Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    26-11-2009
    Μηνύματα
    694
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    TG585 v7 R.8.2.6
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Exclamation
    Καλησπέρα παιδιά,
    Σήμερα αποφάσισα να καθαρίσω το pc γιατί είχα πολύ καιρό και τι το θελα, οχι τπτ φοβερο αυτή τη φορά ένα φυσιγμα απο πάνω με πιστολάκι και μετά ηλ.σκούπα απο πάνω...(αν κ αυτη τη φορα δν ελυσα τπτ να επισημανω εδώ οτι έχω λυσει/δεσει πολλους υπολογιστες με επιτυχια για εκείνους π αναρωτιούνται αν κάτι έβαλα σωστα κτλ κτλ.)
    Αφού το έκλεισα το μηχανημα πηγα να τ ανοιξω(ανοίγει κανονικά) και η οθονη μ εβγαζε το πορτοκαλι λαμπακι (εξοικ.λειτ.ενεργειας)!
    Εδώ να σας πω οτι καθε φορα που το εβγαζα το σκασμενο απ τν πριζα,απο παλια με πέδαιυε, ποτέ δεν ανοιγε με την μια, ομως μετα απο 2-3 φορές κουμπωμα/ξεκουμπωμα καλωδίων αναβε κομπλέ!
    Αυτή τη φορά ήταν διαφορετικα...
    Τα έλυσα κ τα ξαναβαλα πανω απο 20φορες όλα, ασχολουμαι ολη μερα μ αυτο!
    Τ μονο π καταφερα ειναι μια φορα χωρις να κανω κατι διαφορετικο να ανοιξει αλλα μου διαβαζε 1GB Ram αντι για 3 π εχω (3χ1GB).
    Μετα το ξαναεκλεισα, εβαλα εβγαλα RAM παλι και απο τοτε ξανααρνειται κατηγορηματικα να μου δωσει σημα στην οθονη......
    Δοκίμασα ως τωρα τα εξης:
    1) Εβαλα μια ραμ σ διαφορετικες θεσεις,εβαλα ραμ του αδερφου μου τπτ!
    2) Εβγαλα ολες τς συσκευες απο πανω τπτ!
    3)Εβγαλα τα παντα κ απο μεσα (Optical drives κτλ) κ αφησα τα απαραιτητα, τπτ!
    4) Το ετρεξα χωρις RAM κ δν πηρα χαρακτηριστικους ηχους (Μπιπ,Μπιπ) (αυτο μ ανυσηχησε ιδιαιτερα καθως "δειχνει" motherboard νομιζω, παλι δεν εδειξε!
    5) Επίσης άλλαξα καλώδιο τροφοδοσιας, και καλώδιο DVI (δοκιμασα κ με HDMI)
    6)Εβαλα την καρτα γραφικων στν αλλη θυρα PCI.

    Από εκει και πέρα, πήρα τις ram μου, τις εβαλα στου αδερφου μου, αλλα εκανε συνεχω επανεκκινηση πριν καν δειξει οτιδηποτε(δεν εκανε καποιο ηχο)! ***
    Παρατηρησα κατι π δν ξερω αν το εκανε πριν...Το λαμπακι απ το κουμπι του τροφοδοτικου ψιλοτρεμοπαιζε και ειχα ενα περιεργο ηχο απ το τροφοδοτικο αλλα πιθανον προερχεται απο το ανεμηστιρακι του!
    Συνοψίζοντας, το μονο που καταφερα απ ολα τα παραπανω είναι να ανοίξει μια φορα εντελως τυχαια(χωρις να εχω κανει κατι διαφορετικο) αλλα να μου διαβάζει 1GB αντι 3, από εκεί και πέρα τπτ...
    Σίγουρα κάτι φτέει αλλά τι; RAM,Μ/B,Τροφοδοτικο,καρτα γραφικων ή κάτι άλλο;;;
    Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο νομίζω πως έχω κάνει τα πάντα αλλα δεν μου δίνει να καταλάβω τι φτέει σίγουρα αν και υποπτεύομαι mombo αλλά ίσως και RAM***
    Οποιος μπορει να βοηθησει λεγοντας την αποψη του θα με ευχαριστουσε ιδιαιτερα!
    Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων!

    Intel core i7@920
    ASUS P6T SE
    1tb hd Samsung
    3x1 GB RAM CORSAIR 1333mhz (Ολοιδιες)
    9800gt Asus
    Chieftec 550watt

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Eχεις σοβαρο προβλημα. Τουλαχιστον αυτο προκυπτει απο τα οσα περιγραφεις. Θα πρεπει σε πρωτη φαση να δοκιμασεις με αλλο και σιγουρα καλο τροφοδοτικο να εκκινησεις, και παλι με τα βασικα δηλαδη μητρικη, επεξεργαστη και μνημες και ενα ενα να αρχισεις να προσθετεις καρτες και δισκους, ΑΦΟΥ πρωτα εισαι σιγουρος οτι εισαι γειωμενος σωστα και εσυ και το συστημα. Υπαρχει ομως περιπτωση, απο το κακο βαλε-βγαλε να εχεις καψει πολλα εξαρτηματα.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αποσυναρμολόγησέ τα όλα, και ξαναστήσε τα εκτός κουτιού, σε αντιστατική επιφάνεια.
    Καί, δοκίμασε και με άλλη οθόνη.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Περιοχή
    salonica!
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    567
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7140 A
    SNR / Attn
    11(dB) / 15(dB)
    Αυτο το τρεμοπαιγμα του τροφοδοτικου που λες ειναι σοβαρο. Η το καλωδιο που περνει ρευμα η οι επαφες του δε κανουν σωστα επαφη (η το ιδιο το τροφοδοτικο *πεθαινει*) γιαυτο και εβαζες εβγαζες καλωδια καθε φορα. Δοκιμασε οπως σου ειπαν πιο πανω καποιο αλλο και δες τι παιζει γιατι με τα βγαλε/βαλε τα ρευματα ισως την ακουσε κατι. (ελπιζω οχι)

  5. #5
    Εγγραφή
    26-11-2009
    Μηνύματα
    694
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    TG585 v7 R.8.2.6
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παιδιά ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας...Σε πρώτη φάση θα προσπαθήσω να τρέξω με σιγουρο τροφοδοτικο (ας ελπισουμε να ειναι αυτο).
    Να τα βγάλω όλα εκτός κουτιού θα το αφήσω ως τελευταίο στάδιο γιατί το είχα κάνει και στο παρελθόν και δεν άλλαξε κάτι, και θέλει πολύ χρόνο να βγάλω μητρική κτλ..(ειχα ξανανοιξει νημα για τον ιδιο λογο πριν χρονια αλλα τοτε ειχε απλα δουλεψει μετα απο καποιες επαναληψεις)...Θα δοκιμάσω και σε άλλη οθόνη αλλα δεν νομίζω να αλλάξει κάτι...Όσον αφορά τα καλώδια έχω δοκιμάσει και με διαφορετικά (και τροφοδοσιας και οθονης, τα πάντα, επίσης κάτι που ξέχασα εχω κανει κ Clear Cmos, για να αποκλείουμε προτάσεις)
    Οπότε αν δεν έχετε κατι αλλο να προτεινετε θα προσπαθησω αμεσα να δοκιμασω με αλλο τροφοδοτικο και βλέπουμε!
    ΥΓ. Το οτι η m/b δεν κανει μπιπ-μπιπ οταν ξεκιναω χωρις RAM κουμπωμένες δεν λέει κάτι;;; Με αγχώνει πολύ η M/B καθώς είναι η πιο επωδυνη διαδικασια κ με μια γρηγορη αναζητηση ειδα οτι δεν υπαρχουν κ πολλες στο Socket 1366 πλέον...

    - - - Updated - - -

    UPDATE:
    Παιδια εκανα ολη την διαδικασια με το τροφοδοτικο του αδερφου μου....Ανοιξε κανονικα στην αρχη, αλλα μου διαβαζε 2GB RAM , μετά δοκιμασα μια RAM στην πρωτη θυρα, δουλευε, μετα στην δευτερη, δεν ανοιγε, στην τριτη το ιδιο, την ξαναβαζω στην πρωτη ανοιγε...(ισως να ετυχε)
    Μετα βαζω 2 RAM, ανοιγω με επιτυχια και μου τις διαβαζει κανονικα...
    Βαζω 3 ανοιγω με επιτυχια αλλα μου διαβαζει τα 2GB
    Να επισημανω εδω οτι στην μια απ τς 3 RAM ξεκολλησα την ψυκτρα απ τν μια πλευρα καταλαθος (δεν ξερω αν μπορει να δημιουργησει προβλημα στη RAM),
    Το κουφο ειναι οτι αφου ξαναεβαλα το τροφοδοτικο μου, με σωστη και υπομονετικη δουλεια, κουμπωσα και τις 3 RAM , ανοιξε κανονικα, Το λαμπάκι σταμάτησε να τρεμοπαίζει αλλά πάλι μου διαβάζει 2GB RAM...Επειδή δεν έχω χρονο προς το παρον το αφησα ετσι για να μπορω να τον λειτουργω, οσο για τν Ram θα την δοκιμασω σε ενα αλλο pc μονη της να δουμε επιτελους αν φτέει, ούτε για την μητρική μπορώ να καταλάβω αν είναι κάτι καμμένο, διότι οταν εβαλα στο 2ο kai 3o Slot μια RAM μονη της ισως ετυχε να μν ανοιξει η οθονη, αλλά οταν έβαλα μια στο 1ο και μια στο 2ο ανοιξε και τς διαβαζε κανονικα...Τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει περίεργα πράγματα....
    προς το παρον δουλεύω απλά με μια RAM λιγότερη αλλα η αιτία του προβλήματος ειναι αγνωστη!

  6. #6
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Το παλιο τροφοδοτικο, να μην τον κρατησεις και να πας οπωσδηποτε για καινουργιο. Υπαρχει περιπτωση να μαζευεις στατικο στο κουτι, ειτε επειδη κατι βραχυκυκλωνει ειτε επειδη το μεταφερεις εσυ, οπως επισης και να εχεις ηδη παθει ζημια στην μητρικη, στο ντιμακι της μνημης ή και στα δυο. Επισης δεν αποκλειεται να υπαρχει θεμα και με αλλο εξαρτημα. Παρε ενα τροφοδοτικο καινουργιο, βγαλε τη μητρικη απο το κουτι και δοκιμασε εκκινησεις με μια-μια τις μνημες και εαν ολα πανε καλα, συνεχισε προσθετοντας και απο μια. Εαν ολα πανε καλα ή εντοπισεις κατι προβληματικο, ξαναεγκαθιστας την μητρικη στο κουτι, προσεχοντας να μην κανει καπου ενωση και βραχυκυκλωνει και επαναλαμβανεις την διαδικασια απο την αρχη μεχρις οτου σιγουρευτεις οτι ολα παιζουν καλα.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-11-2009
    Μηνύματα
    694
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    TG585 v7 R.8.2.6
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν μου το λες με σιγουρια το τροφοδοτικο θα το αλλαξω...για ram δεν το βλεπεις; εγω ευελπιστω να ειναι ram και οχι μητρικη αλλα τα γεγονοτα οντως λενε το αντιθετο...επρεπε ν δοκιμασω την ραμ που υποπτευομαι σε ολα τα σλοτς πιο πολλες φορες αλλα αν μ λες οτι ειμαι για τροφοδοτικο σιγοθρα τοτε θα κανω τ τεστ μετα την αλλαγη του...

  8. #8
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    1.342
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Φιλε απο οσα περιγραφεις, εισαι για τροφοδοτικο και μητρικη. Ελπιζω να ειναι μονο το πρωτο. Δοκιμασε με αλλο τροφοδοτικο και αν δεν δεις φως παλι εδω ειμαστε

  9. #9
    Εγγραφή
    26-11-2009
    Μηνύματα
    694
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    TG585 v7 R.8.2.6
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φίλε παραπάνω γράφω τι παίχτηκε με άλλο σίγουρο καλό τροφοδοτικο αν θες ριξε μια ματιά...
    Αύριο δοκιμάζω και με 3 διαφορετικές RAM να δω αν τις διαβάζει για να ξέρουμε τι να αποκλείσουμε, και τέλος...Νομίζω δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο...
    Ευχαριστω για τς απαντησεις σας εως τωρα!

  10. #10
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Από την περιγραφή του προβλήματος και των ελέγχων που έκανες ήδη, νομίζω πως πρώτα απ' όλα θα πρέπει να ελέγξεις το τροφοδοτικό σου πριν προμηθευτείς κάποιο άλλο. Θα χρειαστείς ένα απλό πολύμετρο. Δεδομένου πως έχεις κάποιο σχετικά σύγχρονο ΑΤΧ 24Pin τροφοδοτικό...

    Αποσυνέδεσε και βγάλε το τροφοδοτικό από τον υπολογιστή (για ευκολία και ασφάλεια).

    Συνέδεσε κάποιες συσκευές ώστε να υπάρχει φορτίο στα κυκλώματα του τροφοδοτικού. Όσο πιο πολλές συσκευές βάλεις επάνω, τόσο πιο αντικειμενικές ενδείξεις θα λάβεις σχετικά με την λειτουργία του τροφοδοτικού σε πραγματικές συνθήκες.

    Βραχυκύκλωσε τα pin 15 και 16 του κύριου 24πινου βύσματος. Στην ουσία το πράσινο με οποιοδήποτε μαύρο (γείωση). Φρόντισε το καλώδιο, συνδετήρας κτλ που θα χρησιμοποιήσεις για το βραχυκύκλωμα να είναι σφιχτό μέσα στο βύσμα για να μην κάνει arc.

    Συνέδεσε το τροφοδοτικό στην παροχή ηλεκτρικού ρεύματος (θα ανάψει αμέσως λόγω του βραχυκυκλώματος).

    Με το πολύμετρο θα μετρήσεις τις τάσεις που βγάζει το τροφοδοτικό σου. Θα πρέπει να ρυθμίσεις το πολύμετρο, στην θέση για μέτρηση Volt συνεχούς ρεύματος (VDC). Αν δεν είναι αυτόματο (auto-range) θα πρέπει να επιλέξεις και το εύρος της μέτρησης. (10volt στην περίπτωση σου).

    Τώρα το δύσκολο μέρος...

    Ξεκινάς να μετράς πρώτα στο βύσμα του motherboard την τάση σε κάθε Pin, σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα. Ο Μαύρος ακροδέκτης του πολύμετρου (-) σε οποιοδήποτε μαύρο καλώδιο (γείωση) και ο κόκκινος (+) σε κάθε Pin που θέλεις να μετρήσεις.

    Tο κύριο 24πινο βύσμα τροφοδοσίας του Motherboard

    Pin 01 +3,3v Πορτοκαλί
    Pin 02 +3,3v Πορτοκαλί
    Pin 04 +5v Κόκκινο
    Pin 06 +5v Κόκκινο
    Pin 09 +5v Μοβ
    Pin 10 +12v Κίτρινο
    Pin 11 +12v Κίτρινο
    Pin 12 +3,3v Πορτοκαλί
    Pin 13 +3,3v Πορτοκαλί
    Pin 14 -12v Μπλέ
    Pin 20 -5v Άσπρο
    Pin 21 +5v Κόκκινο
    Pin 22 +5v Κόκκινο
    Pin 23 +5v Κόκκινο

    Το 4πινο βύσμα τροφοδοσίας του Motherboard

    Pin 03 +12v Κίτρινο
    Pin 04 +12v Κίτρινο

    Τα 6πινα τροφοδοσίας Motherboard (παλιότερα) και καρτών γραφικών (στις μέρες μας)

    Pin 04 +12v Κίτρινο
    Pin 05 +12v Κίτρινο
    Pin 06 +12v Κίτρινο

    Τα 15πινα βύσματα SATA

    Pin 01 +3.3v Πορτοκαλί
    Pin 02 +3.3v Πορτοκαλί
    Pin 03 +3.3v Πορτοκαλί
    Pin 07 +5v Κόκκινο
    Pin 08 +5v Κόκκινο
    Pin 09 +5v Κόκκινο
    Pin 13 +12v Κίτρινο
    Pin 14 +12v Κίτρινο
    Pin 15 +12v Κίτρινο

    Τα παλαιότερα 4πινα αν έχεις.

    Pin 01 +12v Κίτρινο
    Pin 04 +5v Κόκκινο

    Τα ακόμη πιο παλιά βύσματα για floppy drive

    Pin 01 +5v Κόκκινο
    Pin 04 +12v Κίτρινο

    Οι τάσεις που θα μετρήσεις, πρέπει να είναι μέσα στα όρια
    +/- 5% για τις τάσεις 3,3v (+3.135v ελάχιστο και +3.465v μέγιστο)
    +/- 5% για τις τάσεις 5v (+4.750v ελάχιστο +5.250v μέγιστο)
    +/- 10% για τα 12v (-10.800v ελάχιστο και - 13.200 μέγιστο)

    Αν το τροφοδοτικό (με φορτίο σε κάποια βύσματα) σου δίνει μετρήσεις μέσα στα όρια, είναι εντάξει. Αν όχι, θέλει αλλαγή.

    Έστω πως είναι εντάξει. Το τοποθετείς πάλι στο κουτί του υπολογιστή και συνδέεις τα πάντα όπως σκοπεύεις να δουλέψεις τον υπολογιστή. Ανάβεις τον υπολογιστή και αρχίζεις να μετράς πάλι τα ελεύθερα βύσματα. Αν δεν έχεις κάποιο ελεύθερο, αποσυνδέεις κάποια συσκευή, ανάλογα, και μετράς. Η ιδιαιτερότητα αυτής της μεθόδου, είναι πως στο κύκλωμα πλέον, είναι συνδεμένο το motherboard, οπότε αν υπάρχει πρόβλημα με τα κυκλώματα του motherboard, είναι πάρα πολύ πιθανό να φανεί με μετρήσεις έξω από τα όρια στα υπόλοιπα κυκλώματα του τροφοδοτικού. Αν πάλι όλα είναι εντάξει σε ότι αφορά τις προβλεπόμενες τάσεις με συνδεμένα τα βασικά βύσματα τροφοδοσίας του Motherboard, τότε η πιθανότητα χαλασμένου τροφοδοτικού ή βραχυκυκλωμένου motherboard, είναι απειροελάχιστη.

    Ξέχασα να αναφέρω πως σε όλες τις περιπτώσεις βοηθάει να αποσυνδέσεις από το ρεύμα, να βγάλεις την μπαταρία του BIOS από το Motherboard και να κρατήσεις πατημένο το κουμπί έναρξης για περίπου 40-50 δευτερόλεπτα. Έτσι αδειάζουν εντελώς οι πυκνωτές και απαλείφεται η πιθανότητα να κρατάει, το motherboard, κάποια περίεργη ρύθμιση που δημιουργεί διένεξη στο BIOS και κατ' επέκταση στα περιφερειακά (μνήμες, θύρες, συσκευές). Γυρίζουν όλα στις προκαθορισμένες ρυθμίσεις και ίσως λύσει το πρόβλημα κάποιες φορές. Επίσης, κατά το φύσημα που ανέφερες στην αρχή, επιβάλλεται να ακινητοποιείς τα ανεμιστηράκια και όχι να παίζεις με την πίεση του αέρα που τα γυρνάει σαν τρελά διότι όταν το κάνεις αυτό, οι ανεμιστήρες λειτουργούν σαν γεννήτρια παράγοντας τάση που διοχετεύουν στο motherboard αν δεν έχουν κατάλληλες βαθμίδες προστασίας και επιτρέπουν να περάσει αυτή η τάση. Μερικές φορές με καταστρεπτικές συνέπειες...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Katsoulinos : 01-02-15 στις 01:38.
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  11. #11
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Katsoulinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..., οι ανεμιστήρες λειτουργούν σαν γεννήτρια παράγοντας τάση που διοχετεύουν στο motherboard αν δεν έχουν κατάλληλες βαθμίδες προστασίας και επιτρέπουν να περάσει αυτή η τάση. Μερικές φορές με καταστρεπτικές συνέπειες...
    Αυτό το δοκίμασα, με ανεμιστήρες της Coolermaster και της Scythe, και δεν συμβαίνει.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Σύμφωνα με την μηχανική και την ηλεκτροτεχνία, είναι απολύτως βέβαιο πως ο ανεμιστήρας παράγει τάση όταν γυρίζει ενώ δεν λαμβάνει τάση για να γυρίσει. Έτσι ανάβουν και τα διάφορα led σε πολλούς, όχι με την τάση που παίρνει από το Motherboard. Αν τους σταματήσεις με το χέρι όταν δουλεύουν, σε πολλές περιπτώσεις, σβύνει και το led. Αν όμως έχουν μια δίοδο στο κύκλωμα, δεν περνάει το ρεύμα προς τα πίσω. Συγκεκριμένα, μετά και από την προτροπή σου, μέτρησα και εγώ τους δικούς μου. Κάτι παλιούς Thermaltake που έδιναν με το κουτί Motzart TX. Βάλε τα ποδαράκια ενός led στο βύσμα έτσι όπως τον έχεις εκτός κουτιού και γύρισε τον γρήγορα... Οι δικοί μου άναψαν!
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  13. #13
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Katsoulinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε τα ποδαράκια ενός led στο βύσμα έτσι όπως τον έχεις εκτός κουτιού και γύρισε τον γρήγορα... Οι δικοί μου άναψαν!
    Αυτό δεν το είχα σκεφτεί.
    Με πολύμετρο δοκίμαζα.
    Και τον ανεμιστήρα, τον φυσούσε επιτραπέζιος ανεμιστήρας, με 38 cm διάμετρο.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  14. #14
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν το είχα σκεφτεί.
    Με πολύμετρο δοκίμαζα.
    Και τον ανεμιστήρα, τον φυσούσε επιτραπέζιος ανεμιστήρας, με 38 cm διάμετρο.
    Εγώ τον κόλλησα στην ηλεκτρική σκούπα και γύριζε τρελά έτσι όπως ρουφούσε τον αέρα ανάμεσα από τα πτερύγια. Έτσι έβγαλα μέτρηση και με πολύμετρο έως 1,5-2v. Αρχίζω να σκέφτομαι νεοδίμιο κολλημένο σε κάθε πτερύγιο και διάταξη περιμετρικά από κάτι τεράστιους που πουλάνε... Α ρε γραναζάκια, μας βάζεις φωτιές όπου συμμετέχεις.
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  15. #15
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θέλει πολύ προσεκτικό σχεδιασμό τέτοια κατασκευή, ζυγοστάθμιση του φτερού, και τέτοια.
    Νεοδύμιο, βρίσκεις εύκολα ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-14, 14:15
  2. Τρομερα περιεργο προβλημα σε λαπτοπ
    Από onewarmslime στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-14, 23:54
  3. περίεργο πρόβλημα ΟΤΕ (αποσυνδέσεις)
    Από apaleftos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-14, 15:17
  4. Περίεργο πρόβλημα με HEC errors
    Από malakudi στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-14, 02:05
  5. Σύνδεση laptop σε tv περίεργο πρόβλημα
    Από pboksic στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-14, 00:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας