Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-37 από 37
  1. #31
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.804
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάποιοι συνεχίζετε να μην καταλαβαίνετε, δεν είναι λίγα τα 20GB (αν και πολύ ακριβά), ο τρόπος διαφήμισης είναι που είναι εκτός πραγματικότητας.

    Δεν διαφημίζεις πως μπορείς να κατεβάσεις HD ταινία σε 2-3 λεπτά, μάλλον εννούν HD Youtube video, αλλιώς τα 20 GB δεν φτάνουν ούτε για ζήτω.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  2. #32
    Εγγραφή
    17-05-2007
    Περιοχή
    Γκύζη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    76820/11370
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Vodafone H 300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί προφανώς το συγκεκριμένο είναι για κινητό και όχι για stick.
    Μια χαρά παίζει η sim και σε στικάκι.

  3. #33
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paravoid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω κάνεις το λάθος να πιστεύεις ότι οι τιμές ορίζονται με βάση οικονομοτεχνικές μελέτες που περιλαμβάνουν λογικά ποσοστά κέρδους, και όχι στρεβλώσεις της αγοράς που προκύπτουν από ολιγοπώλια και ελλειπή ρύθμιση.
    Μα ποιος μιλάει για τιμές; Για όγκο δεδομένων μιλάμε. Οι τιμές βγαίνουν από τα οικονομικά τμήματα των εταιρειών. Τα όρια στον όγκο βγαίνουν από τους μηχανικούς που κάνουν αποτίμηση του δικτύου τους. Είναι διαφορετικά πράγματα.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  4. #34
    Εγγραφή
    01-05-2012
    Μηνύματα
    227
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Οχι οτι το σήμα είναι κακό,αλλά πρέπει να κάνουν οικονομικότερα προγράμματα.Ακόμα εχω το Cosmote Internet 30GB με 50€/μηνα.Σκεύφτομαι να πάω WIND αλλά ανυσηχώ μήπως κλείση η WIND,η μήπως το σήμα είναι ....

  5. #35
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.452
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tatsu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι οτι το σήμα είναι κακό,αλλά πρέπει να κάνουν οικονομικότερα προγράμματα.Ακόμα εχω το Cosmote Internet 30GB με 50€/μηνα.Σκεύφτομαι να πάω WIND αλλά ανυσηχώ μήπως κλείση η WIND,η μήπως το σήμα είναι ....
    Κοίτα εγώ είμαι Wind .... και εγώ το Samsung Galaxy ! Είναι καλύτερα στο σήμα αλλά χειρότερα στο support/διαδικασίες !
    Εγώ θα τα κάνω κάρτα και θα τα κάνω στην Wind....

  6. #36
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    1.342
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Με τοσα λεφτα το μηνα για 20 GB μοναχα συμφερει να αγορασεις οριτζιναλ το Bluray Δισκακι και να εχεις την ταινεια απο το να την κατεβασεις...και να εισαι και παρανομος........

  7. #37
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TGA789vac V2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paravoid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω κάνεις το λάθος να πιστεύεις ότι οι τιμές ορίζονται με βάση οικονομοτεχνικές μελέτες που περιλαμβάνουν λογικά ποσοστά κέρδους, και όχι στρεβλώσεις της αγοράς που προκύπτουν από ολιγοπώλια και ελλειπή ρύθμιση.

    Προς απόδειξη, πας κάνουμε συγκριτικούς ελέγχους με βάση δεδομένα που έχουμε:

    Παράδειγμα 1ο: το Cosmote IOG 10G έχει τιμή λιανικής 40€/μήνα χωρίς συμβόλαιο δέσμευσης, άρα εύκολα συνάγεται ότι το κόστος του φάσματος για όγκο 10G σε ένα μήνα είναι σίγουρα < 40€. Στο πρόγραμμα Cosmote IOG 500MB, ο ίδιος όγκος στον ίδιο χρόνο, στο ίδιο δίκτυο, κοστίζουν 1017.12€, πάλι λιανική. Ή με άλλα λόγια, για το πρόγραμμα των 10G το κόστος βγαίνει 0.004€/GB, ενώ στο 500MB ο ενσωματωμένος 0.02€/MB και ο επιπλέον 0.1034€/MB. Αντίστοχες, μικρότερες ή μεγαλύτερες διαφορές μπορείς να βγάλεις και με τα υπόλοιπα προγράμματα. Μια διαφορά (π.χ. λόγω οικονομίας κλίμακας) είναι αναμενόμενη· μια διαφορά 2500% λιανική προς λιανική όχι είναι αισχροκέρδεια, στα όρια της εξαπάτησης.

    Παράδειγμα 2ο: έστω x το κόστος ενός MB για την end-to-end σύνδεση από τον κινητό σταθμό, στην κεραία, στο access/edge/core κινητής και IP, και συμπ. των IP upstreams transit/IXP. Το κόστος ενός MB ενός χρήστη με SIM τρίτης χώρας (περιαγωγή) τότε θα είναι x + y + z, όπου y το capex/opex της υπηρεσίας περιαγωγής (συμπ. τεχνικών και μη) και z το κόστος του *fixed* IP transit. Ωστόσο, το z ξέρουμε πολύ καλά πόσο κοστίζει (όσο κοστίζει και σε όλους τους fixed, που δεν έχουν καν ογκοχρέωση…) και το y μπορούμε να υποθέσουμε ότι κινείται σε λογικά και, με βάση τα μεγέθη, αμελητέα όρια. Η Cosmote στα πακέτα περιαγωγής για Ευρώπη μόνο (λες και πληρώνει ξεχωριστά το Ευρωπαϊκό IP transit της!) τα χρεώνει μόνο 2€/2MB, 5€/10MB ή 10€ για απεριόριστα-με-τρία-αστεράκια που σημαίνει 100MB και ανά 24 ώρες!, δηλ. από 0.1-1€/MB. Θα μου πεις, μπορεί αυτά να τα παίρνει π.χ. η SFR Γαλλίας και όχι η Cosmote· είμαι βέβαιος, ωστόσο, ότι αν η συμφωνία είναι τέτοια, τότε και η Cosmote παίρνει τα αντίστοιχα από τους Γάλλους επισκέπτες στην Ελλάδα.

    Παράδειγμα 3ο: η Vodafone έδωσε το πακέτο των φοιτητών, με ταμπέλα αλλά όχι δίκτυο/εξοπλισμό/τεχνική υποστήριξη/χρηματοδότηση ΕΔΕΤ, προς 4.74€/4GB, ήτοι ~0.001€/MB λιανική. Τιμή ανά MB στο 30% του όσο κοστίζει το MB του ενσωματωμένου όγκου του μεγαλύτερου/φτηνότερου VMB 10GB. Και φυσικά όχι στα πλαίσια του πρόγραμματος κοινωνικής ευθύνης της αλλά με κανονικότατο κέρδος

    Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας λειτουργούν ως κλασικό ολιγοπώλιο: δεν χρεώνουν με βάση το κόστος και το ποσοστό κέρδους τους, αλλά με βάση με εκτιμήσεις για το πόσο αντέχει η τσέπη του καταναλωτή: αν είναι φοιτητής, λίγα· αν χρησιμοποιεί πολλά data, δεν πληρώνει DSL ή είναι επαγγελματίας· αν ταξιδεύει και θέλει οπωσδήποτε data, το θέλει για δουλειά ή πληρώνει η εταιρία ή το φυσάει· αν δε ταξιδεύει εκτός Ευρώπης, ε θα σκασε κανα χιλιάρικο σε εισιτήρια, να μην δώσει καμιά διακοσάρα και σε μας;.

    Οπότε σόρρυ, αλλά δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει σε τίποτα με το κόστος του φάσματος.
    Το πιο ουσιαστικό μήνυμα σε αυτό το thread

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-12, 16:24
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-12, 22:30
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-06, 16:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας