Σελ. 21 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 111619202122232631 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 590
  1. #301
    Εγγραφή
    02-09-2005
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ndan_gr
    Θα ήθελα να μου πεις τις ρυθμίσεις σου στο azureus
    Tα default έχω, δεν πείραξα τπτ! Glob UL 10KB/s, Glob DL unlimited, disk cache, 80 cons per torrent, 400 glob cons max, 3 UL slots.

    Mόνο τα παρελκόμενα UPnP, JPC, Distributed DB, Distributed Tracker και κάθε είδους logs τα έχω απενεργοποιήσει. Κ έχω βάλει το Safepeer.

    Κ με το Kerio τα πήγαινε καλά (το οποίο ξεπατωνόταν να απεικονίσει τις συνδέσεις στο overview), αλλά με το Outpost Pro κ τις ρυθμίσεις παραπάνω, τα πάει τέλεια! Ειδικά τη λίστα με τα blocked IPs τη φορτώνει πια σε 2 λεπτά, ενώ με το Kerio έκλεινε 5λεπτο, κ έκανε κάτι περίεργα timeouts κλπ.

  2. #302
    Εγγραφή
    20-04-2003
    Μηνύματα
    648
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Η διαφορές που παρατηρώ είναι ότι εσύ έχεις 400 glob cons max, εγώ 85

    και έχω ενεργοποιημένα τα UPnP, JPC, Distributed DB, Distributed Tracker , αλλά απο ότι θυμάμαι είχα διαβάσει ότι λειτουργούν κανονικά στο Azuri σε σχέση με άλλα προγράμματα...

    --
    Είναι δυνατόν το ίδιο αρχείο με το Azuri να πιάνει μέγιστο 5, και με utorrent, Bitcomet, να πιάνει 20+ ?? (με τον ίδιο αριθμό χρηστών 1' αργότερα)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ndan_gr : 29-10-05 στις 22:40.

  3. #303
    Εγγραφή
    02-09-2005
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ndan_gr
    Η διαφορές που παρατηρώ είναι ότι εσύ έχεις 400 glob cons max, εγώ 85
    Πιστεύω να καταλαβαίνεις ότι η ρύθμιση στο 85 είναι ανακόλουθη με το cons per torrent... (??)

    εκτός αν τα κατεβάζεις ένα-ένα κ όταν τελειώνει κάποιο δεν κάνεις seed (μήπως είσαι παλιο-leech-αρέος?? )

    Αν έχεις τουλάχιστον 2 torrents ενεργά (σε οποιαδήποτε κατάσταση) στην ουσία στραγγαλίζεις τα conns του. Στο δεύτερο επιτρέπεις μόνο 5 conns (έστω ότι το πρώτο πήρε τα 80 που του αναλογούν) κι αν έχει 10 seeds + 100 peers υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ο 15ος ή ο 50ος πχ να μπορεί να σου δώσει bandwidth πχ 15-20KB/s αλλά δεν τον βλέπεις ποτέ.

    Ποτέ δεν μου έχει πιάσει το bitcommet περισσότερο από το azureus...

  4. #304
    Εγγραφή
    20-04-2003
    Μηνύματα
    648
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    στις αυτόματες ρυθμίσεις του προγράμματος η συγκεκριμένη ρύθμιση είναι στο 100, εγώ αφού είδα ότι μου κολλάει όλη η σύνδεση με το πρόγραμμα το ρύθμισα στο 85

    κατεβάζω 1-2 ταυτόχρονα με unlimited upload speed που μπλοκάρετε απο το πρόγραμμα ώστε να μην υπερβάινει το 10-12

    όχι δεν είμαι leechareos, και να θελα δηλαδη αν κατεβαζω με 2-5 μέγιστο και ανεβάζω με περισσότερο...άσε που αφού τελειώσουν τα αφήνω να ανέβουν 2-3 φορές

    θα το ρυθμίσω λοιπόν στο 350 πχ και θα σου πω αύριο τα αποτελέσματα για να είναι ασφαλή και να μην συσχετιστούν με ένα torrent

    και μια απορία: αν εχουμε ένα αρχείο που κατεβαίνει με το πρόγραμμα και δεν έχουμε το .torrent αρχείο που φορτώσαμε για να αρχίσει να κατεβαίνει..υπάρχει τρόπος "εξαγωγής" με κάποια επιλογή μέσω του προγράμματος και μόνο;

  5. #305
    Εγγραφή
    02-09-2005
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ndan_gr
    και μια απορία: αν εχουμε ένα αρχείο που κατεβαίνει με το πρόγραμμα και δεν έχουμε το .torrent αρχείο που φορτώσαμε για να αρχίσει να κατεβαίνει..υπάρχει τρόπος "εξαγωγής" με κάποια επιλογή μέσω του προγράμματος και μόνο;
    Δύο από τα πιο σημαντικά στοιχεία που έχει το torrent είναι η διεύθυνση του tracker κ η ταυτότητά του, κ αν είναι private έχει κ το pass. Το αρχείο αυτό καθεαυτό δεν έχει τέτοια πληροφορία .

    Δεν υπάρχει περίπτωση να το "ξαναδημιουργήσεις", όμως μπορείς να συνεχίσεις να κατεβάζεις χωρίς όμως να ενημερώνεσαι για νέους peers.. αν προλάβεις ΟΚ.

    ... μου κάνει εντύπωση το UL 5, κάπου είχα διαβάσει ότι αν δεν βρει "έξοδο" σε TCP, περνάει σε UDP, αλλά αργεί like hell.. δεν το θυμάμαι όμως ακριβώς τι κ πως κ μπορεί να κάνω λάθος..

    κοίτα με τα 350 κ βλέπουμε!

    UL speed 10!!! πρέπει να του αφήσεις λίγο bandwidth να στέλνει requests, κ επιβεβαιώσεις.

  6. #306
    Εγγραφή
    20-04-2003
    Μηνύματα
    648
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Δεν έθεσα θέμα επαναδημιουργίας του αρχείου, απλά θέλω να μάθω αν υπάρχει τρόπος όπως ο αντίστοιχος στο bitcomet, με δεξί κλίκ να κάνεις Save as το αρχείο που θέλεις σε άλλο σημείο του δίσκου (ουσιαστικά κοπιάρει απο τον φάκελο με τα αρχεία torrent που κρατάει το πρόγραμμα το αρχείο εκεί που θέλεις εσύ χωρίς κάθε φορά να κάνεις αναζήτηση στο program files)

    και εσύ 10 έχεις το global upload, με 512...

  7. #307
    Εγγραφή
    02-09-2005
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ndan_gr
    Δεν έθεσα θέμα επαναδημιουργίας του αρχείου, απλά θέλω να μάθω αν υπάρχει τρόπος όπως ο αντίστοιχος στο bitcomet, με δεξί κλίκ να κάνεις Save as το αρχείο που θέλεις σε άλλο σημείο του δίσκου (ουσιαστικά κοπιάρει απο τον φάκελο με τα αρχεία torrent που κρατάει το πρόγραμμα το αρχείο εκεί που θέλεις εσύ χωρίς κάθε φορά να κάνεις αναζήτηση στο program files)

    και εσύ 10 έχεις το global upload, με 512...
    Tools->Options->Files->Torrents->Save Backup

    384 σύνδεση όμως...

  8. #308
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Question
    Καταρχάς να ζητήσω (προκαταβολικά) την κατανόηση σας σε περίπτωση που ρωτήσω κάτι που θεωρείται αυτονόητο (οι 20+ σελίδες του topic είναι πάρα πολλές...)

    Λοιπόν, θέλω να χρησιμοποιήσω (και εγώ) το Azureus σε U.S.Robotics 9106 και θέλω (όσο πιο απλά/κατανοητά γίνεται) να μου πείτε πως ρυθμίζω αυτό το περίφημο TCP port 6881 (ή όποιο άλλο απαιτεί ο torrent client για να δουλέψει γιατί κάπου είδα ότι είναι προτιμότερο να ΜΗΝ χρησιμοποιούμε το default)
    Testing port 6881 ... NAT Error
    Αν υπάρχουν και screenshots της διαδικασίας step-by-step ακόμη καλύτερα

    Να προσθέσω δε, ότι θα ήθελα να αναφερθείτε και στο θέμα των software firewalls, μιας που από όσο πρόλαβα να δω στο forum, είναι ( ; ) απαραίτητα όταν αφήνουμε *ελεύθερα* κάποια ports για την λειτουργία peer2peer προγραμμάτων
    Υποθέτω ότι το router καθιστά περιττό κάτι τέτοιο όταν κατεβάζουμε απλώς (χωρίς να κάνουμε share αρχεία μας) σωστά;
    Α, και κάτι άλλο (πολύ) βασικό: σε μία 384/128 σύνδεση το maximum που μπορούμε να κατεβάσουμε είναι 128; (δεδομένου ότι στα torrents πρέπει πάντα DL speed = UL speed)

    Ευχαριστώ
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  9. #309
    Το avatar του μέλους minovg
    minovg Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams
    Καταρχάς να ζητήσω (προκαταβολικά) την κατανόηση σας σε περίπτωση που ρωτήσω κάτι που θεωρείται αυτονόητο (οι 20+ σελίδες του topic είναι πάρα πολλές...)

    Λοιπόν, θέλω να χρησιμοποιήσω (και εγώ) το Azureus σε U.S.Robotics 9106 και θέλω (όσο πιο απλά/κατανοητά γίνεται) να μου πείτε πως ρυθμίζω αυτό το περίφημο TCP port 6881 (ή όποιο άλλο απαιτεί ο torrent client για να δουλέψει γιατί κάπου είδα ότι είναι προτιμότερο να ΜΗΝ χρησιμοποιούμε το default)

    Αν υπάρχουν και screenshots της διαδικασίας step-by-step ακόμη καλύτερα

    Να προσθέσω δε, ότι θα ήθελα να αναφερθείτε και στο θέμα των software firewalls, μιας που από όσο πρόλαβα να δω στο forum, είναι ( ; ) απαραίτητα όταν αφήνουμε *ελεύθερα* κάποια ports για την λειτουργία peer2peer προγραμμάτων
    Υποθέτω ότι το router καθιστά περιττό κάτι τέτοιο όταν κατεβάζουμε απλώς (χωρίς να κάνουμε share αρχεία μας) σωστά;
    Α, και κάτι άλλο (πολύ) βασικό: σε μία 384/128 σύνδεση το maximum που μπορούμε να κατεβάσουμε είναι 128; (δεδομένου ότι στα torrents πρέπει πάντα DL speed = UL speed)

    Ευχαριστώ
    Oρίστε φίλε.
    http://www.portforward.com/english/r...ct/Azureus.htm

  10. #310
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    minovg, Χίλια ευχαριστώ αυτή την στιγμή έχω DL ~35 KB/sec & UL ~8 KB/sec
    Έχω βάλει Unlimited Download & Upload στο Azureus (μήπως πρέπει να το αλλάξω; )

    Το θέμα είναι ότι πάνω στα 5 λεπτά (και ενώ δεν έτρεχα software firewall) πετάγεται μήνυμα απ' το Kaspersky AntiVirus ότι:
    "Attacking via protocol UDP from address 192.168.1.2 to local port *αυτό που έχω ορίσει* was successfully repelled"

    Φοβήθηκα και έτρεξα το ZoneAlarm Pro (καλά έκανα; ) αλλά δεν ξέρω πως να κάνω rule για το Azureus + το port που επέλεξα να επικοινωνεί

    Ορίστε και ένα screenshot απ' το tweaking που έκανα στο NAT (; ) του U.S.Robotics 9106

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvilHawk
    Απαγορεύεται στα μηνύματα να τοποθετείται images μεγαλύτερα απο 500 pixel μήκος με την χρήση του image tag. Μπορείτε όμως να τα ανεβάζετε σαν συνημμένα αρχεία στα μηνύματα σας και να χρησιμοποιείτε το attach tag!
    http://www.adslgr.com/forum/showpost...52&postcount=2
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  11. #311
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Περιοχή
    Chania/Pireas
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    USR9108
    Συγνώμη, αλλά τι είναι τα torrents???

  12. #312
    Εγγραφή
    02-09-2005
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psaraks
    Συγνώμη, αλλά τι είναι τα torrents???
    I give up!!! Για πες.. τι είναι?

  13. #313
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    παρκαρισμένος στην Rascasse...
    Μηνύματα
    1.434
    Downloads
    63
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    22000/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΩΠΙ
    Router
    ZTE H108NS
    μια γρήγορη αρχή για τα τόρρεντς εδώ:
    http://www.adslgr.com/forum/download...do=file&id=175

  14. #314
    Εγγραφή
    20-04-2003
    Μηνύματα
    648
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    τελικά λίγο καλυτερη η κατάσταση με 350 συνδέσεις, αλλα εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα, παίζει να φταίει και ο ΟΤΕ

  15. #315
    Εγγραφή
    02-09-2005
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ndan_gr
    τελικά λίγο καλυτερη η κατάσταση με 350 συνδέσεις, αλλα εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα, παίζει να φταίει και ο ΟΤΕ
    ..αφού έγραψες πως με bitcomet πιάνεις 20+... (???)

    - αν απενεργοποιήσεις προσωρινά το soft-firewall / hard-firewall τι ταχύτητα έχεις?
    - το UDP το έχεις ανοιχτό στην πόρτα που βλέπει το azureus?

Σελ. 21 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 111619202122232631 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Howto: Παίξτε με το MorphXT emule mod
    Από cosmos στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 332
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-08, 01:46
  2. Howto: Bitcomet Bittorrent client
    Από giorgosc61 στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-07, 18:38
  3. Howto: Παίξτε με το Dragon emule mod
    Από cosmos στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-04, 12:44
  4. Howto: Παίξτε με το The Black Hand emule mod #2
    Από psyxakias στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-04, 17:50
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-04, 12:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας