Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 86
  1. #1
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    347
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    H.O.L. - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Sagem 2404
    SNR / Attn
    15(dB) / 37(dB)
    Στο συγκεκριμένο θέμα θα ήθελα να γράψουν οι χρήστες που έχουν ενδείξεις για ts στα p2p μέσω hol αναφέροντας τα παρακάτω στοιχεία. Είδος σύνδεσης και χωρητικότητας της (μέσω hol , OTE) , ημερομηνία που άρχισαν να υποπτεύονται το ts και περίπου πόσα GB είχαν κατεβάσει τον προηγούμενο πριν ενεργοποιηθεί το ts.

    Για να μην ξεφύγει το θέμα να μείνουμε μόνο σε αναφορές ώστε να δούμε με ποια κριτήρια εφαρμόζει (έαν εφαρμόζει) ts η ΗΟL.
    Σαν ένδειξη για ts μπορούμε να πούμε την βελτίωση της ταχύτητας με την χρήση encryption.

    H δική σου σύνδεση HOL 2048/256 μέσω ΟΤΕ δεν εμφανίζει ενδείξεις ts αλλά είναι πολύ μέτρια σε απόδοση σε p2p πρακτικά δεν ξεπερνά το 150kb/sec αλλά έχω έμμεσες ενδείξεις οτι εφαρμόζει σε άλλους ts καθώς έχουν βελτιώθει αρκετά τα pings από τότε που άρχισε η ιστορία και έχει βελτιωθεί και το web-browsing. To μήνα Αύγουστο το συνολικό μου download δεν είχε ξεπεράσει τα 5gb.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, εγώ έχω hol 1024/256 (μετά το διπλασιασμό). Λοιπόν, σήμερα είχα ανοιχτό το dc++ και ήμουν συνδεδεμένος σε 7 hubs.Έτσι οπως είναι φυσικό το upload και download πήγαινε σύνεφο! Μερικές ώρες αργότερα αφού το έκλεισα το dc++ προσπάθησα να παίξω δικτυακό και το ping ήταν ατέλειοτο.Στο msn μια από τα ίδια και οταν πήγα να ανοίξω http η σελίδα δεν άνοιγε με τίποτα. Έτσι λοιπόν έκλεισα το ρούτερ για κάνα 5λεπτο και μετά που το ξανα-άνοιξα βελτιώθηκε κάπως. Εαν δεν υπήρχε ts λογικά αμέσως μετά το κλείσιμο του dc δεν θα δούλευαν όλα μια χαρά?

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosg7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, εγώ έχω hol 1024/256 (μετά το διπλασιασμό). Λοιπόν, σήμερα είχα ανοιχτό το dc++ και ήμουν συνδεδεμένος σε 7 hubs.Έτσι οπως είναι φυσικό το upload και download πήγαινε σύνεφο! Μερικές ώρες αργότερα αφού το έκλεισα το dc++ προσπάθησα να παίξω δικτυακό και το ping ήταν ατέλειοτο.Στο msn μια από τα ίδια και οταν πήγα να ανοίξω http η σελίδα δεν άνοιγε με τίποτα. Έτσι λοιπόν έκλεισα το ρούτερ για κάνα 5λεπτο και μετά που το ξανα-άνοιξα βελτιώθηκε κάπως. Εαν δεν υπήρχε ts λογικά αμέσως μετά το κλείσιμο του dc δεν θα δούλευαν όλα μια χαρά?
    Ακρίβως το αντίθετο, το οτι εσύ το εκλείσες το DC++, δεν σημαίνει οτι ξεμπλοκαρε το ρουτερ σου, θέλει κάποιο χρόνο μεχρί να καθαρίσει η γραμμη

  4. #4
    Το avatar του μέλους Mitsaras
    Mitsaras Guest
    Λοιπόν, εγώ έχω γραμμή 2048, σύνδεση 1024. Μέχρι και περίπου 4 βδομάδες πριν (αν θυμάμαι σωστά), οι ταχύτητες ήταν ως εξής:
    1) Torrents: Από 60 μέχρι 100
    2) FTP: 150 (!)

    Μια εβδομάδα μετά, άρχισε να χειροτερεύει η κατάσταση, με τις ταχύτητες να πέφτουν στο μισό και πιο κάτω (σημ. άλλοι 2 γνωστοί μου με HOL, παρατήρησαν την ίδια σταδιακή μείωση στις ταχύτητες).

    Έχοντας όμως και 1024 account στην OTENet, οι ταχύτητες ήταν διπλάσιες από αυτές της HOL (στην ίδια γραμμή)!


    Τώρα η κατάσταση έχει χειροτερέψει, μια και με το ζόρι πιάνω πάνω από 40KB/s από ελληνικό ftp στην ίδια γραμμή, αλλά είναι χαρακτηριστικό ότι από hol κατεβάζω με 10, ενώ η OTEnet πάει στα 35. Δε γνωρίζω τι μπορεί να φταίει (ονομαστική αναβάθμιση; Ελλιπές bandwidth με εξωτερικό; Ή μήπως traffic shaping), η ίδια η hol επιρρίπτει τις ευθύνες στον ΟΤΕ, αλλά οι διαφορές μεταξύ των δύο providers ισχύουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    742
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George28K Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...ώστε να δούμε με ποια κριτήρια εφαρμόζει (έαν εφαρμόζει) ts η ΗΟL...
    Δε νομίζω ότι υπάρχει αμφιβολία πλέον για το εάν εφαρμόζεται...

    Πριν την αναβάθμιση, 384/128, πακέτο 6+6, hol/ote, η υποψία εδώ και 20 τουλάχιστον ημέρες, με πτώση +50% στο emule. Πλέον, με obfuscation, ανεβαίνει (δύσκολα) ως και περίπου 40% . Δε γνωρίζω πόσα, αλλά είχα κατεβάσει μπόλικα GB ως τότε, αλλά όχι με χρήση 24/7, κάθε άλλο.
    Δε θυμάμαι πόσα kB/s έπιανε παλαιότερα, τώρα ζήτημα είναι να πιάσει 40 το emule, πριν την "αναβάθμιση" πήγαινε καλύτερα. Ξέρω όμως τί θα πιάσει η HOL με τη λήξη του συμβολαίου που πλησιάζει αμείλικτα.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-12-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    speedtouch 530
    Δεν έχω ακόμα αναβαθμιστεί 512/128 αλλά p2p έχω χάλια τελευταία 4-5 ταχύτητα και όταν πάω να σερφαρω δεν ανοίγει ούτε το goggle. Βγάζω το modem από την πρίζα και μετά από λίγο σερφαρω σφαίρα. Έχω τσατιστεί πολύ. Πληρώνω 80 ευρω ΟΤΕ + HOL που έχω ακόμα αρκετούς μήνες . Αλλάζω παροχο και ποτέ ξανά HOL .
    Άντε γιατί εγώ ότι μου πληρώνουν στη δουλειά μου το παρέχω με το παραπάνω. Κοροϊδίες τέλος!!!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    13-06-2006
    Περιοχή
    Καισαριανή
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    211
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Draytek 2760
    SNR / Attn
    30(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    μέχρι αρχές σεπτέμβρη από 25-50 κβ/σ σε torrents από public trackers με 10+ seeders το καθένα. από αρχές σεπτέμβρη κι έπειτα 2-15 κβ/σ από public trackers ακόμη και με 50+ seeders. το έχω συνδυάσει όμως με τα προβλήματα που ανέφεραν άλλοι μετά τις αναβαθμίσεις (αν και δεν αναβαθμίστηκα ακόμη) και με τα προβλήματα γενικά του dslam τούμπας. καμία εμφανής διαφορά μεταξύ unencrypted kai encrypted protocol. 512/128. αύγουστος 45gb, σεπτέμβριος 30gb.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    Ν. ΡΑΙΔΕΣΤΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΜΗΣ
    ψυχραιμία παιδιά δεν ξέρω αν εφαρμόζουν ts αλλά για να το δούμε θα πρέπει να έχουμε πιο συγκεκριμένα παραδείγματα. φίλε sakisf το κατέβασμα από public trackers είναι πραγματικό μαρτύριο. ρόλο δεν παίζει μόνο αν έχεις 10 ή 50 ή 100 seeders αλλά και πόσους leechers. Τι να το κάνω να έχω 50 seeders και 500 leechers , πως να κατεβάσεις με τέτοια αναλογία ειδικά αν ο tracker ειναι εξωτερικό. Μπές σε private και αν και εκεί έχεις 2-15 κβ/σ τότε κάτι τρέχει. Επίσης φιλε wonderland αν πιάνεις 40αρια στο μουλάρι με σύνδεση 384 πρέπει κατά τη γνώμη μου να είσαι και ευχαριστημένος. όσο για τους διπλασιασμούς πρέπει να είναι μεγάλη μούφα. δεν θέλω να υπερασπιστώ την hol και δεν έχω και κανένα συμφέρον να το κάνω αλλά τα ίδια συμβαίνουν πάνω κάτω σε όλους και για να δούμε αν εφαρμόζεται ts χρειαζόμαστε παραδείγματα σαν του mitsara με δοκιμές στην ίδια γραμμή

  9. #9
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    περιστερι-κηπουπολη
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ΖΧΗΝ Η108Ν
    SNR / Attn
    9(dB) / 36(dB)
    παιδια μια απο τα ιδια με την hol μου εκαναν αναβαθμισει απο 384 σε 768 και παω χειροτερα! αντε να ερθουν τα χριστουγενα να την κανουμε γιατι η hol ειναι να τις βαλεις δυναμιτη να γλιτωσει κανεις! (και μην νομιζεται οτι και με την 384 πηγαινα καλα)

  10. #10
    Εγγραφή
    25-10-2005
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΙΛΗ
    Το ότι απότομα εφάρμοσαν κάποια περιοριστική πολιτική που πιάνει τα p2p είναι βέβαιο. Εδώ και 1,5 μήνα, σε μια νύχτα, από 300+kbps που έπιανα πάντα, σε private trackers, όλα περιορίστικαν στα 1-60. Στο ίδιο δίκτυο έχω και μια 2048/640 vivodi llu, και αυτή παραμένει σταθερή σε φυσιολογικά νούμερα.

    Το encryption μην το υπολογίζετε σαν "ασημένια σφαίρα", γιατί όσο δύσκολο είναι να κάνουν match encrypted p2p traffic, τόσο εύκολο είναι να κανουν match όλα τα συνηθισμένα είδη traffic (και limit όλα τα υπόλοιπα, μέσα στα οποία και τα p2p).

  11. #11
    Εγγραφή
    08-04-2005
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ρε παιδιά τι είναι το traffic shaping;

  12. #12
    Το avatar του μέλους broylis
    broylis Guest
    Πρίν την "αναβάθμιση" πήγαινα μια χαρά στα Ρ2Ρ.Τώρα ενω στο σερφάρισμα είναι άψογη η γραμμή στο μουλαρια και DC σέρνομαι...Κάτι παίζεται...

  13. #13
    Εγγραφή
    25-10-2005
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΙΛΗ
    Ρε παιδιά τι είναι το traffic shaping;
    Η παρέμβαση στη ροή του traffic με σκοπό τη βελτιστοποίηση της κατανομής του διαθέσιμου bandwidth κατά κάποια υποκειμενικά ή μη κριτίρια. Με άλλα λόγια, στην προκειμένη, το ότι η HOL προκειμένου να διατηρήσει ένα ελάχιστο (καλό) επίπεδο σε υπηρεσίες όπως web (ταχύτατη πρόσβαση ιστοσελίδων και λήψης αρχείων μέσω http), ftp (λήψης αρχείων μέσω ftp) και VoIP (φωνητική επικοινωνία μέσω internet) άρχισε να περιορίζει δραστικά την ταχύτητα σε άλλου είδους υπηρεσίες οι οποίες στην πράξη έχουν αποδειχτεί ότι κάνουν δυσανάλογη κατάχρηση του bandwidth. Τέτοιες είναι τα μαζικά p2p πρωτόκολλα, όπως το bittorrent.

    Είναι σημαντικό να το ξεκαθαρίζει αυτό κάποιος και να μη λέει απλά "η HOL σέρνεται", ή "η HOL είναι απάτη". Σίγουρα θα ήταν σωστό από μέρους της να το ξεκαθαρίσει από μόνη της η HOL, ώστε να κάνει κάθε χρήστης το κουμάντο του εκ των προτέρων αντί να αισθάνεται εξαπατημένος, όμως, σκεπτόμενοι αντικειμενικά, υπάρχουν άτομα που απλά δεν ενδιαφέρονται για χρήση p2p. Για αυτούς η HOL είναι απίστευτα καλή επιλογή (τουλάχιστον όσους καλύπτει το πακέτο 4mbit τους) κατά τη γνώμη μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nske : 10-10-06 στις 00:18.

  14. #14
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    το γεγονός ότι υπάρχει παρέμβαση δεν νομίζω ότι μπορεί πλέον να αμφισβητηθεί. Διαμορφώνεται ένα τοπίο στο οποίο το προφιλ του κάθε χρήστη θα είναι ο καθοριστικός παράγοντας για την επιλογή ISP. Το πιθανότερο είναι ότι με τα σημερινά δεδομένα η HOL θα σταματήσει να είναι ελκυστική για χρήστες που κάνουν χρήση p2p πρωτοκόλλων και άλλων συναφών.


  15. #15
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    1.342
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    λοιπον εγω μολις εβαλα την 4μβιτ κατεβαζα με 350 και πανω απο private tracker με το utorrent.

    εδω και 10-15 μερες ξεκινησε να κατεβαζει με μεγιστο 60 εως 120κβ απο τον ιδιο τρακερ.

    Και μιλαμε πως ενω η 4μβιτ της χωλης κατεβαζει με 60 την ιδια ωρα η αλλη μου γραμμη (2μβιτ Οτενετ) κατεβαζει το ιδιο πραγμα απο τον ιδιο τρακερ με 190κβ.

    Αν αυτο δεν ειναι TS τοτε τι ειναι ???

    Φυσικα τον τελεφταιο καιρο εχουν κοψει και τοανεβασμα.

    Μοναχα το σαββατοκυριακο επιανε μεγαλες ταχυτητες με το εξωτερικο, μιας και ξεχασα να σας πω πως με το εσωτερικο κατεβαζει απο p2p σφαιρα αρκει αυτος που θα δινει να ειναι ελλαδα.

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Traffic Shaping HOL
    Από christo στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-08, 18:40
  2. Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-08, 19:09
  3. Hol, Fritz και traffic shaping...
    Από paralias στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-06, 17:24
  4. P2P traffic shaping από την HOL;
    Από Lost στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 494
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-06, 18:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας