Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    Το case έχει ως εξής:
    Οι γονείς μου νοικιάζουν σπίτι, φατσα καρτα παρνηθα, και 1ου ορόφου (αρα, κρύο κ αερα το χειμώνα).
    Στην πολυκατοικία, αποφάσισαν να μη μπει πετρελαιο φέτος.
    Οκ, θα τους πάρω μια σόμπα κηροζίνης, αλλά πέρυσι, με το πετρέλαιο, και το "δάγκωσαν"!
    Τα κουφώματά του σπιτιού, είναι παλιά, ξύλινα, σε κακή κατάσταση.
    (Γιατί μένουν εκεί? Μα φυσικά για οικονομικούς λόγους)!

    Εχω πάρει 2 τεχνίτες, οι οποίοι δεν γνωρίζουν καν τι πρέπει να κανω, ή που να απευθυνθώ, αυτοί αποκαθιστούν μόνο αλουμίνια.
    Η ερώτηση ειναι λοιπόν, ΑΝ γίνεται τίποτα στα ξύλινα (φοβάμαι πως όχι), και ΑΝ γίνεται, τι ψάχνω? Μαραγκό? ή αλουμινά που να ξέρει από ξύλινα κουφώματα?
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    μαραγκό

    Αυτός μπορεί να επιδιορθώσει τα ξύλινα
    Τώρα αν μιλάς για σάπια κουφώματα, που έχουν κάνει τρύπες ή και γω δεν ξέρω τι άλλο, δεν νομίζω να συμφέρει να βάλετε εσείς χέρι από την στιγμή που το νοικιάζουν.
    Το ευκολότερο που μπορείτε να κάνετε είναι να τοποθετήσετε αεροστοπ γύρω γύρω στο παράθυρο για να κλείνει όσο το δυνατότερο ερμητικά

  3. #3
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    σάπια, ή τρύπες, όχι, δεν εχουν.
    αλλά οπως καταλαβαίνεις, κουφώματα ξύλινα, 30 χρόνων, χωρίς καμία ιδιαίτερη φροντίδα, εχουν...ενα θέμα ετσι και αλλιώς.
    Δεν ξέρω ποσα θα ζητήσει ο καθε τεχνίτης (μαραγκός), αλλά θελω να κανω μια κρούση να δω.

    (αεροστοπ βαλαμε απο περυσι)!
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    βάψιμο στοκάρισμα τότε για αρχή.
    Ένα μπογιατζή και με την ευκαιρία να αλλάξει και τους στόκους των τζαμιών

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.881
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρώτα κι ένα τζαμά αν μπαίνουν διπλά τζάμια, και με τί κόστος. Αν και φοβάμαι ότι θα είναι απαγορευτικό, αλλά η ερώτηση είναι τσάμπα.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-11-2011
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ότι και να κάνεις στα ξύλινα κουφώματα και μάλιστα με μονά τζάμια, δεν θα καταφέρεις και πολλά πράγματα, τις πιο οικονομικές λύσεις τις ξέρεις, αεροστόπ και στόκο η σιλικόνη στα τζάμια αν δεν το έχεις κάνει ήδη, όλες οι άλλες λύσεις κοστίζουν και άμα δεν είναι δικό σου.... Τώρα στα βορινά παράθυρα εγώ έχω βάλει πρόσθετα λεπτά κουφώματα με τζάμια μονά που ανοίγουν προς τα έξω, αυτά βελτίωσαν λίγο την κατάσταση αλλά νομίζω οτι πιο πολύ προφυλάσσουν τα υπαρκτά κουφώματα.

  7. #7
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προμηθευτείτε επίσης μεγάλα κομμάτια μονωτικού υλικού (το μπλε "αφρολεξ") και βάλτε τα ανάμεσα στα πατζούρια και το τζαμιλίκι, στα μεγάλα κρύα τουλάχιστον.

  8. #8
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Βασικά, επειδή έμενα παλαιότερα σε σπίτι με ξύλινες εξώπορτες 3 πράγματα χρειάζεται:

    -Διπλά τζάμια αν και το κόστος θα είναι υψηλό καθώς θα πρέπει να ανακατευτούν ξυλουργός και τζαμάς.
    -Τρίψιμο/βάψιμο κουφωμάτων/πορτών για μέγιστη στεγανοποίηση αλλά και απώλειες θερμότητας μέσω αυτών.
    -Να περαστούν αεροστόπ γύρω-γύρω από τις πόρτες. Συνήθως κάτω υπάρχει μια μικρή φέτα μαρμάρου όπου 'φρενάρει η πόρτα', αν υπάρχει τέτοια, βάζουμε κι εκεί αεροστόπ. Στα υπόψη ότι υπάρχουν ωραιότατα σύγχρονα αεροστόπ.

    Το 1&2 είναι σημαντικά. Το 3 είναι ημίμετρο και χωρίς τα 1&2 τα κέρδη θα είναι ασήμαντα καθώς μονό οι απώλειες από το τζάμι θα είναι τεράστιες. Αρκεί να βάλει κανείς μια κρύα μέρα το χέρι πάνω σε ένα μονό τζάμι και μετά σε ένα διπλό από την μέσα μεριά του σπιτιού.

  9. #9
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    θα ρωτήσω σε εναν τζαμά, για διπλά τζάμια, αλλά αμφιβάλω αν ο ιδιοκτήτης, θα δεχθεί να συμμετάσχει σε υψηλό κόστος!

    Edit:
    Πήρα σε ενα local τζαμά, και μου ειπε, ΧΟΝΤΡΙΚΑ, 60 ευρω την πόρτα, για να βάλει διπλά τζάμια.
    Χωρίς φυσικά να περιλαμβάνει το βάψιμο/τρίψιμο κλπ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antreas9 : 14-09-12 στις 15:00.
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  10. #10
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Δουλευα 2 χρονια σε τζαμά και μου φαινεται περιεργο αυτο που λες, διπλά τζαμια σε ξυλινο. Δεν ειχαμε βαλει ποτε.

    Θα προσθεσει πολυ βαρος, οποτε σιγουρα θα θελει φροντιδα και το ξυλο για να μην κρεμασει το κουφωμα.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Διπλά τζάμια σε ξύλινες πόρτες, σε προκάτ σπίτι σε εξοχικό, δεν έχουν κρεμάσει εδώ και 20 χρόνια. Εκτός και αν μιλάμε για 4φυλλες πόρτες. Εκεί δεν ξέρω.

  12. #12
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    υπάρχει σοβαρη πιθανότητα, να μην εχει το "χωρο" να μπουν διπλά τζάμια (χρειάζεται 6 χιλιοστά, και συνήθως το πάχος στα παλιά κουφώματα, είναι 3 χιλιοστά όπως μου ειπε ενας τεχνίτης τωρα)!

    Πήρα τυχαία, εναν ελαιοχρωματιστή, και μου ειπε, 120 ευρω το καθε τζαμιλίκι, για ξύσιμο και βαψιμο!!!!!!!! Αν ειναι ετσι, τους βλέπω τους δικούς μου να ξεπαγιάζουν....
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  13. #13
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Δεν αξιζει να ασχοληθεις.

    Τα 120€ που σου ειπε ο ξυλουργος ειναι παρα πολυ καλη τιμη, τι περιμενες; Ειναι δουλεια, οχι αστεια.

    2 μονα τζαμια 3mm κολημενα μεταξυ τους δεν κανουν κατι ιδιαιτερο για το ψυχος. Περισσοτερο θα απογοητευτεις.

    Δεν υπαρχει οικονομικη λυση. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις αλουμινια, χωρις να ξηλωσεις ξυλινες κασες, με ,προφανως, απαγορευτικο κοστος για σενα.

  14. #14
    Εγγραφή
    13-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Τα ξύλινα κουφώματα για να πάρουν διπλά χρειάζονται αλλάγή στο πηχάκι( με μικρότερο) και/ή άνοιγμα πατούρας, φαντάζομαι ότι και εκεί το κόστος θα είναι αρκετό

    υπάρχει σοβαρη πιθανότητα, να μην εχει το "χωρο" να μπουν διπλά τζάμια (χρειάζεται 6 χιλιοστά, και συνήθως το πάχος στα παλιά κουφώματα, είναι 3 χιλιοστά όπως μου ειπε ενας τεχνίτης τωρα)!

    Πήρα τυχαία, εναν ελαιοχρωματιστή, και μου ειπε, 120 ευρω το καθε τζαμιλίκι, για ξύσιμο και βαψιμο!!!!!!!! Αν ειναι ετσι, τους βλέπω τους δικούς μου να ξεπαγιάζουν....
    Τα 6mm είναι λίγα αν σκεφτείς ότι το μικρότερο πάχος είναι 3mm σε τζάμι, χρειάζεσαι 2x3mm +το διάκενο συνήθως 12mm (αλλά υπάρχουν και μικρότερα) άρα συνολικά θέλεις πάνω από 10mm πατούρα για να βάλεις διπλό.

  15. #15
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αξιζει να ασχοληθεις.

    Τα 120€ που σου ειπε ο ξυλουργος ειναι παρα πολυ καλη τιμη, τι περιμενες; Ειναι δουλεια, οχι αστεια.

    2 μονα τζαμια 3mm κολημενα μεταξυ τους δεν κανουν κατι ιδιαιτερο για το ψυχος. Περισσοτερο θα απογοητευτεις.

    Δεν υπαρχει οικονομικη λυση. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις αλουμινια, χωρις να ξηλωσεις ξυλινες κασες, με ,προφανως, απαγορευτικο κοστος για σενα.
    τα 120, μου τα ειπε ο ελαιοχρωματιστής, γαι το καθε ενα, απο τα 9 μονα φυλλα! μου φαινεται υπερβολικό νούμερο!
    οσο για το αν υπάρχει οικονομική λύση, προφανώς αυτό ρωτάω. και αν δεν υπάρχει, ναι, θα μείνουν στο κρύο,εννοείται...
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τρίψιμο Ξύλινων πατωμάτων. Κόστος?
    Από dimpanayio στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-12, 17:58
  2. Iphone 2g σε οσο καλυτερη κατασταση γινεται...
    Από loner στο φόρουμ Ζήτηση - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-11, 18:36
  3. Επαγγελματική Αποκατάσταση
    Από JustOne στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-10, 12:16
  4. Αποκατάσταση υπηρεσιών
    Από Netone4 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-07, 22:42
  5. Βοήθεια! Δίσκος σε κατάσταση βλάβης (χρήστης σε κατάσταση πανικού!)
    Από Cafeeine στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-05, 20:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας