Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 47
  1. #16
    Εγγραφή
    21-02-2007
    Περιοχή
    Ανατολική Αττική
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    387
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Interleaved
    Εμ... όταν γράφω ότι ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΜΙΑ ΩΡΑ το setup..., TI AΛΛΟ εσύ χρειάζεσαι;
    "Ελλήνικος" δεν καταλαβαίνεις; Δεν ήμουν σαφής; ΜΙΑ ΩΡΑ είπα. Τί δεν κατάλαβες και θες επιπλέον πληροφορίες;...

    Εν πάσει περιπτώσει, υπάρχει cover (να αγοράσω) για να κλείνω το κενό της μπαταρίας, όταν την έχω βγάλει;

  2. #17
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lupus_Hegemonia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά...
    Έκανα πλήρης φόρτιση χθες βράδυ, έτσι (με κλειστό το λάπτοπ); Το ανοίγω το πρωί και ξεκινώ νέα εγκατάσταση των Win7 x64. Αυτό πήρε περίπου μια ώρα και κάτι και κοιτάζω το εικονίδιο της μπαταρίας και βλέπω... 32%! Είναι φυσιολογικό αυτό; Σε ΟΛΑ τα reviews που διάβασα πριν το αγοράσω, γράφουν ότι με μια καλή χρήση που του έκαναν οι υπεύθυνοι των τεστ, κράτησε περίπου 3:42 ώρες (καλά, η επίσημη Toshiba γράφει "έως 5 ώρες"). ΠΟΥ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ, ΠΟΥ ΜΙΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ;
    Δηλαδή, άμα του βάλω και τίποτα "ΖΟΡΙΚΟ" να κάνει (που θα θέλει την δύναμη του επεξεργαστή, μνήμης και κάρτας γραφικών), αυτό θα... "τερματίσει" στο μισάωρο!
    Είναι φυσιολογικό;
    Εδώ φίλος που το 'χει το λάπτοπ (οκ, δεν είναι σύγχρονο με τέτοια ΜΕΓΑΛΗ ισχύ, είναι πιο παλιό λάπτοπ) εδώ και 3 χρόνια, του κρατά η μπαταρία 2-3 ώρες περίπου. ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ λάπτοπ (2-3 ημερών), με απλή χρήση (σερφάρισμα στο ίντερνετ, σετάρισμα Windows ή εγκατάσταση Windows), γίνεται να μη κρατά η μπαταρία πάνω από 1-1.5 ώρα;;;
    Δηλαδή, η σύζυγος που θα το παίρνει και θα πηγαίνει στο φροντιστήριο για ECDL (2 ωρών το κάθε μάθημα), θα θέλει... φόρτιση στο... διάλειμμα;;;
    Έκανες εγκατάσταση Windows με το λαπτοπ στην μπαταρία κ όχι στο ρεύμα; Λογικό δεν είναι να πέσει; Και έχεις και καλή μπαταρία για να μείνει 32%
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  3. #18
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lupus_Hegemonia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμ... όταν γράφω ότι ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΜΙΑ ΩΡΑ το setup..., TI AΛΛΟ εσύ χρειάζεσαι;
    "Ελλήνικος" δεν καταλαβαίνεις; Δεν ήμουν σαφής; ΜΙΑ ΩΡΑ είπα. Τί δεν κατάλαβες και θες επιπλέον πληροφορίες;...
    Δεν θα ασχοληθώ άλλο γιατί είσαι άκρως επιθετικός και αντιφατικός στα γραφόμενά σου.
    Επειδή ξέρω ελλήνικος, μάθε ότι
    "Μία ώρα και κλείνει από μπαταρία"
    ΔΕΝ είναι ίδιο με
    "Μία ώρα και κάτι και η μπαταρία στο 32%"

    Και τα δύο εσύ τα έγραψες και στα έκανα quote από πάνω για να τα δεις.

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Επειδή ήταν λίγο offtopic έγινε μεταφορά εδώ,
    Θα παρακαλέσω να χαλαρώσουμε και λίγο

  5. #20
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lupus_Hegemonia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε συ φίλε, αυτό λέω/γράφω εδώ και μέρες.
    Το desktop μου (5 ετών), είχε ΤΑ ΠΑΝΤΑ (drivers κτλ.) σε κάμποσα CD της κάθε μια εταιρείας.
    Πλέον, ΚΑΝΕΝΑ κομπιούτερ δεν συνοδεύεται με CDs...

    Προφανώς και υπάρχει "κρυφό διαμέρισμα" μ' όλα αυτά, αλλά εάν πάω ΑΠΟ ΕΚΕΙ να κάνω την εγκατάσταση, θα μου ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΕΙ όλη την "σκαρταδούρα" (άπειρες άχρηστες προς εμένα εφαρμογές) απ' την TOSHIBA!
    ΔΕΝ είναι αυτό το ζητούμενο. Το ζητούμενο είναι να έχω στα χέρια μου μια έκδοση των Windows και τους drivers ΟΛΩΝ των hardware του λάπτοπ. Από 'κεί και πέρα ΤΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ μετά, είναι δικός μου λογαριασμός, όχι της... Toshiba!

    Και όσο αφορά την διαχείριση ενέργειας, αυτό μόλις έκανα (γιατί τελείωσα επιτέλους με τους drivers).
    Εννοείται ότι, αν μέχρι Δευτέρα δεν έχει γίνει ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ η διαχείριση ενέργειας (και δεν... τελειώνει η μπαταρία στα... 70'!), τότε προφανώς και θα το πάω για σέρβις ή αντικατάσταση της μπαταρίας.
    Για να έχεις win 7 με τους drivers μόνο. Όταν θα κάνεις φορμάτ και εγκατάσταση των win 7 θα βγάλεις τα περιτά προγράμματα. Μετά όπως θα είναι μόνο τα win και οι drivers μέσα από το πρόγραμμα των win θα κάνεις ένα image σε έναν εξωτερικό και θα έχεις εκεί το σύστημα που θέλεις. Μου φαίνεται πως μπορείς να πάρεις image σε dvd για να κάνεις από αυτό εγκατάσταση μπουτάροντας από το dvd με το image.

  6. #21
    Εγγραφή
    13-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lupus_Hegemonia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, γιατί το κουράζουμε...
    Το πήρα την Τρίτη ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ. Το φόρτισα και έδειξε "πλήρης" η μπαταρία (τα λεντάκια λευκά). Το άνοιξα και έκανα κάποια σέτινγκς για ΤΡΙΑΝΤΑ ΛΕΠΤΑ. Το κλείνω κανονικά (σάτνταουν), φεύγω, επιστρέφω μετά από 3 ώρες, το ανοίγω να συνεχίσω τα σέτινγκς και στα τριάντα λεπτά ΕΚΛΕΙΣΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ (και έδειχνε άδεια η μπαταρία).
    Ήμουν σαφής;
    Ούτε παιχνίδια, ούτε βίντεο, ούτε τίποτα δεν του έβαλα να τρέξει.

    ........Auto merged post: lupus_Hegemonia πρόσθεσε 2 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........



    Ρε συ φιλαράκι, γιατί μου συμπεριφέρεσαι σαν να είμαι "ούφο";
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ και εάν ΒΓΑΛΩ τα προγράμματα που δεν θέλω, θα 'χω τα "Παράθυρα" (ΣΧΕΤΙΚΑ) όπως ήταν στην αρχή της εγκατάστασης.
    ΔΕΝ ΘΕΛΩ αυτό, θέλω ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ, ΟΠΟΤΕ ΜΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ, να κάνω εξ αρχής εγκατάσταση "κάστομ"
    . Απλά πράγματα επιθυμώ.
    Καταλαβαίνεις φαντάζομαι πόσο οξύμωρο είναι να θέλεις custom εγκαταστάσεις και να θέλεις και Mac?

  7. #22
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Fritz! Box Fon 7170
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Umbra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνεις φαντάζομαι πόσο οξύμωρο είναι να θέλεις custom εγκαταστάσεις και να θέλεις και Mac?
    Δεν ισχύει αυτό που λες διότι δεν έρχονται με σαβούρα από τη μάνα τους.

  8. #23
    Εγγραφή
    13-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nongrata Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει αυτό που λες διότι δεν έρχονται με σαβούρα από τη μάνα τους.
    Αυτό δεν αναιρεί αυτο που έγραψα καθώς ο κάθε ένας θεωρεί σαβούρα διαφορετικά πράγματα



    Στο θέμα....γενικά θα δεις ότι οι κατασκευαστές προτείνουν πάντα οι εγκαταστάσεις να γίνουν με το καλώδιο στην πρίζα (και με την μπαταρία στο 100%)..

    Αυτό γενικά το έχω δει σε όλες τις συσκευές....

    πχ όταν έβαλα στο psp custom firmare για την εγκατάσταση και μόνο που κράτησε 5 λεπτά σύνολο έφαγε 70-80% τις μπαταρίας.

    Προφανώς είναι κάτι που συμβαίνει δεν φταίει η μπαταρία ή εσύ....απλά είναι μέρος τις διαδικασίας.

  9. #24
    Εγγραφή
    21-02-2007
    Περιοχή
    Ανατολική Αττική
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    387
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Interleaved
    'Ντάξει, ευχαριστώ όλους, το 'λυσα.
    Πέταξα τα πάντα απ' την "μαμά" Toshiba, έβαλα "φρέσκα" και "γυμνά" Ultimate W7 (πετώντας ΚΑΙ από αυτά, ότι "σαβούρα" έχουν τα Windows), έφαγα μια μέρα στις ρυθμίσεις και τα τεστ... και τώρα είναι ΤΕΛΕΙΟ, κρατά 3.5 ώρες.

    Κάτι άλλο, που φάνηκε "περίεργο" σε πολλούς που το ρώτησα:
    Πολλοί χρησιμοποιούν το λάπτοπ στο σπίτι ΔΙΧΩΣ μπαταρία (την φυλάσουν σε πλαστική σακούλα στο ψυγείο), μόνο με τον φορτιστή... ΚΑΙ ΠΩΣ ΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ της μπαταρίας που "χάσκει";
    Εϊναι δυνατόν να μην υπάρχει (έστω non-official) κάποιο ΑΠΛΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΛΥΜΜΑ που να ταιριάζει πάνω και να κλείνει το άνοιγμα;

  10. #25
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.731
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lupus_Hegemonia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι άλλο, που φάνηκε "περίεργο" σε πολλούς που το ρώτησα:
    Πολλοί χρησιμοποιούν το λάπτοπ στο σπίτι ΔΙΧΩΣ μπαταρία (την φυλάσουν σε πλαστική σακούλα στο ψυγείο), μόνο με τον φορτιστή... ΚΑΙ ΠΩΣ ΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ της μπαταρίας που "χάσκει";
    Εϊναι δυνατόν να μην υπάρχει (έστω non-official) κάποιο ΑΠΛΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΛΥΜΜΑ που να ταιριάζει πάνω και να κλείνει το άνοιγμα;
    Έ, όχι και στο ψυγείο...

    Η ιδέα είναι ότι εάν όπου κάτσεις για να δουλέψεις μπριζώνεσαι, το να έχεις την μπαταρία πάνω να είναι υπό τάση και να ζεσταίνεται (από το φορητό που λειτουργεί...) δεν είναι και ότι καλύτερο για τη ζωή της. Είναι προτιμότερο σε τέτοιες φάσεις να την έχεις εκτός και να την κάνεις ένα κύκλο εκφόρτιση/φόρτιση πχ κάθε μήνα.

    Από την άλλη, τα τελευταία επώνυμα φορητά και καλύτερες μπαταρίες έχουν και καλύτερο κύκλωμα που ελέγχει τη φόρτιση έχουν και λιγότερο ζεσταίνονται υπό κανονικές συνθήκες λειτουργίας, οπότε το παραπάνω ίσως είναι και τραβηγμένο. Σε κάθε περίπτωση πάντως σε γλυτώνει από το να κουβαλάς μαζί σου το 0.5 κιλό της μπαταρίας, εφόσον δεν θα τη χρειαστείς.

    Τώρα για κάλυμμα... εξαρτάται από την εταιρία. Δες στο ebay, μπορεί οι κινέζοι να έχουν τίποτε. Ή άμα βρεις παλιά μπαταρία, βγάζεις τα στοιχεία από μέσα κάπως και κρατάς το κάλυμμά της Στην τελική, ε, ας χάσκει και ανοιχτό πια
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  11. #26
    Εγγραφή
    21-02-2007
    Περιοχή
    Ανατολική Αττική
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    387
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Interleaved
    Ε, το ξέρω, αλλά θα πιάσει "μάκα" (βρώμα) και μετά θα θέλει να επιμεληθώ πολύ στο καθάρισμα - για να βάλω πάνω την μπαταρία.
    Πάντως έψαξα και στο eBay, ούτε Κινέζοι, ούτε... Άραβες, ούτε... Βέγκας (από το.. αστέρι), δεν έχουν κάτι τέτοιο. Περίεργο.

  12. #27
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    είναι γιατι δεν έχεις λόγο να την βγάζεις οταν είναι στο ρεύμα. σχεδόν κανένας δεν το κάνει.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  13. #28
    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περιοχή
    Εις τα βουνά εκεί ψηλά
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Μπούστερ18mbit+4G
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    2xHA35
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν παρακολούθησα το θέμα αλλά θέλω να υπενθυμίσω, αν δεν έχει αναφερθεί ακόμα, πως κατά καιρούς ή πάντα μετά από firmware κλπ updates κάνουμε ένα καλιμπράρισμα του μετρητή της μπαταρίας για να ξέρει σε πόσο % χωρητικότητας αντιστοιχεί η εκάστοτε τάση που μετράει συναρτήσει του ρεύματος που τραβάει η συσκευή.
    Πως?
    Απλά, τη γεμίζουμε 100% στη διάρκεια κανονικής λειτουργίας, το αφήνουμε να κρυώσει μια-δυο ώρες στην μπρίζα σβηστό και μετά το ανάβουμε και μόλις μπουτάρει βγάζουμε το φορτιστή και το αφήνουμε να σβήσει από μόνο του μόλις εκφορτιστεί η μπαταρία κατά προτίμηση χωρίς να κάνουμε χρήση τέτοια που να τη ζεστάνει πέρα από τα συνήθη.
    Έτσι, το κύκλωμα που παρακολουθεί την χωρητικότητα ξέρει πόσο είναι το 0% (στην τάση αποκοπής που σβήνει το μηχανάκι) και πόσο το 100% (από όπου ξεκινάει η μέτρηση εκφόρτισης) και έχει καταγράψει καμπύλη τάσης κατά τη διάρκεια της εκφόρτισης.
    Ο λόγος είναι πως ενώ η τάση αποκοπής είναι περίπου σταθερή για τις μπαταρίες λιθίου, η καμπύλη τάσης/χωρητικότητας κάθε στοιχείου διαφέρει και αλλάζει με το χρήση, τη θερμοκρασία και τη ζωή του.
    Αυτό σημαίνει πως το μηχανάκι μετράει λάθος την εναπομείνασα χωρητικότητα (φαινόμενο ψηφιακής μνήμης, αντίστοιχο του φαινόμενου χημικής μνήμης των παλιών μπαταριών Νικελίου-Καδμίου μόνο που αντί για πραγματική ιδιότητα του υλικού είναι ιδεατή μνήμη των μετρήσεων του ψηφιακού επόπτη της μπαταρίας - "digital gauge").

    Παρεπιμπτόντως, η ιδανική αποθήκευση μπαταριών λιθίου γίνεται με περίπου 50% φορτίο.
    Αν μείνει στον υπολογιστή, η παραπάνω θερμότητα που παρέχει ο λειτουργών υπολογιστής και η συνεχής διατήρηση του φορτίου στο 100%, επιταχύνει, τρόπον τινά, την "οξείδωση"-χημική έκπτωση του υλικού οπότε η μπαταρία θα "χαλάσει" σε πες 5 χρόνια αντί για 10...

    Ωραία αναγνώσματα πάνω στο θέμα Μπαταρίαι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mi_ka : 22-02-12 στις 17:16.

  14. #29
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Περιοχή
    Στο Ιατρείον
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    ISP
    Μεριζόμενο
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lupus_Hegemonia Εμφάνιση μηνυμάτων
    'Ντάξει, ευχαριστώ όλους, το 'λυσα.
    Πέταξα τα πάντα απ' την "μαμά" Toshiba, έβαλα "φρέσκα" και "γυμνά" Ultimate W7 (πετώντας ΚΑΙ από αυτά, ότι "σαβούρα" έχουν τα Windows), έφαγα μια μέρα στις ρυθμίσεις και τα τεστ... και τώρα είναι ΤΕΛΕΙΟ, κρατά 3.5 ώρες.

    Κάτι άλλο, που φάνηκε "περίεργο" σε πολλούς που το ρώτησα:
    Πολλοί χρησιμοποιούν το λάπτοπ στο σπίτι ΔΙΧΩΣ μπαταρία (την φυλάσουν σε πλαστική σακούλα στο ψυγείο), μόνο με τον φορτιστή... ΚΑΙ ΠΩΣ ΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ της μπαταρίας που "χάσκει";
    Εϊναι δυνατόν να μην υπάρχει (έστω non-official) κάποιο ΑΠΛΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΛΥΜΜΑ που να ταιριάζει πάνω και να κλείνει το άνοιγμα;
    Μην έρθεις μετά κλαίγοντας... σε προειδοποιήσαμε!
    Η κλιμακτήριος διαρκεί 6-24 μήνες και χαρακτηρίζεται από διάφορα συμπτώματα όπως εξάψεις, εφιδρώσεις αυπνία, αύξηση αρτηριακής πίεσης,αλλαγή διάθεσης,άγχος,ανησυχία κ.α.

  15. #30
    Εγγραφή
    21-02-2007
    Περιοχή
    Ανατολική Αττική
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    387
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάντως... έχω κάνει μέχρι στιγμής τα ΠΑΝΤΑ απ' όσα με έχουν συμβουλέψει.

    Το χρησιμοποιώ με μπαταρία + φορτιστή... με φορτιστή δίχως μπαταρία... με μπαταρία μόνο (δίχως φορτιστή)... έχω φορτίσει την μπαταρία 10 ώρες... την έχω φορτίσει μια ολόκληρη νύχτα (1-2 φορές)... την φορτίζω "έως να ανάψουν λευκά και τα δύο λαμπάκια" (όπως λένε οι οδηγίες)... δουλεύω ΜΟΝΟ ΣΤΟ WORD 2010 (δίχως άλλη εφαρμογή και με αποδεσμευμένο το WiFi)... έχω κάνει όλες τις απαιτούμενες ενέργειες/τρικ/tweak για για εξοκονόμηση ενέργειας... ... ...
    ...και εντούτοις όταν ανοίγω το λάπτοπ με ΠΛΗΡΗ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΗ την μπαταρία (γράφει παρόλ' αυτά 97-98%, ποτέ 100%)... μου αναγράφει ότι έχω διαθέσιμες ΜΟΛΙΣ ΔΥΟ ΩΡΕΣ και 10-15 λεπτά!!!

    Και πραγματικά, μετά από 2 ώρες στο... WORD - αναρωτιέμαι, αν βάλω να παίξει μια ταινία, στο... μισάωρο θα κλείσει; - μετά λοιπόν από 2 ώρες... "πάπαλα", κλείνει το λάπτοπ! Ε, ΔΕΝ νομίζω να είναι "φυσιολογικό" αυτό για ολοκαίνουργιο λάπτοπ! Ούτε το υπερσύγχρονο "σούπερ-ντούπερ-ουάου" λάπτοπ πήρα (για να πεις ότι καταναλώνει πάρα πολύ ενέργεια), ούτε και του κάνω ιδιαίτερη χρήση με το... Word!
    Εσείς τί λέτε, είναι φυσιολογικές ΜΟΛΙΣ ΔΥΟ ΩΡΕΣ αναμονής μπαταρίας;

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα κατά την διάρκεια του Format
    Από mclaren85 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-11, 17:29
  2. Προβλημα κατα την διαρκεια game
    Από kaster999 στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-11, 10:02
  3. Wifi κατά την διάρκεια της πτήσης από την Air Canada
    Από Mouse Potato στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-08, 15:51
  4. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-08, 14:48
  5. MySQL: error κατα την διαρκεια της εγκατασταση
    Από iJohnnyCash στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-06, 03:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας