Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 87
  1. #1
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ίσως γνωρίζετε ότι τα Ζyxel 65xH και 65xHW έχουν traffic shaping. Μπορείτε αν έχετε ένα σπιτικό/μικρό δίκτυο να χρησιμοποιήσετε αυτήν τη λειτουργία για να μοιράσετε το BW. Στα όσα ακολουθούν θεωρούμε ότι το τοπικό δίκτυο και απαρτίζεται από 2 pc και θέλουμε να μοιράσουμε τα δύο αυτά pc ισομερώς.

    Ας πούμε λοιπόν ότι έχετε μία ADSL σύνδεση 384/128. Θέλετε τα εξής:
    • Όταν και τα 2 pc κατεβάζουν με πλήρη ταχύτητα το BW να μοιράζεται στη μέση. Να λειτουργεί δλδ η σύνδεση σαν ο καθένας να έχει μία ολόδική του σύνδεση 192/64.
    • Όταν ένα pc κατεβάζει εντατικά (full 192/64) και θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει και άλλο BW, ενώ το άλλο υποχρησιμοποιεί το δικό του, τότε το πρώτο να εκμεταλλεύεται το μη χρησιμοποιούμενο BW του δεύτερου. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι αν το ένα pc είναι σβηστό το άλλο θα κατεβάζει σα να έχει ολόδική του μία 384/128
    Aς πούμε τώρα ότι τα 2 pc έχουν διευθύνσεις 192.168.1.33 και 192.168.1.34.

    • Ξεκινάμε πηγαίνοντας στο web configurator του Zyxel -> Bandwidth Management
    • -=ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΕ=- Διαλέξτε την επιλογή Summary. Στη στήλη active τσεκάρετε μόνο το κουμπάκι για τη γραμμή LAN. Τσεκάρετε επίσης το κουμπάκι "Max Bandwidth Usage" για τη γραμμή LAN. Στη στήλη scheduler βάλτε το "Priority-based".
    • -=ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΕ=- Στο speed για το LAN, θα βάλετε 384 (Σημείωση: ναι, είναι παράξενο ότι εδώ βάζουμε 384 και όχι 128. Το Zyxel όμως παρακολουθεί και ελέγχει την κίνηση που βγαίνει από κάποιο interface του. Έτσι εδώ χρειάζεται 384, γιατί 384 kbps μπορούν να βγουν). Πατήστε Apply.
    • Από το Bandwidth Management, διαλέξτε την οθόνη "Class Setup". Στο pull down μενού πάνω διαλέξτε "LAN".
    • Κλικάρετε το radio button που αντιστοιχεί στο Root Class και πατήστε "Add Child Class". Θα σας εμφανιστεί μία οθόνη. Εκεί συμπληρώστε/αλλάξτε μόνο τα ακόλουθα στοιχεία:
      Κώδικας:
       
      Class Name: topc1
      BW Budget: 192
      Borrow bandwidth from parent class: τσεκαρισμένο
      Βandwidth filter active: τσεκαρισμένο
      Destination IP Address: 192.168.1.33
      Destination subnet mask: 255.255.255.255
      Πατήστε Apply.
    • Από το Bandwidth Management, ξαναδιαλέξτε την οθόνη "Class Setup". Στο pull down μενού πάνω διαλέξτε "LAN".
    • Κλικάρετε το radio button που αντιστοιχεί στο Root Class και πατήστε "Add Child Class". Θα σας εμφανιστεί μία οθόνη. Εκεί συμπληρώστε/αλλάξτε μόνο τα ακόλουθα στοιχεία:
      Κώδικας:
      Class Name: topc2
      BW Budget: 192
      Borrow bandwidth from parent class: τσεκαρισμένο
      Βandwidth filter active: τσεκαρισμένο
      Destination IP Address: 192.168.1.34
      Destination subnet mask: 255.255.255.255
      Πατήστε Apply.
    • Κάνετε logout από το configurator. Κάντε και ένα reboot στο Zyxel μετά για μεγαλύτερη σιγουριά.

    Δοκιμή: με ανενεργό το PC2, ξεκινήστε ένα μεγάλο d/l στο PC1. H ταχύτητα πρέπει να είναι κοντά στη μέγιστη για 384. Σταματήστε το d/l. Δοκιμάστε το ίδιο d/l στο PC2, με ανενεργό το PC1. Πάλι πρέπει να δείτε ίδια ταχύτητα. Ξεκινήστε το ίδιο d/l και στα 2 ταυτόχρονα. Η ταχύτητα πρέπει να πάει σε ίδια νούμερα και για τα 2 (περίπου το μισό από όσο βλέπατε προηγουμένως).

    Σημείωση: δεν έχω δοκιμάσει τα παραπάνω, έγραψα το thread ύστερα από σχετική παράκληση του profitis. Οπότε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα:
    • Αν λειτουργεί αυτό το πράγμα προς την εξερχόμενη διεύθυνση, μια που εκεί λόγω ΝΑΤ, οι διευθύνσεις 192.168.Χ.Χ μπορεί να έχουν αλλάξει, οπότε τελικά να μην παίζουν οι κανόνες frompc1 και frompc2.
    • Αν λειτουργεί αυτό το σχήμα σε gaming του ενός υπολογιστή, όταν ο άλλος κατεβάζει εντατικά.
    • Αν λειτουργεί αυτό το σχήμα σε P2P του ενός υπολογιστή, όταν ο άλλος κατεβάζει εντατικά.
    • Κτλ, κτλ...
    Για αυτό παρακαλείστε θερμά όλοι όσοι δοκιμάσατε, να περιγράψετε τι έπαιξε/δεν έπαιξε σωστά στη σχετική συζήτηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cosmos : 07-02-05 στις 19:42.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-02-2004
    Περιοχή
    μακριά από δω
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Router
    Netfaster WLAN3
    SNR / Attn
    11(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλά βιβλίο θα εκδόσεις στο τέλος
    δεν τα μαζεύεις όλα όσα έχεις γράψει να τα κάνεις ένα link πάνω πάνω να τα διαβάζουμε πριν κάνουμε επανειλημένες ερωτήσεις
    αξιος, άξιος, μπράβο

  3. #3
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    panos72, να'σαι καλά φίλε.

    Θα πρότεινα πάντως να βάλεις link στην υπογραφή σου, το fix για τα 33άρια Ζyxel, θα βοηθήσεις πολύ κόσμο. Κάτι σε "Zyxel 650R-33 fix για τάδε -> link".

  4. #4
    Εγγραφή
    05-02-2004
    Περιοχή
    μακριά από δω
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Router
    Netfaster WLAN3
    SNR / Attn
    11(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    cosmos, καλή συμβουλή όντως !!

    Ας πούμε λοιπόν ότι έχετε μία ADSL σύνδεση 384/128
    καλά χάθηκε να πεις 1024/256 στην 384 του πΟΤΕς τι να μοιράσεις και ποιος να πρωτοπάρει

  5. #5
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos72
    cosmos, καλή συμβουλή όντως !!

    Ας πούμε λοιπόν ότι έχετε μία ADSL σύνδεση 384/128
    καλά χάθηκε να πεις 1024/256 στην 384 του πΟΤΕς τι να μοιράσεις και ποιος να πρωτοπάρει
    Είναι απλό, κατεβάζουμε σε απλό κείμενο τo post, και κάνουμε μαζικά αντικατάσταση:
    384->1024
    128->256
    64->128
    192->512



    YΓ: Nice signature!

  6. #6
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.335
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    TUC
    comsos....να 'σαι καλα.....Θα το δοκιμασω μολις ενεργοποιηθει η γραμμη μου,δηλαδη το πιο πολυ σε 11 μερες....

    Ερωτηση.Αυτος που θα παιρνει το περισιο bw αλλου,οταν ο αλλος θα το χρειαζετε,δεν θα το παιρνει πισω?

    Ελπιζω να παιζει η λυση σου στα οnline games...με ενδιαφερει παρα πολυ....

  7. #7
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το παίρνει.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.335
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    TUC
    Πιαδια,μολις εκανα τις ρυθμισεις για το μοιρασμα της ταχυτητας και απο τι φαινεται δουλευει .....Ο γειτονας που ασχολειται μονο με web browsing παιρνει γυρως στα 15 kbyte και εγω το υπολοιπο...αυτο βεβαια δεν ειναι σταθερο.....αλλα αυξομοιωνεται συνεχεια
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  9. #9
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    profitis, αυτό είναι λογικό, γιατί αν παράδειγμα ξεκινήσετε και οι δύο σας ένα d/l full speed, θα πάρετε από το μισό BW. Αν ο ένας σταματήσει να κατεβάζει κάποια στιγμή, τότε ο άλλος θα δανειστεί αυτό το μη χρησιμοποιούμενο BW. Με το που ο "ανενεργός" αρχίζει να κατεβάζει πάλι, ο καθένας θα πάει στο μισό. Ευχαριστώ για το σχολιασμό, χαίρομαι που αν και θεωρητικό το howto φαίνεται να παίζει.

    BTW, συχαρίκια για τη σύνδεση, καλορίζικη.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.335
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    TUC
    cosmos,

    θα το δοκιμασω και σε online gaming σε λιγες μερες και θα πω και απο εκει συμπερασματα...
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  11. #11
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.335
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    TUC
    Ερωτηση:Γινεται μεσα απο το modem να βλεπω την ταχυτητα της συνδεσης?

    Τωρα,που κατεβαζα απο tucows κατεβαζα με 12 kbyte και ελειπε ο γειτονας(που την μοιραζομαστε μαζι)......Κατεβασα και κατι αλλα αρχεια απο εναν ξενο server και ειδα στιγμιαια και 30 kbytes και ποτε κατω απο 23....Περιεργες καταστασεις....Σε ολα τα connection test που κανω με ξενα site(δεν ειναι βεβαια αξιοπιστα,ποτε δεν μου βγαζει πανω απο 192....Το μεγαλυτερο που ειδα ητανε 189....
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  12. #12
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τωρα,που κατεβαζα απο tucows κατεβαζα με 12 kbyte και ελειπε ο γειτονας(που την μοιραζομαστε μαζι)......Κατεβασα και κατι αλλα αρχεια απο εναν ξενο server και ειδα στιγμιαια και 30 kbytes και ποτε κατω απο 23....Περιεργες καταστασεις....
    Σου φαίνεται μεγάλη ή μικρή η ταχύτητα;
    Σε ολα τα connection test που κανω με ξενα site(δεν ειναι βεβαια αξιοπιστα,ποτε δεν μου βγαζει πανω απο 192....Το μεγαλυτερο που ειδα ητανε 189....
    Μπορείς να βλέπεις κάποια στοιχεία από το monitor του bandwidth manager στο Zyxel.

    Μη μετράς όμως με τέτοιο τρόπο την ταχύτητά σου. Καλύτερα να μετρήσεις ταχύτητα κατεβάζοντας από τον FTP server του provider σου.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.335
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    TUC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cosmos
    Τωρα,που κατεβαζα απο tucows κατεβαζα με 12 kbyte και ελειπε ο γειτονας(που την μοιραζομαστε μαζι)......Κατεβασα και κατι αλλα αρχεια απο εναν ξενο server και ειδα στιγμιαια και 30 kbytes και ποτε κατω απο 23....Περιεργες καταστασεις....
    Σου φαίνεται μεγάλη ή μικρή η ταχύτητα;
    Σε ολα τα connection test που κανω με ξενα site(δεν ειναι βεβαια αξιοπιστα,ποτε δεν μου βγαζει πανω απο 192....Το μεγαλυτερο που ειδα ητανε 189....
    Μπορείς να βλέπεις κάποια στοιχεία από το monitor του bandwidth manager στο Zyxel.

    Μη μετράς όμως με τέτοιο τρόπο την ταχύτητά σου. Καλύτερα να μετρήσεις ταχύτητα κατεβάζοντας από τον FTP server του provider σου.
    Λοιπον.....πριν λιγο ηρθε ο "συναιτερος" και μου ειπε οτι χτες το βραδυ σερνοτανε...Πηγα και εγω στο μηχανημα του,προκειμενου να δω την ταχυτητα συνδεσης του οταν κατεβαζω και εγω .....Εγω κατεβαζα συνολικα με 26-29 kbytes(απο πολλες πηγες)...Το τεστ εβγαλε 25 kbps ........

    Mηπως εφταιγε στο οτι κατεβαζα εγω σε full ρυθμους?Ομως ειχαν γινει ρυθμισεις για το 50-50 μοιρασμα της συνδεσης και το δανεισμο bw....Οταν εγω εκλεισα τελειως το μηχανημα στο τεστ του εβγαλε 160kbps.....

    Γινεται να κανω delete τις ρυθμισεις αυτες,να δω τι γινεται χωρις αυτες?Για να καταλαβουμε τι περιπου παιζει...?
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  14. #14
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από profitis
    Λοιπον.....πριν λιγο ηρθε ο "συναιτερος" και μου ειπε οτι χτες το βραδυ σερνοτανε...Πηγα και εγω στο μηχανημα του,προκειμενου να δω την ταχυτητα συνδεσης του οταν κατεβαζω και εγω .....Εγω κατεβαζα συνολικα με 26-29 kbytes(απο πολλες πηγες)...Το τεστ εβγαλε 25 kbps ........
    25 κbps ή kbytes/sec;

    Mηπως εφταιγε στο οτι κατεβαζα εγω σε full ρυθμους?Ομως ειχαν γινει ρυθμισεις για το 50-50 μοιρασμα της συνδεσης και το δανεισμο bw....Οταν εγω εκλεισα τελειως το μηχανημα στο τεστ του εβγαλε 160kbps.....
    Όταν εσύ κατεβάζεις full speed, αν ο συνεταίρος σου ξεκινήσει ένα ftp d/l από τον ftp server του provider σας, τι μέση ταχύτητα θα δει τελικά σε kbytes/sec;

    Γινεται να κανω delete τις ρυθμισεις αυτες,να δω τι γινεται χωρις αυτες?Για να καταλαβουμε τι περιπου παιζει...?
    Zyxel -> Bandwidth Management -> Summary ξετσέκαρε τις επιλογές εκεί και κάνε Apply.

  15. #15
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.335
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    TUC
    Cosmos,

    25 kbps

    Πριν λιγο κατεβασα κατι αρχεια απο τον ftp της forthnet και κατεβασα με μεση ταχυτητα 21,78...Aυτη τη ταχυτητα εχω περιπου οταν εχω τους κοφτες για να χωριζεται στη μεση.....Απενεργοποιησα οπως μου ειπες και κατεβασα απο τον ftp της forthnet με 36-38 ...........

    Τεραστια διαφορα,γιατι ομως ετσι?Με τις ρυθμισεις για το
    bw στο 50/50 κατεβαζα full(25-27) και ο αλλος σερνοτανε.....Να το αφησω ετσι αμα ειναι?

    Edit:Απο το tucows κατεβαζα ενα αρχειο με 35 σταθερα και ανεβαινε και που ξαναεβαλα τις ρυθμισεις στο bw manager και πηγαινε στα 17
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Traffic Shaping HOL
    Από christo στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-08, 18:40
  2. Traffic shaping σε torrents;
    Από kostasblack στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-08, 00:25
  3. Traffic shaping? Πάλι;
    Από hostolis στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-07, 16:45
  4. Isp - Traffic Shaping
    Από sixama στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-06, 13:32
  5. Zyxel 65OH bandwidth management (traffic shaping) και λοιπά
    Από neosos στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-03, 05:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας