Σελ. 3 από 19 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 279
  1. #31
    Τι ειναι το Full LLU?

  2. #32
    Εγγραφή
    21-08-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    Router
    Speedtouch 585i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος ότι χρειάζεται να γίνει αίτηση μετατροπής ISDN-> PSTN στον ΟΤΕ;
    • Εγώ την 1η φορά που πήρα ενημερώθηκα ότι πρέπει να το κάνω ΜΟΝΟΣ μου. Την 2η ότι γίνεται ΑΥΤΟΜΑΤΑ. Βγάλτε τα συμπεράσματά σας. Πάντως για την ιστορία έμεινε το θέμα ότι θα το κάνει η Tellas. Θα σας ενημερώσω για το μπάχαλο που θα επακολουθήσει (αν επακολουθήσει). Περιμένω καινούργια αίτηση την Παρασκευή


  3. #33
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.608
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tem Εμφάνιση μηνυμάτων
    το γεγονός οτι η μετάβαση σε TELLAS μπορεί να γίνει χωρίς να μείνει κάποιος χωρίς σύνδεση για κάποιο διάστημα , δίνει μεγάλο συγκριτικό πλεονέκτημα στην TELLAS
    Σε σύγκριση με ποιόν;

  4. #34
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.857
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ειναι το Full LLU?

    Γραμμή πλήρης, όπως σου δίνει ο ΟΤΕ

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  5. #35
    Εγγραφή
    03-12-2004
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Εχω την εντυπωση οτι υπαρχει ενα μικρο bug στην διαδικασια στην περιπτωση που η τωρινη τηλεφωνικη συνδεση με ΟΤΕ ειναι ISDN. Η Τελλας μου ειπε οτι για να υπαρξει φορητοτητα θα πρεπει πρωτα να γινει μετατροπη σε PSTN απο τον ΟΤΕ. Δεν μπορει να γινει αυτο απο την Τελλας. Απο αλλα ποστ καταλαβαινω οτι μαλλον υπαρχει συγχυση στο θεμα ISDN. Αν δηλαδη γινεται αυτοματα η μετατροπη απο την Τελλας.

  6. #36
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Πιθανόν να το λένε για να δώσεις πίσω το netmod. Αλλά αν ήταν να το μετατρέψω την isdn σε pstn θα προτιμούσα να κάνω διακοπή την γραμμή οτε

  7. #37
    Εγγραφή
    18-06-2003
    Μηνύματα
    604
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    3000/700
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    13.5(dB) / 33(dB)
    ρε συ ερμη καμια απαντηση για αυτο που ρωτησα?
    ευχαριστω

  8. #38
    Εγγραφή
    22-04-2004
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    788
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω την εντυπωση οτι υπαρχει ενα μικρο bug στην διαδικασια στην περιπτωση που η τωρινη τηλεφωνικη συνδεση με ΟΤΕ ειναι ISDN. Η Τελλας μου ειπε οτι για να υπαρξει φορητοτητα θα πρεπει πρωτα να γινει μετατροπη σε PSTN απο τον ΟΤΕ. Δεν μπορει να γινει αυτο απο την Τελλας. Απο αλλα ποστ καταλαβαινω οτι μαλλον υπαρχει συγχυση στο θεμα ISDN. Αν δηλαδη γινεται αυτοματα η μετατροπη απο την Τελλας.

    Παραξενο σε μενα δεν ειπαν τιποτα.

    Οπως ξαναειπα εδω ειμαστε και θα δουμε τι θα γινει.Πιστευω πως θα δειτε τι θα γινει με τις περιπτωσεις τις δικες μας.Αρκετοι απο οτι εχω καταλαβει εκαναν αιτηση για συνδεση και εχουμε καλυψει ολες τις πιθανες περιπτωσεις .

    Και επειδη βλεπω πολλους δυσπιστους στην ολη ιστορια περιμενετε να δειτε τι θα γινει με εμας τους πρωτους και μετα πειτε οτι θελετε.

  9. #39
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.857
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για οσους ειναι full llu με βιβο μπορουν να πανε σε full tellas?
    τα 211 νουμερα που εχουν μεταφερονται με τη φορητοτητα?
    ευχαριστω
    Ναι, θεωρητικά η φορητότητα ισχυει για όλους, γι αυτό όμως πρέπει να ρωτήσεις το 13800 γιατί άλλο ο νόμος και άλλο η πράξη στο Ελλαδιστάν. Full LLU Μπορείς να έχεις όσες θέλεις και σε όποιον θέλεις.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  10. #40
    Εγγραφή
    18-06-2003
    Μηνύματα
    604
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    3000/700
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    13.5(dB) / 33(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, θεωρητικά η φορητότητα ισχυει για όλους, γι αυτό όμως πρέπει να ρωτήσεις το 13800 γιατί άλλο ο νόμος και άλλο η πράξη στο Ελλαδιστάν. Full LLU Μπορείς να έχεις όσες θέλεις και σε όποιον θέλεις.

    οσες θελεις ή μεχρι δυο (αφου νομιζω πως μεχρι δυο καλωδια περνανε σε καθε σπιτι?)

    ευχαριστω

  11. #41
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.857
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσες θελεις ή μεχρι δυο (αφου νομιζω πως μεχρι δυο καλωδια περνανε σε καθε σπιτι?)

    ευχαριστω
    Όσες θέλεις μπορείς, απλά αν θέλεις 15 θα πρέπει να περάσεις 15 καλώδια απλά το έθεσα έτσι για να σου δείξω ότι δεν υπάρχει περιορισμός.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  12. #42
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.027
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Πολυ καλη δουλεια Ερμη απλα θα ηθελα καποιες διευκρινησεις για την περιπτωση 2 μηπως δεν καταλαβα κατι καλα.

    Εχω ΟΤΕ γραμμη και ΟΤΕ adsl.Απο τον κατανεμητη μεχρι το διαμερισμα ερχονται 2 ζευγαρια καλωδια.

    α)Κανω αιτηση στην Tellas για νεα γραμμη και νεο αριθμο (σωστα???).Ο ΟΤΕ θεωρητικα μεχρι αυτο το σταδιο δεν γνωριζει τιποτα.Επομενως εξακολουθω να εχω τηλεφωνο και adsl απο τον ΟΤΕ,σαν να ζηταγα απο τον ΟΤΕ 2η γραμμη+νουμερο για το ιδιο διαμερισμα (σωστα μεχρι εδω???).

    β)Η Τελλας ενεργοποιει την καινουρια γραμμη Zisto.Σε αυτη τη φαση θα ερθει καποιος απο την Τελλας για να συνδεσει τη γραμμη??Θυμιζω οτι απο τον κατανεμητη φευγουν 2 ζευγαρια και πανε στο διαμερισμα.Λογικα το ενα φευγει απο τον κατανεμητη και παει στο καφαο οπου συνδεεται με το τηλεφωνικο κεντρο του ΟΤΕ.Αρα οταν η Τελλας ενεργοποιησει τη γραμμη θα πρεπει να ερθει καποιος και να συνδεσει το 2ο ζευγαρι απο τον κατανεμητη μεχρι το ΚΑΦΑΟ με τα καλωδια που ανηκουν στο LLU της Τελλας????

    Σε αυτη την φαση (β) εγω θα εχω 2 τηλεφωνικες γραμμες (μια απο ΟΤΕ και μια απο Τελλας),2 παγια και 2 adsl συνδεσεις (μια 768 και μια 4αρα)????Στον ΟΤΕ θα εχω το υπαρχον νουμερο και στην Τελλας καινουριο???
    Πως θα γινει ο διαχωρισμος στο διαμερισμα δεδομενου οτι σε ολες τις πριζες τηλεφωνου καταληγουν και τα 4 καλωδια απο τον κατανεμητη (λογικα τα 2 μονο ειναι ενεργα).

    γ) Στην τριτη φαση και ενω εχω 2 γραμμες και το διπλο κοστος τρεχει, κανω αιτηση φορητοτητας για τον αριθμο τηλεφωνου που εχω ηδη στον ΟΤΕ (σε αλλο ποστ διαβασα για και καλα προβλημα του ΟΤΕ με τη διαδικασια φορητοτητας οποτε μπορει να μας παρει μηνες).Η Τελλας μολις παρει το νουμερο απο τον ΟΤΕ,το αντιστοιχει σε εμενα καταργωντας παραλληλα αυτο που μου ειχε εκχωρησει αρχικα.

    Στη φαση αυτη (γ) και αφου ο ΟΤΕ εχει δωσει το νουμερο στην Τελλας,η γραμμη του ΟΤΕ εξακολουθει να δουλευει και αν ναι με πιο νουμερο (καινουριο????).Μηπως για να μεταβιβασει ο ΟΤΕ το νουμερο πρεπει να διακοψει την υπαρχουσα γραμμη (γιατι απο οσο γνωριζω το νουμερο παει πακετο με τη γραμμη)???

    δ)Αν ολα δουλεψουν καλα βρισκομαι με 2 γραμμες,με 2 adsl,με τον ΟΤΕ να εχει δωσει το νουμερο στην Τελλας και επομενως πλεον μπορω να διακοψω τον ΟΤΕ και αρα να μεινω με ενα ενεργο ζευγαρι καλωδιων απο τον κατανεμητη στο διαμερισμα.

    ε)Μια γραμμη τηλεφωνου,χωρις παγιο,με απεριοριστες εθνικες κλησεις και adsl 4mbit με 49 ευρω το μηνα???

    στ) Επειδη δεν εχω δει συμβολαιο του Τελλας Zisto υπαρχει ορος για τις απεριοριστες εθνικες κλησεις,το μηδενικο παγιο και το απεριοριστο adsl των 4 mbit ή ειναι τωρα για οσο παει και μπορει ενα ωραιο πρωι που θα μας εχουν δεσει να μας πουν 10 ευρω παγιο,κανονικη χρεωση τα αστικα και ογκοχρεωση στην adsl???Υπαρχει σχετικος ορος να μας καλυπτει???

    Ευχαριστω εκ των προτερων και παλι μπραβο για την προσπαθεια.

    Ααααα και μηπως υπαρχει καποιος που να εχει ηδη κανει τη διαδικασια ολοκληρωμενη για να μας πει εμπειριες απο ταχυτητες της 4αρας γραμμης και τις εν γενει υπηρεσιες????

    Edit: Επειδη το διαβασα σε αλλο ποστ και θελω να το διευκρινησω.Η πολυκατοικια ειναι καινουρια(2 ετων) και ο ΟΤΕ ειχε τραβηξει καινουριο καλωδιο απο το δρομο(εκανε 3 μηνες να μας δωσει τηλεφωνο).Στο διαμερισμα απο τον κατανεμητη ερχονται 4 καλωδια (κοκκινο,καφε,πρασινο,κιτρινο).
    Διαβασα σε αλλο ποστ οτι μπορει απο τα 2 ζευγαρια που σου αντιστοιχουν απο το καφαο ο ΟΤΕ να εχει δωσει το 1 λογω ελλειψης σε αλλο διαμερισμα της πολυκατοικιας.
    Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση.Ειναι υποχρεωμενοι να μου φερουν 2 ζευγαρι απο το ΚΑΦΑΟ???Η Τελλας ή η 4νετ πως θα μπορεσουν να μου δωσουν LLU???Θα πρεπει αν διακοψω αρχικα την υπαρχουσα ωστε να ελευθερωθει το ζευγαρι απο το ΚΑΦΑΟ μεχρι τον κατανεμητη???
    Υπαρχει καποιος ορος στο συμβολαιο τηλεφωνιας του ΟΤΕ που να οριζει οτι δικαιουμε 2 ζευγαρια απο τον ΚΑΦΑΟ μεχρι τον κατανεμητη???
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sebu : 05-11-06 στις 17:08.

  13. #43
    Εγγραφή
    21-08-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    Router
    Speedtouch 585i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Τελλας μου ειπε οτι για να υπαρξει φορητοτητα θα πρεπει πρωτα να γινει μετατροπη σε PSTN απο τον ΟΤΕ
    Μα όπως και να έχει, είτε με φορητότητα είτε χωρίς, αυτή την στιγμή δεν υποστηρίζεται ISDN, άρα ο παράγοντας φορητότητα βγαίνει νομίζω από την συγκεκριμένη εξίσωση

  14. #44
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.857
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    α)Κανω αιτηση στην Tellas για νεα γραμμη και νεο αριθμο (σωστα???).Ο ΟΤΕ θεωρητικα μεχρι αυτο το σταδιο δεν γνωριζει τιποτα.Επομενως εξακολουθω να εχω τηλεφωνο και adsl απο τον ΟΤΕ,σαν να ζηταγα απο τον ΟΤΕ 2η γραμμη+νουμερο για το ιδιο διαμερισμα (σωστα μεχρι εδω???).
    Σωστά

    β)Η Τελλας ενεργοποιει την καινουρια γραμμη Zisto.Σε αυτη τη φαση θα ερθει καποιος απο την Τελλας για να συνδεσει τη γραμμη??Θυμιζω οτι απο τον κατανεμητη φευγουν 2 ζευγαρια και πανε στο διαμερισμα.Λογικα το ενα φευγει απο τον κατανεμητη και παει στο καφαο οπου συνδεεται με το τηλεφωνικο κεντρο του ΟΤΕ.Αρα οταν η Τελλας ενεργοποιησει τη γραμμη θα πρεπει να ερθει καποιος και να συνδεσει το 2ο ζευγαρι απο τον κατανεμητη μεχρι το ΚΑΦΑΟ με τα καλωδια που ανηκουν στο LLU της Τελλας????
    Λάθος ότι έχει να κάνει η Tellas το κάνει στο κέντρο του ΟΤΕ (εκτός αν έχεις επιλέξη να σου εγκαταστήσουν αυτοί τον εξοπλισμό) έκει που έχει το κόμβο. Με τα Καφάο κτλ ασχολείται ο ΟΤΕ. Από τη μεριά σου δεν χρειάζεται να γίνει τίποτα το περίεργο. ΑΠό τα 2 ζευγάρια καλώδια που έρχονται στο σπίτι σου το ένα είναι ενεργό από τον ΟΤΕ και τη γραμμή που έχεις τώρα και το άλλο είναι ανενεργό. Όταν ενεργοποιηθεί το Full LLU αυτόματα το άλλο καλώδιο έχει πλέον ενεργή γραμμή Tellas, όπότε αρκεί να βάλεις την κεντρική μπρίζα να παίρνει σήαμ από εκεί και τελείωσε η δουλειά.

    Σε αυτη την φαση (β) εγω θα εχω 2 τηλεφωνικες γραμμες (μια απο ΟΤΕ και μια απο Τελλας),2 παγια και 2 adsl συνδεσεις (μια 768 και μια 4αρα)????Στον ΟΤΕ θα εχω το υπαρχον νουμερο και στην Τελλας καινουριο?
    Ναι

    Πως θα γινει ο διαχωρισμος στο διαμερισμα δεδομενου οτι σε ολες τις πριζες τηλεφωνου καταληγουν και τα 4 καλωδια απο τον κατανεμητη (λογικα τα 2 μονο ειναι ενεργα)
    .

    Μην σε απασχολεί, αυτόματα.

    γ) Στην τριτη φαση και ενω εχω 2 γραμμες και το διπλο κοστος τρεχει, κανω αιτηση φορητοτητας για τον αριθμο τηλεφωνου που εχω ηδη στον ΟΤΕ (σε αλλο ποστ διαβασα για και καλα προβλημα του ΟΤΕ με τη διαδικασια φορητοτητας οποτε μπορει να μας παρει μηνες).Η Τελλας μολις παρει το νουμερο απο τον ΟΤΕ,το αντιστοιχει σε εμενα καταργωντας παραλληλα αυτο που μου ειχε εκχωρησει αρχικα.
    Ναι σε όλα, αλλά δεν πρόκειται να πάρει μήνες σε 3 εβδομάδες θα έχουν λυθεί τα προβλήματα του ΟΤΕ.

    Στη φαση αυτη (γ) και αφου ο ΟΤΕ εχει δωσει το νουμερο στην Τελλας,η γραμμη του ΟΤΕ εξακολουθει να δουλευει και αν ναι με πιο νουμερο (καινουριο????).Μηπως για να μεταβιβασει ο ΟΤΕ το νουμερο πρεπει να διακοψει την υπαρχουσα γραμμη (γιατι απο οσο γνωριζω το νουμερο παει πακετο με τη γραμμη)???
    Το νούμερο με 210 που είχες πλέον ανήκει στην Tellas, ο ΟΤΕ σου δίνει καινούργιο και η γραμμή του ΟΤΕ συνεχίζει να λειτουργεί.

    δ)Αν ολα δουλεψουν καλα βρισκομαι με 2 γραμμες,με 2 adsl,με τον ΟΤΕ να εχει δωσει το νουμερο στην Τελλας και επομενως πλεον μπορω να διακοψω τον ΟΤΕ και αρα να μεινω με ενα ενεργο ζευγαρι καλωδιων απο τον κατανεμητη στο διαμερισμα.
    Ναι

    ε)Μια γραμμη τηλεφωνου,χωρις παγιο,με απεριοριστες εθνικες κλησεις και adsl 4mbit με 49 ευρω το μηνα???
    46,95 μην κλέβεις.


    στ) Επειδη δεν εχω δει συμβολαιο του Τελλας Zisto υπαρχει ορος για τις απεριοριστες εθνικες κλησεις,το μηδενικο παγιο και το απεριοριστο adsl των 4 mbit ή ειναι τωρα για οσο παει και μπορει ενα ωραιο πρωι που θα μας εχουν δεσει να μας πουν 10 ευρω παγιο,κανονικη χρεωση τα αστικα και ογκοχρεωση στην adsl???Υπαρχει σχετικος ορος να μας καλυπτει???
    Όχι δεν υπάρχουν όροι περιορισμού στις υπηρεσίες, εκτός και αν κάνεις επαγγελματική χρήση των υπηρεσιών με σκοπό κάποιο όφελος και όχι οικιακή.

    To συμβόλαιο και οι όροι βρίσκονται εδώ http://www.tellas.gr/_data/pdf/ZAPPL.pdf

    Α
    αααα και μηπως υπαρχει καποιος που να εχει ηδη κανει τη διαδικασια ολοκληρωμενη για να μας πει εμπειριες απο ταχυτητες της 4αρας γραμμης και τις εν γενει υπηρεσιες????
    Σε καμιά 25αρια μέρες οι πρώτοι.




    Edit: Επειδη το διαβασα σε αλλο ποστ και θελω να το διευκρινησω.Η πολυκατοικια ειναι καινουρια(2 ετων) και ο ΟΤΕ ειχε τραβηξει καινουριο καλωδιο απο το δρομο(εκανε 3 μηνες να μας δωσει τηλεφωνο).Στο διαμερισμα απο τον κατανεμητη ερχονται 4 καλωδια (κοκκινο,καφε,πρασινο,κιτρινο).
    Διαβασα σε αλλο ποστ οτι μπορει απο τα 2 ζευγαρια που σου αντιστοιχουν απο το καφαο ο ΟΤΕ να εχει δωσει το 1 λογω ελλειψης σε αλλο διαμερισμα της πολυκατοικιας.
    Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση.Ειναι υποχρεωμενοι να μου φερουν 2 ζευγαρι απο το ΚΑΦΑΟ???Η Τελλας ή η 4νετ πως θα μπορεσουν να μου δωσουν LLU???Θα πρεπει αν διακοψω αρχικα την υπαρχουσα ωστε να ελευθερωθει το ζευγαρι απο το ΚΑΦΑΟ μεχρι τον κατανεμητη???
    Υπαρχει καποιος ορος στο συμβολαιο τηλεφωνιας του ΟΤΕ που να οριζει οτι δικαιουμε 2 ζευγαρια απο τον ΚΑΦΑΟ μεχρι τον κατανεμητη???

    Είναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ, αυτό έλειπε, φαντάζεσαι να πήγαινε και να έκοβε τις διαθέσιμες γραμμές και να μην υπήρχε κάποιος νόμος, κανείς δεν θα έβαζε LLU.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  15. #45
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.027
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Σε ευχαριστω Ερμη

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάθος ότι έχει να κάνει η Tellas το κάνει στο κέντρο του ΟΤΕ (εκτός αν έχεις επιλέξη να σου εγκαταστήσουν αυτοί τον εξοπλισμό) έκει που έχει το κόμβο. Με τα Καφάο κτλ ασχολείται ο ΟΤΕ. Από τη μεριά σου δεν χρειάζεται να γίνει τίποτα το περίεργο. ΑΠό τα 2 ζευγάρια καλώδια που έρχονται στο σπίτι σου το ένα είναι ενεργό από τον ΟΤΕ και τη γραμμή που έχεις τώρα και το άλλο είναι ανενεργό. Όταν ενεργοποιηθεί το Full LLU αυτόματα το άλλο καλώδιο έχει πλέον ενεργή γραμμή Tellas, όπότε αρκεί να βάλεις την κεντρική μπρίζα να παίρνει σήαμ από εκεί και τελείωσε η δουλειά.
    Δηλαδη την πριζα θα την ρυθμισω εγω???Γιατι παρακατω λες οτι γινεται αυτοματα.Αυτη τη στιγμη εχω 4 πριζες τηλεφωνου.Στην κεντρικη πανε τα 4 καλωδια απο τον κατανεμητη και διαδοχικα μοιραζονται στις αλλες 3.Στην κεντρικη τα 2 απο τα 4 ειναι ενωμενα με τα 2 κεντρικα συρματακια της πριζας ενω τα αλλα 2 ειναι στα ακριανα.Δηλαδη ειναι ενεργα τα 2 κεντρικα του ΟΤΕ.Οταν η Τελλας ενεργοποιησει το Full LLU θα πρεπει να ανοιξω τις πριζες στις οποιες θελω την Τελλας και να ενωσω τα ακριανα με το κεντρικο και να στειλω αυτα που ειναι στο κεντρο στις ακρες???

    Επιπλεον αυτη τη στιγμη απο τον κατανεμητη φευγουν για καθε διαμερισμα 2 καλωδια.Τα υπολοιπα ειναι μαζεμενα κουλουρα στην ακρη.Αρα και να ενεργοποιησει η Τελλας τη γραμμη,θα πρεπει καποιος να ερθει σπιτι μου,να παει στον κατανεμητη,να βρει πια ειναι τα 2 καλωδια της LLU που ερχονται απο το ΚΑΦΑΟ και να τα συνδεσει στο διαμερισμα.

    Διαφορετικα εγω δεν θα εχω LLU.Ή λεω κατι λαθος????

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην σε απασχολεί, αυτόματα.
    Πανω μου λες οτι πρεπει να βαλω εγω την πριζα και εδω αυτοματα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το νούμερο με 210 που είχες πλέον ανήκει στην Tellas, ο ΟΤΕ σου δίνει καινούργιο και η γραμμή του ΟΤΕ συνεχίζει να λειτουργεί.
    Οποτε με το που τελειωνει η διαδικασια της φορητοτητας θα πρεπει να με παρει τηλ. ο ΟΤΕ και να μου πει οτι πλεον το νεο μου νουμερο ειναι το 210χχχχχ και η Τελλας οτι πλεον εχει αυτη το παλιο μου νουμερο???

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    46,95 μην κλέβεις.
    Συγγνωμη


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ, αυτό έλειπε, φαντάζεσαι να πήγαινε και να έκοβε τις διαθέσιμες γραμμές και να μην υπήρχε κάποιος νόμος, κανείς δεν θα έβαζε LLU.
    [/QUOTE]

    Οχι απλα λεω αν το καλωδιο που ερχεται απο το ΚΑΦΑΟ αρχικα ειχε 12 ζευγαρια και τα διαμερισματα ειναι 12,αν στο καθενα αντιστοιχουν 2 ζευγαρια χρειαζονται 24 ζευγαρια.Το κεντρικο καλωδιο ομως εχει 12 αρα σε καθε διαμερισμα ο ΟΤΕ εχει δωσει απο 1 ζευγαρι.

    Τι θα κανει αν εγω βαλω LLU.Θα παρει το καλωδιο του γειτονα???Γιατι για να τραβηξει καινουρια γραμμη απο το δρομο ξεχνα το.Εδω οταν τελειωσε η πολυκατοικια εκανε 3 μηνες να στειλει συνεργειο να σκαψει και να συνδεσει την πολυκατοικια με το δικτυο.Απο αυτη την αποψη λεω αν ειναι υποχρεωμενος να στελνει σε καθε σπιτι 4 καλωδια(2 ζευγαρια).

Σελ. 3 από 19 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-07, 13:54
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-07, 23:56
  3. Πώς μπορεί κάποιος να βρει την IP μου;
    Από markospap στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-06, 10:15
  4. Πώς μπορεί να μείνει στη μνήμη...
    Από gavrinas στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-05, 16:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας