Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 53
  1. #1
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Mobile
    Η Nokia ανακοίνωσε τα οικονομικά της αποτελέσματα για το τελευταίο τρίμηνο του 2010, καθώς και τα πλήρη στοιχεία του 2010.

    Το μερίδιο αγοράς της μειώθηκε κατά 4% από τον προηγούμενο χρόνο φτάνοντας το 31%. Παρ’ ότι η κερδοφορία της Φιλανδικής εταιρείας δεν είναι σε υψηλά επίπεδα, οι πωλήσεις σημείωσαν μια μέτρια αύξηση σε σύγκριση με το 2009. Με φόντο τα στοιχεία του προηγούμενου έτους, οι καθαρές πωλήσεις σε ολόκληρη την εταιρεία αυξήθηκαν κατά 4%, ενώ τα λειτουργικά κέρδη σημείωσαν μείωση κατά 9% και έφτασαν τα 3.2 δις ευρώ.

    Ο Stephen Elop, ο νέος CEO της Nokia, σχολίασε τα οικονομικά αποτελέσματα και παραδέχτηκε ότι υπάρχει μεγάλο περιθώριο βελτίωσης για την εταιρεία.

    «Το τελευταίο τρίμηνο σημειώσαμε υψηλές επιδόσεις και στους τρεις τομείς που δραστηριοποιούμαστε κάτι που έφερε στην εταιρεία εξαιρετική ροή μετρητών. Επιπλέον, οι τάσεις ανάπτυξης της αγοράς κινητών τηλεφώνων συνεχίζει να είναι ενθαρρυντική. Ωστόσο, η Nokia αντιμετωπίζει ορισμένες σημαντικές προκλήσεις στην ανταγωνιστικότητά και την υλοποίηση. Με λίγα λόγια, η βιομηχανία αλλάζει, και τώρα ήρθε η ώρα της Nokia να αλλάξει γρηγορότερα».

    Η Nokia θα χρειαστεί να φέρει πίσω τον ενθουσιασμό στην γκάμα των προϊόντων της. Ενώ το N8 έφερε μεγάλο ενθουσιασμό στους πιστούς της Nokia το 2010, απέτυχε να έχει μεγάλη απήχηση στο ευρύτερο κοινό το οποίο ενδιαφέρεται περισσότερο για iPhone και Android smartphones.


    Πηγή: The Next Web

  2. #2
    Εγγραφή
    27-03-2004
    Περιοχή
    192.168.1.1
    Μηνύματα
    1.115
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Fritz!box 7590
    Ε μα... όλο καθυστερήσεις μέχρι να κυκλοφορήσει το n8, ένα σωρό bugs...
    Αφού και γω που θέλω να το πάρω θα περιμένω αρκετούς μήνες ακόμα μπας και το φτιαξουν
    Νέα έκδοση DSL : WARP-DSL 9.99999999999 (=10000000TerraByte/sec)

  3. #3
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mouse Potato Εμφάνιση μηνυμάτων
    .Η Nokia θα χρειαστεί να φέρει πίσω τον ενθουσιασμό στην γκάμα των προϊόντων της. Ενώ το N8 έφερε μεγάλο ενθουσιασμό στους πιστούς της Nokia το 2010, απέτυχε να έχει μεγάλη απήχηση στο ευρύτερο κοινό το οποίο ενδιαφέρεται περισσότερο για iPhone και Android smartphones.


    Πηγή: The Next Web
    -Μάλλον δεν πρόκειται να φέρει ποτέ ενθουσιασμό στα στημένα αμερικάνικα media.
    -πήγε καλύτερα από το αναμενόμενο (των απατεώνων 'analysts')

    -Nokia converged mobile device (smartphone and mobile computer) volumes of 28.3 million units in Q4 2010, up 36% year-on-year and 7% sequentially.

    -“N8 and other new Symbian models have sold over 5 million units in Q4 2010.”

  4. #4
    Εγγραφή
    04-03-2010
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγώ πάντως περιμένω με ανυπομονησία τα πρώτα Ν900 Ν9 με Meego, φαντάζομαι και πολλοί άλλοι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kami84gr : 27-01-11 στις 19:36.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    20Mb/4Mb
    ISP
    GR Telecom
    Router
    PowerBeam M5-300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kami84gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως περιμένω με ανυπομονησία τα πρώτα Ν900 με Meego, φαντάζομαι και πολλοί άλλοι
    το Ν900 υπάρχει


    Η ΝΟΚΙΑ έχει την δύναμη να πατήσει τους 2 αντιπάλους αρκεί οι 3 τομείς να βρουν άριστη συνεργασία και να ανταγωνιστούν όπως γίνεται εδώ και λίγο καιρώ..

    Πάντως τελευταίο διάστημα έχει καταλάβει και οι iphonakides kai adoroides που κράζουν...
    Η ΝΟΚΙΑ ΜΕ MEGOO και syper hardware που διαθέτει θα είναι απίστευτη

  6. #6
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.605
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ποτέ μου δεν τη συμπάθησα κι ούτε πρόκειται ν' αγοράσω τηλέφωνό της.
    Κι οι περισσότεροι γνωστοί μου που τα έχουν αντιμετωπίζουν συνεχώς προβλήματα.

  7. #7
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Φυσικά και δεν είναι ικανοποιητικά τα οικονομικά αποτελέσματα. Τα κέρδη είναι χειρότερα από τα υπερκέρδη.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.736
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Και θα πάει χειρότερα αν επιμείνει στην λογική του Symbian + Meego για τα κινητά >150 ευρώ.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-03-2010
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και θα πάει χειρότερα αν επιμείνει στην λογική του Symbian + Meego για τα κινητά >150 ευρώ.
    Δεν νομίζω ότι επιμένει σε αυτή την λογική. Η συνεργασία της με την Symbian team τουλάχιστον για τα κινητά ναυαρχίδες της έχει σταματήσει. Το meego απλά είναι έγινε (για testing λόγους εικάζω εγώ) backward compatible για μερικά ακριβά κινητά της εταιρίας ώστε να μπορεί όποιος θέλει να το κατεβάσει και να το δοκιμάσει με δικό του ρίσκο, όπως κάθε ανοιχτό λογισμικό.

    Η κατάσταση για την ώρα παραμένει ως έχει με τα φτηνότερα κυρίως μοντέλα να τρέχουν symbian και τα θηρία να τρέχουν Maebo Maemo.

    Αυτά που περιμένω εγώ είναι τα πρώτα native Meego phones που θα έρθουν τώρα μέσα στο 1o τετράμηνο του 2011 και το πρώτο μοντέλο που έχει επίσημα/ανεπίσημα ανακοινωθεί είναι η Ναυαρχίδα της εταιρίας το N9, με αναβαθμισμένο hardware και μόνο Meego λειτουργικό.

    Η καθυστέρηση στην άφιξη του μοντέλου είναι για την ώρα απο πλευράς Intel μιας και το Meego αποτελεί το open-source παιδί του παντρέματος Moblin (Intel) με το Maebo (Nokia).

    ........Auto merged post: kami84gr πρόσθεσε 3 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από button Εμφάνιση μηνυμάτων
    το Ν900 υπάρχει
    Ναι βρε, το ξέρω

    Μιλάω για την καινούργια έκδοση που θα είναι εξ' ολοκλήρου βασισμένη στο Meego, και με σαφώς αναβαθμισμένο hardware.

    http://www.gsmarena.com/nokia_n9_to_...-news-2242.php
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kami84gr : 27-01-11 στις 19:39. Αιτία: auto merged post

  10. #10
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    20Mb/4Mb
    ISP
    GR Telecom
    Router
    PowerBeam M5-300
    ε τα 2 μηδενικά τι τα βάζεις.


    Και το meGoo είναι περίπου σαν το Android

  11. #11
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Edinburgh
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    70/10 FTTH
    ISP
    ASK4
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kami84gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι επιμένει σε αυτή την λογική. Η συνεργασία της με την Symbian team τουλάχιστον για τα κινητά ναυαρχίδες της έχει σταματήσει. Το meego απλά είναι έγινε (για testing λόγους εικάζω εγώ) backward compatible για μερικά ακριβά κινητά της εταιρίας ώστε να μπορεί όποιος θέλει να το κατεβάσει και να το δοκιμάσει με δικό του ρίσκο, όπως κάθε ανοιχτό λογισμικό.

    Η κατάσταση για την ώρα παραμένει ως έχει με τα φτηνότερα κυρίως μοντέλα να τρέχουν symbian και τα θηρία να τρέχουν Maebo.

    Αυτά που περιμένω εγώ είναι τα πρώτα native Meego phones που θα έρθουν τώρα μέσα στο 1o τετράμηνο του 2011 και το πρώτο μοντέλο που έχει επίσημα/ανεπίσημα ανακοινωθεί είναι η Ναυαρχίδα της εταιρίας το N900, με αναβαθμισμένο hardware και μόνο Meego λειτουργικό.

    Η καθυστέρηση στην άφιξη του μοντέλου είναι για την ώρα απο πλευράς Intel μιας και το Meego αποτελεί το open-source παιδί του παντρέματος Moblin (Intel) με το Maebo (Nokia).

    ........Auto merged post: kami84gr πρόσθεσε 3 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........



    Ναι βρε, το ξέρω

    Μιλάω για την καινούργια έκδοση που θα είναι εξ' ολοκλήρου βασισμένη στο Meego, και με σαφώς αναβαθμισμένο hardware.

    http://www.gsmarena.com/nokia_n9_to_...-news-2242.php


    Maemo

  12. #12
    Εγγραφή
    04-03-2010
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από button Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε τα 2 μηδενικά τι τα βάζεις.
    Eχεις δίκιο, θα το διορθώσω
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από button Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το meGoo είναι περίπου σαν το Android
    Λόγο χρόνου δεν έχω ψαξει για τεχνικές συγκρίσεις τους, αλλά εφόσον και 2 είναι linux-based σίγουρα θα υπάρχουν πολλά κοινά στοιχεία.

    ........Auto merged post: kami84gr πρόσθεσε 0 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michalaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Maemo
    απο typo σε typo πάω σήμερα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kami84gr : 27-01-11 στις 19:39. Αιτία: auto merged post

  13. #13
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.454
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Πάντως, εγώ που έχω δοκιμάσει -λίγο- το Meego σε Ν900, έχω να πω μία λέξη: ΑΝΩΤΕΡΟ !

    Κρίμα που στα πιο προσιτά μοντέλα επιμένει στο Symbian...

  14. #14
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.792
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aναμενόμενα αποτελέσματα αφου όλο το 2010 πήγε χαμένο και δε κυκλοφόρησε καμμία ανταγωνιστική συσκευή, η παρτίδα σώθηκε κάπως στο τελευταίο τρίμηνο με την καινούργια σειρά κινητών που προσφέρει νέα εμπειρία και να αναμένεται να βελτιωθεί με 50 νέα features και αλλαγές στο UI.
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.8.3)C0


  15. #15
    Εγγραφή
    04-03-2010
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως, εγώ που έχω δοκιμάσει -λίγο- το Meego σε Ν900, έχω να πω μία λέξη: ΑΝΩΤΕΡΟ !
    Σε ζηλεύω!!! παρακαλάω 1 μήνα τώρα ένα φίλο μου με Ν900 να δοκιμάσουμε το Meego, και πάνω που τον είχα ψήσει μόλις είδε την προειδοποίηση "at your own risk" την έκανε. Αναμονή για τα N9 λοιπόν

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-11, 15:00
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-10, 03:31
  3. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-10, 21:48
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-10, 19:26
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-10, 00:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας