Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 62
  1. #46
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Μπουγατσούπολη
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24άρα
    ISP
    Forthnet
    Router
    Pirelli Ανελαστι
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skyliner34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή μας έχουν ζαλίσει κυριολεκτικά τον έρωτα με την δήθεν ευαισθησία τους για την παιδική πορνογραφία -την οποία έχουν εξισώσει με την παιδική κακοποίηση και τη χρησιμοποιούν σαν δικαιολογία για να μπορούν να φιλτράρουν και να παρακολουθούν- πρέπει να τους το γυρίσουμε στα μούτρα τους την υποκρισία αυτή
    Φαντάζομαι στο αρχείο τους έχουν και πικάντικο υλικό με ανηλίκους (είναι στατιστικά σίγουρο)
    Απο 20 χρόνια φυλακή όλοι please...
    Trolololol!
    Ποιος θα κάνει την διαδικασία όμως και πως θα αποκτήσει αξιολογήσει το υλικό?


    Κατα τα άλλα νομίζω πως ειδήσεις σαν αυτή απλά επιβεβαιώνουν αυτό που όλοι υποψιαζόμασταν. ΔΕΝ υπάρχει καμία πτυχή και πρόοδος της τεχνολογίας και των καταναλωτικών μας συνηθειών που να μην τις χρησιμοποιήσουν για την "επόπτευση" και "συμμόρφωση" μας, οι διωκτικές αρχές.

    Καλύτερη λύση νομίζω είναι η χρήση θηκών για κινητά με συρόμενο οβάλ σχήμα που να καλύπτει την μπροστινή και πίσω κάμερα. Σην περίπτωση των λαπτοπ ή χρήση μία μίνι βεντούζας.
    Ειδικά η ιδέα με την βεντούζα μου αρέσει πολύ σαν ιδέα.

    Προσωπικά θεωρώ την παρακολούθηση μέσω κάμερας λάπτοπ "ξεπερασμένη". Την έχουν δεδομένη έτσι κι αλλιώς.
    Γιατι να ασχολούνται με desktop replacements όταν ο καθένας μας έχει κινητό με gps, mobile internet και μπρος-πίσω κάμερα που την κουβαλάει πάντα πάνω του?
    Επίσης χάρις σε fb twitter επειδή μεγάλο μέρος των χρηστών μεταδίδουν το τι κάνουν και που βρίσκονται live με φωτογραφικό υλικό και συντεταγμένες. Οπότε γλιτώνει η NSA και επεξεργαστική ισχύ, χώρο στους servers κλπ.
    Πληρώνει ο Τσουτζούκεμπεργκ.

  2. #47
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δεν υπάρχουν οικονομικοί περιορισμοί σε τέτοια θέματα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #48
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    TEE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    NETGEAR
    SNR / Attn
    (dB) / 23.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avax_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αλλά για να περάσει την ασφάλεια του συστήματος (ακόμη και αυτή των Windows) πρέπει να είναι πολύ "μπούφος" o χρήστης.
    Φαίνεται έχεις ξεχάσει την ιστορία για τον Stuxnet, τον ιό που χτυπούσε τα PLC της Siemens...

  4. #49
    Εγγραφή
    10-11-2010
    Μηνύματα
    921
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1XV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαίνεται έχεις ξεχάσει την ιστορία για τον Stuxnet, τον ιό που χτυπούσε τα PLC της Siemens...
    Σε εσένα είχε μπεί; Σε εμένα όχι (ούτε και ξέρω κανέναν που να τον κόλλησε)...
    Καταλαβαίνεις τί θέλω να πω;

    Όσον αφορά την εκμετάλλευση των "τρυπών" σε ένα λειτουργικό είναι άλλη, μεγάλη ιστορία (εκεί Linux, BSD τα καταφέρνουν πολύ καλύτερα). Σε γενικές γραμμές όμως, λαμβάνοντας λογικά μέτρα ένας νουνεχής χρήστης, πόσο εύκολο είναι να αποκτήσει κάποιος (εκ του μακρώθεν -παίζει ρόλο αυτό) πρόσβαση στο υλικό του υπολογιστή;

    Επίσης, να προσθέσω το εξής: είχα μια παρόμοια κουβέντα με έναν φίλο και τέθηκε το εξής ζήτημα. Σε ένα σύστημα Linux με FDE (LUKS), πόσα μπορεί να κάνει κάποιος από απομακρυσμένη πρόσβαση; Μάλλον τί-πο-τα (εκτός αν έχει θέμα η encryption).
    Για παράδειγμα κάνε το εξής (παρεμφερές πείραμα): πάρε ένα σκληρό δίσκο με FDE και δοκίμασε να εκκινήσεις το σύστημά σου με ένα live dvd. Σίγουρα θα "δεις" τον σκληρό δίσκο, αλλά στο mount θα σου ζητήσει το passphrase. Φυσικά, μπορείς να καταστρέψεις τα περιεχόμενά του (π.χ. με ένα GParted) άλλα όχι να έχεις πρόσβαση σε αυτά.

  5. #50
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    TEE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    NETGEAR
    SNR / Attn
    (dB) / 23.5(dB)
    Ψάξε το καλύτερα... Σαφώς δεν έχει άμεση σχέση με την ιστορία που ξεκίνησε αυτό το άρθρο αλλά να ξέρεις ότι ο διάβολος έχει πολλά ποδάρια.

  6. #51
    Εγγραφή
    10-11-2010
    Μηνύματα
    921
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1XV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάξε το καλύτερα... Σαφώς δεν έχει άμεση σχέση με την ιστορία που ξεκίνησε αυτό το άρθρο αλλά να ξέρεις ότι ο διάβολος έχει πολλά ποδάρια.
    Και εσύ...

  7. #52
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    TEE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    NETGEAR
    SNR / Attn
    (dB) / 23.5(dB)
    Μου αρέσει που, ενώ κατάλαβες ότι έχεις άδικο, επιμένεις να γράφεις κρυάδες.

  8. #53
    Εγγραφή
    10-11-2010
    Μηνύματα
    921
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1XV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσει που, ενώ κατάλαβες ότι έχεις άδικο, επιμένεις να γράφεις κρυάδες.
    Κρυάδες; Δεν σε προσέβαλα νομίζω. Όσο για το άδικο...ναι το βλέπω από τα "επιχειρήματα" που "παρέθεσες".

  9. #54
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    TEE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    NETGEAR
    SNR / Attn
    (dB) / 23.5(dB)
    Εντάξει, εχεις δίκιο σε όλα και γνωρίζεις άριστα τα πάντα. Ικανοποιήθηκες τώρα?

  10. #55
    Εγγραφή
    10-11-2010
    Μηνύματα
    921
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1XV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει, εχεις δίκιο σε όλα και γνωρίζεις άριστα τα πάντα. Ικανοποιήθηκες τώρα?
    Άσε το δεν θα ασχοληθώ άλλο. Δικαίωμά σου να είσαι όπως είσαι (και των άλλων να κάνουν όπως κρίνουν).

  11. #56
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    TEE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    NETGEAR
    SNR / Attn
    (dB) / 23.5(dB)
    Zητώ ταπεινά συγγνώμη που αμφισβήτησα την αυθεντία σου. Υπόσχομαι ότι δεν θα το ξανακάνω.

  12. #57
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avax_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εσένα είχε μπεί; Σε εμένα όχι (ούτε και ξέρω κανέναν που να τον κόλλησε)...
    Καταλαβαίνεις τί θέλω να πω;

    Όσον αφορά την εκμετάλλευση των "τρυπών" σε ένα λειτουργικό είναι άλλη, μεγάλη ιστορία (εκεί Linux, BSD τα καταφέρνουν πολύ καλύτερα). Σε γενικές γραμμές όμως, λαμβάνοντας λογικά μέτρα ένας νουνεχής χρήστης, πόσο εύκολο είναι να αποκτήσει κάποιος (εκ του μακρώθεν -παίζει ρόλο αυτό) πρόσβαση στο υλικό του υπολογιστή;

    Επίσης, να προσθέσω το εξής: είχα μια παρόμοια κουβέντα με έναν φίλο και τέθηκε το εξής ζήτημα. Σε ένα σύστημα Linux με FDE (LUKS), πόσα μπορεί να κάνει κάποιος από απομακρυσμένη πρόσβαση; Μάλλον τί-πο-τα (εκτός αν έχει θέμα η encryption).
    Για παράδειγμα κάνε το εξής (παρεμφερές πείραμα): πάρε ένα σκληρό δίσκο με FDE και δοκίμασε να εκκινήσεις το σύστημά σου με ένα live dvd. Σίγουρα θα "δεις" τον σκληρό δίσκο, αλλά στο mount θα σου ζητήσει το passphrase. Φυσικά, μπορείς να καταστρέψεις τα περιεχόμενά του (π.χ. με ένα GParted) άλλα όχι να έχεις πρόσβαση σε αυτά.
    Λυπάμαι που στο λέω αλλά αν έχει αποκτήσει απομακρυσμενη πρόσβαση τότε ο ήδη mounted δίσκος σου είναι όλος δικός του. Εκτός από αρχεία άλλων χρηστων που δεν είναι logged in εκείνη τη στιγμή και έχουν αλλού είδους encryption. Το luks σε προστατεύει μόνο κατά το boot η το mount και είναι platform independent.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  13. #58
    Εγγραφή
    26-11-2005
    Περιοχή
    Sallonica
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Technicolor TD5136V2
    Ειμαστε σοβαροι??

    Μιλαμε για κατασκοπεια κατα την διαρκεια της χρησης της καμερας στα πλαισια της υπηρεσιας η κατα βουληση on/off ενα πραγμα??
    !! Check our city guide about Thessaloniki ~ Greece !! ~
    Οδηγός για την πόλη της Θεσσαλονίκης !! ~ www.inthessaloniki.com ~

    ------------------------ ---------------------------

  14. #59
    Εγγραφή
    10-11-2010
    Μηνύματα
    921
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λυπάμαι που στο λέω αλλά αν έχει αποκτήσει απομακρυσμενη πρόσβαση τότε ο ήδη mounted δίσκος σου είναι όλος δικός του. Εκτός από αρχεία άλλων χρηστων που δεν είναι logged in εκείνη τη στιγμή και έχουν αλλού είδους encryption. Το luks σε προστατεύει μόνο κατά το boot η το mount και είναι platform independent.
    Το έχεις δοκιμάσει (αναφέρομαι στο πρώτο σκέλος της απάντησής σου -στο υπόλοιπο συμφωνούμε);

    Επιπλέον, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να υποκλαπεί το root password (εκτός αν κάποιος είναι συνεχώς με su αντί να χρησιμοποιεί sudo, κ.ο.κ).

  15. #60
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avax_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχεις δοκιμάσει (αναφέρομαι στο πρώτο σκέλος της απάντησής σου -στο υπόλοιπο συμφωνούμε);

    Επιπλέον, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να υποκλαπεί το root password (εκτός αν κάποιος είναι συνεχώς με su αντί να χρησιμοποιεί sudo, κ.ο.κ).
    Το sudo δεν προσφέρει περισσότερη ή λιγότερη ασφάλεια από το su

Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-14, 22:32
  2. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-13, 00:17
  3. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-13, 17:29
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-13, 07:52
  5. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-13, 13:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας