Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
444. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    181 40,77%
  • Εθνική Τράπεζα

    208 46,85%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    230 51,80%
  • Attica Bank

    14 3,15%
  • Eurobank

    159 35,81%
  • Άλλη

    26 5,86%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,70%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 18 από 779 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920232838 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 256-270 από 11673

Θέμα: e-banking

  1. #256
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Βασικά εγώ δε τους (=Πειραιώς) ρώτησα για e-banking αλλά για καταθετικά-επενδυτικά προϊόντα, αλλά αφου δε βρήκαν χρόνο να ασχοληθούν με το e-mail μου, θα στραφώ αλλού...

    Στην Τράπεζα Κυπρου πάντως μου απαντησαν την επομενη μερα, και οχι απλο e-mail αλλά σε επιστολή στο word, και μαλιστα μου απαντησαν και σε περισσοτερα απο όσα ρώταγα για να 'χω πιο σφαιρική ενημέρωση.

    Και στο Καταστημα της Κύπρου στη Μητροπόλεως που πηρα να ρωτήσω κάτι για καταθέσεις τετοια ευγένεια δεν εχω ξανασυναντήσει...

  2. #257
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά χρεώνεται η ενεργοποίηση του και ενοικάζεται η γεννήτρια κωδικών. Άσε που οι χρεώσεις για εμβάσματα είναι υπερδιπλάσιες από την Alpha.
    Δεν νομίζω πως είναι άξιo σχολιασμού η εφάπαξ κατάθεση των 5€.

    Το key generator δεν είναι υποχρεωτικό να το πάρεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλές υπηρεσίες λοιπόν, αλλά με το ανάλογο τίμημα. Δεν έχω καταλήξει αν αξίζει τελικά.
    Αναλόγως για ποιο πράγμα το χρειάζεσαι, σκέφτεσαι και αποφασίζεις.

    Πάντως και η Alpha είναι πολύ καλή στο συγκεκριμένο θέμα απ'όσα ακούω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά εγώ δε τους (=Πειραιώς) ρώτησα για e-banking αλλά για καταθετικά-επενδυτικά προϊόντα, αλλά αφου δε βρήκαν χρόνο να ασχοληθούν με το e-mail μου, θα στραφώ αλλού...
    Α ΟΚ τότε. Νόμιζα πως έλεγες για χρεωστική

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Τράπεζα Κυπρου πάντως μου απαντησαν την επομενη μερα, και οχι απλο e-mail αλλά σε επιστολή στο word, και μαλιστα μου απαντησαν και σε περισσοτερα απο όσα ρώταγα για να 'χω πιο σφαιρική ενημέρωση.

    Και στο Καταστημα της Κύπρου στη Μητροπόλεως που πηρα να ρωτήσω κάτι για καταθέσεις τετοια ευγένεια δεν εχω ξανασυναντήσει...
    Αυτό είναι απλώς "γλύψιμο". Το παν είναι να σου προσφέρουν τις υπηρεσίες τους όπως πρέπει.

    Εξάλλου η συμπεριφορά εξαρτάται κι απ'τον χαρακτήρα του εκάστοτε υπαλλήλου.

    Αν ο άλλος είναι απ'τη φύση του "ξινός". όσες υποδείξεις κι αν του κάνουν, δεν πρόκειται να αλλάξει...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AddictedToChaos : 15-03-07 στις 03:41.

  3. #258
    Εγγραφή
    31-12-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Otenet
    Router
    jεφτιλα speed 520i
    Μιλάει και ο addicted που η μονη εμπειρια που εχει με τις τραπεζες ειναι οι ληστειες.

  4. #259
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AddictedToChaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι απλώς "γλύψιμο". Το παν είναι να σου προσφέρουν τις υπηρεσίες τους όπως πρέπει.
    Σε αυτο συμφωνω! Αν μια τραπεζα μου προσεφερε ανταγωνιστικες υπηρεσιες (δωρεαν συναλλαγες, προχωρημενο ebanking και βεβαια, το κυριοτερο, υψηλα επιτοκια καταθεσεων) τοτε δεν θα με πολυ-ενοιαζε αν τα μουτα μερικων υπαλληλων ηταν λιγο ξυνισμενα. Αν ηταν πολυ ξυνισμενα, τοτε ναι θα με ενοχλουσε...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AddictedToChaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξάλλου η συμπεριφορά εξαρτάται κι απ'τον χαρακτήρα του εκάστοτε υπαλλήλου. Αν ο άλλος είναι απ'τη φύση του "ξινός". όσες υποδείξεις κι αν του κάνουν, δεν πρόκειται να αλλάξει...
    Ε οχι ντε, ο προϊσταμενος οφειλει να ενημερωνει τους υφισταμενους υπαλληλους για τους κανονες και την πολιτικη της εταιριας-τραπεζας. Ο υπαλληλος οφειλει να συμμορφωθει. Αν δεν συμμορφωθει, τοτε ο προϊσταμενος πρεπει να του δωσει ποδι. Τι θα πει "ειναι απο τη φυση του ξυνος";; Τι αλλοθι ειναι αυτο;;; Αν ειναι απο τη φυση του ξυνος, τοτε δεν μπορει να εχει θεση σε μια εταιρια που θελει "γλυκους' υπαλληλους. Η εταιρια φταιει που συνεχιζει να τον κραταει...

  5. #260
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astral Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάει και ο addicted που η μονη εμπειρια που εχει με τις τραπεζες ειναι οι ληστειες.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsouk2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτο συμφωνω! Αν μια τραπεζα μου προσεφερε ανταγωνιστικες υπηρεσιες (δωρεαν συναλλαγες, προχωρημενο ebanking και βεβαια, το κυριοτερο, υψηλα επιτοκια καταθεσεων) τοτε δεν θα με πολυ-ενοιαζε αν τα μουτα μερικων υπαλληλων ηταν λιγο ξυνισμενα. Αν ηταν πολυ ξυνισμενα, τοτε ναι θα με ενοχλουσε...
    Για λίγο πάντα λέμε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsouk2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε οχι ντε, ο προϊσταμενος οφειλει να ενημερωνει τους υφισταμενους υπαλληλους για τους κανονες και την πολιτικη της εταιριας-τραπεζας. Ο υπαλληλος οφειλει να συμμορφωθει. Αν δεν συμμορφωθει, τοτε ο προϊσταμενος πρεπει να του δωσει ποδι. Τι θα πει "ειναι απο τη φυση του ξυνος";; Τι αλλοθι ειναι αυτο;;; Αν ειναι απο τη φυση του ξυνος, τοτε δεν μπορει να εχει θεση σε μια εταιρια που θελει "γλυκους' υπαλληλους. Η εταιρια φταιει που συνεχιζει να τον κραταει...
    Σίγουρα. Αλλά καμιά φορά μετρούν και τα τυπικά προσόντα, δυστυχώς

  6. #261
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    πλέον ακόμα και η ΕΤΕ δίνει συσκευή (καταργεί τα TAN). Υπάρχει κανείς πλέον που να δίνει δυνατότητα για ενχρήματες συναλλαγές ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΩΡΕΑΝ (γιατί οι συσκευές που παράγουν κωδικούς δίνονται από € 10+). Καμιά προσφορά, κάτι..

    Ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για Χρηματιστήριο.

  7. #262
    Εγγραφή
    22-02-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    eurobank

  8. #263
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.541
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeppelin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κανείς πλέον που να δίνει δυνατότητα για ενχρήματες συναλλαγές ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΩΡΕΑΝ (γιατί οι συσκευές που παράγουν κωδικούς δίνονται από € 10+). Καμιά προσφορά, κάτι..

    Ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για Χρηματιστήριο.
    eurobank θα σου έλεγα και γώ, αλλά οι προμήθειες της για χρηματιστηριακές συναλλαγές δεν είναι μηδενικές, καλύτερη για χρηματιστηριακές πράξεις [αν δεν έχει αλλάξει κάτι απο πέρσι που τα είχα ψάξει είναι η πειραιώς/winbank απο πλευρά προμηθειών στις online πράξεις.

    Αφού θες συγκεκριμένη ομάδα εντολών ψάχτο λίγο παραπάνω, αλλίως eurobank ακόμα είναι χωρίς συσκευή [γεννήτρια κωδικών]




  9. #264
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.613
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Μπορεί να μου επιβεβαιώσει κάποιος ότι η αποστολή εμβασμάτων σε χώρες Ευρωζωνης χρεώνεται μόλις 0,30 ευρώ από το e-banking της Eurobank;

  10. #265
    Εγγραφή
    22-02-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    Έξοδα Εντολών

    Α. Εάν επιλέξετε «Επιβαρύνομαι μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA)», τότε για αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων επιβαρύνεστε με:

    α) 0,30 € για εντολές μεταφοράς σε Ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

    β) 10 € για εντολές μεταφοράς σε Ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης και για εντολές μεταφοράς χρημάτων σε νόμισμα διαφορετικό του Ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εντός ή εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

    Για τα εμβάσματα με ένδειξη εξόδων SHA επιβαρύνεστε µε τα έξοδα της Eurobank και ο παραλήπτης με τα τυχόν έξοδα της δικής του τράπεζας ή / και τρίτης τράπεζας, που μεσολαβεί για την διεκπεραίωση της εντολής μεταφοράς χρημάτων, βάσει του εκάστοτε ισχύοντος τιμολογίου αυτών. Τα έξοδα της Eurobank επιβάλλονται ανεξάρτητα από το ποσό της εντολής και εισπράττονται σε ευρώ ή ισόποσα σε άλλο νόμισμα από τον λογαριασμό επί του οποίου εκτελείται η εντολή.

    B. Εάν επιλέξετε «Τα τραπεζικά έξοδα να με επιβαρύνουν εξ’ ολοκλήρου (OUR)», τότε για αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων σε ευρώ ή σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εκτός Ελλάδος, ανεξαρτήτως αν πρόκειται για χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή όχι, επιβαρύνεστε με 15 € (εντολές μεταφοράς χρημάτων πρόσθετης επεξεργασίας) Σε περίπτωση που απαιτηθούν πρόσθετα έξοδα από την τράπεζα του παραλήπτη ή τρίτη τράπεζα, η Τράπεζά μας διατηρεί το δικαίωμα να χρεώσει επιπλέον τον εντολέα με τα πρόσθετα αυτά έξοδα.

    Γ.. Ανεξαρτήτως της επιλογής σας να επιβαρυνθείτε μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA) ή και με της τράπεζας του Παραλήπτη (OUR), για μη αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων, τότε επιβαρύνεστε με 10 €. Τα έξοδα αυτά εισπράττονται επιπλέον και ανεξαρτήτως των εξόδων που θα εισπραχθούν σύμφωνα με τα διαλαμβανόμενα ανωτέρω υπό στοιχείο Α και Β. Σε περίπτωση που απαιτηθούν πρόσθετα έξοδα από τρίτες τράπεζες θα εισπράττονται από τον εντολέα μετά την αποστολή της εντολής μεταφοράς χρημάτων στην τράπεζα του παραλήπτη.
    Η τράπεζα του Παραλήπτη διατηρεί το δικαίωμα απόρριψης «μη αυτοματοποιημένης συναλλαγής» σε περίπτωση που το έμβασμα είναι σε Ευρώ και αποστέλλεται σε τράπεζα στην Ελλάδα ή εντός ευρωπαϊκής χώρας. Με την απόρριψη ενδέχεται να παρακρατηθούν έξοδα από την τράπεζα του Παραλήπτη και η εντολή να επιστραφεί μειωμένη κατά το ποσό της παρακράτησης.

    Δ. Για ακύρωση/τροποποίηση/διερεύνηση εντολής μεταφοράς χρημάτων σε άλλη τράπεζα επιβαρύνεστε με 15 €.
    Τα έξοδα εισπράττονται στην περίπτωση που ο εντολέας αιτείται την ακύρωση, τροποποίηση ή περαιτέρω διερεύνηση για την εκτέλεση ή όχι για εντολή μεταφοράς χρημάτων η οποία έχει ήδη αποσταλεί στην παραλήπτρια τράπεζα. Τα έξοδα βαρύνουν τον εντολέα και εισπράττονται κάθε φορά που πραγματοποιείται μήνυμα για την ίδια υπόθεση. Τυχόν έξοδα που θα απαιτηθούν από την παραλήπτρια τράπεζα ή τρίτη τράπεζα που μεσολαβεί για την διεκπεραίωση της εντολής επιβαρύνουν τον εντολέα.

    Όλες οι ανωτέρω εντολές μεταφοράς χρημάτων δεν θα εκτελούνται από την Τράπεζα εάν, εκτός από το ποσό στο οποίο αφορούν, δεν υπάρχει διαθέσιμη και η αμοιβή της Τράπεζας στον λογαριασμό επί του οποίου εκτελείται η εντολή.

    εγω δυστυχώς έχω χρησιμοποιήσει μόνο το OUR, οπότε πληρώνω 15€ κάθε φορά.

    Επίσης τυπικά η τραπεζα ηλεκτρονικά σε αφήνει να στήλεις εμφασματα μόνο για περιοδικα εφημεριδες και φοιτ. εμβασμα. Ατυπα δεν ισχύει όμως.

  11. #266
    Εγγραφή
    11-01-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    134
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    SpeedTouch 585i-v6 FW7.1
    Το μεγάλο πρόβλημα της Alpha είναι το ωράριο. Άκου εκεί 11 το βράδυ κατεβάζουν διακόπτες.

  12. #267
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.541
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    απορία, αφού οι τράπεζες εξωτερικού λέτε ότι είναι καλύτερες, σε ποια μπορώ να ανοίξω λογαριασμό [αν μπορώ π.χ. αν έχει υποκατάστημα εδώ/ή online / η με αντιπρόσωπο;]

    αν το έχει σκεφτεί κανείς ας απαντησει




  13. #268
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_koulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    απορία, αφού οι τράπεζες εξωτερικού λέτε ότι είναι καλύτερες, σε ποια μπορώ να ανοίξω λογαριασμό [αν μπορώ π.χ. αν έχει υποκατάστημα εδώ/ή online / η με αντιπρόσωπο;]

    αν το έχει σκεφτεί κανείς ας απαντησει
    Ποιες Τράπεζες εντός ή εκτός της Ε.Ε. εχουν την εδρα τους στο εξωτερικό και υποκαταστηματα στην Ελλαδα, θα βρείς στο site της Τράπεζας της Ελλάδος. πχ citibank, κύπρου, cetelem και άλλες.

    Οποιοδήποτε αλλο πιστωτικό ίδρυμα βρείς, ειτε με φυσικό καταστημα ειτε online, που δεν εποπτεύεται απο την Τράπεζα της Ελλάδος και δεν εχει λαβει αδεια λειτουργίας, γνώμη μου να μη το εμπιστευτείς.

    Τουλάχιστον οχι σε καταθετικά προϊόντα.

  14. #269
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.541
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    βασικά με ενδιαφέρει να μου δίνουν online υπηρεσίες με χρεώσεις εξωτερικού

    μήπως να πήγαινα ένα ταξιδάκι να άνοιγαν λογαριασμό έξω; για πείτε τράπεζες με δωρεάν υπηρεσιες




  15. #270
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_koulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικά με ενδιαφέρει να μου δίνουν online υπηρεσίες με χρεώσεις εξωτερικού

    μήπως να πήγαινα ένα ταξιδάκι να άνοιγαν λογαριασμό έξω; για πείτε τράπεζες με δωρεάν υπηρεσιες
    Θέλει προσοχή έξω, πχ στην Αγγλία η halifax αν έχεις επιλέξει να κάνεις πληρωμές με πάγια εντολή και όταν θα ζητήσουν τα λεφτά δεν έχει ο λογαριασμός σου σε χρεώνουν 30 λίρες κάθε φόρα.

Σελ. 18 από 779 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920232838 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας