Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 86
  1. #31
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    1.342
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από groove54 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ολος αυτος ο ντορος γινεται για το 1 στα 10 ατομα που εχουνε premium accounts τοτε παω πασο. Και μην μου πει κανεις οτι εχουνε περισσοτεροι απο 1 ατομο premium. Μην τρελαθουμε κιολας.
    Παντως οπως και να εχει περα απο το http εγω κατεβαζω απο p2p σχεδον στο maximum...
    Ισως να με ξεχασαν εμενα...

    premium accounts εχουνε παρα πολλοι, αλλα κανεις δεν κανει αναφορα, ισως γιατι το εδω forum δεν ειναι για αυτου του ειδους τις συζητησεις. Αν πας σε αλλα Ελλινικα forum που ασχολουνται με μουσικη, βινετο και αλλου ειδους υλικο καταλληλο για κατεβασμα θα δεις πως υπαρχουν πολλοι που εχουν προβλημα με την εν λογω εταιρεια.

    Αλλα ακομη και αν ισχυει η παντελως αυθεραιτη αναλογια που δινεις 1/10 αυτος ο ενας δεν εχει πληρωσει????

    Με ποια κριτηρια του περιοριζεται η χρηση??? Απο που προβλεπεται αυτο στην συμβαση???? Γιατι δεν τον ενημερωσε κανεις σχετικα ????? Γιατι δεν τον ενημερωνει κανεις σχετικα ????

  2. #32
    Το avatar του μέλους groove54
    groove54 Guest
    Ωραια δεν διαφωνω μαζι σου, εχει πληρωσει αυτος ο 1 στους 10 ή οσοι ειναι τελοσπαντων αλλα μπορεις να μου εξηγησεις πως γινεται και εγω δεν εχω προβλημα? Κατεβαζω αβερτα απο p2p και http με το μαξιμουμ της ταχυτητας μου. Εκτος αν η HOL εφαρμοζει ts επιλεκτικα...

  3. #33
    Εγγραφή
    09-10-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    HOL
    Router
    US Robotics 9108
    Αναμένοντας την ενεργοποίηση της 4/1 της HOL για την ώρα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να παρακολουθώ τις εμπειρίες των ήδη ενεργών συνδρομητών της HOL (μη δυνάμενος ακόμα να εκφράσω προσωπική άποψη). Και ενώ ένα 90% αυτών, σε όλα τα σχετικά topics, κάνουν λόγο για ελεεινές καταστάσεις (πχ 5-40 kb/s με 4άρα κτλ) , ορισμένοι λένε ακριβώς τα αντίθετα κι ότι όλα πάνε καλά...

    Θέλω να πιστέψω τους δεύτερους αλλά δυστυχώς "όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά"...
    Συνεπώς τίθεται θέμα: Μήπως κάποιοι δεν είναι τόσο ειλικρινείς ? Επίσης , ΑΝ είναι ειλικρινείς , μήπως οι μεγάλες ταχύτητες που επιτυγχάνουν , πιάνονται (τόσο σε p2p όσο και σε http) κυρίως όταν κατεβάζουν από πηγή εντός Ελλάδος ? Γιατί αν κατεβάζουν πχ μόνο ελληνικά τραγούδια από ελληνικά hubs του DC++ , και μεγάλα αρχεία πχ από την Microsoft (http) ή από ελληνικά sites τότε λογικό είναι να μην υπάρχει πρόβλημα... Δεδομένου του πολύ μικρού bandwidth της HOL στο εξωτερικό, λογικό είναι , να εφαρμόζει traffic shaping για τα κατεβάσματα από πηγές του εξωτερικού μόνο και όχι από "ντόπιες"(αν και εφ'όσον πράγματι χρησιμοποιεί ts).

    Επίσης μικρή πιθανότητα δίνω και στο θέμα της περιοχής που ανήκει ο χρήστης (όχι για τους 4/1 αλλά για τους απλούς, βλ. πιεσμένο DSLAM κ.τ.λ). Ίσως κάπως έτσι να εξηγούνται οι διάφορες (σπάνιες βέβαια) αντιφατικές απόψεις επί του ζητήματος. Θα πρότεινα λοιπόν , αν είναι δυνατόν, ο κάθε ένας που εκφράζει την άποψη-εμπειρία του να είναι πιο αναλυτικός ως προς την πηγή και τις συνθήκες γενικά του "απογοητευτικού" (ή μή) downloading , μπας και βγάλουμε κάποια άκρη πώς αυτά που "ισχύουν στους περισσότερους" δεν ισχύουν σε ορισμένους άλλους...

  4. #34
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Perseas_888 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναμένοντας την ενεργοποίηση της 4/1 της HOL για την ώρα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να παρακολουθώ τις εμπειρίες των ήδη ενεργών συνδρομητών της HOL (μη δυνάμενος ακόμα να εκφράσω προσωπική άποψη). Και ενώ ένα 90% αυτών, σε όλα τα σχετικά topics, κάνουν λόγο για ελεεινές καταστάσεις (πχ 5-40 kb/s με 4άρα κτλ) , ορισμένοι λένε ακριβώς τα αντίθετα κι ότι όλα πάνε καλά...

    Θέλω να πιστέψω τους δεύτερους αλλά δυστυχώς "όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά"...
    Συνεπώς τίθεται θέμα: Μήπως κάποιοι δεν είναι τόσο ειλικρινείς ? Επίσης , ΑΝ είναι ειλικρινείς , μήπως οι μεγάλες ταχύτητες που επιτυγχάνουν , πιάνονται (τόσο σε p2p όσο και σε http) κυρίως όταν κατεβάζουν από πηγή εντός Ελλάδος ? Γιατί αν κατεβάζουν πχ μόνο ελληνικά τραγούδια από ελληνικά hubs του DC++ , και μεγάλα αρχεία πχ από την Microsoft (http) ή από ελληνικά sites τότε λογικό είναι να μην υπάρχει πρόβλημα... Δεδομένου του πολύ μικρού bandwidth της HOL στο εξωτερικό, λογικό είναι , να εφαρμόζει traffic shaping για τα κατεβάσματα από πηγές του εξωτερικού μόνο και όχι από "ντόπιες"(αν και εφ'όσον πράγματι χρησιμοποιεί ts).

    Επίσης μικρή πιθανότητα δίνω και στο θέμα της περιοχής που ανήκει ο χρήστης (όχι για τους 4/1 αλλά για τους απλούς, βλ. πιεσμένο DSLAM κ.τ.λ). Ίσως κάπως έτσι να εξηγούνται οι διάφορες (σπάνιες βέβαια) αντιφατικές απόψεις επί του ζητήματος. Θα πρότεινα λοιπόν , αν είναι δυνατόν, ο κάθε ένας που εκφράζει την άποψη-εμπειρία του να είναι πιο αναλυτικός ως προς την πηγή και τις συνθήκες γενικά του "απογοητευτικού" (ή μή) downloading , μπας και βγάλουμε κάποια άκρη πώς αυτά που "ισχύουν στους περισσότερους" δεν ισχύουν σε ορισμένους άλλους...
    Πολλά από αυτά που λέγονται καλύτερα να τα διαπιστώσεις μόνος


  5. #35
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    σου εύχομαι,να μην τα διαπιστώσεις όπως τα διαπίστωσα εγω φίλε μου!!!
    δεν ξέρω τι να πω
    η ΗΟΛ κωφεύει....

    ΥΓ:groove54, premium account sto rapidshare εχω εγω,όπως έχω κ τη σύνδεση 4/1.
    αν συνεχιστεί όμως η κατάσταση μετά το 0,5γίγα,να μου κόβει την ταχύτητα στο 1/7,και μετα το 1-1,5 γίγα,να μου ΜΗΔΕΝΙΖΕΙ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ, όσο και να βρίσκονται εδώ μέσα κάποιοι ετερόκλητοι κ αυτόκλητοι υπερασπιστές της ΗΟΛ,εγώ θα συνεχίζω να τη δυσφημώ...
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  6. #36
    Το avatar του μέλους groove54
    groove54 Guest
    Λοιπον με αφορμη το post του φιλου perseas_888 πρεπει να ομολογησω οτι τα τεστ που εκανα ηταν απο το ntua και τα τορρεντς απο ελληνες χρηστες επι το πλειστον.
    Γι`αυτο και δοκιμασα να κατεβασω απο το download.com οπου ειδα οτι οι ταχυτητες κυμαινονταν απο 35-50 kb/s (συνδεση 1 Μβιτ) και εκει αρχισα να υποπτευομαι κατι...
    Στην συνεχεια δοκιμασα να κατεβασω ενα αρχειο 10 ΜΒ απο το tucows.com οπου τεσταρα την ταχυτητα απο mirrors του εξωτερικου και οχι της HOL ή αλλου ελληνικου mirror. Δοκιμασα Κροατια, Γαλλια, Γερμανια και Αγγλια και οι ταχυτητες ηταν στο maximum γυρω στα 109 kb/s με εξαιρεση την Αμερικη οπου ειχα 100 kb/s.

    ΥΓ: antreas9, οσο εγω συνεχιζω να κατεβαζω με τετοιες ταχυτητες θα συνεχιζω να την διαφημιζω...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος groove54 : 20-10-06 στις 14:12.

  7. #37
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    347
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    H.O.L. - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Sagem 2404
    SNR / Attn
    15(dB) / 37(dB)
    Το παρόν θέμα το βάλαμε καθάρα για αναφορές και όχι να την λέει ο ένας στον άλλον. Οι αναφορές εως τώρα που έχω δει δεν με έχουν βοηθήσει να επιβεβαιώσω μια θεωρεία που είχα για πιθανή. Η θεωρία μου έλεγε οτι το ts εφαρμόζεται για heavy users με πάνω από 5ή 10 gb download το μήνα για τους προηγούμενους μήνες. Δυστυχώς δεν έχω δει στοιχεία εδω να επιβεβαιώνουν την παραπάνω θεωρία.

  8. #38
    Εγγραφή
    03-11-2003
    Περιοχή
    Aθήνα, Ζωγράφου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ΖΤΕ Η168Ν
    SNR / Attn
    17.5(dB) / 8.7(dB)
    Eίμαι με 4Mbit (Ιούλιο ξεκίνησε η συνδρομή) και από τέλη Σεπτέμβρη τα torrents από εξωτερικό φτάνουν το ΜΕΓΙΣΤΟ 50kb/sec και άντε 70kb/sec με obfuscation σε Azureus.

    Από torrents σε ελληνικούς trackers τα πράγματα είναι καλύτερα (έχω χτυπήσει ακόμα και 200άρες), αλλά και πάλι παρηγοριά στον άρρωστο..Οι ταχύτητες είναι από απαράδεκτες ως τραγικές για δεδομένα 4Mbit. Αρκεί να αναφέρω ότι τoν Αύγουστο και μέχρι μέσα Σεπτέμβρη κατέβαζα torrents σταθερά με 432kb/sec όπου υπήρχαν πάνω από 10-20 seeds.

    H κατάντια αυτή κατά την γνώμη μου είναι συνδυασμένη απόρροια του χαμηλού bandwidth με εξωτερικού και του traffic shaping. Η ΗΟL θέλει άγριο και μαζικό κράξιμο σε μεγάλο βάθος χρόνου για να αλλάξει μυαλά...

  9. #39
    Εγγραφή
    25-05-2003
    Περιοχή
    Keratsini
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12831/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Tellas - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
    Router
    Siemens SL2-141
    SNR / Attn
    1-6(dB) / 36.5(dB)
    Παιδια καλησπερα.
    Ειμαι και γω συνδομητης της Hol και ειχα διαπιστωσει το προβλημα με τα p2p , εδω και ενα μηνα περιπου. Οταν εβαζα να κατεβασω ενα torren κατεβαζα το μεγιστο 40κβ ( η γραμμη μου ειναι 2048). Πολλες φορες δοκιμαζα και εβγαινα απο Hol και εμπαινα με ACN και απο 40κβ κατεβαζα μεχρι και με 150-160κβ. Σημερα ομως διαπιστωσα οτι και απο hol και απο acn κατεβαζω με την ιδια ταχυτητα. 150-160. Διαπιστωσε κανεις αλλος κατι αναλογο; Μηπως τελικα πηρε και αλλη γραμμη προς τα εξω η Hol;

  10. #40
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    HOL
    Router
    intracom netroute 2
    Καλησπέρα
    Έχω HOL στα 2048 (μετα απο διπλασιασμό) και μέχρι πριν 1 μήνα είχα ταχύτητες με το xtreme emule έως και 220kbs.
    Όμως πλέον η ταχύτητα του μουλαριού έχει πέσει σε απίστευτα νούμερα, μιλάμε για 10-20 kbs maximum!!!!
    Βάζοντας το obfuscation on και το allow obfuscated connection only, επιτέλους κατόρθωσα και είδα ξανά ταχύτητα μετά απο πολυ καιρό 150kb/s.
    Τώρα υπομονή μέχρι να λήξει το συμβόλαιο και να δούμε το τι θα κάνουν και οι υπόλοιποι providers...

  11. #41
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    1.342
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George28K Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παρόν θέμα το βάλαμε καθάρα για αναφορές και όχι να την λέει ο ένας στον άλλον. Οι αναφορές εως τώρα που έχω δει δεν με έχουν βοηθήσει να επιβεβαιώσω μια θεωρεία που είχα για πιθανή. Η θεωρία μου έλεγε οτι το ts εφαρμόζεται για heavy users με πάνω από 5ή 10 gb download το μήνα για τους προηγούμενους μήνες. Δυστυχώς δεν έχω δει στοιχεία εδω να επιβεβαιώνουν την παραπάνω θεωρία.

    Ρε συ Γιωργο αυτος ο ορισμος heavy user με κατεβασμα 5gb ή 10gb ειναι λιγο αστοχος.

    ΘΑ συμγωνησω μαζι σου πως μπορει να εχεις δικιο,αλλα καποιος με 4μβ γραμμη αυτα τα νουμερα τα κατεβαζει σε μια δυο μερες το πολυ.
    Εγω προσωπικα δηλαδη θα πρεπει να εχω TS στη γραμμη μου για τα επομενα 10 χρονια με τοσα που κατεβαζω.

    Παντως θα μας ενδιεφερε να μας εξηγησεις πως κατεληξες σε μια τετοια θεωρια, διοτι αν επαληθευτει αυτη τοτε αυτο κι αν θα ειναι αποδειξη για αλιωση των συμβατικων τους υποχρεωσεων μιας και θα θετουν ενα οριο ουσιαστικα στο ανωτατο οριο που μπορεις να κατεβαζεις το μηνα, κατιπου 10000000000% δεν αναφερεται σε κανενα σημιο του συμβολαιου. Εκει να δεις γλεντια μετα.

  12. #42
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,

    Εχω αναβαθμισμλενη 2Mbps.
    Με την 1 Mbps κατεβαζα ανετα torrents και emule γυρω στα 90-100 kbps. Ωραια έλεγα! Τώρα με τα 2Mbps κατεβαζω το πολύ μεχρι 10 kbps. Κατι σαν dial-up. Να τραβας τα μαλλια σου, που δεν εχω.

  13. #43
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    κατέβασμα torrents με 300+ σήμερα το πρωί. Πολύ καλά θα έλεγα , ίσως καλύτερα απο οποιαδήποτε άλλη φορά


  14. #44
    Εγγραφή
    22-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τέλειωσε η αναβάθμιση και σταμάτησαν μάλλον το TS.

  15. #45
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.736
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλειωσε η αναβάθμιση
    Ελπίζω να κάνεις τραγικό λάθος, γιατί αν όντως τελείωσε η αναβάθμιση ζήτω που καήκαμε φίλε μου!!! Τα 1050Mbps προς το εξωτερικό, δεν φτάνουν ούτε για "ζήτω"
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Traffic Shaping HOL
    Από christo στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-08, 18:40
  2. Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-08, 19:09
  3. Hol, Fritz και traffic shaping...
    Από paralias στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-06, 17:24
  4. P2P traffic shaping από την HOL;
    Από Lost στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 494
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-06, 18:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας