Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 109
  1. #91
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ρωτάς κάποιον που βλέπει 2 ταινίες το χρόνο στο σινεμά. Ας μας πουν οι θαμώνες
    που θεωρούν διασκέδαση να τζογάρουν τα λεφτά τους για κάτι που ίσως είναι καλό
    αλλά συνήθως ειναι μάπα.
    ---

    Ξέχασα να αναφέρω ότι εργάζομαι στο χώρο του κινηματογράφου και έχω εκ
    των έσω εικόνα της κατάστασης. Τα πράγματα είναι απίστευτα απλά, οι καλές ται-
    νίες πάνε τραίνο, οι κακές ταινίες πάνε στη χωματερή. Οι δεύτερες αποτελούν την
    συντριπτική πλειοψηφία των ταινιών που παίζονται στις αίθουσες.

    Προ ΔΝΤ που είχαμε λεφτά και δουλειές, οι αίθουσες ήταν γεμάτες καθώς ο κόσμος
    απλά πήγαινε και έβλεπε ό,τι να 'ναι χωρίς να τον νοιάζουν τα λεφτά που θα χαλάσει
    για τη φόλα ταινία. Έτσι, ταινίες που ήταν για τα μπάζα έκοβας τριψήφια εισιτήρια
    δημιουργώντας μια πλαστή εικόνα. Αυτό πλέον έχει πάψει να γίνεται και έχει αντί-
    κτυπο στις μπαζοταινίες που αποτελούν και την πλειοψηφία των εταιριών διανομής.

  2. #92
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.738
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Μιας και δεν έχει αναφερθεί

    Κλείνεις babysitter για τα παιδιά
    Πας να δείς ταινία

    Και φεύγεις στο διάλειμμα γιατί η ταινία δεν βλέπεται..

    Κλάμα
    Μετά πας και την babysitter σπίτι της

  3. #93
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    1.849
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eaglos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρωτάς κάποιον που βλέπει 2 ταινίες το χρόνο στο σινεμά. Ας μας πουν οι θαμώνες
    που θεωρούν διασκέδαση να τζογάρουν τα λεφτά τους για κάτι που ίσως είναι καλό
    αλλά συνήθως ειναι μάπα.
    Εγω παω περιπου 3 φορες το μηνα....πολλες βγαινουν οντως μαπα αλλα ΕΙΔΙΚΑ αυτη την εποχη που με 2 κλικ μπορεις να διαβασεις απειρα reviews κτλ....παντα ξερω τι να περιμενω.

  4. #94
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.555
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Απο τη στιγμή που υπάρχει "τζάμπα" υλικό στο ίντερνετ σιγά μη κάτσω να δω ταινία στο σινεμά. Άλλωστε γιαυτό και ο περισσότερος κόσμος έχει πάρει τηλεορασάρες και home cinema....Μεταφέρει δηλαδή το σινεμά στο σπίτι του (αυτονόητο,ε?!)...Τρως και το πιτόγυρό σου αν θες και καπνίζεις σαν φουγάρο.
    Αν πέσουν τα εισιτήρια στα 3Ε και αφήνουν το κόσμο να φέρνει τα "ταπεράκια" του ίσως και πάω σινεμά κάποια μέρα!

  5. #95
    Εγγραφή
    25-11-2008
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά λατρεύω τον κινηματογράφο απο παιδί και το θεωρώ αναπόσπαστο κομματι της καθημερινοτητας μου και του προφίλ διασκέδασης/ψυχαγωγίας που έχω διαμορφώσει. Παρόλα αυτά τα τελευταία χρόνια έχω αποστασιοποιηθεί απο την κινηματογραφική αίθουσα για τον απλό και αυτονόητο λόγο, του οτι δεν ΑΝΤΕΧΩ την παρουσία δίποδων δίπλα μου/μπροστά ή πίσω που δεν εννοούν να σεβαστούν τον χώρο που βρίσκονται και τους υπόλοιπους θαμώνες που έχουν βρεθεί εκει για να παρακολουθήσουν μια ταινία.

    Νομίζω οτι ο καθένας απο εμάς εχει βρεθεί σε τέτοια κατάσταση. Καποιοι την αντέχουν, κάποιοι όχι. Ανήκω στη δευτερη κατηγορία όπου το πατατακι, το ρούφηγμα του αναψυκτικού και το ρέψιμο του διπλανού μου, τα ατελείωτα σχόλια και τα χάχανα όσων δεν μπορούν να κρατήσουν - για κάποια ώρα τουλάχιστον - το στοματάκι τους κλειστό με έχουν κάνει να πάρω συνειδητά την απόφαση να μείνω μακρία απο την αίθουσα. Δεν θα σταθώ στο θέμα του εισιτηρίου μιας και στην υπόλοιπη ευρώπη και την αμερική το κόστος είναι παρεμφερές και σε αρκετές περιπτώσεις υψηλότερο πάντα αναλογικά με την ποιότητα που εισπράτουμε ως θεατές και αναφέρομαι φυσικά στις υποδομές (εικόνα/ήχος κλπ).

    Συνειδητά έχω αποφασίσει να επενδύσω σε ένα σύστημα οικιακού κινηματογράφου και να απολαμβάνω εκει τις ταινίες/σειρες που θέλω.

  6. #96
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Νομίζω πολύ σημαντική παράμετρος είναι η καθυστέρηση, σε αρκετές περιπτώσεις, αρκετά μεγάλη, να έρθουν ταινίες στην Ευρώπη, μετά το official release στην Αμερική. Θυμάμαι, πριν απόχ ρόνια, είχα δει το 1ο Spiderman, σχεδόν 3 μήνες προτού έρθει στα μέρη μας, από γνωστές πηγές.
    Θα δεις τρέιλερ, θα διαβάσεις ειδήσεις, συνεντεύξεις για μια αναμενόμενη ταινία και μόλις προβληθεί επίσημα θέλεις να τη δεις. Σου έχει γίνει, σε ένα βαθμό, πλύση εγκεφάλου και μετά σου λένε όχι, περίμενε Χ εβδομάδες/μήνες.

  7. #97
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.464
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πολύ σημαντική παράμετρος είναι η καθυστέρηση, σε αρκετές περιπτώσεις, αρκετά μεγάλη, να έρθουν ταινίες στην Ευρώπη, μετά το official release στην Αμερική. Θυμάμαι, πριν απόχ ρόνια, είχα δει το 1ο Spiderman, σχεδόν 3 μήνες προτού έρθει στα μέρη μας, από γνωστές πηγές.
    Θα δεις τρέιλερ, θα διαβάσεις ειδήσεις, συνεντεύξεις για μια αναμενόμενη ταινία και μόλις προβληθεί επίσημα θέλεις να τη δεις. Σου έχει γίνει, σε ένα βαθμό, πλύση εγκεφάλου και μετά σου λένε όχι, περίμενε Χ εβδομάδες/μήνες.
    Αυτό είναι ένα θέμα που ανέφερα κι εγώ. Αύριο βγαίνει το House of Cards Season 2. Ας πάρουμε το Βέλγιο που ζω και που δεν έχει Netflix αφού οι ντόπιοι διαχειριστές ΙΡ από κανάλια μέχρι ISPs κάνουν διαρκή πόλεμο: στην καλύτερη θα το δείξει σε ένα 2μηνο.

    Έ, θέλω να είμαι νομοταγής θα περιμένω αλλά ο πειρασμός για εμένα τον techie που γνωρίζω 3-4 εναλλακτικές της γκρίζας ζώνης είναι τεράστιος. Και στην τελική, ορθά ως οποιοσδήποτε καταναλωτής, περιμένω κι εγώ κάποια benefits, αφού το γκρίζο θα είναι διαθέσιμο σε 24 ώρες γιατί να το παίξω νόμιμος; Για να προστατεύσω τα κέρδη των Βελγικών διαχειριστών των ΙΡ; Και στην τελική, αφού πληρώνω συνδρομή σε καλωδιακή ούτως ή άλλως
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #98
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.122
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι ένα θέμα που ανέφερα κι εγώ. Αύριο βγαίνει το House of Cards Season 2. Ας πάρουμε το Βέλγιο που ζω και που δεν έχει Netflix αφού οι ντόπιοι διαχειριστές ΙΡ από κανάλια μέχρι ISPs κάνουν διαρκή πόλεμο: στην καλύτερη θα το δείξει σε ένα 2μηνο.

    Έ, θέλω να είμαι νομοταγής θα περιμένω αλλά ο πειρασμός για εμένα τον techie που γνωρίζω 3-4 εναλλακτικές της γκρίζας ζώνης είναι τεράστιος. Και στην τελική, ορθά ως οποιοσδήποτε καταναλωτής, περιμένω κι εγώ κάποια benefits, αφού το γκρίζο θα είναι διαθέσιμο σε 24 ώρες γιατί να το παίξω νόμιμος; Για να προστατεύσω τα κέρδη των Βελγικών διαχειριστών των ΙΡ; Και στην τελική, αφού πληρώνω συνδρομή σε καλωδιακή ούτως ή άλλως
    Επειδή είχα δει και το προηγούμενο μήνυμα που έγραψες, θεωρητικά δεν έχεις δίκιο όσον αφορά την συνδρομή που πληρώνεις. Θα σου πει ο άλλος δίνεις X ποσό επειδή έχω καταφέρει να τα φέρνω σε Y χρονικό διάστημα. Αν κατάφερνα να το φέρνω Y-κάτι, πιθανότατα θα πλήρωνα κάτι παραπάνω στα δικαιώματα και θα σε χρέωνα Χ+κάτι.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #99
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.464
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είχα δει και το προηγούμενο μήνυμα που έγραψες, θεωρητικά δεν έχεις δίκιο όσον αφορά την συνδρομή που πληρώνεις. Θα σου πει ο άλλος δίνεις X ποσό επειδή έχω καταφέρει να τα φέρνω σε Y χρονικό διάστημα. Αν κατάφερνα να το φέρνω Y-κάτι, πιθανότατα θα πλήρωνα κάτι παραπάνω στα δικαιώματα και θα σε χρέωνα Χ+κάτι.
    Mα δεν λέω πως έχω δίκιο ή πως σωστά κατεβάζει κανείς, απλά λέω πόσο εύκολο είναι αφενός και πόσο η καθυστέρηση στην προβολή ταινιών προς όφελος των κατόχων ΙΡ δικαιωμάτων σε μία χώρα, αποτελεί κίνητρο για κατέβασμα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #100
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αφήνουν το κόσμο να φέρνει τα "ταπεράκια" του ίσως και πάω σινεμά κάποια μέρα!
    Tαπεράκια μόνο δεν λέει.........μπαλίτσα,....ρακετούλες,.....πετσετούλες.......άντε γειά....
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #101
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.738
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tαπεράκια μόνο δεν λέει.........μπαλίτσα,....ρακετούλες,.....πετσετούλες.......άντε γειά....
    Χτύπησες φλέβα που πονά....

    3D Θερινές Προβολές στον Φλοίσβο
    Ταυτόχρονα, ο πολύ όμορφος και λειτουργικός χώρος του Cine Φλοίσβος, με 500 θέσεις και ξαπλώστρες στην ...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1369407269820_7.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  44,5 KB 
ID: 135166
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΣΙΝΕ ΦΛΟΙΣΒΟΣ6.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  286,8 KB 
ID: 135167
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  54031470_4.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  134,6 KB 
ID: 135168
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΣΙνε Φλοισβος1_S.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  104,3 KB 
ID: 135169

    Κι ότι παίζει

    PS
    Το φεγγάρι βγαίνει πίσω και λίγο αριστερά από την οθόνη
    Τα τασάκια στα τραπέζια δεν είναι διακοσμητικά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 13-02-14 στις 18:19.

  12. #102
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χτύπησες φλέβα που πονά....

    3D Θερινές Προβολές στον Φλοίσβο
    Ταυτόχρονα, ο πολύ όμορφος και λειτουργικός χώρος του Cine Φλοίσβος, με 500 θέσεις και ξαπλώστρες στην ...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1369407269820_7.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  44,5 KB 
ID: 135166
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΣΙΝΕ ΦΛΟΙΣΒΟΣ6.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  286,8 KB 
ID: 135167
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  54031470_4.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  134,6 KB 
ID: 135168
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΣΙνε Φλοισβος1_S.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  104,3 KB 
ID: 135169

    Κι ότι παίζει
    Εντάξει βρε Δημήτρη...άλλη φάση ο θερινός, που πάς με διαφορετική διάθεση, και ξέρεις και τι να

    περιμένεις, καλοκαιράκι, θόρυβος από γύρω, χαλαρή κατάσταση, κ.λ.π. που το γουστάρουμε και όλοι τελικά.

    Φαντάζομαι ότι μιλάμε για τις χειμερινές αίθουσες, να τις μετατρέψουμε σε χώρο για....πικ-νικ.....

    Αλλά εγώ έχω μια ποιο Free πρόταση.....Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  mobile-cinemas11.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  32,1 KB 
ID: 135170 τι Φλοίσβος και πράσινα άλογα.....
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #103
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.738
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Κι είναι ανάγκη να πηγαίνεις σινεμά τον χειμώνα? Χωρίς διάλειμμα ? Να μην μπορείς να πεις μια κουβέντα με τον διπλανό σου ?

    Θόρυβος μηδέν, αυτοκίνητα μηχανάκια στο Χιλιόμετρο

    Οταν αυτοί ανακαλύψανε το mobile cinema εμείς είχαμε κυτταρίτιδα
    Ερχόταν στο χωριό με την κινηματογραφική μηχανή μία φορά την εβδομάδα, κι έβαζε τα καρούλια για να παίξει Βουγιουκλάκη.

  14. #104
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spycon69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Δεν θα σταθώ στο θέμα του εισιτηρίου μιας και στην υπόλοιπη ευρώπη και την αμερική το κόστος είναι παρεμφερές...
    Να σταθείς και σε αυτό γιατί το κόστος εισιτηρίου μπορεί να είναι παρεμφερές το κόστος ζωής όμως όχι
    Όταν αποκτήσουμε ίδια μεροκάματα και εδώ τότε να το εξισώσουμε
    Ας αρχίσουμε πρώτα από τα μεροκάματα. Δεν χρειάζεται να είναι ίδια στην αρχή, αρκεί να υπάρχουν μεροκάματα

  15. #105
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι είναι ανάγκη να πηγαίνεις σινεμά τον χειμώνα? Χωρίς διάλειμμα ? Να μην μπορείς να πεις μια κουβέντα με τον διπλανό σου ?

    Θόρυβος μηδέν, αυτοκίνητα μηχανάκια στο Χιλιόμετρο

    Οταν αυτοί ανακαλύψανε το mobile cinema εμείς είχαμε κυτταρίτιδα
    Ερχόταν στο χωριό με την κινηματογραφική μηχανή μία φορά την εβδομάδα, κι έβαζε τα καρούλια για να παίξει Βουγιουκλάκη.
    Καλά κι' εσύ δεν πας σε κανένα ταβερνάκι να συζητήσεις με την ησυχία σου;;; στον κινηματογράφο ντε και καλά;;;

    Oσο για το mobile, έχεις δίκαιο. Μην καταλήξουμε όμως πάλι έτσι....και χωρίς Βουγιουκλάκη.....
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γιατί δεν έχουμε σοβαρό σιδηροδρομικό δίκτυο;
    Από WAntilles στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 3668
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-24, 15:53
  2. Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-13, 14:59
  3. Γιατί δεν πέφτουν οι τιμές των Blu-ray Recorders ???
    Από Oionos στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-13, 22:28
  4. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-13, 10:10
  5. έχει ή δεν έχει τάση η adsl έξοδος του σπλίτερ????
    Από lefteriss στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-13, 12:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας