Σελ. 304 από 308 ΠρώτηΠρώτη ... 284294299302303304305306 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.546-4.560 από 4617
  1. #4546
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.670
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στο rpi3 που εχω? Δεν αξιζει καν τον κοπο.
    ديميتريس

  2. #4547
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    4.686
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω να βαλω και εγω εξωτερικο σκληρο, αλλα δεν εμπιστευομαι τις usb του rpi. Εχω πει πολλες φορες πως οτι usb wifi εβαλα ειχε προβληματα χοντρα, λογικα λογω ανεπαρκους τροφοδοσιας. Μετα, αν ειναι να βαλω εξωτερικο σκληρο με δικη του τροφοδοσια, θα γεμισω καλωδια!
    Εγώ έχω βάλει εξωτερικό δίσκο ΧΩΡΙΣ δική του τροφοδοσία, συγκεκριμένα αυτόν, εδώ και 2.5 χρόνια περίπου, και λειτουργεί κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα. Να σημειώσω αν έχει σημασία ότι έχω το Raspberry 400 και χρησιμοποιώ το καλώδιο / φορτιστή που ήρθε μαζί με την συσκευασία, το οποίο δίνει 5.1V3A, ενώ οι κλασσικοί φορτιστές δίνουν συνήθως εως 5V2A.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  3. #4548
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.670
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχω τον επισημο φορτιστη για το rpi3 που βγαζει 5v/2.5a, αλλα και παλι δεν.

    Ξερει κανεις τι εινια αυτο? Νομιζα οτι το καλωδιο στη φωτο εινια usb, αλλα τελικα ειναι hdmi, οποτε τι λογο υπαρξης εχει κατι τετοιο? Περιμενα να ειναι ενα κουτι που να χωραει το rpi και εναν 2,5αρη σκληρο, οποτε να εχει ενα καλωδιο/controller απο usb σε sata.
    https://www.e-shop.gr/wdlabs-pidrive...e-p-PER.913312
    ديميتريس

  4. #4549
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.990
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Μια sd class 10 128gb εχει 10 ευρω. Την αλλαζεις καθε 2 χρονια και τελειωνει η υποθεση.

  5. #4550
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    4.686
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω τον επισημο φορτιστη για το rpi3 που βγαζει 5v/2.5a, αλλα και παλι δεν.

    Ξερει κανεις τι εινια αυτο? Νομιζα οτι το καλωδιο στη φωτο εινια usb, αλλα τελικα ειναι hdmi, οποτε τι λογο υπαρξης εχει κατι τετοιο? Περιμενα να ειναι ενα κουτι που να χωραει το rpi και εναν 2,5αρη σκληρο, οποτε να εχει ενα καλωδιο/controller απο usb σε sata.
    https://www.e-shop.gr/wdlabs-pidrive...e-p-PER.913312
    Η θήκη λέει ότι είναι 4Χ4 (μάλλον εννοεί ίντσες, για εκατοστά χλωμό το κόβω), δεν νομίζω να χωράει δίσκος εκεί μέσα, μάλλον είναι μια απλή θήκη μόνο για το Pi. Το καλώδιο είναι όντως HDMI, το αναφέρει και στην περιγραφή, του οποίου η μία άκρη είναι γωνιακή, μάλλον για να μπορεί να κουμπώσει άνετα στο Pi όταν θα είναι μέσα στο συγκεκριμένο κουτί.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  6. #4551
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.670
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια sd class 10 128gb εχει 10 ευρω. Την αλλαζεις καθε 2 χρονια και τελειωνει η υποθεση.
    Κινεζικης μαρκας? Αν παθει κατι? Και τα 128gb πως θα τα μεταφερεις καθε 2 χρονια?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η θήκη λέει ότι είναι 4Χ4 (μάλλον εννοεί ίντσες, για εκατοστά χλωμό το κόβω), δεν νομίζω να χωράει δίσκος εκεί μέσα, μάλλον είναι μια απλή θήκη μόνο για το Pi. Το καλώδιο είναι όντως HDMI, το αναφέρει και στην περιγραφή, του οποίου η μία άκρη είναι γωνιακή, μάλλον για να μπορεί να κουμπώσει άνετα στο Pi όταν θα είναι μέσα στο συγκεκριμένο κουτί.
    Τοτε δεν μας κανει.
    ديميتريس

  7. #4552
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.990
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κινεζικης μαρκας? Αν παθει κατι? Και τα 128gb πως θα τα μεταφερεις καθε 2 χρονια?
    Sandisk. Η παλια εχει περισσοτερες πιθανοτητες να τα φτυσει λογω συσσωρευμενων writes. Εξαρταται πως θες. Μπορεις να κανεις ενα dd, μπορεις και rsync.

  8. #4553
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.952
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Βαλτε μια καλή Samsung ή καλύτερα κάποια industrial grade (είναι συνήθως SLC) και δεν θα εχετε πρόβλημα με τη χρηση της ως system disk. Εχω debian embedded που δουλεύουν χρόνια σε sd κάρτες.... και μάλιστα, η καλύτερη τακτική είναι να βάλετε μονο το system σε μια τετοια καρτα περιορισμένου μεγέθους (πχ 4 ή 8 GB) γιατί ακριβαίνουν απότομα οι μεγάλες, και το home με τα data σε μια άλλη συσκευή πχ ένα usb flash.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 08-05-24 στις 00:41.

  9. #4554
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.990
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Και το ram disk βοηθαει. Πολλες διανομες που προοριζονται embedded εχουν πλεον και τις σχετικες ρυθμισεις by default.

  10. #4555
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.952
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Η καλυτερη λύση για embedded είναι να έχεις το system σε read only mode, και τα /var κλπ σε ramdisk. Έχει κάποιους περιορισμούς αυτου του ειδους το στησιμο και περιορίζεται σε αυστηρα embedded καταστάσεις, όμως προσφέρει τη μικροτερη επιβάρυνση στη μνήμη. Εχω δεκάδες συστηματα έτσι (παλιά ηταν πολύ ακριβές οι industrial), αλλά τα τελευταία χρόνια προτιμώ τη χρηση καλής industrial μνημης και να μη μπλέκω με ειδικά στησίματα, μια 8 GB συνήθως είναι αρκετή για τις περισσότερες εφαρμογές, άντε το πολύ 16GB, υπολογίστε περίπου 1 ευρω/GB για industrial μνημες, γι αυτό τις χρησιμοποιώ μονο για το system, αν εχω και χωρο data με πολλά δεδομένα τοτε τα βαζω σε άλλο μέσο, πχ σε ενα usb. Μπορώ να πω ότι έχω συστήματα που τρέχουν 24/7 για πάνω από 10-15 χρόνια και δεν έχω χαλασμένη μνήμη, μπορεί κάποια να παρέδωσαν πνεύμα ολόκληρα, αλλά όχι λόγω μνήμης.

    FYI: https://www.kingston.com/en/memory-c...crosd-uhs-i-u3
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 08-05-24 στις 01:20.

  11. #4556
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.164
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα!!! εγω σκεφτομαι να κανω και Nas το raspi γιατι ο nas ειναι μηχανημα του 2011 με ARM32bit 1200mhz και 512mb ram και πλεον καθυστερει πολυ, δλδ παω να ανοιξω φωτος και παει 100% για ωρα η cpu.
    Εκανα smb shares οκ, αν βαλω εναν ανταπτορα usb 3 to sata3 και βαλω τον σκληρο 3.5 του nas θα ειναι καλα????
    εχει καμια ειδικη εφαρμογη εκτος οτι αφορα το samba? εχει κανεις το raspi σα nas server?

    Eπισης θα μου μεινει ενας σκληρος 500gb Samsung EVO970plus NVME m2 απο το pc γιατι παραγγειλα 2Τ, παραγγειλα και θηκη 3.1 αν βαλω εδω το λειτουργικο θα ειναι καλα???
    Τωρα ειναι σε 2.5" SSD 250gb και εχω λιγο χωρο κατω απο 60Gb.

    Θα εχω διαφορα σε ταχυτητα? απο ssd 2,5 σε nvme m2 αλλα σε usb3 συνδεση που εχει το pi4?

    Λογικα αμα κανω τους σκληρους με το clonezilla οπως και στο pc δεν θα εχω θεμα.

    - - - Updated - - -

    Για τις καρτες που λετε οι MicroSD ειναι μαπα, εχω δοκιμασει παρα πολλες μαρκες....τωρα μου χαλασε το debian stable σε εναν παλιο λαπτοπ 2004, παραγγειλα μια 128gb patriott.
    οι ποιο καλες που δεν χαλανε καθολου ευκολα ειναι οι τυπου CF εχω μια 8gb 233Χ λεει πολυ γρηγορη εχει δουλεψει με πολλα λειτουργικα απο την εποχη trixbox!!! ακομα παιζει τωρα πανω σε mikrotik hap ac2 για το dude server. Eχω πολλες αλλα ειναι σε MB! και ακομα παιζουν!!! εχω νομιζω 5-6 καμια δεν εχει χαλασει ΠΟΤΕ.
    Εχει ανταπτορες σε Usbsticks ή card reader ποιο αξιοπιστος τυπος δεν υπαρχει...δεν ειναι τυχαιο οτι πανακριβες κορυφαιες DSLR παιρνουν CF καρτες.

  12. #4557
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.670
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καλυτερη λύση για embedded είναι να έχεις το system σε read only mode, και τα /var κλπ σε ramdisk
    Εχω την cache του apt σε ramdisk, απο παντα, για αυτο το λογο. Αν κανω read only το system (το / φανταζομαι οτι εννοεις, που σε μενα περιλαμβανει τα παντα εκτος απο το /boot/firmware), πως θα ενημερωνω το συστημα?
    ديميتريس

  13. #4558
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.872
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσο ικανοποιημενοι ειστε απο τις... αποθηκευτικες ικανοτητες της sd του rpi σας? Του εχω μια 32αρα kingston class 10 u1 απο τοτε που το πηρα το 19 και πλεον εινια γεματη γυρω στο 65%. Προσφατα ειχα ενα corrupted iso των windows, οποτε επρεπε να χαλασω 1+ ωρα για να το ξανακατεβασω. Και σημερα ειχα 2 αρχεια των ~800mb εκαστο! Αυτα πλεον μπορω να τα βρω μονο σε torrent, οποτε δεν θα κατσω να τα ξανακατεβασω, γιατι το ασυρματο του ειναι αθλιο και οι ταχυτητες που πιανει στο κατεβασμα το transmission πανε πανω κατω σαν ασανσερ! Αντιθετα, σε direct downloads απλα παει με το μεγιστο της 12αρας συνδεσης μου.

    Αλλα τι μπορω να κανω για αυτο το χαλι? Να μην αποθηκευω μεγαλα αρχεια? Να εχω γραμμενα τα checksums τους σε αλλο αρχειο για να μπορω να τα τσεκαρω οταν κατι παει στραβα? Παλι καλα που το αρχειο των 800+mb που λεω παραπανω κανει integrity check πριν εγκατασταθει, αλλιως ποιος ξερει τι θα εβλεπα αν το εκανε εγκατασταση ετσι corrupted οπως ηταν!
    Η συγκεκριμένη κάρτα δεν είναι πλέον αξιόπιστη και πρέπει να αντικαταταθεί. Κάποιες λύσεις ήδη προτάθηκαν, εγώ έχω προτιμήσει USB 3 σε SATA με φτηνούς SATA SSD, κρατάνε μια ζωή σε σχέση με τις απλές SD και όλο και περισσεύουν από κάπου...

    @Nikiforos ο M.2 NVMe δεν αναμένεται να έχει αισθητά καλύτερη απόδοση από απλό SATA. Εάν θέλεις να χρησιμοποιήσεις δίσκο 3.5", τότε θα πρέπει να του δώσεις και χωριστή τροφοδοσία. Πολύς κόσμος έχει κάνει το Pi NAS, αν και δεν είναι το δυνατό του σημείο (λόγω USB bottleneck). Ενδεικτικά:
    https://www.raspberrypi.com/tutorial...y-pi-tutorial/

  14. #4559
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.164
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συγκεκριμένη κάρτα δεν είναι πλέον αξιόπιστη και πρέπει να αντικαταταθεί. Κάποιες λύσεις ήδη προτάθηκαν, εγώ έχω προτιμήσει USB 3 σε SATA με φτηνούς SATA SSD, κρατάνε μια ζωή σε σχέση με τις απλές SD και όλο και περισσεύουν από κάπου...

    @Nikiforos ο M.2 NVMe δεν αναμένεται να έχει αισθητά καλύτερη απόδοση από απλό SATA. Εάν θέλεις να χρησιμοποιήσεις δίσκο 3.5", τότε θα πρέπει να του δώσεις και χωριστή τροφοδοσία. Πολύς κόσμος έχει κάνει το Pi NAS, αν και δεν είναι το δυνατό του σημείο (λόγω USB bottleneck). Ενδεικτικά:
    https://www.raspberrypi.com/tutorial...y-pi-tutorial/
    Θα συμφωνησω απολυτα με το που πηρα το pi4 το 1ο πραγμα που εκανα ηταν να βαλω εναν ssd 2,5" που ειχα σε θηκη usb3 απλα απογειωθηκε! αλλα ο χωρος μου τωρα εξαντλείτε, εχω πολλα πραγματα μεσα καπου 10 containers σε docker και διαφορα αλλα απεξω και ειναι κατω απο 60gb μαλλον πιανουν πολυ χωρο και τα emails του mail server μου, ο ssd ειναι 250gb και ο M2 ειναι 500 και θα μου μεινει σε θηκη, δλδ θα τον εχω ετσι κι αλλιως και στο pc εχω πολλους χωρους γιαυτο λεω να τον βαλω σε raspi, αν εχω διαφορα στην ταχυτητα καλο θα ειναι.

    Εχει ανταπτορες απο usb σε sata3 και με ρευμα με τροφοδοτικο χωριστο εχω εναν αλλα ειναι usb2 αν το κανω θα πρεπει να παρω σε Usb3.
    την εχω δει την σελιδα εχω ηδη samba και εχω κοινοχρηστο το /home παιζει μια χαρα.

    Ειδα και το openmediavault αλλα λενε παντου οτι δεν παιζει με γραφικο περιβαλλον, πρεπει να εχεις διανομη χωρις γραφικο περιβαλλον. Οποτε το ξεχναω αυτο.
    Εχω το raspi και σε desktop χρηση στην οθονη του Pc 34" ultra wide 3440X1440 και παιζει τζαμι.

    - - - Updated - - -

    H αληθεια ειναι οτι ναι μεν ο Nas εχει τον σκληρο μεσα σε sata3 αλλα ο επεξεργαστης ειναι μονοπυρηνος 1200mhz 32bit και σε πολλα πραγματα σερνεται, πχ αν βαλω μεσα φωτος και ειναι βαριες σε αναλυσεις (πχ αυτες που κανω στο stable diffusion) και μετα ανοιξω καπου για να κανει τα εικονιδια ειναι η cpu πολυ ωρα στο 100%. Ασε και η ram μονο 512mb αλλα δεν εχω δει να αποτελει προβλημα.
    Γιαυτο σκεφτομαι για το raspi και σαν nas. Οσον αφορα τον asterisk κονσολα που εχω στο nas, στο raspi εχω ηδη ετοιμο σεταρισμενο το freepbx.
    Ολες οι αλλες υπηρεσιες στο Nas ειναι κλειστες πλεον γιατι εχουν αντικατασταθει απο το raspi4.

    - - - Updated - - -

    Για το backup που αναφερθηκε πριν εγω κανω με την εντολη Rsync μεσω SSH μια φορα την εβδομαδα στο nas.
    https://wiki.archlinux.org/title/rsync (οπως λεει full system backup).

  15. #4560
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Βλέπω πως στα τελευταία σας σχόλια αναφέρεστε στις SD και ήθελα να ρωτήσω αν το δικό μου ταπεινό setup με USB Sandisk να περιμένω να σκάσει όπου να ναι ή όχι; Το έχω εδώ και κάνα 4μηνο σε RPi 4 και τρέχει Home Assistant. Δεν είχα κάποιο θέμα μέχρι τώρα πάντως. Περισσότερο ρωτάω γιατί βλέπω πως δεν το έχει αναφέρει κανείς το USB ως λύση.

Σελ. 304 από 308 ΠρώτηΠρώτη ... 284294299302303304305306 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας