Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16

Θέμα: εργασια

  1. #1
    Εγγραφή
    15-10-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλημερα, αναζητω αξιοπιστα γραφεια ευρεσεως εργασιας για το εξωτερικο, αλλα τελικα δεν ειναι τοσο ευκολο οσο νομιζα, καμια προταση για πιθανη χωρα μεταναστευσης?

  2. #2
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Για την σουηδια εχω ακουσει καλα λογια χωρις να εχω προσωπικη αποψη και να γνωριζω περισσοτερα..

  3. #3
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Τι θες να κάνεις; Είναι λίγο αόριστη η ερώτησή σου. Ανάλογα με το αντικείμενό σου κάποιες χώρες είναι πιο κατάλληλες από κάποιες άλλες. Επίσης, μιλάς για Ευρώπη ή ενδιαφέρεσαι και για άλλες ηπείρους;

    Αν θες γενικά πάντως προτάσεις, οι σκανδιναβικές χώρες είναι αντικειμενικά καλές επιλογές, αλλά ίσως να έχεις πρόβλημα με τη γλώσσα. Μια άλλη καλή επιλογή είναι ίσως η Ολλανδία, και συγκεκριμένα στο Άμστερνταμ, παντού μιλάνε αγγλικά, (δεν ξέρω πώς είναι σε άλλες πόλεις) οπότε δεν θα υπάρχει τέτοιο θέμα. Ηνωμένες Πολιτείες είναι μακριά, οπότε δεν θα μπορείς να έρχεσαι εύκολα και ο ανταγωνισμός είναι σε τρελά επίπεδα, οπότε είναι λίγο every man for himself. Η Αγγλία έχει κι αυτή προβλήματα. Αν μιλάς και άλλες ξένες γλώσσες οι επιλογές σου διευρύνονται, οπότε αν θες κι άλλες προτάσεις δώσε μας κάποιες παραπάνω πληροφορίες.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ευχαριστω, για την απαντηση σου guardianhelm, ειμαι αρκετα προβληματισμενη παντως, οσον αφορα την επιλογη της χωρας, θα προτιμουσα παντως να βρισκομαι στην ευρωπη για ευνοητους λογους, εχω περισσοτερα προσοντα ως διοικητικος υπαλληλος, 7 χρονια προυπηρεσια σε πολυεθνικη εταιρια, παροτι οι σπουδες μου ειναι σε αλλο αντικειμενο, μιλαω αγγλικα απταιστα λογω μεταπτυχιακου στο λονδινο, αλλα δυστυχως δεν εχω σχετικες διασυνδεσεις, για να βοηθησουν στην εκει αγορα εργασιας

  5. #5
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΤΥΧΕΡΟ
    Προς Σουηδία και Ολλανδία φεύγουν πολλοί (Για Ευρώπη πάντα)

  6. #6
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terry39 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς Σουηδία και Ολλανδία φεύγουν πολλοί (Για Ευρώπη πάντα)
    Θα συμφωνήσω ότι θεωρούνται καλές επιλογές.
    Αν και δεν έχω ζήσει σε καμια από τις δύο χώρες, έχω φίλους που βρίσκονται Ολλανδία αυτή τη στιγμή και σκοπεύω να τους επισκεφτώ μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων για να ανιχνεύσω ιδίοις όμμασι το τοπίο.

    Ζωή:
    Η Ολλανδία είναι αρκετά πυκνοκατοικημένη. Σαν μέτρο σύγκρισης, οι αποστάσεις είναι πάρα πολύ μικρές (Περίπου διπλάσια από την Πελοπόννησο και το ένα δέκατο της Σουηδίας), ενώ έχει 15Μ πληθυσμό. Η Σουηδία έχει λίγο λιγότερο πληθυσμό με εμάς, ενώ είναι σημαντικά μεγαλύτερη.

    Η Σουηδία (εκτός από την Στοκχόλμη) είτε θα έχει αραιοκατοικημένες πόλεις ή οι αποστάσεις μεταξύ των πόλεων θα είναι μεγάλες, δεν είμαι σίγουρος τι από τα δύο ισχύει. Φίλος που πήγε σε μικρή πόλη για erasmus μου είπε ότι είναι σχεδόν έρημη (άδειοι παιδότοποι/δρόμοι, είναι σκηνικό για να γυρίζεις θρίλερ ), αλλά ίσως άλλες να μην είναι έτσι. Στοκχόλμη ήταν ο πατέρας μου πριν από 3 δεκαετίες περίπου και είχε να πει τα καλύτερα λόγια όσο αφορά στην οργάνωσή τους, αλλά πιθανότατα να έχουν αλλάξει τα πράματα πολύ από τότε. Ίσως να υπάρχει ένα θέμα με την πολιτισμική διαφορά και τον καιρό στις διάφορες εποχές (το καλοκαίρι θα έχει πολλές ώρες ήλιο, ενώ τον χειμώνα θα έχει νύχτα σχεδόν όλο το 24ωρο).

    Οι Ολλανδοί είναι πολύ ανοργάνωτοι (ακόμα και σε σχέση με εμάς). Πολλές φορές θα πρέπει να τους πιέσεις πολύ (σε σημείο πρηξίματος) για να κάνουν κάτι.
    Τέλος στην Ολλανδία και να μη μάθεις τη γλώσσα θα μπορείς να συνεννοηθείς σχεδόν όπου και να πας με τα αγγλικά. Στη Σουηδία δεν νομίζω να τα μιλάνε τόσο πολύ.

    Εργασία:
    Δεν γνωρίζω πώς είναι στη Σουηδία, αλλά η Ολλανδία έχει 4.5% ανεργία και πολύ ψηλούς, αν όχι τους υψηλότερους στην Ευρώπη, μισθούς. Το ποσοστό ανεργίας είναι φτιαχτό βέβαια σε κάποιο βαθμό (μου έχουν πει ότι για να το κρατήσουν χαμηλά δημιουργούν ό,τι να'ναι θέσεις εργασίας στο δημόσιο), αλλά μέχρι στιγμής φαίνεται να δουλεύει γι'αυτούς. Κοίτα εδώ κι εδώ

    Αυτά μπορώ να σου πω προς το παρόν, αν θες να μάθεις κάτι πιο συγκεκριμένο για Ολλανδία (και λιγότερο Σουηδία) μπορώ να ρωτήσω και να επανέλθω. Επίσης ο ξάδερφός μου είναι στην Ιταλία, οπότε αν θες μπορώ να σου πω και για εκεί, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να πας από χώρα του νότου σε άλλη χώρα του νότου . Δυστυχώς για άλλες χώρες δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    θα με ενδιεφερε να μου γραψεις περισσοτερα πραγματα για ολλανδια:0

  8. #8
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Οκ. Πες μου τι σε ενδιαφέρει να μάθεις και θα ρωτήσω.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-10-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    οκ, τι μισθοι παιζουν? ζητανε διοικητικους υπαλληλους? που να απευθυνθω για καθοδηγηση? φτανουν μονο τα αγγλικα για συνεννοηση? η ζωη πως ειναι εκει γενικα?

  10. #10
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    να γραψω και εγω τη @#$%ια μου μιας και ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ σε αυτες τς χωρες

    -σκανδιναδικες χωρες υπαρχει ζητηση σε ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ αλλα βεβαια αν και μιλανε αρκετοι αγγλικα υπαρχουν δυσκολιες σε επιπεδο συννενοησης

    -Ολλανδια αν και εχει εξειδικευμενες θεσεις (αλλα και θεσεις εργατων) αναλογα με τη πολη υπαρχουν αλλες δυσκολιες (επιπεδο ζωης->νοικια διατροφη). Οι μισθοι ειναι καλοι. Πολυ πιο ευκολα βρισκεις δουλεια εκτος Αμστερνταμ!

    -Το ιδανικο για μενα (που σχεδον ειμαι εκει) ειναι Βελγιο/βρυξελλες. Δεχονται ολες τις γλωσσες (αγγλικα/γαλλικα/γερμανικα) μισθοι ειναι αρκετα καλοι και βεβαια δεν υπαρχει τοσο μεγαλο προβλημα διαμονης/διατροφης (μενεις λιγο πιο εξω)...

    Αν και γραφεις γενικα διοικητικος υπαλληλος δε μπορω να σε βοηθησω παραπανω παντως για να βρεις δουλεια σε αυτες τις χωρες υπαρχουν 2 τροποι (με το σταυρο στο χερι παντα):
    1)απευθειας ψαξιμο σε καθε εταιρια/site και αποστολη αιτησης αν εχει κενες θεσεις
    2)μεσω (δε ξερω πως το λενε Ελλαδα) γραφειου διαμεσολαβησης/επι πληρωμη οπου αναθετεις σε καποια εταιρια να σου βρει δουλεια και οταν οντως προσληθεις τους δινεις μισο μισθο (αυτο ειναι το στανταρ μπορει και παραπανω).

    Το ιδανικο βεβαια (για να παρεις τη δουλεια) ειναι να κατοικεις εκει (εστω και σε ξενοδοχειο) για τις συνεντευξεις αλλα και τυχον επιπροσθετες συναντησεις


    ουφφφφφφφφφφφφφφ τελειωσα
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

  11. #11
    Εγγραφή
    13-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Υπάρχει γενικά και αυτό αν θες να ρίξεις μια ματιά http://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=el

  12. #12
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    [...]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Umbra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει γενικά και αυτό αν θες να ρίξεις μια ματιά http://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=el


    Δεν μπόρεσα να τους μιλήσω ακόμα.

    Μετά τις απαντήσεις των φίλων όμως δεν ξέρω τι παραπάνω μπορώ να σου πω. Ίσως πιο συγκεκριμένες τιμές για μισθούς (το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν έχουν καμία σχέση με Ελλάδα). Σύμφωνα με τα στοιχεία του eurostat, ο βασικός μισθός είναι ~1300€, ενώ με πτυχίο πανεπιστημίου έχω ακούσει ότι ο αρχικός μισθός είναι ~2400€.

    Για διοικητικούς υπαλλήλους ούτε εγώ ξέρω να σου πω. Γενικά δεν νομίζω να δυσκολευτείς να βρεις δουλειά εκεί πάνω. Θα σε ενδιέφερε να κάνεις κάτι σχετικό με τις σπουδές σου;

    Για καθοδήγηση το link του Umbra φαίνεται ενδιαφέρον.

    Όσο για τη γλώσσα, από τη στιγμή που γνωρίζεις καλά αγγλικά, στην Ολλανδία δεν πρόκειται να έχεις πρόβλημα. Επειδή έχει πολλούς ξένους, τα μιλάνε πάρα πολύ (ιδίως στο Άμστερνταμ).

    Αυτό που έχω ακούσει όσο αφορά στη ζωή στο Άμστερνταμ είναι ότι ενώ τα ενοίκια και το φαγητό (σε εστιατόρια) είναι πιο ακριβά από εδώ, τα υπόλοιπα είναι κατά κανόνα πιο φτηνά. Υποθέτω ότι έξω από την πρωτεύουσα θα είναι καλύτερα. Επίσης, επειδή οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές μπορείς να μετακινηθείς πολύ γρήγορα από τη μια περιοχή στην άλλη (και από τη μια χώρα στην άλλη: Βρυξέλλες-Άμστερνταμ είναι 210χλμ περίπου, 2 ώρες απόσταση).

    Και το Βέλγιο που ανέφερε ο vamvakoolas φαίνεται καλή επιλογή (αλλά δεν ξέρω να σου πω κάτι).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος guardianhelm : 18-10-11 στις 17:59.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-10-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπερα vamvakoola,εχεις υποψη σου,κανενα τετοιο γραφειο διαμεσολαβησης??

  14. #14
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    αν πας στο λινκ του Umbra και βαλεις κριτηρια θα σου βγαλει αρκετα τετοια γραφεια

    we are a recruiting agency...etc


    (Δυστηχως αυτο το λινκ δεν εχει πολλες πραγματικες θεσεις εργασιες ειναι κυριως του δημοσιου ή απο γραφεια recruiting)
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

  15. #15
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Ίσως θα ήταν καλύτερα να γράψεις ακριβώς τα προσόντα σου, για να καταλάβουμε και εμείς τι ακριβώς μπορείς να κάνεις. Στην Ολλανδία μπορεί να μιλάνε όλοι άπταιστα αγγλικά, αλλά για δουλειά αλλάζουν τα πράγματα και στις περισσότερες δουλειές απαιτούνται ολλανδικά. Αν πάντως βρεις δουλειά, οι μισθοί είναι πολύ καλοί, ειδικά για άτομα με πανεπιστημιακή εκπαίδευση και προϋπηρεσία. Το κόστος ζωής συνολικά είναι πάνω κάτω σαν την Ελλάδα, με σημαντικά ακριβότερα τα σπίτια και το φαγητό έξω. Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία, ρώτα και θα προσπαθήσω να βοηθήσω.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εργασία σε φαρμακοβιομηχανια..
    Από nikoik στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-10, 23:12
  2. Javascript-Εργασια
    Από andreas_g στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-09, 08:37
  3. εργασια
    Από sissi στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-09, 17:07
  4. Εργασία σε C++ HELP
    Από suomilk στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-09, 17:14
  5. εργασία... help!!
    Από andreas.papak στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-08, 19:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας