Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Εχω ενα τοπικο δικτυο με modem-router το USR 9108A. Πανω του παιζουν 4 ενσυρματες συσκευες και δυο ασυρματες , ενα φορητο με καρτα pcmcia MSI CB54g2 και ενα IPAQ 1950.

    Μεχρι την περασμενη Κυριακη η ασυρματη δικτυωση λειτουργουσε κανονικα με ασφαλεια WPA-PSK και κρυπτογραφηση TKIP αλλα και με επιτρεπομενες MAC μονο των δυο αυτων συσκευων μου.

    Καποια στιγμη διαπιστωσα , στο φορητο παντα καθως το IPAQ δεν παντα συνδεδεμενο, πως η συνδεση χανοταν και επανερχοταν σε ακανονιστα χρονικα διαστηματα. Ανακαλυψα επισης πως στην εμβελεια της λαμβανει και ενα ακομα δικτυο, απο εκει που δεν επιανα κανενα, με τιτλο 5MHZ bb psaxno ....... το οποιο λειτουργει ΧΩΡΙΣ κρυπτογραφηση και με σημα οχι παραπανω απο -90db ενω βλεπω το ρουτερ μου με -40db.

    Μετα απο πολλους πειραματισμους στις ρυθμισεις και γενικα στο setup και του ρουτερ και του φορητου ( αλλαγη καναλιου, ανοιγοκλεισιμο του DCHP, ριξιμο στα 11g κτλ) βρηκα τρεις "καταστασεις" :
    1) Με απενεργοποιημενες τις ασφαλειες ( WPA ) το ασυρματο δικτυο παιζει αψογα
    2) Με ενεργο το WPA-PSK και κρυπτογραφηση TKIP εχω αποσυνδεσεις και παρεμβολες
    3)
    Με ενεργο το WPA-PSK και κρυπτογραφηση ΑΕS παιζει αψογα

    Αφου ομως επι ενα και πλεον ετος με δυο διαφορετικα ρουτερ το setup ηταν με ενεργο TKIP δουλευοντας απροβληματιστα, γιατι τωρα δουλευει μονο με το AES ?



  2. #2
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    5MHZ bb psaxno .......

    Καμένος awmnίτης...

    Πώς θα τον βρει όμως χωρίς node id....



    Δοκίμασε να αλλάξεις και κανα κανάλι, μπορεί να έχεις παρεμβολές
    Είσαι εραστής της τεχνολογίας Η/Υ ?
    Σου αρέσουν τα δίκτυα και οι υπηρεσίες τους ?

    Γίνε ο ραδιοερασιτέχνης του αύριο ! :)
    Athens Wireless Metropolitan Network
    www.awmn.gr

  3. #3
    Εγγραφή
    18-05-2005
    Μηνύματα
    595
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2x(1024/256)
    ISP
    2xFORTHNET
    Router
    530/585
    η pcmcia κάρτα σου λογικά θα έιναι a/b/g
    δεν μπορείς απο το πρόγραμμα διαχείρισης της να ορίσεις ρητά μόνο b/g ή g?
    επίσης απενεργοποίησε εάν είναι δυνατόν όποια λειτουργία autoroaming

    edit άκυρο τελικά μόνο b/g είναι η κάρτα απο οτι είδα, οπότε άλλαξε κανάλι όπως προτείνει ο pap.. και το autoroaming
    btw νομίζω οτι το AES είναι καλύτερη κρυπτογράφηση απο το TKIP γιατί να το αλλάξεις αν όντως είναι έτσι? εκτός και αν είναι ακαδημαϊκό το ενδιαφέρον
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NaGR : 18-10-06 στις 18:08.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Απο καναλια εχω δοκιμασει ηδη τα : 1 - 6 - 10 - 11 χωρις αποτελεσμα

    Το autoroaming δεν το δοκιμασα.

    Ναι νομιζω και εγω πως το AES ειναι καλυτερο απο το ( παλαιοτερο ? ) ΤΚΙΡ αλλα αν το αφησω δεν θα μπορω να συνδεθω με το IPAQ που υποστηριζει μεν WPA-PSK αλλα TKIP.

    Το καμενος awmnίτης δεν το πολυκαταλαβα. Ξερω τι ειναι το awmn αλλα μπορεις να δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες για το τι προσπαθει να κανει ? Φοβαμαι την περιπτωση του ταπωματος οπως γινοταν παλαιοτερα με τους πειρατικους ραδιοσταθμους, μιας και πιανω συνολικα 6 δικτυα ( αναμεσα τους 2 απο τα ΤΕΙ Πειραια και ενα awmn ) αλλα μονο με τον συγκεκριμενο φαινεται να εχω προβλημα παρολο που το σημα δεν ειναι καλυτερο απο τα -90.
    Υπαρχει περιπτωση να εκπεμπει σε μεγαλυτερη απο την επιτρεπομενη ισχυ ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 29gk : 18-10-06 στις 20:18.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    Υποθέτω πως είναι κάποιος που έχει αφήσει το inteface του σε αναζήτηση δεύτερου για να συνδεθούν.

    Το περίεργο (όπως είπε και papashark) είναι πως δεν άφησε κάποιο στοιχείο στο SSID του ώστε να μπορεί να τον εντοπίσει κιόλας όποιος τον scanάρει.

    Το πρόβλημα που έχεις δεν νομίζω πως έχει σχέση με το συγκεκριμένο τουλάχιστον σήμα, αφού το δικό σου δίκτυο είναι σε b/g (2,4 GHz) ενώ αυτός εκπέμπει σε a (5 GHz).

  6. #6
    Εγγραφή
    18-05-2005
    Μηνύματα
    595
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2x(1024/256)
    ISP
    2xFORTHNET
    Router
    530/585
    hedgehog ...
    παγίδα 1 (την πάτησα και εγώ) λέει 5ΜHz αλλά μάλλον Giga εννοεί
    μήπως εκπέμπει σε 2,4 που είναι πιο δημοφιλές για να δει ποιος τον πιάνει και απο εκεί και πέρα να συννενοηθούν για link στα 5? τώρα η συννενόηση πως θα γίνει είναι ένα ερώτημα

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Βασει του SSID υποθετω πως εκπεμπει στα 5 Ghz αλλα να επαναλαβω πως προβληματιζομαι καθως ενω πιανω ηδη ενα σημα απο awmn αυτο που μου δημιουργει προβλημα ειναι το συγκεκριμενο.
    Να αναφερω ( δεν ηθελα αρχικα μηπως και παραβιασω καποιο προσωπικο δεδομενο ? ) πως το πληρες SSID ειναι 5MHZ bb psaxno gormir. To τελευταιο φανταζομαι πως ειναι το στοιχειο εντοπισμου του.

    edit. Δικο μου αρχικο λαθος. Φυσικα και ειναι 5 Ghz

  8. #8
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    Για να δεις αν πράγματι εκπέμπει σε a ή σε b/g μπορείς να χρησιμοποιήσεις το netstumbler

    Ομολογώ πως εξακολουθώ να έχω κάποιες αμφιβολίες για το αν και σε ποιο βαθμό σχετίζονται το οτι "τον πιάνεις" με το πρόβλημα που σου παρουσιάστηκε.

    Σε κάθε περίπτωση πιστεύω πως μπορείς να δοκιμάσεις να επικοινωνήσεις απευθείας μαζί του, ακόμη και να ζητήσεις να κάνετε καμιά δοκιμή για να βεβαιωθείτε αν προκαλεί ή όχι πρόβλημα, και τι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hedgehog : 18-10-06 στις 21:13. Αιτία: προσθήκη link

  9. #9
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Η αληθεια ειναι πως δεν τον εχω εντοπισει ακομα. Εχω 2 μαγαζια με computers κοντα μου, εχω δει τον ενα να εχει κεραια αλλα χωρις να τον σκαναρω προσεξα πως δειχνει προς την αντιθετη πλαυρα απο το σπιτι μου. Μενει να τσεκαρω και τον αλλο.

    Θα ξανατσεκαρω τον εξοπλισμο και τις ρυθμισεις μου αλλα η απορια μου παραμενει. Υπαρχει περιπτωση να εκπεμπειο με ισχυροτερο απο τα επιτρεπομενα σημα και τι επιπτωσεις μπορει να προκαλεσει μια τετοια πιθανοτητα στους γειτονες ?

  10. #10
    Εγγραφή
    18-05-2005
    Μηνύματα
    595
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2x(1024/256)
    ISP
    2xFORTHNET
    Router
    530/585
    αφού λες οτι τον πιάνεις με -90dB μάλλον δεν εκπέμπει με παράνομη ισχύ

  11. #11
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Eνα ένα μας τα λες.

    Στους 2.4 εκπέμπει και έχει αφήσει το ΑΡ με αυτό το ssid ως beacon για να τον βρούν οι άλλοι.

    Πάντως στο awmn έγινε ανέκδοτο το συγκεκριμένο τόπικ


    @ NaGR
    Δεν έχει σχέσει μόνο με πόσο το πιάνει για το αν εκπέμπει πολύ δυνατά ή όχι, αλλά και από πόσο μακριά και με τι εμπόδια τον πιάνει


    @29gk
    Ενα ΑΡ που απλά στέλνει μόνο beacons δεν πρέπει να είναι αυτό που σου δημιούργησε το πρόβλημα.
    Είσαι εραστής της τεχνολογίας Η/Υ ?
    Σου αρέσουν τα δίκτυα και οι υπηρεσίες τους ?

    Γίνε ο ραδιοερασιτέχνης του αύριο ! :)
    Athens Wireless Metropolitan Network
    www.awmn.gr

  12. #12
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Papashark με τις ελαχιστες γνωσεις μου για το awmn και το πως (πολυ) περιπου λειτουργει , πιστευω και εγω πως ο μαγκας κανει κατι λαθος.

    Πιανω ενα σημα απο awmn κομβο εδω και εναμιση χρονο οπως και τα ΤΕΙ ( 2 φορες ) αλλα και τουλαχιστον αλλα δυο "οικιακα" σηματα εκ των οποιων το ενα ειναι με το ιδιο ακριβως ρουτερ ( USR 9108A ) που χρησιμοποιω και εγω και που θα δικαιολογουταν να μου εκανε παρεμβολες, ΑΛΛΑ μονον με τον συγκεκριμενο παιζει προβλημα.

    Δοκιμασα μαλιστα και μια καρτα της NETGEAR σημερα που ειχε ακριβως την ιδια συμπεριφορα με την καρτα της MSI αλλα και με το IPAQ. Τρεις συσκευες δεν δινουν συμπτωση.

    Αυτο που σκεφτομαι ειναι να βαλω και το παλιο ρουτερ, ενα Linksys με χαλασμενο το μοντεμ αλλα με καλο το κομματι του switch και του wifi, για να αποκλεισω την περιπτωση του USR αλλα και να τσεκαρω τον κομπιουτερα που εχω κοντα μου ( 200 μετρα ) να δω μηπως την εχει δει professor Muler ( δες την ταινια με τον Κωνστανταρα με τους 3 ηλιθιους κτλ.... ).

    Παντως να επιμεινω στην ερωτηση μου, τι γινεται πρακτικα , τι επιπτωσεις παιζουν αν καποιος εκπεμπει με μεγαλυτερη ισχυ απο την επιτρεπομενη ?

  13. #13
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Κοίτα να δεις, το όριο ισχύος είναι 20db συνολική εκπομπή (δηλαφή έξοδος κάρτας - απώλειες καλωδίων + κέρδος κεραίας). Στο awmn η πλειονότητα πλέον έχει κάρτες με 17db μέγιστη έξοδο, 8αρες κεραίες και 2-3db απώλειες καλωδίων τουλάχιστον. Οπότε και να εκπέμπει τσίτα, δεν πρόκειτε να περνάει τα 22-23db (κοινώς την διπλή ισχύ)

    Ομως όταν το πιάνεις με -90, δεν έχει σημασία δεν σε ενοχλεί, και ακόμα και να κατέβαινε από τα 22 άντε 25db άμα ήταν εκτός ορίων, θα έπεφτε εσένα η λήψη στα -95, που δεν είνια διαφορά ουσίας.

    Πρόβλημα από παρεμβολές θα έχεις όταν το σήμα από τονδικό σου ΑΡ είναι χαμηλό, (κάτω από -80) και έχεις παρεμβολές και από άλλους. Εάν είσαι στο ίδιο δωμάτιο με σήμα στο -40, όσο δυνατά να εκπέμπει ο άλλος, δεν πρόκειτε να σε παρεμβάλει.

    200 μέτρα δε είναι πολλά, σημαίνει απώλεια τουλάχιστον 86db, οπότε από τα +20 νόμιμο όριο θα τον έπιανες με -66db, και εκεί θα σε ενοχλούσε και ας έπαιζε νόμιμα.

    Τώρα αν κάποιος σε ενοχλεί γιατί εκπέμπει πολύ δυνατά, κάνεις καταγγελεία στην ΕΕΤΤ, οπου θα σου απαντήσει ότι στις ελεύθερες συχνότητες δεν υπάρχει προστασία από παρεμβολές.

    Πρακτικά η μέτρηση του πόσο δυνατά εκπέμπεις είναι εξαιρετικά δύσκολη, και η ΕΕΤΤ δεν ασχολείτε, εκτός αν μπορείς να τους πίσεις με πόσο εκπέμπει ο άλλος (πχ τους πας μετρήσεις με υπολογισμούς).
    Είσαι εραστής της τεχνολογίας Η/Υ ?
    Σου αρέσουν τα δίκτυα και οι υπηρεσίες τους ?

    Γίνε ο ραδιοερασιτέχνης του αύριο ! :)
    Athens Wireless Metropolitan Network
    www.awmn.gr

  14. #14
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Papashark βρηκα το thread στο φορουμ του awmn και σε ευχαριστω εσενα και τον hedgehog που τον ειδοποιησατε.

    Απο οτι ειδα ειναι ενεργος σαν κομβος απο το 2005 αλλα και πως σηκωσε συνδεση ( ειναι η σωστη αργκο ? ) προσφατα.

    1) Παλι ερωτηση :
    Τι αλλαγη/ες μπορει να εκανε προσφατα που να δημιουργησαν το προβλημα σε μενα ?

    2) Ειμαι καινουργιος στην περιοχη και δυστυχως δεν εχω αναπτυξει φιλιες η γνωριμιες με ανθρωπους που θα μπορουσαν να με πληροφορησουν αν εχουν αντιστοιχα προβληματα. Αρα σαφως και θα επενελεγξω απο την αρχη το setup μου μηπως κατι μετα απο 1 ετος λειτουργιας εφαγε ξαφνικα φλασια !!!

    3) Το θεμα της ΕΕΤΤ και γενικοτερα το νομικο ζητημα δεν με απασχολει , (αν και το δικαιωμα του αλλου σε καμμια περιπτωση δεν καταργει το δικο σου δικαιωμα αρα σαφως και ο νομος με καλυπτει ) αλλα με ενδιαφερει και ο γειτονας να κανει την δουλεια του αλλα και εμενα να μην ενοχλει , ΠΑΝΤΑ μιλαμε για την περιπτωση που εγω δεν εχω κανει καμμια βλακια.

    4) Στο ιδιο δωματιο την ωρα που το σημα του δικου μου δικτυου ειναι -40 του gromir -90 ενα linksys αλλου γειτονα το βλεπω με -80 με -75. Αυτο γιατι δεν μου δημιουργει θεμα ?

    5) Επιπλεον για να θυμηθουμε και τον τιτλο. Γιατι το προβλημα στο WPA TKIP και οχι και στο WPA AES και ακομα περισοοτερο στο OPEN ?

  15. #15
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    Επιπλεον για να θυμηθουμε και τον τιτλο. Γιατι το προβλημα στο WPA TKIP και οχι και στο WPA AES και ακομα περισοοτερο στο OPEN ?
    Σε αυτό φοβάμαι πως δεν μπορώ να σε βοηθήσω
    Στο ιδιο δωματιο την ωρα που το σημα του δικου μου δικτυου ειναι -40 του gromir -90 ενα linksys αλλου γειτονα το βλεπω με -80 με -75. Αυτο γιατι δεν μου δημιουργει θεμα ?
    Γι αυτό (μεταξύ άλλων) εξακολουθώ να έχω αμφιβολίες για το αν πράγματι σχετίζονται το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις με το σήμα που πιάνεις
    Ειμαι καινουργιος στην περιοχη και δυστυχως δεν εχω αναπτυξει φιλιες η γνωριμιες ...
    ευκαιρία είναι
    ...με ενδιαφερει και ο γειτονας να κανει την δουλεια του αλλα και εμενα να μην ενοχλει...
    Μίλα του, εξήγησε του, ζήτα του να σου εξηγήσει, πειραματιστείτε...

    Τι έχεις να χάσεις εκτός απο το χρόνο συγγραφής ενός mail;

    imho τα πράγματα μπορεί να γίνουν υπερβολικά απλά κατ' αυτό τον τρόπο (είτε φταίει, είτε όχι - δεν το εξετάζω)

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ευθανασια.... ναι ή οχι??
    Από vazelo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-08, 03:15
  2. Dvd ΝΑΙ Cd ΟΧΙ !!!!
    Από spyronis στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-06, 17:45
  3. Με Linux ναι, με Windows οχι!
    Από adminis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-05, 02:22
  4. Γραμμη Ναι Ή Οχι
    Από teo_L20 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-05, 23:36
  5. vivodi ναι ή οχι?
    Από vEnGe@nCe στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-04, 12:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας