Σελ. 391 από 392 ΠρώτηΠρώτη ... 371381386389390391392 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.851-5.865 από 5868
  1. #5851
    Εγγραφή
    27-04-2024
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας, πήγα να κάνω τη δήλωσή μου Ε1 που ως υπαλληλος ειναι σχεδόν εξολοκλήρου προσυμπληρωμένη. Και βλέπω στο κουτάκι με τις δαπάνες 3.000+ ευρώ περισσότερα απ'οτι μου λέει το internet banking της τραπεζας μου ότι έχω δαπανησει το 2023. Έχω κάρτα και λογαριασμούς μόνο σε 1 τράπεζα. Είδα ότι για την εφορία μετράνε και οι αγορές μέσω paypal (δεν το γνώριζα), αλλά και πάλι είναι λίγα σε σχέση με τη διαφορά.

    Πιστεύετε υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει λάθος; Είναι μεγάλη διαφορά και δεν μπορώ να καταλάβω πώς έχει προκύψει.

  2. #5852
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από victo1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας, πήγα να κάνω τη δήλωσή μου Ε1 που ως υπαλληλος ειναι σχεδόν εξολοκλήρου προσυμπληρωμένη. Και βλέπω στο κουτάκι με τις δαπάνες 3.000+ ευρώ περισσότερα απ'οτι μου λέει το internet banking της τραπεζας μου ότι έχω δαπανησει το 2023. Έχω κάρτα και λογαριασμούς μόνο σε 1 τράπεζα. Είδα ότι για την εφορία μετράνε και οι αγορές μέσω paypal (δεν το γνώριζα), αλλά και πάλι είναι λίγα σε σχέση με τη διαφορά.

    Πιστεύετε υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει λάθος; Είναι μεγάλη διαφορά και δεν μπορώ να καταλάβω πώς έχει προκύψει.
    Δεν έχω δει την φετινή, αλλά μέχρι πρότινος μπορούσες να δηλώσεις ό,τι ποσό εσύ θεωρείς σωστό (εφόσον τεκμηριώνεται και από τις αποδείξεις που κρατάς).
    Εάν είσαι σίγουρος για τα νούμερά σου, μπορείς να βάλεις αυτά.

  3. #5853
    Εγγραφή
    27-04-2024
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελικά έβγαλα άκρη, οι ιατρικές δαπάνες για επισκέψεις, κλινικές κτλ εμφανίζονται διπλασιασμένες για κάποιον λόγο. Ευχαριστώ για την απάντηση!

    (Τα ποσά της στήλης (3) που αφορούν δαπάνες υγείας συμπληρώνονται διπλασιασμένα στη στήλη (γ).)

  4. #5854
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.041
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    ο λόγος είναι ότι οι ιατρικές δαπάνες μετράνε διπλά

    https://www.taxheaven.gr/news/58849/...igmata-pinakes

  5. #5855
    Εγγραφή
    27-04-2024
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι, αυτό ήταν τελικά!

  6. #5856
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.971
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από victo1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδα ότι για την εφορία μετράνε και οι αγορές μέσω paypal (δεν το γνώριζα), αλλά και πάλι είναι λίγα σε σχέση με τη διαφορά.

    Πιστεύετε υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει λάθος; Είναι μεγάλη διαφορά και δεν μπορώ να καταλάβω πώς έχει προκύψει.
    Εφόσον το Paypal συνδέεται με την κάρτα σου(τραπεζικό λογαριασμό σου), κάθε συναλλαγή καταγράφεται πλεον και στα ''εικονικα τεφτέρια'' της εφορίας...

    Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ η παράταση ως 26 Ιουλίου

    https://www.iefimerida.gr/oikonomia/...s-paratasi-fek
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mormnak : 30-04-24 στις 03:35.

  7. #5857
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Προβλήματα με το taxis σήμερα:
    https://www.flash.gr/epese-to-taxis-...timaton-934116

  8. #5858
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.742
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προβλήματα με το taxis σήμερα:
    https://www.flash.gr/epese-to-taxis-...timaton-934116
    Eτσι
    Γιατί λήγει και η πλρωμή του ΕΝΦΙΑ
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #5859
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Το paypal ουσιαστικά δρα ως processor (υπό το πνεύμα ότι οι συναλλαγές θα εμφανιστούν στο web banking και άρα δρουν στο αφορολόγητο).
    Φυσικά πρέπει να εχει συνδεδεμένη κάρτα (debit / credit / prepaid)


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  10. #5860
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZXHN H267N
    SNR / Attn
    11(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα, εσωτερικού.
    Και σήμερα δεν μου πήρε την κάρτα μέσα από το taxis, αλλά από τη σελίδα της τράπεζας πλήρωσα κανονικά.
    Καλημέρα, θυμάμαι ότι δεν δέχεται πιστωτικές κάρτες, μόνο τις χρεωστικές.

  11. #5861
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Στο Ε1, μέχρι και το 2022 είχα μόνο αγορές μετοχών, τις οποίες δήλωνα στον κωδικό 743. Φέτος έχω και αγορές και πωλήσεις, και κάποια κέρδη. Αυτά τα τελευταία μπαίνουν στον 659. Οι αγορές και οι πωλήσεις πώς θα δηλωθούν; Αν βάλω τις αγορές στον 743 και τις πωλήσεις στον 781, παίρνω το παρακάτω μήνυμα λάθους:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΛΑΘΟΣ ----- Screenshot 2024-04-30 at 11-47-19 Α.Α.Δ.Ε.png 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  26,0 KB 
ID: 255930
    Σε άλλο forum διάβασα ότι θα συμπληρώσω την αλγεβρική διαφορά στο 743, ως ΑΓΟΡΕΣ-ΠΩΛΗΣΕΙΣ. Ξέρει κανείς ποιος είναι ο σωστός τρόπος;

  12. #5862
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.009
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Ε1, μέχρι και το 2022 είχα μόνο αγορές μετοχών, τις οποίες δήλωνα στον κωδικό 743. Φέτος έχω και αγορές και πωλήσεις, και κάποια κέρδη. Αυτά τα τελευταία μπαίνουν στον 659. Οι αγορές και οι πωλήσεις πώς θα δηλωθούν; Αν βάλω τις αγορές στον 743 και τις πωλήσεις στον 781, παίρνω το παρακάτω μήνυμα λάθους:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΛΑΘΟΣ ----- Screenshot 2024-04-30 at 11-47-19 Α.Α.Δ.Ε.png 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  26,0 KB 
ID: 255930
    Σε άλλο forum διάβασα ότι θα συμπληρώσω την αλγεβρική διαφορά στο 743, ως ΑΓΟΡΕΣ-ΠΩΛΗΣΕΙΣ. Ξέρει κανείς ποιος είναι ο σωστός τρόπος;
    Δεν ηξερα οτι ο 743 μπορει να λαβει αρνητικες τιμες (δεν νομιζω να μπορει).
    Το ασφαλεστερο ειναι να ρωτησεις το λογιστη σου, ΑΝ και οι αποψεις μεταξυ λογιστων ειναι διαφορετικες.
    Στον 743 δηλωνεις τις αγορες.
    Στον 781 το εσοδο απο διαθεση περιουσιακων στοιχειων. Προφανως για να βεβαιωσουν οτι υπηρξε διαθεση περιουσιακων στοιχεων ζητανε τα αποδεικτικα (λχ πινακια αν προκειται για μετοχες).
    Και τα δυο προς το παρον δεν αντλουν αυτοματα στοιχεια απο καπου (οπως τους τοκους καταθεσεων αν και θα επρεπε κατα τη γνωμη μου - ισως να γινει το 2025) οποτε επειδη εξαρταται στο τι θα δηλωσει ο καθενας η Εφορια ζηταει αποδεικτικα.

    Καποιοι λογιστες ισχυριζονται οτι το Taxis δεν σε αφηνει να συμπληρωσεις ταυτοχρονα τον 743 και τον 781 αλλα επιτρεπει τη χρηση μονο ενος εκ των δυο με το αποτελεσμα της αλγεβρικης διαφορας. Ητοι αν οι πωλησεις τους ετους ξεπερνουσαν τις αγορες το ποσο της διαφορας των δυο (απολυτο/θετικο) μπαινει στον 781, αν οι αγορες ξεπερνουσαν τις πωλησεις το ποσο της διαφορας των δυο μπαινει στο 743.

    Το βιβλιαρακι της Εφοριας αναφερει οτι στο 781 δηλωνεις το εσοδο μονο αν ειχες δηλωσει το εξοδο στον 743 τη χρονια που ειχε γινει αυτο ως τεκμηριο, αλλιως στο 781 καταγραφεις μονο τη διαφορα μεταξυ των δυο.

    Καποιοι λογιστες ισχυριζονται οτι δεν δηλωνεις τιποτα στο 743 οταν το αγοραζεις (μετοχες και συναφη δηλαδη) αρα δεν υπαρχει λογος να τα δηλωσεις ουτε στο 781.
    Σε αυτους η επερωτηση ειναι και οταν εμφανιστουν μερισματα εσοδο και τοκοι ομολογων εσοδο ποθεν εσχες? Απο που προεκυψαν εφοσον δεν δηλωσες ποτε αποκτηση επενδυσεων στον 743 και η απαντηση τους ειναι ειτε σηκωμα ωμων ειτε ελα μωρε σιγα μην ασχοληθει η εφορια τον φορο θελει εφοσον εχει εισπραχθει τελος, ειτε οτι δεν θα γινει τιποτα.

    Οπως αντιλαμβανεσαι δεν υπαρχει φλατ ξεκαθαρη απαντηση ουτε μεταξυ των φοροτεχνικων.

    Παντως η λογικη αυτων που σου λενε να βαλεις στον 743 την αλγεβρικη διαφορα ισχυει μονο αν οι αγορες ειναι μεγαλυτερες απο τις πωλησεις. Εκει ερχομαστε στο επομενο ερωτημα. Οταν χρησιμοποιεις τον 743 σου ανοιγει υπομενου και δηλωνεις το ειδος του περιουσιακου στοιχειου λχ Μετοχες ποσο ΧΧΧΧΧ. Αν βαλεις την αλγεβρικη διαφορα Λχ 20.000 αγορες μειον 5.000 πωλησεις = 15.000 ευρω και η Εφορια σου ζητησει αποδεικτικα για τον 743 τι πινακια θα στειλεις? Γιατι θα εχεις πινακια αγορων 20.000 και πωλησεων 5.000. Και αν εκει ερωτηθεις γιατι δεν εβαλες τις 5.000 στον 781??

  13. #5863
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Ακριβώς το μπλέξιμο που περιγράφεις και συ έχω και εγώ!
    Και στο δικό μου μυαλό μου φαίνεται πιο λογικό το :
    - αγορές στο 743
    - πωλήσεις στο 781
    - το κέρδος στον 659
    Στο μήνυμα που έβαλα στο προηγούμενο μήνυμα βασίζονται και όσοι λένε ότι το σύστημα δε σε αφήνει να δηλώσεις ταυτόχρονα και το 743 και το 781, οπότε βάλε την αλγεβρική διαφορά ΑΓΟΡΕΣ-ΠΩΛΗΣΕΙΣ (θεωρώντας ότι είναι περισσότερες οι αγορές, όπως στην περίπτωσή μου).

    Ένα άλλο διφορούμενο σημείο είναι το εξής: αν θεωρήσουμε ότι γράφουμε χωριστά τις πωλήσεις στον 781 (για πωλήσεις με κέρδος), βάζουμε το συνολικό ποσό της πώλησης εκεί, ή μόνο την επιστροφή του κεφαλαίου (ποσό πώλησης - κέρδος); Με τη λογική ότι το κέρδος το δηλώνουμε ούτως ή άλλως στο 659.

    Σ' ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση!

  14. #5864
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.009
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς το μπλέξιμο που περιγράφεις και συ έχω και εγώ!
    Και στο δικό μου μυαλό μου φαίνεται πιο λογικό το :
    - αγορές στο 743
    - πωλήσεις στο 781
    - το κέρδος στον 659
    Στο μήνυμα που έβαλα στο προηγούμενο μήνυμα βασίζονται και όσοι λένε ότι το σύστημα δε σε αφήνει να δηλώσεις ταυτόχρονα και το 743 και το 781, οπότε βάλε την αλγεβρική διαφορά ΑΓΟΡΕΣ-ΠΩΛΗΣΕΙΣ (θεωρώντας ότι είναι περισσότερες οι αγορές, όπως στην περίπτωσή μου).

    Ένα άλλο διφορούμενο σημείο είναι το εξής: αν θεωρήσουμε ότι γράφουμε χωριστά τις πωλήσεις στον 781 (για πωλήσεις με κέρδος), βάζουμε το συνολικό ποσό της πώλησης εκεί, ή μόνο την επιστροφή του κεφαλαίου (ποσό πώλησης - κέρδος); Με τη λογική ότι το κέρδος το δηλώνουμε ούτως ή άλλως στο 659.

    Σ' ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση!
    Οταν λεμε το συστημα δεν σε αφηνει να χρησιμοποιησεις ταυτοχρονα 743 και 781 εγω περιμενα μηνυμα λαθους του Τυπου εχετε ηδη χρησιμοποιησει το 743. Οχι στειλε δικαιολογητικα. Αυτο δεν ειναι μηνυμα λαθους, ειναι εντολη ελεγχου, στειλε αποδεικτικα για να γινει εκκαθαριση.

    Βασικα αν θυμαμαι καλα απο αλλο σαιτ με φορολογικες αποριες (ή ισως ηταν και του ΧΑΑ θα σε γελασω) νομιζω ανεφερε πως ως αποτελεσμα θεωρειται (Εσοδο Πωλησης-Προμηθειες/Εξοδα Πωλησης)-(Τίμημα Αγορας-Προμήθειες/Έξοδα Αγορας). Που μου φαινεται λογικο καθως τα εξοδα τα πληρωνεις και απομειωνουν το Εσοδο που εισπραττεις ενω προσαυξανουν το Τιμημα αγορας. Αρα αυτο το αλγεβρικο αποτελεσμα αν ειναι θετικο μαλλον πρεπει να μπει στο 659.

    Γενικα δεν υπαρχει ξεκαθαρη εικονα δυστυχως, ουτε απο την πλευρα των λογιστων ουτε απο τη φορολογικη διοικηση που ως συνηθως αυτο το κρατος και οι υπηρεσιες επιλεγουν και επιτρεπουν την πολυνομια, την ακατονοητη περιγραφη και την απουσια ξεκαθαρων απλων λιτων περιεκτικων οδηγιων.
    Ποσο δυσκολο ηταν να σου λενε στο 743 οτι αγοραζεις, στο 781 οτι εισπραττεις, στο 659 μονο το κερδος (με συγκεκριμενο προκαθορισμενο μαθηματικο τυπο). Και να εχουν και ενδεικτικη περιγραφη δικαιολογητικων λχ πινακια. Ή αν προκειται για ΕΓΕΔ ή Εταιρικα Ομολογα που δεν υπαρχει πινακιο τι προσκομιζεις για παραδειγμα? Το αφηνεις στη διακριτικη ευχερεια του ελεγκτη/εφοριακου να το εξετασει?

    Εκει πατανε και οι λογιστες για να μην μπλεξουν οι πελατες τους με χαρτουρα, ερωτησεις ή ανοιξουν αλλες πληγες και λενε αν δεν σκοπευεις να χρησιμοποιησεις το Εσοδο για Τεκμηριο ή αν το Ποσο αγορας καλυπτεται ηδη απο τα φορολογητεα εισοδηματα σου του ετους, μην δηλωσεις πουθενα τιποτα.

  15. #5865
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Και το μη δηλώνεις πουθενά τίποτα, είναι επικίνδυνο κατά τη γνώμη μου. Αν κάθε χρόνο αγοράζεις ένα ποσό που μπορεί κάλιστα να καλύπτεται από το εισόδημά σου, μετά από μερικά χρόνια θα βρεθείς με ένα αξιοσημείωτο χαρτοφυλάκιο, το οποίο δε θα φαίνεται πουθενά πότε και πώς αγοράστηκε!

    Αλλά έχεις δίκιο σε όλα, ειδικά για τις οδηγίες. Σε πολλά είναι ανεπαρκείς!

    Εγώ προσανατολιζόμουν να δηλώσω τη διαφορά ΑΓΟΡΕΣ-ΠΩΛΗΣΕΙΣ στο 743 (έχω περισσότερες αγορές από πωλήσεις), αλλά και αυτό δεν μπορώ να το κάνω, γιατί στο 743 ζητάει αναλυτικά αν οι αγορές είναι ημεδαπής ή αλλοδαπής, και στη δική μου περίπτωση οι πωλήσεις είναι ημεδαπής, αλλά οι αγορές αλλοδαπής και ημεδαπής με τίμημα στην αλλοδαπή!! Δηλαδή έχει 3 διακριτές περιπτώσεις και δεν μπορώ ούτε να τα συμψηφίσω! Θα ήθελα επίσης να αποφύγω να στείλω όλα τα δικαιολογητικά.

    Αλλά το πιο βασικό είναι ότι δεν ξέρει κανείς, ποιός είναι ο σωστός τρόπος να συμπληρωθούν αυτά.

Σελ. 391 από 392 ΠρώτηΠρώτη ... 371381386389390391392 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας