Σελ. 1096 από 1258 ΠρώτηΠρώτη ... 10761086109110941095109610971098110111061116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16.426-16.440 από 18858

Θέμα: Inalan

  1. #16426
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Εννοούσα traceroute στον server που κατευάζεις αλλά υγεία
    Έκανα πάντως στην διεύθυνση στις φωτογραφίες (δεν ξέρω αν ξέχασες να την σβήσεις γιατί έχεις προσπαθήσει να την κρύψεις αλλά φαίνεται στο ping) και τα 70+ms σου μου φαίνονται πολλά (εμένα βγάζει 47). Αυτό βέβαια δεν είναι σίγουρο αν έχει σχέση με την αργή ταχύτητα, από την άλλη μπορεί να είναι άλλο ένα σύμπτωμα κακού routing. Αν δεις προβλήματα σε άλλες ιστοσελίδες πάρε την εξυπηρέτηση, αλλιώς δεν νιώθω ότι αξίζει να ασχοληθείς περαιτέρω.
    My Speedtest:
    Spoiler:

  2. #16427
    Εγγραφή
    04-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote ADSL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D_J_V Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο εξοπλισμός σου το υποστηρίζει ;;
    ομοίως από θεσσαλονίκη με μέγιστο 10-15Mbps.

    αλλά γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος, με εξαίρεση πχ αυτο το τεστ.

  3. #16428
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Στα πακέτα business πλέον γράφει ότι δίνει μαζί και το "τηλεφωνικό κέντρο business cloud 1". Αυτό το περιγράφει ως εξής:

    "Τι περιλαμβάνει το Business Cloud1:
    - Τηλεφωνικοί αριθμοί έως 5
    - Κανάλια φωνής έως 5
    - Σταθερά Ελλάδος ∞
    - Κινητά Ελλάδος 1500′
    - Cloud Τηλεφωνικό κέντρο"

    Έχει ένα λογότυπο "ePBX" που μάλλον σημαίνει ότι το δίνει μέσω Intertelecom. Όμως στο site της Intertelecom δεν βρίσκω τέτοιο πακέτο για να διαβάσω περισσότερες πληροφορίες.

    @INALAN TEAM, μπορείτε να δώσετε περισσότερες πληροφορίες; Έχουν κάποιο επιπλέον κόστος οι τηλεφωνικοί αριθμοί και αν ναι πόσο; Όλοι οι αριθμοί θα έχουν τα απεριόριστα σταθερά και θα μοιράζονται τα 1500' κινητά; Μπορούμε λοιπόν π.χ. στο πακέτο με τα 55 Ευρώ να έχουμε 100/100 και τηλεφωνία με 5 τηλεφωνικούς αριθμούς;

  4. #16429
    Εγγραφή
    25-10-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    Router
    fritz fon box
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasakis11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....από την άλλη μπορεί να είναι άλλο ένα σύμπτωμα κακού routing. Αν δεις προβλήματα σε άλλες ιστοσελίδες πάρε την εξυπηρέτηση
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 123456789 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ομοίως από θεσσαλονίκη με μέγιστο 10-15Mbps.

    αλλά γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος, με εξαίρεση πχ αυτο το τεστ.
    Πιστεύω πως είναι κακό routing στη Γερμανία... και όχι μόνο...
    Το περίεργο είναι ότι σε κάποιους servers το upload είναι υπερβολικά υψηλό σε σχέση με το download!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  image3773.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  91,3 KB 
ID: 251002

    Δείτε επιπλέον σελίδες για τεστ από γνωστούς serverάδες του εξωτερικού:

    https://testfiledownload.com/
    http://xcal1.vodafone.co.uk/
    https://proof.ovh.net/files/

    nvidia σε Γερμανία, με Provider: Akamai International B.V.
    https://www.nvidia.com/content/Drive...s&type=GeForce
    1,5-2 Mbytes / sec .... αίσχος...


    Πιστεύω κάτι γίνετε με το routing τους...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xakou : 28-09-23 στις 00:47.

  5. #16430
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Στο xcal1 έχω 15MB/s και στης ovh η ταχύτητα μου κυμαίνεται από 3MB/s μέχρι 22MB/s. Ψάξε βρες από ποια πλευρά είναι το πρόβλημα και που στην διαδρομή εμφανίζεται...
    My Speedtest:
    Spoiler:

  6. #16431
    Εγγραφή
    25-10-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    Router
    fritz fon box
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasakis11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο xcal1 έχω 15MB/s και στης ovh η ταχύτητα μου κυμαίνεται από 3MB/s μέχρι 22MB/s. Ψάξε βρες από ποια πλευρά είναι το πρόβλημα και που στην διαδρομή εμφανίζεται...
    Χάλια...

    xcal1 στα 450 KBytes / sec
    ovh από 250 - 350 KBytes / sec

    Αθήνα είσαι;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    που στην διαδρομή εμφανίζεται
    πως θα το ψάξω;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    από ποια πλευρά είναι το πρόβλημα
    Δηλαδή;

  7. #16432
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Αν μετράς σε KB/s έχεις θέμα. Και με χιλιάρα να πιάνεις ίσα ίσα πάνω από 100 θέμα για διερεύνηση είναι. Ναι το ίντερνετ είναι best effort αλλά πρέπει κάτι να γίνεται με την σύνδεσή σου γιατί αυτό είναι υπερβολή. Εγώ Αθήνα βρίσκομαι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως θα το ψάξω;
    Δηλαδή;
    Τρόπος του λέγειν το "ψάξε και βρες". Εννοώ ότι από πλευράς σου αυτές τις πληροφορίες δεν μπορείς να τις βρεις με σιγουριά. Όταν λέω από ποια πλευρά εννοώ αν είναι θέμα της σύνδεσής σου ή του server από όπου κατεβάζεις. Βλέποντας τώρα τα speedtest βλέπω ότι μάλλον από εσένα είναι το πρόβλημα.
    My Speedtest:
    Spoiler:

  8. #16433
    Εγγραφή
    25-10-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    Router
    fritz fon box
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasakis11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    βλέπω ότι μάλλον από εσένα είναι το πρόβλημα

    Σωστά τα λες. Έχω κάνει τεστ από διάφορους σέρβερ της Ευρώπης. Πιθανόν να έχει πρόβλημα η σύνδεσή μου / το routing μου. Ελπίζω να μου το διορθώσουν... γιατί βλέπω να γυρίσω στη VDSL 100/10

  9. #16434
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.616
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Θεσσαλονικη κι εγω

    απο 180-210 ειδα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή253.JPG 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  66,8 KB 
ID: 251005

  10. #16435
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.177
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.

    Σήμερα έβαλα inalan 1Gb και είδα ότι με σέρβερς της Γερμανίας (Hetzner και Contabo) σέρνετε...

    Παραθέτω το link http://fsn.icmp.hetzner.com/ για τεστ.

    Κατεβάστε το αρχείο 1GB ή το 10GB και πείτε μου με πόσα MBytes/sec κατεβάζετε... Εγώ δυστυχώς με 1-2 MBytes/sec


    Ευχαριστώ.
    μεχρι 25,6 mb/sec ειδα και μεσω express vpn Romania....σορρυ εχει δουλεια δεν μπορω να το κλεισω τωρα. Αθηνα κοντα κεντρο 200αρα.

  11. #16436
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Από πλευράς μου πάντως σήμερα έχουν στρώσει όλα τα παραπάνω. 25MB/s σταθερά.
    My Speedtest:
    Spoiler:

  12. #16437
    Εγγραφή
    25-10-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    Router
    fritz fon box
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasakis11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πλευράς μου πάντως σήμερα έχουν στρώσει όλα τα παραπάνω. 25MB/s σταθερά.

    Εγώ δυστυχώς συνεχίζω να έχω το ίδιο πρόβλημα... Έχω μιλήσει με το support (omada2) και αναμένω...
    Το support το βλέπει από Αθήνα, ενώ το πρόβλημα είναι (μάλλον) από Θεσσαλονίκη που είμαι...
    Μόλις το έτρεξα http://fsn.icmp.hetzner.com/ και κατεβάζω ξανά 1 Mbyte / sec !!!!

  13. #16438
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.758
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasakis11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα μπήκα και εγώ στην παρέα. Μετά από το κρέμασμα που έφαγα από τον ΟΤΕ επί 3 εβδομάδες αποφάσισα να κάνω την αλλαγή.

    > Η εγκατάσταση πήρε λίγο παραπάνω από 2 ώρες και εκτός του ότι κατέληξα με μια παραπανίσια τρύπα στον τοίχο λόγο λάθους του τεχνικού (την κάλυψε με στόκο) όλα πήγαν ομαλά, τα παιδιά ήταν φιλικά και δεν έκαναν μεγάλο χαμό.
    > Ήθελαν να μου αφήσουν 5+ μέτρα καλούμπα το περίσσευμα της ίνας μέσα στο σπίτι αλλά τους είπα να την κόψουν και να την κοντύνουν για να έρθει ακριβώς στο σημείο που ήθελα να μπει το ρούτερ χωρίς περίσσευμα όπου και το έκαναν άρα γλύτωσα από αυτό.
    > Τους κωδικούς admin για το F670L μου τους έδωσαν επίσης αφού τους ζήτησα και όλες οι ρυθμίσεις είναι ξεκλείδωτες, αναμένω βέβαια την 1η Οκτωβρίου τι θα ανακοινώσουν καθώς θα ήθελα να το αντικαταστήσω με κάτι πιο λειτουργικό.

    Σε γενικές γραμμές την γραμμή την λειτουργώ casually εδώ και λίγες ώρες και δεν έχω παρατηρήσει κάτι ασυνήθιστο. Το ping σε server στο Λονδίνο είναι ίδιο με της VDSL που είχα πριν, κάτι άλλο από θέμα δρομολόγησης και απόκρισης δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω. Βρείτε το Speedtest μου στην υπογραφή μου.
    Έκανα join και εγώ την προηγούμενη εβδομάδα, περίπου ίδια μέρα με σένα.

    Την αίτηση την έκανα τηλεφωνικά Σάββατο. Δευτέρα με πήραν τηλέφωνο οπού κλείσαμε ραντεβού για την Τρίτη το πρωί. Η πιο άμεση νέα σύνδεση ever.

    Και εδώ η εγκατάσταση πήρε λίγο παραπάνω από 2 ώρες, και επίσης εδώ κατέληξα με μια παραπανίσια τρύπα που καλύφθηκε με στόκο (δεν παιρνούσε το τρυπάνι σε εκείνο το σημείο).

    Σιγή ιχθύος για bridge mode / παροχή ONT από 1η Οκτώβρη.

    Εννοείται, οτι δεν διέκοψα την VDSL, καθώς εργάζομαι 85% remotely. Τις τελευταίες μέρες έστησα ένα άψογο dual WAN failover setup στο EdgeRouter X με primary WAN την Inalan και σέταρα και VPN server που ρουτάρεται αποκλειστικά μέσω της WAN της Cosmote / VDSL για να έχω την VoIP τηλεφωνία της όταν την χρειάζομαι (ακόμα και εκτός σπιτιού).

    Επίσης με το dual WAN setup, έστησα policy-based rules στο firewall οπού έχω φτιάξει source και destination address groups τα οποία αν τα γεμίσω με IP addresses / subnets τα ρουτάρει μέσω της Cosmote. Ο λόγος; Στο monitoring που έχω κάνει μέχρι στιγμής, υπήρξαν στιγμές που έβλεπα εμφανές congestion σε κάποια routes. Αυξημένο, variable latency και packet loss. Χαρακτηριστική περίπτωση είχα με Zoom servers στην Ολλανδία. Μπορεί να έτυχα στην περίπτωση, καθώς το παρατήρησα τις πρώτες μέρες και πλέον δεν υφίσταται.

    Τις τελευταίες μέρες έγιναν και κάποιες αλλαγές στο routing όπως παρατήρησα, destinations που πήγαιναν μέσω Seabone και ήταν congested για αρκετές ώρες μέσα στη μέρα (όπως αυτό προς Zoom Inc, Ολλανδία), γύρισαν σε Cogent και είναι εμφανέστατα καλύτερη η απόκριση.

    Και πάλι όμως αν χρειαστεί να έχω καλύτερο routing (είτε αυτό είναι κάποιος συγκεκριμένος server, είτε όλο το source IP του Xbox για online gaming), μπορώ άμεσα να γυρίσω το traffic στην Cosmote. Εν κατακλείδι, με αυτό τον τρόπο έγινα immune στις ασθένειες της Inalan (a.k.a. downtimes λόγω κοψίματος ίνας, κακό routing κλπ) έχοντας όμως βέβαια έξτρα κόστος και κόπο.

    Επίσης: IPv6 προσφέρουν, αρκεί να τους το ζητήσεις. Βέβαια χωρίς bridge δεν μπορείς να πάρεις prefix delegation στον δικό σου εξοπλισμό, οπότε αναμένω να με σώσει η νομοθεσία, ωστέ να αποκτήσω και IPv6 connectivity.

    Υ.Γ. Το telegram group τους αν και άμεσο, είναι πολύ αστείο. Έχει μαζευτεί κάθε καρυδιάς καρύδι και λέει τα δικά του. Δεν ξέρω ποια ρομαντική ψυχή σκέφτηκε οτι είναι καλή ιδέα να τρέξεις ένα public chat group για τους πελάτες σου, πόσο μάλλον όταν είσαι ISP, αλλά σίγουρα έχει πάρει το μάθημα του/της
    OK boomer

  14. #16439
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Ενδιαφέρον αυτό που είπες για το IPv6. Είδα ότι πέρυσι μπήκε ένα /29 pool στο ASN τους και αναρωτιόμουν πότε θα το βάζανε σε χρήση. Περιέργως ενώ ρώτησα για IPv6 όταν έκανα την τηλεφωνική αίτηση μου είπαν πως δεν προσφέρεται ακόμα. Θες να μου πεις ότι αν τους πάρω τηλέφωνο και τους ζητήσω θα μου δώσουν prefix (χρησιμοποιώ σκέτο το F670L);
    My Speedtest:
    Spoiler:

  15. #16440
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα μπήκα και εγώ στην παρέα. Μετά από το κρέμασμα που έφαγα από τον ΟΤΕ επί 3 εβδομάδες αποφάσισα να κάνω την αλλαγή.

    > Η εγκατάσταση πήρε λίγο παραπάνω από 2 ώρες και εκτός του ότι κατέληξα με μια παραπανίσια τρύπα στον τοίχο λόγο λάθους του τεχνικού (την κάλυψε με στόκο) όλα πήγαν ομαλά, τα παιδιά ήταν φιλικά και δεν έκαναν μεγάλο χαμό.
    > Ήθελαν να μου αφήσουν 5+ μέτρα καλούμπα το περίσσευμα της ίνας μέσα στο σπίτι αλλά τους είπα να την κόψουν και να την κοντύνουν για να έρθει ακριβώς στο σημείο που ήθελα να μπει το ρούτερ χωρίς περίσσευμα όπου και το έκαναν άρα γλύτωσα από αυτό.
    > Τους κωδικούς admin για το F670L μου τους έδωσαν επίσης αφού τους ζήτησα και όλες οι ρυθμίσεις είναι ξεκλείδωτες, αναμένω βέβαια την 1η Οκτωβρίου τι θα ανακοινώσουν καθώς θα ήθελα να το αντικαταστήσω με κάτι πιο λειτουργικό.

    Σε γενικές γραμμές την γραμμή την λειτουργώ casually εδώ και λίγες ώρες και δεν έχω παρατηρήσει κάτι ασυνήθιστο. Το ping σε server στο Λονδίνο είναι ίδιο με της VDSL που είχα πριν, κάτι άλλο από θέμα δρομολόγησης και απόκρισης δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω. Βρείτε το Speedtest μου στην υπογραφή μου.
    Καλώς όρισες, αγαπητέ φίλε.

Σελ. 1096 από 1258 ΠρώτηΠρώτη ... 10761086109110941095109610971098110111061116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας