Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~12500/ ~900
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    SNR / Attn
    (dB) / 33,5(dB)
    χάνω τη "σειρά" μου όταν κλείνω το emule? Επειδή γονατίζει όταν θέλω να σερφάρω ταυτόχρονα αναγκάζομαι να το κλείνω και να το ξαναανοίγω (κάτι που δεν συμβαίνει με torrent). Με δεδομένο ότι η ip μου είναι η ίδια όταν ξανασυνδέομαι, μπαίνω στην ουρά από την αρχή σαν να μην έχω ανεβάσει τίποτα και να μην έχω "ζητήσει" τίποτα ή το emule "θυμάται" τo προηγούμενο upload (πριν μια μέρα ας πουμε) και διατηρεί τα αντίστοιχα credit? Η προσωπική μου εμπειρία δείχνει ότι είναι σαν να ξανααρχίζω από την αρχή το emule αλλά ρωτάω μήπως κανείς ξέρει καλύτερα

  2. #2
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Αν το κλείνεις πολύ ωρα, ναι την χάνεις την σειρά σου.

    Το θέμα είναι οτι μπορείς να κάνεις και τα δυο πολύ εύκολα αρκεί να πληρούνται οι παρακάτω προϋποθέσεις:
    1) έχεις μοντεμ/ρουτερ και όχι κανένα usb modem (την πάτησες σε αυτή την περίπτωση)
    2)δεν βάζεις εξωφρενικό αριθμό αρχείων να κατέβουν (καμιά 10~15 είναι καλα)
    3)δεν μοιράζεσαι πάνω απο 40 αρχεία
    4)δεν έχεις βάλει το upload στο 100% (για 128, στο 12, για 256, 20)
    Δοκίμασε αυτά , και αν έχεις ακόμα πρόβλημα το ξανακοιτάμε.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  3. #3
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Aθήνα, Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    327
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    44227/8083
    ISP
    WIND
    Router
    ZTE ZXHN-H168N
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 11.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με απλο restart,δε τη χανεις....

    Αν το κλεισεις ωρα (ποσο μαλλον 1 ημερα που λες) ξαναπας κατω στις ουρες.....

  4. #4
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~12500/ ~900
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    SNR / Attn
    (dB) / 33,5(dB)
    ευχαριστω για τη γρηγορη απάντηση. Τα έχω κάνει αυτά και όταν λέω γονατίζει δεν εννοώ ότι παγώνει. Απλά μου σπάει τα νεύρα να κάνω reload σελιδες κάθε τόσο, τι σ***α έχω adsl? Από την άλλη το utorrent σχεδόν ούτε το καταλαβαίνω, και με 150 ΚΒ/S να κατεβάζω και ξεκινάει και αμέσως! Πάντως το πραγματικό πρόβλημα νομίζω ότι είναι τελικά το ότι χρησιμοποιώ ακόμα emule γιατί είναι πολύ πιο πλούσιο σε αρχεία και δεν εξαφανίζονται οι seeders όπως στο torrent. Αλλά για να τελειώσω κάποια αρχεία πρέπει να το έχω συνέχεια ανοιχτό, να μην κάνω restart (έχω και dual boot με linux) και ταυτόχρονα να σερφάρω και να παίρνω mail λες και είμαι ακόμα στο dial up. Ένα p2p με γρηγοράδα torrent και ποικιλία δεδομενων όπως το emule δεν θα βγει άραγε?

  5. #5
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Τι μόντεμ έχεις? Τι σύνδεση έχεις? Στο σερφάρισμα έχεις πρόβλημα?
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  6. #6
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~12500/ ~900
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    SNR / Attn
    (dB) / 33,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι μόντεμ έχεις? Τι σύνδεση έχεις? Στο σερφάρισμα έχεις πρόβλημα?
    έχω speedtouch και 2 Μb γραμμή. Και το σερφάρισμα και το mail όταν τρέχω emule είναι πολύ πιο αργά (και ταχτικά χρειάζονται τα reload) από όταν τρέχω παράλληλα utorrent. Αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι με σωστές ρυθμίσεις (που νομίζω ότι τις έχω) το emule θα συμπεριφέρεται το ίδιο ουδέτερα όπως το utorrent?

  7. #7
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Κοίτα , το μοντεμ σου ειναι καλο, η γραμμή απ'ότι καταλαβαίνω είναι καλη, χωρις προβληματα σε κανονική χρήση. Άρα αυτά τα πράματα μπορεί να συμβαίνουν:
    δεν έχεις κάνει καλά τις ρυθμισεις που σου λέω, κατεβάζεις πολλά αρχεια μαζι, μοιράζεσαι πολλά αρχεία και μπουκώνει το μοντεμ απο τις συνδέσεις. Έχεις ψηλό upload , πανω απο 20, και παλι σου μπουκώνει την γραμμη.
    Επισης, αν τα παραπάνω ειναι οκ, μείωσε τις μεγιστες συνδέσεις που κάνει το emule. Δοκίμασε και πες.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  8. #8
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~12500/ ~900
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    SNR / Attn
    (dB) / 33,5(dB)
    Έκανα λάθος , το μόντεμ μου είναι jetspeed (μονίμως τα μπερδεύω αυτά τα δυο λόγω της λέξης speed που έχει το όνομά τους). Αλλά με το ίδιο μόντεμ δουλεύει και το emule και το μtorret. Και με το emule μπουκώνει η γραμμή(όχι τελείως αλλά σε εκνευριστικό βαθμό) ενώ με το μtorret δεν υπάρχει πρόβλημα. Από ότι ξέρω αυτό οφείλεται σε ενδογενή αίτια αυτών των p2p δικτύων και δεν είναι θέμα ρυθμίσεων. Ας μην ανοίξουμε κουβέντα για τις ρυθμίσεις, υπάρχουν άρθρα επί άρθρων γι' αυτό. Το ζήτημα είναι αν το emule και το torret μπορούν να λειτουργούν εξίσου άνετα ή όχι. Αν ισχύει κατι τέτοιο τότε να κοιτάξω και τις ρυθμίσεις μου

  9. #9
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου. Θες να δουλεύουν παράλληλα τα δυο προγράμματα? Ξέχνα το!
    Επίσης το Jetspeed το είχα και εγω (500 νομίζω) και πρέπει να σου πω οτι έχει ένα θέμα, δεν είναι σε καμία περίπτωση Speedtouch. Οπότε, πολλές συνδέσεις, μπουκώνει το ρουτερ, χάλια το σερφαρισμα.

    Μειώσε τις μέγιστες συνδέσεις απο τις επιλογές του μουλαριου, βάλε 200/250 max.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  10. #10
    Εγγραφή
    14-02-2005
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.083
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΕΡΔΥΛΛΙΑ
    Router
    speedtouch TG585v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimig33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χάνω τη "σειρά" μου όταν κλείνω το emule? Επειδή γονατίζει όταν θέλω να σερφάρω ταυτόχρονα αναγκάζομαι να το κλείνω και να το ξαναανοίγω (κάτι που δεν συμβαίνει με torrent). Με δεδομένο ότι η ip μου είναι η ίδια όταν ξανασυνδέομαι, μπαίνω στην ουρά από την αρχή σαν να μην έχω ανεβάσει τίποτα και να μην έχω "ζητήσει" τίποτα ή το emule "θυμάται" τo προηγούμενο upload (πριν μια μέρα ας πουμε) και διατηρεί τα αντίστοιχα credit? Η προσωπική μου εμπειρία δείχνει ότι είναι σαν να ξανααρχίζω από την αρχή το emule αλλά ρωτάω μήπως κανείς ξέρει καλύτερα
    Το γονατισμα οφειλεται στο μοντεμ ή ρουτερ που εχεις και στα max connections του μουλαριου.Αυτο λυνεται μειωνοντας τις συνδεσεις σου.Δεν ειναι ιδια η ip σου οταν ξανασυνδεεσαι εκτος αν εχεις στατικη.Γενικως δεν λεει το ανοιγοκλεινεις συνεχεια.Set it and leave it! Τα credits μενουν ως εχουν αλλα οσο περισσοτερο μοιραζεσαι τοσο πιο ευνοικη θαναι η σειρα σου στη λιστα των υπολοιπων clients. Κοιταξε στις ρυθμισεις μουλαροειδων http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=30535 .Απλα οταν το ανοιγοκλεινεις πρεπει να ξαναγινει ολη η διαδικασια απο την αρχη.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~12500/ ~900
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    SNR / Attn
    (dB) / 33,5(dB)
    Η ερωτηση είναι απλή: εννοώ ξεχωριστά όχι παράλληλα. Οταν χρησιμοποιώ torrent μόνο του, το ιντερνετ (σερφάρισμα, μαιλ κλπ.) δουλεύει μια χαρά. Όταν χρησιμοποιώ emule μόνο του, το λοιπό ιντερνετ γονατίζει. Και ότι ρυθμίσεις και να κάνεις στο emule αυτή η διαφορά υπάρχει αυτό έχω καταλάβει εγώ

  12. #12
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Ξεχωριστά δεν υπάρχει πρόβλημα, μείωσε τον μέγιστο αριθμό συνδέσεων που κανει το μουλάρι μέχρι να βρεις το σημείο που δεν σου δημιουργεί πρόβλημα. Ως παλιός κάτοχος του 500 μπορώ να σου πω οτι ο αριθμός των μέγιστων συνδέσεων είναι μικρος, μπορει και 150~250. Δοκίμασε...
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  13. #13
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~12500/ ~900
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    SNR / Attn
    (dB) / 33,5(dB)
    Thanks for the παρατηρήσεις. Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή να ρυθμίσω το emule καλύτερα. Όχι τώρα πάντως γιατί seedάρω ένα torrent και θα με βρίζουν οι leachers

    Edit: dynamic ip έχω αλλά μόνο αν αποσυνδεθώ για πολύ ώρα η otenet μου αλλάζει ip. Αλλιώς μου δίνει την ίδια. Από ότι έχω παρατηρήσει οι αλλαγές ip από τον provider γίνονται αραιά και που
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimig33 : 01-11-06 στις 14:54.

Παρόμοια Θέματα

  1. JetSpeed 520+ και "κολλήματα" όταν δεν δουλεύει
    Από LampisTs στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-08, 16:47
  2. "Το Κάμπινγκ" Ελληνική σειρά
    Από Maaaria στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-08, 21:00
  3. Η Borland ανακοινώνει την νέα σειρά προϊόντων "Turbos"
    Από dhmk στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-06, 11:29
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-05, 02:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας