    Το καλυτερο με αποσταση αν εξαιρεσουμε το κακο ονομα της Εθνικης και την εν γενει νοοτροπια που διακατεχει το προσωπικο της

  15. #105
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Οι τραπεζες ρουφανε το αιμα με το καλαμακι! Ου μπλεξεις! Δεν εχω δουλεψει Ελληνικο e-banking αλλα απο αυτα που διαβαζω εδω βλεπω οτι δεν ειμαστε πισω απο τους ξενους! Πανω,κατω ειναι τα ιδια με εδω στην Ελβετια. Εδω λαμβανεις ολα τα απαραιτητα για το e-banking δωρεαν αλλα στα παιρνουνε απο αλλου σε περιπτωση που εισαι απο τους "φτωχους" πελατες με λιγα λεφτα στο λογαριασμο σου!

Σελ. 7 από 773 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας