Σελ. 151 από 154 ΠρώτηΠρώτη ... 131141146149150151152153 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.251-2.265 από 2297
  1. #2251
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.311
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται το πατάς για να κάνει frame switching με τη πρωτότυπη ταινία... τόσο καιρό το Nokia δεν το είχε αυτό?
    Μέχρι τα χθες δεν το είχε.

  2. #2252
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.538
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Την έβαλα το ΣΚ.
    Κανένα πρόβλημα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #2253
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.904
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι τα χθες δεν το είχε.
    Ναι τώρα το έβαλαν.. για αυτό σου είπα να το ενεργοποιήσεις. Αν το έχεις OFF και έχεις σχετικά έξυπνη TV, μέσα στα 60hz κάνει pulldown και βρίσκει το πρωτότυπο 24hz σήμα και με αυτό λειτουργεί... αν όχι τότε έχεις soap opera effect .. τα περισσότερα που βλέπεις δλδ είναι σαν βιντεοκασσετα σαν εικόνα .... φλου... δεν ξέρω πως να το περιγράψω και έχει και judder ..

    Διάβασε λίγο εδώ για να καταλάβεις.. αλλά όπως και να έχει όταν η συσκευή μας υποστηρίζει Frame Switching στο πρωτότυπο περιεχόμενο, τα πάντα είναι καλύτερα.
    https://www.rtings.com/tv/tests/motion/24p#page-top
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #2254
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.311
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι τώρα το έβαλαν.. για αυτό σου είπα να το ενεργοποιήσεις. Αν το έχεις OFF και έχεις σχετικά έξυπνη TV, μέσα στα 60hz κάνει pulldown και βρίσκει το πρωτότυπο 24hz σήμα και με αυτό λειτουργεί... αν όχι τότε έχεις soap opera effect .. τα περισσότερα που βλέπεις δλδ είναι σαν βιντεοκασσετα σαν εικόνα .... φλου... δεν ξέρω πως να το περιγράψω και έχει και judder ..

    Διάβασε λίγο εδώ για να καταλάβεις.. αλλά όπως και να έχει όταν η συσκευή μας υποστηρίζει Frame Switching στο πρωτότυπο περιεχόμενο, τα πάντα είναι καλύτερα.
    https://www.rtings.com/tv/tests/motion/24p#page-top
    Το τσέκαρα παράλληλα με ένα Xiaomi Tv box 1 στο Netflix όπου πραγματικά η διαφορά φαίνεται με το ίδιο υλικό αναπαραγωγής.Το σπάσιμο στην εικόνα δεν ήταν ορατό στο Nokia στο λίγο που το τσέκαρα. Αντιθέτως στο Xiaomi ενοχλούσε. Με την εφαρμογή της τηλεόρασης κανένα πρόβλημα σε όλα.
    Δεν δοκίμασα σε ταινίες από δίσκους mkv μέσω Kodi κλπ.

    Το πρόβλημα με τον πολυκάναλο ήχο δυστυχώς παραμένει με το Nokia.Ανάβει το Dolby Digital 5.1 Μάλλον το περνάει 5,1 αλλά δεν το αποκωδικοποιεί ο ενισχυτής. Ισως αυτό οφείλεται επειδή ο ήχος είναι στα 96khz. Με το Xiaomi δεν υπάρχει θέμα με την οπτική.
    Ο ενισχυτής δεν έχει HDMI.

  5. #2255
    Εγγραφή
    14-12-2011
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    750
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HG8546M
    atv12 και στο 8010 από χτές.......
    Καμπάνες καμπανίζουν, κανόνια κανονίζουν..ΗΡΘΑΜΕ ρεεε...το νου σας!!!!!!

  6. #2256
    Το avatar του μέλους JimJimaras
    JimJimaras Guest
    Θέλω να αγοράσω ένα media player μέχρι 100 ευρώ, που να έχει ethernet και να υποστηρίζει πολυκάναλο ήχο 5.1 και να μπορεί να γίνει σε αυτό εγκατάσταση εφαρμογών όπως το kodi, το vlc το nova media player (καμία σχέση με το γνωστή εταιρία). Το θέλω για να βλέπω κυρίως αρχεία mkv ανάλυσης 1080p που έχω στον σκληρό μου (Η σύνδεση με τον ενισχυτή θα γίνει μέσω HDMI, και από εκεί θα φεύγει το σήμα στον προτζέκτορα.) Δεν με ενδιαφέρουν εφαρμογές τύπου netflix, cosmote, nova κτλ. Έχω βάλει στο μάτι το Nokia 8000, αλλά διαβάζω για προβλήματα στην αναπαραγωγή του πολυκάναλου ήχου ενώ κάποιοι λένε, ότι δεν μπορείς να περάσεις εφαρμογές μέσα από το google play σαν τις παραπάνω. Όσοι το έχετε τι γνώμη έχετε. Τα αξίζει τα λεφτά του ή όχι. (Πριν είχα το Xiaomi MiStick, αλλά τα έφτυσε.) Αν όχι προτείνετε κάτι άλλο;

    Ευχαριστώ!

  7. #2257
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.904
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JimJimaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να αγοράσω ένα media player μέχρι 100 ευρώ, που να έχει ethernet και να υποστηρίζει πολυκάναλο ήχο 5.1 και να μπορεί να γίνει σε αυτό εγκατάσταση εφαρμογών όπως το kodi, το vlc το nova media player (καμία σχέση με το γνωστή εταιρία). Το θέλω για να βλέπω κυρίως αρχεία mkv ανάλυσης 1080p που έχω στον σκληρό μου (Η σύνδεση με τον ενισχυτή θα γίνει μέσω HDMI, και από εκεί θα φεύγει το σήμα στον προτζέκτορα.) Δεν με ενδιαφέρουν εφαρμογές τύπου netflix, cosmote, nova κτλ. Έχω βάλει στο μάτι το Nokia 8000, αλλά διαβάζω για προβλήματα στην αναπαραγωγή του πολυκάναλου ήχου ενώ κάποιοι λένε, ότι δεν μπορείς να περάσεις εφαρμογές μέσα από το google play σαν τις παραπάνω. Όσοι το έχετε τι γνώμη έχετε. Τα αξίζει τα λεφτά του ή όχι. (Πριν είχα το Xiaomi MiStick, αλλά τα έφτυσε.) Αν όχι προτείνετε κάτι άλλο;

    Ευχαριστώ!
    Εγώ παίζω με FireTV χωρίς θέμα αλλά θέλει sideload για να βάλεις κλπ... αν έπαιρνα κάτι τώρα το Νοκια 8010 θα έπαιρνα πάντως κυρίως για το τηλεκοντρόλ που είναι κανονικό (σαν του 8000 δηλαδή) και όχι αυτά τα μινιον με τα 8 κουμπιά ή λιγότερα που έχουν όλα τα άλλα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #2258
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    14.448
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ παίζω με FireTV χωρίς θέμα αλλά θέλει sideload για να βάλεις κλπ... αν έπαιρνα κάτι τώρα το Νοκια 8010 θα έπαιρνα πάντως κυρίως για το τηλεκοντρόλ που είναι κανονικό (σαν του 8000 δηλαδή) και όχι αυτά τα μινιον με τα 8 κουμπιά ή λιγότερα που έχουν όλα τα άλλα.
    Ζητάει Ethernet, οπότε όχι Firestick.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  9. #2259
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.311
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JimJimaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να αγοράσω ένα media player μέχρι 100 ευρώ, που να έχει ethernet και να υποστηρίζει πολυκάναλο ήχο 5.1 και να μπορεί να γίνει σε αυτό εγκατάσταση εφαρμογών όπως το kodi, το vlc το nova media player (καμία σχέση με το γνωστή εταιρία). Το θέλω για να βλέπω κυρίως αρχεία mkv ανάλυσης 1080p που έχω στον σκληρό μου (Η σύνδεση με τον ενισχυτή θα γίνει μέσω HDMI, και από εκεί θα φεύγει το σήμα στον προτζέκτορα.) Δεν με ενδιαφέρουν εφαρμογές τύπου netflix, cosmote, nova κτλ. Έχω βάλει στο μάτι το Nokia 8000, αλλά διαβάζω για προβλήματα στην αναπαραγωγή του πολυκάναλου ήχου ενώ κάποιοι λένε, ότι δεν μπορείς να περάσεις εφαρμογές μέσα από το google play σαν τις παραπάνω. Όσοι το έχετε τι γνώμη έχετε. Τα αξίζει τα λεφτά του ή όχι. (Πριν είχα το Xiaomi MiStick, αλλά τα έφτυσε.) Αν όχι προτείνετε κάτι άλλο;

    Ευχαριστώ!
    Σε καινούργιο ενισχυτή που σύνδεσα το ΝΟΚΙΑ 8000 μέσω HDMI ο 5,1 ήχος περνάει κανονικά. Το Kodi μου κάνει κάποια κόλπα αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Κάποια αρχεία MKV δεν τα αναπαράγει σωστά. Χρησιμοποιώ όμως εναλλακτικά άλλους player και όλα καλά.

  10. #2260
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.904
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καινούργιο ενισχυτή που σύνδεσα το ΝΟΚΙΑ 8000 μέσω HDMI ο 5,1 ήχος περνάει κανονικά. Το Kodi μου κάνει κάποια κόλπα αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Κάποια αρχεία MKV δεν τα αναπαράγει σωστά. Χρησιμοποιώ όμως εναλλακτικά άλλους player και όλα καλά.
    Έχεις το kodi σε passthrough τον ήχο και δεν παίζει σωστά?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #2261
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.311
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις το kodi σε passthrough τον ήχο και δεν παίζει σωστά?
    Πρόβλημα δεν έχω με τον ήχο στο Kodi αλλά γενικότερα προβλήματα. Πολλές φορές έχει σπασίματα η εικόνα ή σε κάποια αρχεία δεν λειτουργεί ο πολυκάναλος. Το παραβλέπω και χρησιμοποιώ ή το VLC ή το Nova.
    Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα. Στα Κινεζοκούτια το πρόβλημα δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου.
    Λέω όμως και πάλι ότι δεν ασχολήθηκα πολύ με το Kodi γιατί δεν θέλω να φάω την ώρα μου. Κάποια αρχεία τα παίζει κανονικά.
    ίσως είναι και πρόβλημα των αρχείων.

  12. #2262
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.904
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόβλημα δεν έχω με τον ήχο στο Kodi αλλά γενικότερα προβλήματα. Πολλές φορές έχει σπασίματα η εικόνα ή σε κάποια αρχεία δεν λειτουργεί ο πολυκάναλος. Το παραβλέπω και χρησιμοποιώ ή το VLC ή το Nova.
    Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα. Στα Κινεζοκούτια το πρόβλημα δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου.
    Λέω όμως και πάλι ότι δεν ασχολήθηκα πολύ με το Kodi γιατί δεν θέλω να φάω την ώρα μου. Κάποια αρχεία τα παίζει κανονικά.
    ίσως είναι και πρόβλημα των αρχείων.
    Δεν ξέρω τι αρχεία λες, πρέπει να τηρούνται τα βασικά στάνταρ σε encode για να μπορεί ο player να κάνει decode.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #2263
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.311
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Καλά τα λες αλλά τα περισσότερα αρχεία στα Κινεζοκούτια έπαιζαν καλύτερα. Αυτό δεν σημαίνει ότι εγκρίνω να ασχοληθεί κάποιος με αυτά αν δεν έχει όρεξη. Τώρα με τα encode είναι μεγάλη κουβέντα.
    Αφού βρίσκω άλλους τρόπους αναπαραγωγής προς το παρόν δεν ασχολούμαι με τις ρυθμίσεις του Kodi

  14. #2264
    Το avatar του μέλους JimJimaras
    JimJimaras Guest
    Παιδιά να πω την αλήθεια, ούτε και εγώ έμεινα ευχαριστημένος από το περίφημο Kodi. Μέχρι και το VLC θεωρώ καλύτερο. Πάντως με το Nova όλα τα mkv που έχω τα έπαιζε κανονικά (ανάλυση 1080p profil High 4.1 ή 4.0) με ήχο Dolby Digital. Για μένα το kodi είναι για άλλα πράγματα

    Το έκανα παραγγελία και σε μερικές μέρες που θα έρθει ελπίζω να μην κλαίω τα λεφτά μου

    Και μιας που το έφερε η κουβέντα, στο MiStick για κάποιον λόγο το Kodi έχανε τις ρυθμίσεις του ήχου (μετά από διακοπή ρεύματος) και έπρεπε να τις περνάω από την αρχή, οπότε το είχα βγάλει...

    Επίσης συνήθως τα mkv που χρησιμοποιώ έχω αυτές τις ρυθμίσεις :

    Video
    ID : 1
    Μορφοποίηση : AVC
    Μορφοποίηση/Info : Advanced Video Codec
    Format profile : High@L4.1
    Format settings : CABAC / 5 Ref Frames
    Format settings, CABAC : Ναι
    Format settings, Reference frames : 5 frames
    Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC
    Πλάτος : 1 920 εικονοστοιχεία
    Frame rate mode : Constant
    Ρυθμός ανανέωσης πλαισίου : 23,976 (24000/1001) FPS
    Color space : YUV
    Chroma subsampling : 4:2:0
    Bit depth : 8 bits
    Scan type : Συνεχής σάρωση

  15. #2265
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    9.002
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Οπως και να εχει, αν καποιος για τον οποιονδηποτε λογο δεν θελει τον media player του kodi, μπορει να χρησιμοποιησει καποιον external (vlc, mpv, κλπ). Με την βασικη διαφορα πως δεν θα δουλευει η υποδομη για τους υποτιτλους του kodi, οποτε και πρεπει να βασιστεις στον player.

Σελ. 151 από 154 ΠρώτηΠρώτη ... 131141146149150151152153 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας