Σελ. 1 από 19 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 275
  1. #1
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Με την μείωση του αφορολόγητου και την αύξηση των τεκμηρίων σε αυτοκίνητα και ακίνητα δημιουργείται μια απόλυτα παράλογη κατάσταση όπου μισθωτοί, άνεργοι, εισοδηματίες θα φορολογηθούν επί τη βάση φανταστικών εισοδημάτων. Μπορεί ακόμη και να πληρώσουν έκτακτη εισφορά επί όλου του φανταστικού αυτού εισοδήματος.

    Προσωπικά είμαι και εγώ θύμα αυτού του παραλογισμού. Του χρόνου (με όσα αναφέρει ο εφαρμοστικός νόμος που δημοσιεύθηκε) θα πληρώσω 400 ευρώ φόρο εξ’αιτίας του σπιτιού μου που το έχω κληρονομήσει και είναι 50 ετών και ενός αυτοκινήτου 1300κε. Λίγο ακόμη και θα πλήρωνα και έκτακτη εισφορά. Με βάση τα πραγματικά μου εισοδήματα δεν θα πλήρωνα καθόλου φόρο.

    Αλλά είναι δεδομένο ότι τα όποια εισοδήματα έχω δεν είναι εξασφαλισμένα καθώς μεγάλο μέρος τους βασίζεται σε ενοίκια που εισπράττω τα οποία ήδη οι ενοικιαστές βαρυγκωμούν να τα πληρώσουν. Εκτός από τον ένα που είναι στο δημόσιο και δεν ανησυχώ, οι υπόλοιποι είναι επί ξύλου κρεμάμενοι. Κάθε μήνα γίνεται ένα μικρό θρίλερ αν θα τα εισπράξω ή όχι. Προφανώς τίποτε αισιόδοξο δεν προμηνύεται εδώ.

    Αλλά δεν είμαι εγώ η πιο δύσκολη περίπτωση καθώς δεν έχω υποχρεώσεις και έχω απόλυτο έλεγχο στα οικονομικά μου. Τα ετήσια έξοδά μου ποτέ δεν ξεπερνούσαν τα 6000 το χρόνο. Και δεν μου έλειπε τίποτα. Αλλά και πάλι αν έχανα όλα μου τα εισοδήματα (ακόμη και τις οικονομίες μου – αλλά αν αυτό συμβεί θα έχουμε πια περάσει στην δραχμή οπότε συζητάμε με άλλα, εντελώς διαφορετικά, δεδομένα) φυσικά θα είχα πρόβλημα να με φορολογούν για κάποιο φανταστικό εισόδημα. Προς το παρόν μπορώ να αφαιρέσω τις πινακίδες από το αυτοκίνητο (γιατί, αν και μόνο 2.5 ετών άντε να το πουλήσω με τα σημερινά δεδομένα – καλύτερα να το έχω να το κοιτάω) και να πέσει το φανταστικό μου εισόδημα κάτω από το αφορολόγητο των 8000 ευρώ.

    Αλλά τι γίνεται με ανθρώπους που έχουν μείνει άνεργοι; Που έχουν υποχρεώσεις, παιδιά κτλ. Ένας τέτοιος άνθρωπος ή οικογένεια, φυσικά και δεν μπορεί να μείνει στο νοίκι γιατί δεν θα έχει να το πληρώσει. Εκτός κι αν υποθέσουμε ότι έχει κάποιες οικονομίες και μπορεί να έχει κεραμίδι πάνω από το κεφάλι του για ένα χρονικό διάστημα τουλάχιστον. Αλλά και πάλι θα έχει τεκμήριο για το σπίτι που νοικιάζει αλλά και για κάποιο αυτοκίνητο που διαθέτει και το οποίο είναι λογικό ότι θα προσπαθήσει να το «σκοτώσει» για πενταροδεκάρες, όχι μόνο για να εισπράξει κάποιο ποσό αλλά και να αποφύγει τα τεκμήρια και άρα πιθανό φόρο (οικία + αυτοκίνητο + προσωπικά έξοδα).

    Τα πράγματα, για όποιους έχουν δική τους κατοικία είναι λίγο καλύτερα εκτός κι αν το κράτος «τους την πάρει» γιατί δεν θα μπορούν να πληρώσουν φόρους επί φανταστικών εισοδημάτων. Αλλά άμα φθάσουμε σε αυτό το σημείο δεν βλέπω τι θα μείνει όρθιο σε αυτήν την χώρα.

    Όταν η ανεργία καλπάζει, αν και όλα μοιάζουν ακόμη να ρέουν «φυσιολογικά» όσο αφορά την ανεργία και αποτελεί ακόμη μόνο στατιστικές και νούμερα (ειδικά για όσους βρίσκονται στο δημόσιο από το οποίο ο Πάγκαλος δήλωσε ότι δεν θα απολυθεί κανείς), πως είναι δυνατόν να μην το λάβεις αυτό υπόψη; Με τι θα πληρώσουν όλοι αυτοί οι άνθρωποι, φορολογούμενοι επί φανταστικών εισοδημάτων;

    Εκτός από τους ελεύθερους επαγγελματίες, πως όλοι οι υπόλοιποι, π.χ. οι άνεργοι/μισθωτοί, μπορούν να φοροδιαφύγουν εκτός εξαιρέσεων (π.χ. διεφθαρμένων υπαλλήλων του δημοσίου); Νομίζω ότι η επίκληση της φοροδιαφυγής είναι μια εύκολη δικαιολογία της άθλιας πολιτικής τάξης που έχουμε για να επιτίθενται στους πολίτες ζητώντας τους ότι έχουν και… δεν έχουν.

    Πως ένας άνεργος μπορεί να φοροδιαφεύγει επειδή είναι αναγκασμένος να κατοικεί σε ένα σπίτι (αλλιώς θα ήταν άστεγος) και του έχει περισσέψει ένα αυτοκίνητο, το οποίο πλέον ούτε να το πουλήσει δεν μπορεί; Φοβούμαι ότι τα τεκμήρια δεν στοχεύουν την φοροδιαφυγή αλλά αποτελούν κανονική φορολόγηση πέρα από το ψευδεπίγραφο αφορολόγητο των 8000 ευρώ. Αντί να πουν το αφορολόγητο το πάμε στις 6000 ή τις… 4000, σε φορολογούμε με το 8000 ως αφορολόγητο αλλά επί τη βάση… φανταστικών εισοδημάτων. Π.χ. εγώ έτσι θα φορολογηθώ του χρόνου. Σαν να είναι το αφορολόγητο στα 4000 ευρώ επί των πραγματικών μου εισοδημάτων.

    Θα έπρεπε τα τεκμήρια να μην εφαρμόζονται για τους άνεργους/μισθωτούς ή εν πάσει περιπτώσει ένα σπίτι κάτω των 100/120 τμ και ένα μικρό αυτοκίνητο να μην ξεπερνούν ποτέ το αφορολόγητο (όποιο κι αν είναι αυτό) σε τεκμήρια.

    Από την στιγμή που φορολογείς επί τη βάση φανταστικών εισοδημάτων ειδικά σε βάρος ανθρώπων που δεν μπορούν να φοροδιαφύγουν, έτσι σίγουρα οδηγείσαι σε ένα πολύ σοβαρό πολιτικό πρόβλημα. Τι θα γίνει όταν πολλοί άνθρωποι δεν θα μπορούν να πληρώσουν αυτούς τους φόρους; Δεν έχεις στα χέρια σου μια βέβαια και απόλυτα δικαιολογημένη, πλέον, κοινωνική ανταρσία; Πως είναι δυνατόν να ζητάς το αδύνατο, να θεωρείς ότι μπορείς να εισπράξεις από τον «μη έχοντα»;

    Ακόμη κι αν έχουν περισσέψει 5 ευρώ στην τσέπη δεν υπάρχει κανείς Έλληνας της (πρώην, στον ιδιωτικό τομέα; ) μεσαίας τάξης που να σκέπτεται μόνο το σήμερα. Όλοι σκέπτονται πως θα τα βγάλουν πέρα τα πολλά δύσκολα χρόνια που έρχονται και εδώ ενεργοποιείται πλέον το ένστικτο της αυτοσυντήρησης, ο φόβος μήπως λείψουν βασικά αγαθά.

    Οι καραγκιόζηδες που κυβερνούν πρέπει να καταλάβουν ποια είναι τα πραγματικά εισοδήματα αυτών που πάνε να φορολογήσουν. Μπορεί για χρόνια να βολεύτηκαν στην λογική του «έχει ο θεός δανεικά», αλλά τώρα που αυτά τέλειωσαν, τέλειωσαν και τα εισοδήματα αυτών που προσπαθούν να φορολογήσουν – ειδικά στον ιδιωτικό τομέα. Φαντάζομαι το αργόστροφο, πελατειακό μυαλό τους αργεί αυτό να το καταλάβει. Αλλά πρέπει να βιαστεί.

    Γιατί το πράγμα, από την απόλυτη βλακεία που βγάζει (π.χ. η… αναδρομική κατάργηση νόμου για τις αποδείξεις, αλλά και πολλές άλλες κοντόφθαλμες φορολογήσεις που αντιμάχονται την όποια εξαγωγική ικανότητα της χώρας ακόμη και τον τουρισμό!) μας οδηγεί σε ένα άλλο συμπέρασμα για το τι κάνουν: Τυφλά τώρα για να πάρουμε τη δόση και μετά το… χάος. Μετά θα… μιλήσει ο λαός και εμείς δεν θα έχουμε ευθύνη. Μετά εμείς (οι πολιτικάντηδες) «νίπτουμε τας χείρας».
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 26-06-11 στις 13:24.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  2. #2
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Ετσι, ετσι.
    Venduzation ..... Με τα νεα μετρα, ακομη και οι τυφλοι θα δουν....

    Πασοκ!

  3. #3
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.842
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από opener Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι, ετσι.
    Βεντουζα..... Με τα νεα μετρα, ακομη και οι τυφλοι θα δουν....
    Αυτοι πληρωνουν χρονια επειδη "βλεπουν ΕΡΤ"

  4. #4
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Μαρούσι Αθήνα
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Intraconnect
    Μιά επιλογή μας απομένει πλέον....
    Ελευθερία ή Θάνατος...αν τολμήσουν να ψηφιστεί....
    Αγελάδες που αρμέγουν να πάνε στην Νότιο Αμερική να τις βρουν...
    This is Greece.......ΤΕΛΟΣ

  5. #5
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Φτου ρε γ@μωτο, μου σχιστηκε το καλσον.....

  6. #6
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Η συζήτηση έχει να κάνει με την φορολόγηση φανταστικών εισοδημάτων και πόσοι θα φορολογηθούν επ'αυτών. Τι συνέπειες μπορεί να έχουν στη ζωή οικογενειών, π.χ. ανέργων κτλ.

    Για λόγους πληροφόρησης των πανίβλακων της κυβέρνησης. Μήπως και το καταλάβουν. Ο νόμος δεν έχει ψηφισθεί ακόμη.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  7. #7
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Που 'ναι αυτος ο κυβερνητικος βουλευτης του adslgr.com?
    Ρωταω γιατι εγω λεω να μην ανοιξω νεο θεμα για πληροφορηση του, αλλα να του στειλω κατ' ευθειαν ΡΜ.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Μερικοι αφελεις πιστευαν κοντοφθαλμα οτι η κριση θα σταματησει αν ξεζουμιστουν οι ΔΥ και οι μισθωτοι γενικοτερα.
    Τωρα πεφτουν απο τα συνεφα.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  9. #9
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.842
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για λόγους πληροφόρησης των πανίβλακων της κυβέρνησης. Μήπως και το καταλάβουν. Ο νόμος δεν έχει ψηφισθεί ακόμη.
    Προτιθεσαι να κινητοποιηθεις ενεργα (πχ να κατεβεις στη Βουλη) προκειμενου να διαδηλωσεις την αντιθεση σου στην ψηφιση του?

  10. #10
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Ετσι, έτσι, ΜΠΑΤΣΟΚ... Και τα μυαλά στα κάγκελα...
    Ρε, τον έχετε παρεξηγήσει τον άνθρωπο. Ο ΓΑΠ πρέπει να γραφτεί με χρυσά γράμματα στην ιστορία. Κάνει ότι είναι ανθρωπίνως δυνατό, προκειμένου να ξυπνήσει τον έλληνα, τον δίνει χαστούκια, φόρους, παλούκια, κοντεύει νας μας ανασκολοπίσει κυριολεκτικά, αλλά εμείς δεν ξυπναμε.... Γιαυτό όλο προχωρά πιο δυνατά, βάζει τα παλούκια πιο χοντρά, πιο βαθιά, μπας και ξυπνήσουμε.... Ο άνθρωπος είναι ήρωας!

  11. #11
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Μαρούσι Αθήνα
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Intraconnect
    Επιτέλους... φτωχοί!
    Να ξαναγίνουμε φτωχοί. Οπως ήμασταν πάντα. Οπως οι ήρωες των παλιών αναγνωστικών που οι γιαγιάδες έμοιαζαν με γιαγιάδες κι όχι με συνταξιούχες πόρνες. Οπου οι μπαμπάδες επέστρεφαν το μεσημέρι για να καθήσει ΟΛΗ η ελληνική οικογένεια στο τραπέζι και να φάει το σεμνό φαγητό -όσπρια πεντανόστιμα και ζαρζαβατικά με μαύρο ψωμί μοσχοβολιστό-
    ΕΔΩ

  12. #12
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Αν υπάρξουν πραγματικά αιτήματα και ο κόσμος δεν χειροκροτεί τις ανοησίες του Καζάκη και του Θεοδωράκη ή εκτονώνεται μουντζώνοντας την Βουλή, θα "κατέβαινα" με κάποιο τρόπο τουλάχιστον. Και γράφοντας εδώ με αυτό που γράφω, "κατεβαίνω". Με την σύγχρονη μορφή του όρου.

    Προφανώς δεν θα "κατέβαινα" να διαδηλώσω με ανθρώπους που αρνούνται την πραγματικότητα. Προφανώς θα "κατέβαινα" για να διαδηλώσω ότι δεν μπορείς να φορολογείς φανταστικά εισοδήματα ανέργων (όταν αυτή αυξάνει μέρα με την μέρα) γιατί αυτό είναι βλακεία και δεν οδηγεί πουθενά, όπως επίσης και να χαντακώνεις κάθε δυνατότητα να κερδίσει ένα ευρώ αυτή η χώρα αύριο.

    Αυτό που συμβαίνει αυτή τη στιγμή έχει να κάνει με μια άθλια και ανίκανη πολιτική ηγεσία που από τους λεονταρισμούς της "περήφανης ισχυρής Ελλάδας" τώρα στέκεται αποσβολωμένη και κλαψουρίζει μπροστά στους εταίρους μας ζητώντας τους δανεικά, χωρίς η ίδια να έχει άποψη ή κατανόηση της κατάστασης που έχει στα χέρια της.

    Προσωπικά με διακατέχει ένα τεράστιο αίσθημα κενού όσο αφορά την διακυβέρνηση της χώρας και την αντιμετώπιση της κρίσης, και ότι όλα πηγαίνουν τυφλά χωρίς η πολιτική τάξη να έχει το παραμικρό κλου για το τι πρέπει να κάνει, τι να επιδιώξει και τι να διαπραγματευτεί.

    Προφανώς έχει και "κόκκινες γραμμές" που την εμποδίζουν και έρχονται από το παρελθόν.

    Εντύπωση μου κάνει αυτός ο άθλιος βουλευτής που το μόνο που τον ενοχλεί στο "μεσοπρόθεσμο" είναι η πώληση του 17% της ΔΕΗ από το κράτος. Μέχρι εκεί φθάνει το μυαλό του.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Kαι παραληλα εχουμε την τελετη εναρξης των Special Olympics να κοστιζει 8εκ.ευρω και την διοργανωση της περιπου στα 80εκ.ευρω την ωρα που σε λιγο ο κοσμος θα πεθαινει απο πεινα.
    The world can change by your actions not by your opinions

  14. #14
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.842
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υπάρξουν πραγματικά αιτήματα και ο κόσμος δεν χειροκροτεί τις ανοησίες του Καζάκη και του Θεοδωράκη ή εκτονώνεται μουντζώνοντας την Βουλή, θα "κατέβαινα" με κάποιο τρόπο τουλάχιστον. Και γράφοντας εδώ με αυτό που γράφω, "κατεβαίνω". Με την σύγχρονη μορφή του όρου.
    Εχω παρατηρησει το εξης... αυτοι που ειναι απο τη κεντροαριστερα μεχρι τα αριστερα δεν κατεβαινουν επειδη "εχουν προβλημα με τους ακροδεξιους". Αυτοι που ειναι απο τη κεντροδεξια μεχρι τη δεξια, δε κατεβαινουν γιατι "εχουν προβλημα με τους αριστερους"... Λες και το προβλημα δεν εχει ουτε εθνικες, ουτε ταξικες προεκτασεις που καλυπτει "ολα τα γουστα"

    Σε καθε περιπτωση εμενα προσωπικα οι μουτζες και τα γηπεδικα συνθηματα δε μ'αφορουν, ουτε μ'εκφραζουν. Ορισμενα μαλιστα μου φερνουν και γελιο. Σε αντιθεση με τον ογκο των διαδηλωτων που μολις "ξυπνησαν" και αντιδρουν, γνωριζω τη κατασταση της χωρας και το ποιον των κυβερνοντων εδω και χρονια. Γι'αυτο διαδηλωνω κυριως με την παρουσια μου. Η παρουσια μου ειναι αυτη που αθροιστικα υποδηλωνει στους βουλευτες οτι "ο λαος δεν σας δινει νομιμοποιηση". Ειναι αυτη που οταν οι βουλευτες ανοιγουν τα παραθυρα της βουλης και κοιτανε απο κατω, νιωθουν ενα αισθημα κινδυνου και ευθυνης (για πρωτη φορα εδω και δεκαετιες) για το που δινουν τη ψηφο τους. Νιωθουν οτι κινδυνευουν απ'την οργη του εξαγριωμενου πληθους το οποιο θεωρητικα αντιπροσωπευουν αλλα στη πραξη καταδυναστευουν. Και οσοι πρεπει να σκεφτουν την επομενη μερα τους στη κοινωνια, θα πρεπει να πουν "δε γινεται... πρεπει να το καταψηφισω".

  15. #15
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Μπράβο στο πασόκ
    Χαιρόντουσαν οι διάφοροι dhmk όταν καταστρεφόταν ο γείτονας
    Τώρα ήρθε και η σειρά του, να μάθει να μην είναι κανίβαλος
    Βεντούζα

Σελ. 1 από 19 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παραλογισμος.......
    Από nolismanson στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-10, 18:07
  2. HOL, κρυφός παραλογισμός
    Από ssotis στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-07, 10:20
  3. Forthnet και Νομός Κορινθίας
    Από beserker30 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-07, 20:12
  4. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-06, 15:39
  5. Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-04, 19:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας