Σελ. 1160 από 1244 ΠρώτηΠρώτη ... 11401150115511581159116011611162116511701180 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 17.386-17.400 από 18655

Θέμα: Inalan

  1. #17386
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.357
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasis777 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας, θα βάλω inalan μάλλον τις επόμενες μέρες και έμαθα ότι μόνο η πρώτη θύρα lan είναι 200 down 200 up. Τί έξτρα εξοπλισμό μπορώ να βάλω ώστε μέσω wifi να πλησιάζω αυτές τις ταχύτητες?
    Εαν δεν θες να χρησιμοποιήσεις το σάπιο wifi του modem, ένα wi-fi access point, ιδανικά wifi 6, στη χειρότερη wifi 5. Ψάξε στο skoutz.

  2. #17387
    Εγγραφή
    31-03-2023
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasis777 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας, θα βάλω inalan μάλλον τις επόμενες μέρες και έμαθα ότι μόνο η πρώτη θύρα lan είναι 200 down 200 up. Τί έξτρα εξοπλισμό μπορώ να βάλω ώστε μέσω wifi να πλησιάζω αυτές τις ταχύτητες?
    Ο ρουτερ που θα σου δωσουν μια χαρα πιανει αυτες τις ταχυτητες.

  3. #17388
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasis777 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας, θα βάλω inalan μάλλον τις επόμενες μέρες και έμαθα ότι μόνο η πρώτη θύρα lan είναι 200 down 200 up. Τί έξτρα εξοπλισμό μπορώ να βάλω ώστε μέσω wifi να πλησιάζω αυτές τις ταχύτητες?
    Το ΖΤΕ που μου έδωσαν μια χαρά δίνει στο wifi του laptop μου άνετα 226/195 στο speedtest (6-7 μέτρα μακριά από το ρούτερ). Επίσης εάν δεν κάνω λάθος και οι 4 θύρες του lan δίνουν αυτή την ταχύτητα...που το είδες /διάβασες μόνο η μία??? Μάλιστα σε μία από αυτές (τυχαία) έχω μόνιμα με καλώδιο ένα TVbox with S905X3 και πιάνει την φουλ ταχύτητα (την ίδια βέβαια πιάνει και με wifι)

  4. #17389
    Εγγραφή
    23-11-2018
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Greek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν δεν θες να χρησιμοποιήσεις το σάπιο wifi του modem, ένα wi-fi access point, ιδανικά wifi 6, στη χειρότερη wifi 5. Ψάξε στο skoutz.
    Ευχαριστώ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από floow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ρουτερ που θα σου δωσουν μια χαρα πιανει αυτες τις ταχυτητες.
    Τελεια

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athkal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΖΤΕ που μου έδωσαν μια χαρά δίνει στο wifi του laptop μου άνετα 226/195 στο speedtest (6-7 μέτρα μακριά από το ρούτερ). Επίσης εάν δεν κάνω λάθος και οι 4 θύρες του lan δίνουν αυτή την ταχύτητα...που το είδες /διάβασες μόνο η μία??? Μάλιστα σε μία από αυτές (τυχαία) έχω μόνιμα με καλώδιο ένα TVbox with S905X3 και πιάνει την φουλ ταχύτητα (την ίδια βέβαια πιάνει και με wifι)
    ΤΟ διάβασα σε κάτι σχόλια μήπως ισχύει αυτό για την 1000αρα? Άρα με βάση αυτά που λέτε δεν θα χρειαστώ κάτι έξτρα.

  5. #17390
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Νομίζω ίσχυε μόνο στα παλιότερα Huawei που έδιναν. Είχε μόνο μία Gigabit θύρα και οι άλλες ήταν 100άρες.

  6. #17391
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.145
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντί για 48€ το έχουν κατεβάσει στα 38,60€ χωρίς συμβόλαιο με τηλεφωνία. Στα 33,60€ είναι με συμβόλαιο είτε θες είτε όχι για τηλεφωνία. Εσύ διαλέγεις στα 33,60€ χωρίς τηλεφωνία μιας και έχεις modulus. 5€ παραπάνω για 5 φορές ταχύτητα up & down με δέσμευση για 2 χρόνια. Πώς σου φαίνεται;
    Δεν με συγκινεί ιδιαίτερα, έχω εξηγήσει τους λόγους σε άλλα ποστς μου, να μην γράφω εκθέσεις τα ίδια και είμαι και με το κινητο. Θα δούμε όταν κοντεύει να λήξει το συμβόλαιο με την cosmote. Απλά λέω για το πώς τα έχουν γράψει στο site. Επίσης άλλοι στα 33.60 πήραν μαζί και τα απεριόριστα οπότε έχει αλλάξει αυτό πλέον.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasis777 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας, θα βάλω inalan μάλλον τις επόμενες μέρες και έμαθα ότι μόνο η πρώτη θύρα lan είναι 200 down 200 up. Τί έξτρα εξοπλισμό μπορώ να βάλω ώστε μέσω wifi να πλησιάζω αυτές τις ταχύτητες?
    Καλημέρα, αυτό που δίνουν τώρα έχει 1000αρες πόρτες, δεν υπάρχουν 200αρες και έχει και 5ghz οπότε σε καλύπτει σίγουρα. Μήπως μπερδεύτηκες με το Huawei που έδιναν παλιά και ήταν η πρώτη 1000αρα οι άλλες 100αρες και μόνο με 2.4 wifi ναι αυτό ήταν πραγματικά άθλιο.

  7. #17392
    Εγγραφή
    25-09-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, σκέφτομαι να βάλω inalan (basic) αλλά πριν κάνω το μεγάλο βήμα θέλω να δω κατά πόσο θα με καλύψει.
    Η πολύ βασική απαίτηση που έχω είναι να μπορεί το router μου (UDR της unifi) να πάρει public ip.
    (από όσο έχω διαβάσει δεν επιτρέπουν το router που δίνουν σε bridge mode παρά μόνο σε εταιρικά πακέτα; Αυτό ισχύει ακόμα και μετά το Router Freedom; Δηλαδή και πάλι θα μας βάζουν χέρι για να περάσουμε από το εσωτερικό στο δημόσιο δίκτυο; Δεν μπορώ να βάλω ένα δικό μου modem μπροστά; )

    Επι της παρούσης (cosmote), κάνει PPPoE μέσω του WAN port κι όλα είναι μια χαρά (όταν κι άμα δουλεύει η σύνδεση της cosmote... μεγάλος ο πόνος).
    Σε μία άλλη επίσεις τριτοκοσμική χώρα όσον αφορά την internetoτεχνολογία (clue DT) όπου δεν μπορώ να κάνω 2 PPPoE συνδέσεις ταυτόχρονα κι όπου τρέχει το UDMp, εκεί έχω βάλει μπροστά ένα ALLNET BM300 ως modem ουσιαστικά.

    Αν τελικά πάω για inalan, για να πάψει να παιδευεται η φουκαριάρα η μάνα μου που είναι μίας ηλικίας (και κατά συνέπεια κι εγώ),
    θα μπορέσω να βάλω στο UDR public ip κι αν ναι τι θα χρειαστώ (να τα έχω μαζί μου όταν πάω γιατί είναι 3500χλμ αυτά).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Elecen : 28-12-23 στις 00:52.

  8. #17393
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UXG Lite
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Elecen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, σκέφτομαι να βάλω inalan (basic) αλλά πριν κάνω το μεγάλο βήμα θέλω να δω κατά πόσο θα με καλύψει.
    Η πολύ βασική απαίτηση που έχω είναι να μπορεί το router μου (UDR της unifi) να πάρει public ip.
    (από όσο έχω διαβάσει δεν επιτρέπουν το router που δίνουν σε bridge mode παρά μόνο σε εταιρικά πακέτα; Αυτό ισχύει ακόμα και μετά το Router Freedom; Δηλαδή και πάλι θα μας βάζουν χέρι για να περάσουμε από το εσωτερικό στο δημόσιο δίκτυο; Δεν μπορώ να βάλω ένα δικό μου modem μπροστά; )
    Από τον Οκτώβριο ισχύει ευρωπαϊκή οδηγία και όλοι οι isp (και η Inalan) υποχρεούνται να σε βγάζουν με public ip αν το θες

  9. #17394
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Δεν ορίζει τίποτα για public IP ο κανονισμός. Μόνο ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις δικό σου CPE. Στην Inalan αυτό μεταφράζεται ως bridge στο δικό τους CPE ή ξεχωριστό ONT που γενικά δύσκολα το δίνουν / έχει προβλήματα. Αν ένας ISP θέλει να σου δώσει non-public IP, πίσω CG-NAT (η Inalan προς το παρόν δεν δίνει), δεν τον εμποδίζει τίποτα να το κάνει.

  10. #17395
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.145
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ορίζει τίποτα για public IP ο κανονισμός. Μόνο ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις δικό σου CPE. Στην Inalan αυτό μεταφράζεται ως bridge στο δικό τους CPE ή ξεχωριστό ONT που γενικά δύσκολα το δίνουν / έχει προβλήματα. Αν ένας ISP θέλει να σου δώσει non-public IP, πίσω CG-NAT (η Inalan προς το παρόν δεν δίνει), δεν τον εμποδίζει τίποτα να το κάνει.
    καλησπερα, δεν καταλαβα αφου δινουν τωρα bridge mode κανεις απο το δικο τους στο δικο σου και το δικο σου μετα εχει public οπως καναμε σε αλλους παροχους. Μου διαφευγει κατι εδω ?

    ΟΝΤ δεν δινει τελικα? νομιζα οτι εχεις επιλογη bridge mode για συνδεση με το δικο σου ρουτερ ή με χρηση ONT και δινουν οτι θες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mr Arkadin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τον Οκτώβριο ισχύει ευρωπαϊκή οδηγία και όλοι οι isp (και η Inalan) υποχρεούνται να σε βγάζουν με public ip αν το θες
    παντα public ip ειναι της ΙΝΑLΑΝ τι γινεται στα ρουτερ ειναι αλλο θεμα. Και εγω παιζω με DMZ με μικροτικ μετα μια χαρα public ip εχω στο ιντερνετ. Το ρουτερ μου δεν εχει public ip.
    Δεν τους υποχρεωνει κανεις να δινουν public ip στα ρουτερ. Ειχαν παλια block ips με 6 ευρω τον μηνα που γινοταν αυτο και το σταματησαν!!! ειχες δλδ μια public ip στο δικο της και αλλη μια στο ρουτερ σου. Τωρα πρεπει να βγαινεις μονο απο το δικο τους προς το ιντερνετ αλλα με public παντα οχι δλδ πισω απο CG-NAT.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Elecen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, σκέφτομαι να βάλω inalan (basic) αλλά πριν κάνω το μεγάλο βήμα θέλω να δω κατά πόσο θα με καλύψει.
    Η πολύ βασική απαίτηση που έχω είναι να μπορεί το router μου (UDR της unifi) να πάρει public ip.
    (από όσο έχω διαβάσει δεν επιτρέπουν το router που δίνουν σε bridge mode παρά μόνο σε εταιρικά πακέτα; Αυτό ισχύει ακόμα και μετά το Router Freedom; Δηλαδή και πάλι θα μας βάζουν χέρι για να περάσουμε από το εσωτερικό στο δημόσιο δίκτυο; Δεν μπορώ να βάλω ένα δικό μου modem μπροστά; )
    .
    Παλια εδιναν block ips με 6 ευρω τον μηνα και το ρουτερ μας μπορουσε να ειχε δικια του public ip.
    Οπως γινεται με αλλους πχ cosmote που λες με pppoe passthrough δλδ.
    Oμως το καταργησαν.
    Τωρα δεν υπαρχει καποια λυση.
    Γιατι θες να εχει public το ρουτερ σου απευθειας?

    Δεν υπαρχουν modem στις FTTH, oχι μπροστα δεν αφηνουν κατι πρεπει να εχεις το δικο τους αντε να δωσουν ONT απο οπτικη σε ethernet δλδ και μετα το δικο σου.

    bridge δινουν πλεον σε ολους αμα ζητηθει αλλα γινεται με το δικο τους ρουτερ οποτε το δικο σου δεν εχει public ip αλλη.

    Ξεχασα να πω υπαρχει δυνατοτητα block ip ΜΟΝΟ στα επαγγελματικα πλεον πακετα : https://inalan.gr/business-paketa-internet/

  11. #17396
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Με το bridge ο εξοπλισμός πίσω από το ρούτερ του παρόχου ή το ONT παίρνει κανονικά IP κατευθείαν από τον πάροχο (στην περίπτωση της Inalan public IP). Δεν καταλαβαίνω από που βγήκε το συμπέρασμα ότι επειδή το ρούτερ τους μένει δεν θα πάρει το δικό μας public IP.
    My Speedtest:
    Spoiler:

  12. #17397
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.145
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasakis11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το bridge ο εξοπλισμός πίσω από το ρούτερ του παρόχου ή το ONT παίρνει κανονικά IP κατευθείαν από τον πάροχο (στην περίπτωση της Inalan public IP). Δεν καταλαβαίνω από που βγήκε το συμπέρασμα ότι επειδή το ρούτερ τους μένει δεν θα πάρει το δικό μας public IP.
    Αυτο ακριβως λεω και εγω.
    Παλια που δεν εδιναν bridge εδιναν block ips και ειχε αλλη public ip το δικο μας ρουτερ σε αυτη την περιπτωση.
    Τωρα που δεν δινουν, δινουν bridge ομως.
    Απλα ο φιλος ειχε μεινει στο οτι εδιναν καποτε μονο σε επαγγελματικο πακετο ηταν 100/100 με 80 ευρω τον μηνα και απεριοριστα δεδομενα, τοτε ειχαμε περιορισμους.

    Με DMZ δεν εχεις στο ρουτερ σου κανονικα public εισαι πισω απο 2ο ΝΑΤ. Εμενα δεν παιζει ετσι το mikrotik ip cloud αλλα εχω static και δεν με πειραζει.

    Το pppoe passthrough δινει στο ρουτερ μας αλλη public ip αλλα αυτο δεν γινεται εδω.

  13. #17398
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Τώρα κατάλαβα τι έλεγες. Όσο για το θέμα με τον κανονισμό του Οκτωβρίου, καλό θα ήταν η Inalan να προσθέσει σε κάποιο FAQ περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το bridge και την διευθυνσιοδότηση. Θυμάμαι που είχε βγάλει ανακοίνωση στην οποία περιέγραφε ότι χρησιμοποιείται DHCP αλλά για το IPv6 το ψάξαμε μόνοι μας και ακόμα όπως βλέπετε υπάρχει σύγχυση για το τι τελικά ισχύει με την ελεύθερη επιλογή εξοπλισμού καθώς και προβλήματα με την υλοποίηση.
    Εγώ μήνες μετά ακόμα δεν έχω πρόσβαση μέσω IPv6 μετά την αλλαγή και η Inalan ούτε που έχει ασχοληθεί.
    My Speedtest:
    Spoiler:

  14. #17399
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.576
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasakis11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν έχω πρόσβαση μέσω IPv6 μετά την αλλαγή και η Inalan ούτε που έχει ασχοληθεί
    Οσο εχει διαθεσιμες ipv4 νομιζω δεν προκειται και ποτε να ασχοληθει σοβαρα.

    Βεβαια ειναι αλλη πιστα το ipv6 και η υλοποίηση του.

    Θα δουμε στο μελλον.

  15. #17400
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Και εγώ αυτό το μέλλον περιμένω. Προς το παρόν βολεύομαι με σκέτο v4.
    Αυτό που με φοβίζει σε μια εταιρία όπως η Inalan, ειδικά με την εξάπλωσή της τον τελευταίο καιρό, είναι το φαινόμενο της εξάντλησης των διευθύνσεων. Ναι, το πελατολόγιο είναι μικρό αλλά ποιος μου εγγυάται ότι όταν τελικά φτάσει η στιγμή θα έχει ένα καλό πλάνο για την εφαρμογή κάποιας transitional τεχνολογίας ή κάποιας dual-stack υλοποίησης με private v4. Και στις δύο περιπτώσεις αν το v6 δεν δουλεύει σωστά θα υπάρξουν προβλήματα.
    Τα είδα και με το bridge που περιμένανε την τελευταία στιγμή για να εκπαιδεύσουν τεχνικούς και να ενημερώσουν το τηλεφωνικό κέντρο μόνο και μόνο για να δώσουν μια προβληματική λύση.
    Όπως και να 'χει αναμένω.
    My Speedtest:
    Spoiler:

Σελ. 1160 από 1244 ΠρώτηΠρώτη ... 11401150115511581159116011611162116511701180 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας