Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 57
  1. #31
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Περιοχή
    Αττική - Παπάγος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3.870
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H108L

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλη ερώτηση.
    Έχω μία δύσκολη:
    Μπορείς να καταλάβεις ότι μερικοί άνθρωποι θέλουν να έχουν HTPC γιατί έτσι γουστάρουν χωρίς να σου απαριθμήσουν τα πλεονεκτήματα του και να σεβαστείς αυτή την επιθυμία? ΕΛΕΟΣ ... μας είπες για τα dvd/dvix players, για dvd με hd για να γράφεις, για wifi και usb σε αυτές τις συσκευές. Sorry mate αλλά οι περισσότεροι εδώ δεν εντυπωσιαστήκαμε, γιατί ξέρουμε ότι υπάρχουν τέτοιες συσκευές αλλά δεν μας κάνουν.
    Wan έχεις γνώσεις, βοηθάς κόσμο, αλλά εδώ είσαι off topic. Φτιάξε αν θες ένα thread με τίτλο "HTPC vs ultra advanced dvd players" και θα είσαι μέσα.

  2. #32
    Εγγραφή
    06-04-2005
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Σορρυ κιολας αλλα γιατι το HTPC περιοριζεται μονο σε αναπαραγωγη κ εγγραφη .avi ,ταινιων κτλ ?
    Για μενα το μεγαλυτερο πλεονεκτημα ειναι οτι μπορεις συν ολα αυτα να τον κανεις και sat receiver με οτι αυτο συνεπαγεται.
    "Αντικειμενικα" ο σημαντικοτερος παραγοντας ειναι το value for money. Πες οτι οκ το εχεις το pc.. αμα ειναι να σου κοστισει 160 ευρω ενα κουτι απο μονο του βαλε και κατι ψηλα για ενα τηλεχειριστηριο ... κ λιγα για τον δισκο.. ε τοτε ειναι -> ασυμφορο -< γτ με τα ιδια λεφτα παιρνεις και dvix player και satreceiver η' dreambox!
    "Υποκειμενικα" αμα σου περισσευουν και θες να κανεις την καυλα σου .. then y not?

  3. #33
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Περιοχή
    Αττική - Παπάγος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3.870
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    Δυστυχώς στο θέμα κόστους για htpc cases, θέλουν να μας τον πιάσουν λίγο ... Γι αυτό και το ψάχνω τόσο. Το φτηνότερο case που έχω βρει είναι στα 95 ευρώ και είναι πανάσχημο!

  4. #34
    Εγγραφή
    10-12-2002
    Περιοχή
    Greece/Σαλαμινα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Smart
    SNR / Attn
    12,5(dB) / 11,1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συν τα τρομερά ακροβατικά για τον έλεγχό του. Εγώ έχω το τηλεκοντρολάκι μου σαν κύριος.
    Και τρώς καί τον θόρυβο του PC και την πολύ χαμηλότερη ποιότητα εικόνας λόγω έλλειψης εξόδου RGB.
    1ον.Είπα εγω οτι δεν εχω τηλεκοντρολάκι??
    2ον.Πίστεψε με ο θόρυβος που παράγει ενα καλοφτιαγμένο HTPC ακούγεταιμόνο ...οταν κλείσεις την TV!!
    3ον.Τι σε κάνει να πιστέυεις οτι το HD που μπορεί να προσφέρει ενα HTPC δεν σε καλύπτει σε ποιότητα?Εχείς καλύτερη ποιότητα στο μυαλό σου?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rama Εμφάνιση μηνυμάτων


    Έχω μία δύσκολη:
    Μπορείς να καταλάβεις ότι μερικοί άνθρωποι θέλουν να έχουν HTPC γιατί έτσι γουστάρουν χωρίς να σου απαριθμήσουν τα πλεονεκτήματα του και να σεβαστείς αυτή την επιθυμία? ΕΛΕΟΣ ... μας είπες για τα dvd/dvix players, για dvd με hd για να γράφεις, για wifi και usb σε αυτές τις συσκευές. Sorry mate αλλά οι περισσότεροι εδώ δεν εντυπωσιαστήκαμε, γιατί ξέρουμε ότι υπάρχουν τέτοιες συσκευές αλλά δεν μας κάνουν.
    Wan έχεις γνώσεις, βοηθάς κόσμο, αλλά εδώ είσαι off topic. Φτιάξε αν θες ένα thread με τίτλο "HTPC vs ultra advanced dvd players" και θα είσαι μέσα.
    Συμφωνω απολύτως!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SiR_DreAm : 04-02-07 στις 19:23.

  5. #35
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SiR_DreAm Εμφάνιση μηνυμάτων
    2ον.Πίστεψε με ο θόρυβος που παράγει ενα καλοφτιαγμένο HTPC ακούγεταιμόνο ...οταν κλείσεις την TV!
    Πόσο κάνει το "καλοφτιαγμένο" HTPC σου; Μήπως €500;

    Εμένα το DVD Player μου κάνει €60.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SiR_DreAm Εμφάνιση μηνυμάτων
    3ον.Τι σε κάνει να πιστέυεις οτι το HD που μπορεί να προσφέρει ενα HTPC δεν σε καλύπτει σε ποιότητα?Εχείς καλύτερη ποιότητα στο μυαλό σου?
    Βεβαίως. Εσύ το πολύ να πάρεις S-Video.

    Εγώ παίρνω από το Player συνιστώσες χρώματος ή RGB SCART.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #36
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Περιοχή
    Αττική - Παπάγος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3.870
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο κάνει το "καλοφτιαγμένο" HTPC σου; Μήπως €500;
    Εμένα το DVD Player μου κάνει €60.
    Να το χαίρεσαι... Αν δεν καταλαβαίνεις την διαφορά ανάμεσα σε dvd player και htpc υπάρχει θέμα που πρέπει να τσεκάρεις.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Βεβαίως. Εσύ το πολύ να πάρεις S-Video.
    Εγώ παίρνω από το Player συνιστώσες χρώματος ή RGB SCART.
    Δηλαδή εσύ λες οτι αν εγώ συνδέσω το pc μου με την τηλεόραση με το κλασικό D-SUB ή με DVI to HDMI convertor θα χάσω ποιότητα... και επειδή δεν το έχω ψάξει όσο εσύ (και δεν με ενδιαφέρει να το ψάξω τοοοοοσο πολύ) αν τυχών χάσω 3 pixel και κανα-δυο χιλιάρικα χρώματα από τα n μύρια... Ε δεν πειράζει, το μάτι μου δεν θα το πιάσει ... γιατί είμαι άνθρωπος όχι "rgb interface".
    Αν είναι να συνεχιστεί αυτή η off topic αντιπαράθεση εγώ μάλλον δεν θα ξαναγράψω στο thread παρόλο που εγώ το άνοιξα και με ενδιαφέρει πάρα πολύ.
    Θα πω για άλλη μιά φορά οτι ναι έχεις γνώσεις. Ναι το κατέχεις το θέμα. Αλλά θα πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα στο να είσαι off topic και troll και στο να συμμετάσχεις στο thread προσφέροντας χρήσιμες πληροφορίες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rama : 05-02-07 στις 00:46.

  7. #37
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το χαίρεσαι... Αν δεν καταλαβαίνεις την διαφορά ανάμεσα σε dvd player και htpc υπάρχει θέμα που πρέπει να τσεκάρεις.
    Για εξήγησέ μου τη διαφορά, πέρα από το ότι το 2ο είναι μοδάτο και τρέντι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...ή με DVI to HDMI convertor...

    ...και στο να συμμετάσχεις στο thread προσφέροντας χρήσιμες πληροφορίες
    Θα δεινοπαθήσεις και πιθανότατα δεν θα καταφέρεις να περάσεις από HDMI 4:3 aspect ratio. Πολύ content, ακόμα και πρωτότυπα DVDs έχουν αυτό το aspect ratio.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  8. #38
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για ultra-φθηνές υλοποιήσεις, καλή φάση είναι τα i810 τα τσιπσετάκια: χαμηλό κόστος, DCT/scaling/acceleration. Μιλάμε για onboard φάση που στο κάτω-κάτω δεν κοστίζει και τίποτα. Αρκεί να έχει S-Video*.

    Αν θες να δώσεις και κάτι παραπάνω, μπορείς να πάρεις κάτι radeon 9250-based από e-shop γύρω στα 30 ευρώ, οι οποίες έχουν και DVI πάνω.

    Επεξεργαστή: IMHO, οτιδήποτε πάνω από 1Ghz την κάνει τη δουλειά. Αν θες H.264 1080p και on-the-fly transcoding του ήχου από πολυκαναλικό οποιασδήποτε μορφής, όπως ΑΑC 5.1, σε αντίστοιχο πολυκαναλικό Dolby, θες μια CPU 1.7-2Ghz (όπως έχω δοκιμάσει τουλάχιστον)**

    Ήχος: μπορείς να βρεις motherboard με κάποια της πλάκας Realtek πάνω (AC97 codec) η οποία όμως να βγάζει και S/PDIF; Αν ναι, δε χρειάζεσαι κάτι άλλο.

    Τέλος για το λογισμικό. Δυο-τρεις επιλογές εδώ:
    - Low-end μηχάνημα: Geexbox (ψάξε στο forum, θα το βρεις). Linux-based distro για AV, απλό στη χρήση, παίζει τα πάντα, τηλεχειριζόμενο, βλέπει (και φαίνεται από) δίκτυο. Μειονεκτήματα: δεν ξεζουμίζει τόσο τα fps και προβληματάκια με πολυκαναλικό.
    - Medium: CCCP codec pack, Quiktime alternative lite, Real alternative lite. Ά-ψο-γο. Τέλειο playback (με κατάλληλες ρυθμίσεις)** Μειονέκτημα: το νταραβέρι που θέλει (ίσως ένα ασύρματο τρωκτικό) και το ότι δεν είναι καθαρόαιμο AV, θα βλέπεις Windows από πίσω, double-click κτλ
    - Πιο high-end: όπως το medium σε λογισμικό+ΜediaPortal (βαρύ το ρημάδι όμως), οπότε τα πάντα με ένα ποντίκι ή ένα remote και χωρίς να καταλαβαίνεις ότι παίζεις Windows, φιλικότητα φέτας.

    Θόρυβος: 12άρι ανεμιστήρι και άγιος ο Θεός.

    Κόστος: παίρνεις ένα μεταχειρισμένο στα 200 περίπου όπως από αυτά http://www.computron.gr/pricelist.asp?cat=desktops και κάνεις άψογα τη δουλειά σου παίζοντας τα πάντα. Άμα λάχει χώνεις και κανά μουλαράκι, να μην φυσάει άδικα το ανεμιστήρι όταν κάθεται.

    Για το τέλος το γιατί ΗΤPC: ουάνς γιου γκόου μπλακ, γιου νέβερ γκόου μπακ. Οπ, άσχετο Το βασικό είναι ότι στα χέρια μου πέφτει ότι μπορεί να φανταστεί κανείς: από τα νορμαλ avi-mpeg4/asp-srt (aka παίζουν-και-στην-απλή-φέτα), έως flv, mpc και παααααρα πολύ matroska σε H.264/ΑΑC. Άντε να τα παίξεις αυτά. Καλό το monitor, αλλά χιλιοπροτιμώ την 32άρα μου Και μέχρι πρότινος το xbox με το XBMC γανούσε κι έδερνε, αλλά στα H.264 βογκάααααει....


    * Για τη διαμάχη S-Video με RGB: imho η διαφορά είναι ανύπαρκτη πρακτικά σε φθηνές/μικρές τηλεοράσεις, μικρή στις καλές. Το πιο σημαντικό component είναι το Υ, το οποίο, και εδώ είναι το παράδοξο, μεταφέρεται με μικρότερα σφάλματα σε υλοποιήσεις luma-chroma, όπως το S-Video, παρά σε RGB, όταν το πρωτότυπο βιντεόσημα είναι YVx ή ΥUx-based).

    ** Για τις δοκιμές σε ΗD 1080 H.264, υπάρχει αυτή τη στιγμή ένας εξαιρετικός συνδυασμός, με ταχύτατο playback, αλλά για να μη σας ζαλίζω το αφήνω στο ντούκου, αν ενδιαφέρεστε το συζητάμε. Όπως επίσης και για on-the-fly μετατροπής οποιασδήποτε πηγής ήχου σε DD X.Y (λ.χ. 5.1)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cosmos : 05-02-07 στις 13:57.

  9. #39
    Εγγραφή
    10-12-2002
    Περιοχή
    Greece/Σαλαμινα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Smart
    SNR / Attn
    12,5(dB) / 11,1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εξήγησέ μου τη διαφορά, πέρα από το ότι το 2ο είναι μοδάτο και τρέντι.
    Επειδή 3 σελίδες με διαφορές δεν σου κανουν κράτασαν διαφορά αυτό που είπες
    "...είναι μοδάτο και τρέντι."
    Και επειδή ο rama εχει απόλυτο δίκιο και κοντέυουμε να κάνουμε μπ... το thread σταματάω να αναλύω τα περι διαφορών DVD/HTPC και πάω για καφέ!!Κράτα το dvd σου, ασε εμενα (και οσους αλους θέλουν!)στο HTPC μας και ελπίζω όλοι να ειμαστε ικανοποιημένοι!

  10. #40
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Περιοχή
    Αττική - Παπάγος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3.870
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    cosmos για αναπαραγωγή HD video τι hardware θα πρότεινες. Είδα αυτό (την μη συμπιεσμένη έκδοση) και παρατήρησα οτι ο Athlon 2600+ με vlc χτύπησε 50% cpu usage (τόσο σε linux όσο και σε windows). Ότι άλλο player δοκίμασα το usage ανέβηκε πάνω από 80%. Τώρα το htpc που φτιάχνω θα έχει στην καλύτερη των περιπτώσεων ένα Celeron 2.8 (ή 1.8) Ghz και 512 μνήμη. Θα παίξει hd ή θα τα παίξει?
    Άλλα video (έστω και h.264 για δοκιμή) που μπορώ να βρώ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cosmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ** Για τις δοκιμές σε ΗD 1080 H.264, υπάρχει αυτή τη στιγμή ένας εξαιρετικός συνδυασμός, με ταχύτατο playback, αλλά για να μη σας ζαλίζω το αφήνω στο ντούκου, αν ενδιαφέρεστε το συζητάμε. Όπως επίσης και για on-the-fly μετατροπής οποιασδήποτε πηγής ήχου σε DD X.Y (λ.χ. 5.1)
    Πήρα δραμαμίνες! Για πες για το ταχύτατο playback (με κάπως απλά λόγια αν μπορείς).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rama : 10-02-07 στις 18:23.

  11. #41
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    cosmos για αναπαραγωγή HD video τι hardware θα πρότεινες. Είδα αυτό (την μη συμπιεσμένη έκδοση) και παρατήρησα οτι ο Athlon 2600+ με vlc χτύπησε 50% cpu usage (τόσο σε linux όσο και σε windows).
    Για το απόλυτα ταχύτερο decoding, δυστυχώς ξεχνάς κατευθείαν ότι έχει να κάνει με mplayer και VLC (no pun intended, τις αγαπάω και τα δύο projects, αλλά απλά λόγω του τρόπου με τον οποίο λειτουργούν δεν μπορούν να ξεζουμίσουν το hardware σου).

    Ότι άλλο player δοκίμασα το usage ανέβηκε πάνω από 80%. Τώρα το htpc που φτιάχνω θα έχει στην καλύτερη των περιπτώσεων ένα Celeron 2.8 (ή 1.8) Ghz και 512 μνήμη. Θα παίξει hd ή θα τα παίξει?
    Φίλε μου, είτε με το Celeron είτε με τον Athlon παραπάνω θα μπορείς υπερχαλαρά να παίξεις 100% 1080i, να μη σου πω και 1080p... Δες στο τέλος του post.

    Άλλα video (έστω και h.264 για δοκιμή) που μπορώ να βρώ?
    Όρεξη να'χεις και το trailers.apple.com είναι γεμάτο με H.264 κλιπάκια, από 480p, έως 1080i.

    Πήρα δραμαμίνες! Για πες για το ταχύτατο playback (με κάπως απλά λόγια αν μπορείς).
    Για σένα δουλεύω, όλα όσα ζητάς είναι μάλλον εδώ -> http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=75362

  12. #42
    Εγγραφή
    06-02-2007
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Εχθές είδα το Gladiator σε 1080p στις 37" ίντσες που έχω μπροστά μου και αυτή τη στιγμή, με pc που δεν φτιάχτηκε για καθαρά HTPC χρήση... Το φθηνότερο HD-DVD ή Blue Ray player που θα μπορούσε να παίξει κάτι τέτοιο, κοστίζει γύρω στα 600 ευρώ αυτή την στιγμή (σημειωτέον το αρχείο της ταινίας είναι 21 GB...)

    Όσο για την σύνδεση, το DVI to HDMI είναι μονόδρομος, μια και δεν παίζει άλλη σύνδεση που δίνει HD ανάλυση (με εξαίρεση το YUV για το οποίο, η γνώμη μου είναι οτι δεν έχει νόημα να πάρεις το ψηφιακό σήμα, να το κάνεις αναλογικό και μετά ξανά ψηφιακό...)

  13. #43
    Εγγραφή
    07-06-2005
    Μηνύματα
    671
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων

    Βεβαίως. Εσύ το πολύ να πάρεις S-Video.

    Εγώ παίρνω από το Player συνιστώσες χρώματος ή RGB SCART.
    Ρε μάστορα, D-SUB (VGA-analog) θα παίρνει από το HTPC. Προφανώς και δε θα το συνδέσει με Composite. Θα μας πεις τώρα ότι είναι χειρότερο το VGA-ANALOG από component ή RGB SCART;;;; Στο οποίο RGB SCART επιπλέον θα κάνει η τηλεόραση scaling στην output ανάλυση του DVD γιατί δε θα τρέχει στη native όπως από σήμα VGA με ανάλυση τη native της τηλεόρασης; Γιατί τα λες όλα όπως σε βολεύει. Καλό και άγιο το DVD και γω DVD έχω αλλά ο παροπλισμένος Athlon XP 1800+ (είδες που σε σκέφτομαι AMD έβαλα ντεεεε) του ρίχνει σκόνη άμα τον συνδέσω. Αλήθεια παίζει o DVD Player τα .ogm και .mkv anime μου (δεν ξέρω, ρωτάω)
    Να πω βέβαια ότι όσο αφορα την ποιότητα του DVD decoding το DVD PLAYER μάλλον είναι καλύτερο.
    Άμα λέω μπούρδες πείτε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ice-Blade : 12-02-07 στις 05:01.

  14. #44
    Εγγραφή
    17-08-2004
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Η ποιότητα εικόνας που θα πάρεις απο ένα σωστά στημένο HTPC είναι άπαιχτη. Θέλει όμως να ψάξεις μερικά πράγματα διότι παίζουν περίεργα με color spaces και αναλύσεις και refresh rates και διάφορα τέτοια. Θέλει αρκετές γνώσεις αν θέλεις να πάρεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

    Με τις HD LCD τηλεοράσεις, και με σύνδεση HDMI, η εικόνα είναι άψογη.

    Επίσης με το PC μπορείς να έχεις πρόσβαση σε πολύ ποιοτικούς αλγόριθμους scaling καθώς και τεράστιες δυνατότητες για παραμετροποίηση της εικόνας, χρωμάτων κλπ κλπ Είναι απλά άπειρες οι δυνατότητες.

    Αν κάποιος θέλει απλά μια συσκευή να κάνει τη δουλειά του χωρίς πολλά πολλά όμως... δεν θα του πρότεινα να ασχοληθεί ο ίδιος με HTPC. Καλύτερα ένα player των 60euros όντως.

    Τα πλεονεκτήματα ενός HTPC είναι τόσα πολλά και αυτονόητα που δεν χρειάζεται μπω στον κόπο να τα αναφέρω... τουλάχιστον όχι σε αυτό το forum που όλοι μας λίγο/πολύ έχουμε γνώση απο υπολογιστές και τεχνολογία.

    Υ.Γ. Σε σύνδεση με HDMI και 1:1 pixel mapping αν το υποστηρίζει η LCD TV, το internet απο το HTPC περνάει σε άλλη διάσταση...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EvanGR : 12-02-07 στις 13:23.

  15. #45
    Εγγραφή
    12-07-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 13,9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexisazen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μου ότι δε βλέπεις τα πλεονεκτήματα;
    Αντί να περιφέρεσαι με DVD, έχεις πρόσβαση με ethernet στον file server σου (ή σε οποιονδήποτε υπολογιστή).
    internet radio
    online services (e.g. imdb, tv listing)
    φέρνει ένας φίλος ένα usb stickάκι το συνδέεις κατευθείαν και το βλέπεις
    φτηνό PVR με σκληρό δίσκο.
    συμβατότητα με καινούρια codecs
    επεκτασιμότητα
    και πολλά άλλα που δε μου έρχονται τώρα
    Βασικά όλα αυτά που ανέφερες (εκτός απ το usb stick που επίσης γίνεται με mod)
    τα έχω λύσει εδώ και χρόνια με πολύ πιό απλό τρόπο από ένα htpc.. και η λύση ακούει στο όνομα "xbox 1"
    Σας αρέσει η rock μουσική? Absolute Rock στην διεύθυνση http://www.absolute-rock.com

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΤΙ 3450HD για HTPC και PRO2008
    Από robotech_ στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-08, 13:07
  2. Δημιουργία Media PC (HTPC)
    Από jkarabas στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-07, 22:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας