Σελ. 1246 από 1246 ΠρώτηΠρώτη ... 122612361241124412451246
Εμφάνιση 18.676-18.683 από 18683

Θέμα: Inalan

  1. #18676
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.581
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Εγραψα οτι μεχρι ενα σημειο οι βλαβες οκ ειναι φυσιολογικες....εδω ομως υπαρχει σοβαρο προβλημα.

    Μου αρεσει η σταθερη απαντηση "σας ενημερώνουμε πως η εταιρεία μας έχει άριστη γνώση του νομοθετικού πλαισίου και κινείται σύμφωνα με τις προβλεπόμενες προδιαγραφές (ITU L48 και ITU L49)"

    Αν η 2η βλαβη στον Ευοσμο οφειλεται στο χαλασμο απο χαλαζι και νερο που εκανε πριν λιγη ωρα δε φτιαχνετε ουτε αυριο.

    Τι να πεις...υπομονή

    Εχει ενδιαφερον παντως το καναλι στο telegram.

  2. #18677
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες να ειναι η Θεία Δίκη ? χτες κραζανε ολοι την NOVA που ηταν DOWN ....
    Ας μην ήτανε το newsit που ανέβασε την είδηση εχθές για την ΝΟΒΑ (και έβαλα εγώ εδώ) και χαμπάρι δεν θα έπαιρνε κανείς....και ποιος ξέρει πόσα ακόμα που δεν μαθαίνουμε εφόσον ΔΕΝ υπάρχει κάποιο άμεσα και ΔΗΜΟΣΙΑ φανερό κανάλι για να αναφέρουν οι χρήστες το οποιοδήποτε πρόβλημα...άρα πολλά μπορεί να περνούν στο ντούκου.
    Αντίθετα η Ιναλαν έχοντας το telegram τα πάντα είναι φανερά....είτε πρόκειται για κάποιο θεματάκι λεπτού ή λεπτών, είτε κάτι πολύ σοβαρότερο.
    Πάντως στο Κέντρο της Θεσσαλονίκης από τον Σεπτέμβριο που είμαι στην Ίναλαν μόνο 1 φορά υπήρξε σοβαρή διακοπή 2-3 ωρών και ίσως μία ακόμα φορά για κάποια λεπτά. Από εκεί και πέρα άψογα.

  3. #18678
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.347
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παιδιά διαβάζω πως στο κέντρο έγινε κατακλυσμός του ΝΟΕ, έπεσαν δέντρα κλπ οπότε κάτι χοντρό έχει γίνει, υπομονή.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #18679
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά διαβάζω πως στο κέντρο έγινε κατακλυσμός του ΝΟΕ, έπεσαν δέντρα κλπ οπότε κάτι χοντρό έχει γίνει, υπομονή.
    Πρώτα έπεσε χοντρό χαλάζι, μετά χοντρή βροχή με αέρα (στο Κέντρο πάντα αυτά) και μετά "ανακάλυψα" ότι είχε πλήρως βουλώσει ένα σιφώνι στο μπαλκόνι (Muphry's Law )...μούσκεμα και εγώ και η γυναίκα μου (με νιτσεράδες και οι 2) μέχρι να γλυτώσουμε να μην μπει το νερό στο σαλόνι....πάντως η οπτική ΙΝΑΛΑΝ εκεί άθικτη ....τώρα τι έγινε πιο έξω στα περίχωρα δεν ξέρω (Εύοσμος κλπ).

  5. #18680
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    250
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athkal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτα έπεσε χοντρό χαλάζι, μετά χοντρή βροχή με αέρα (στο Κέντρο πάντα αυτά) και μετά "ανακάλυψα" ότι είχε πλήρως βουλώσει ένα σιφώνι στο μπαλκόνι (Muphry's Law )...μούσκεμα και εγώ και η γυναίκα μου (με νιτσεράδες και οι 2) μέχρι να γλυτώσουμε να μην μπει το νερό στο σαλόνι....πάντως η οπτική ΙΝΑΛΑΝ εκεί άθικτη ....τώρα τι έγινε πιο έξω στα περίχωρα δεν ξέρω (Εύοσμος κλπ).
    Ελπίζω να μην πάθατε καμία ζημιά. Περιμένουμε και εμείς Μαγνησία δυνατές βροχές σε λίγες ώρες.

  6. #18681
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    529
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα αναβαθμίσει στο πατρικό μου τη γραμμή σε 1Gbps από τον Ιανουάριο, η αναβάθμιση έγινε απομακρυσμενα, με πήραν τότε τηλέφωνο να ελέγξω αλλά δεν βρισκόμουν στο χώρο. Από τότε μόλις πριν από λίγες ημέρες βρέθηκα ξανά στο χώρο για να ελέγξω πώς πάει η γραμμη.
    Τα αποτελέσματα με wifi που είχα ζητήσει να κάνουν οι δικοί μου στο μεταξύ ήταν απογοητευτικά, αλλά τώρα είχα επιτέλους την ευκαιρία να δοκιμάσω με καλώδιο.
    Οι ταχύτητες που μέτρησα στο speedtest.net έπαιζαν από 250-450Mbps ενώ στο fast.com μέχρι 620. Εντωμεταξύ στο speedtest.net κάποιες φορές ξεκίναγε καλά η μέτρηση και αμέσως έπεφτε απότομα ώστε να καταλήξει περί τα 400Mbps.
    Δοκιμασα download από ftp.ntua.gr και η ταχύτητα έπαιζε από περίπου 10-35 MByte το δευτερόλεπτο, πάλι με ανεβοκατεβασματα, δεν σταθεροποιηθηκε η ταχύτητα καθόλου δηλαδή.

    Κάνω μήπως κάτι λάθος στις δοκιμές; Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να ελέγξω/δοκιμάσω πριν καλέσω την τεχνική υποστήριξη;

    Router έχω το παλιό Huawei με τις 4 θύρες, εκ των οποίων μόνο η μία είναι Gigabit, δεν θυμάμαι το μοντέλο ακριβώς. Το Router αυτό ήταν από παλιά ρυθμισμένο σε DMZ και κατεληγε σε Fritzbox 7490. Τώρα για να κάνω τις δοκιμές απλά αποσύνδεσα το Fritzbox και σύνδεσα το λαπτοπ μου απευθείας πάνω στην Gigabit θύρα του Huawei. Δεν ξέρω μήπως το ότι ήταν ρυθμισμένο έτσι να παίζει κάποιο ρόλο;
    Στο PC, κατέβασε το speedtest app από το Microsoft Store, και δοκίμασε με αυτό.

    Εγώ έχω 1 Gbps, και πιάνω 940 Mbps με το speedtest app.

    Αν με το speedtest app δεν πιάνεις 930-940 Mbps, πάρε τηλέφωνο την Inalan να σου διορθώσει το πρόβλημα.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  s.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  1,26 MB 
ID: 255964
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnp : 09-05-24 στις 20:47.

  7. #18682
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xGreekGamerx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να μην πάθατε καμία ζημιά. Περιμένουμε και εμείς Μαγνησία δυνατές βροχές σε λίγες ώρες.
    https://www.typosthes.gr/thessalonik...an-katastimata
    Τσιμισκή και Κούσκουρα που έπεσε το δέντρο μιλάμε για Κέντρο - Κέντρο. Λυπάμαι τον καυμένο με το αυτοκίνητο....και θα έχει πληρώσει γιατί είναι με την ώρα το παρκάρισμα εκεί !!!!

  8. #18683
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει αυτό... και εδώ είμαι εγώ που μάλλον είμαι τυχερός γιατί στη γειτονιά δεν έχει βάλει κανείς... ο λόγος? πέρασε πρώτα η Cosmote το καλοκαίρι οπότε όλοι έτρεξαν και έβαλαν fiber όσοι ήθελαν και μετά από 2 μήνες έσκασε και η Inalan οπότε μόνο κάποιοι μερακλήδες έχουμε βάλει (εννοείται πως έχω Cosmote fiber επίσης και εγώ).
    Με λίγα λόγια, 24/7 είμαι full speed εσωτερικά στη χώρα.
    Το κλασσικο λαθος που κανει η INALAN πλεον... Παει δευτερη σε μια περιοχη...
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

Σελ. 1246 από 1246 ΠρώτηΠρώτη ... 122612361241124412451246

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας