Σελ. 1243 από 1252 ΠρώτηΠρώτη ... 122312331238124112421243124412451248 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 18.631-18.645 από 18780

Θέμα: Inalan

  1. #18631
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.548
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω τι έχει στην πλάτη της η cosmote, αλλά στο ίδιο κτίριο έχουν βάλει οι περισσότεροι cosmote, και δεν έχει πέσει ποτε. Τους ρώτησα και μου είπαν πραγματικά ποτε. Πάλι καλα που δεν τους πηρα στο λαιμό μου, και δεν τους επεισα να βάλουν ιναλαν. Και η εγκατάσταση άψογη.
    Και τελικά είναι και πανάκριβοι. Όλοι έχουμε κινητά, όποτε συνολικά παίρνουμε καλύτερες τιμές αν είμαστε σε μεγάλη εταιρεία που έχει και κινητή, και τηλεόραση. Για παράδειγμα αν βάλω νόβα fiber, οι συνδυαστικές εκπτώσεις είναι μεγάλες. Αλλά τώρα την πάτησα με αυτους
    εμ το συμμετρικο... ειναι selling point (sales pitch)

  2. #18632
    Εγγραφή
    12-09-2014
    Περιοχή
    ΑΝΩ ΚΥΨΕΛΗ
    Μηνύματα
    155
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει Ίντερνετ και το τηλέφωνο λέει ότι ο αριθμός που καλέσατε είναι κατηλειμμενος. Τι θα γίνει με αυτούς?

    - - - Updated - - -

    Μέχρι τι ώρα έχει τεχνική υποστήριξη? Αν είναι δυνατόν, δεν έχουν ένα άτομο να σηκώνει το τηλέφωνο?

    - - - Updated - - -

    Στο telegram τους βρίζουν ολοι
    Ανω Κυψελη. off
    INALAN 100/100 Mbps + VODAFONE + OTE Rural 37,49/10,43 Mbps

  3. #18633
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω τι έχει στην πλάτη της η cosmote, αλλά στο ίδιο κτίριο έχουν βάλει οι περισσότεροι cosmote, και δεν έχει πέσει ποτε. Τους ρώτησα και μου είπαν πραγματικά ποτε. Πάλι καλα που δεν τους πηρα στο λαιμό μου, και δεν τους επεισα να βάλουν ιναλαν. Και η εγκατάσταση άψογη.
    Και τελικά είναι και πανάκριβοι. Όλοι έχουμε κινητά, όποτε συνολικά παίρνουμε καλύτερες τιμές αν είμαστε σε μεγάλη εταιρεία που έχει και κινητή, και τηλεόραση. Για παράδειγμα αν βάλω νόβα fiber, οι συνδυαστικές εκπτώσεις είναι μεγάλες. Αλλά τώρα την πάτησα με αυτους
    Με δεσμευτικό συμβόλαιο είσαι έτσι;
    My Speedtest:
    Spoiler:

  4. #18634
    Εγγραφή
    18-06-2003
    Μηνύματα
    604
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    3000/700
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    13.5(dB) / 33(dB)
    Ένα άλλο που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί κάθε λιγο και λιγάκι κόβεται η ίνα. Και τρέχουν οι τεχνικοί να την κολλήσουν. Ρώτησα έναν γνωστό που έβαλε νόβα ποσό συχνά κόβεται η ίνα τους, και μου απάντησε πως δεν έχει κοπεί ποτε. Ειλικρινά θέλω να καταλάβω, από χαρτί είναι? Γιατί κόβεται, δεν είναι καλής ποιότητας? Δεν είμαι ειδικός, υπηρεσίες αγοράζω και πραγματικά θέλω να μάθω.

  5. #18635
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.974
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Και στις άλλες εταιρείες κόβεται, απλώς δεν επηρεάζει τόσες πολλές περιοχές. Η Inalan έχει διαφορετικά στημένο το backbone (και συνήθως σε χαμηλότερο βάθος) και μπορεί αν κοπεί σε ένα σημείο να μείνουν οι μισοί συνδρομητές off.

  6. #18636
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.562
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα άλλο που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί κάθε λιγο και λιγάκι κόβεται η ίνα. Και τρέχουν οι τεχνικοί να την κολλήσουν. Ρώτησα έναν γνωστό που έβαλε νόβα ποσό συχνά κόβεται η ίνα τους, και μου απάντησε πως δεν έχει κοπεί ποτε. Ειλικρινά θέλω να καταλάβω, από χαρτί είναι? Γιατί κόβεται, δεν είναι καλής ποιότητας? Δεν είμαι ειδικός, υπηρεσίες αγοράζω και πραγματικά θέλω να μάθω.
    Όλο το δίκτυο της Ιναλαν είναι στους 10 πόντους βάθους και μετά στο σπίτι/πολυκατοικία κλπ το περνάνε αεράτα απέξω και τελειώνουν σε DT.
    Παντελώς καμία σχέση με τους 3 μεγάλους που υποχρεούνται να κάνουν δομημένη εγκατάσταση παντού αλλά και οι γραμμές τους στο δρόμο είναι στους 60+ πόντους βάθος.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #18637
    Εγγραφή
    18-06-2003
    Μηνύματα
    604
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    3000/700
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    13.5(dB) / 33(dB)
    Δηλαδή οι άλλοι σκάβουν πιο βαθιά? Και γιατί δεν σκάβουν κι αυτοί, είναι θέμα κόστους? Άρα, δεν είναι θέμα ποιότητας της ίνας, αν καταλαβαίνω καλα. Cosmote fiber πάντως που έβαλαν στο κτίριο, εντελώς άλλο πράγμα. Με κουτιά στους ορόφους που γράφουν cosmote και κανάλια. Σε αυτούς εδώ το καλωδιο κρέμεται χυμα

  8. #18638
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.562
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή οι άλλοι σκάβουν πιο βαθιά? Και γιατί δεν σκάβουν κι αυτοί, είναι θέμα κόστους? Άρα, δεν είναι θέμα ποιότητας της ίνας, αν καταλαβαίνω καλα. Cosmote fiber πάντως που έβαλαν στο κτίριο, εντελώς άλλο πράγμα. Με κουτιά στους ορόφους που γράφουν cosmote και κανάλια. Σε αυτούς εδώ το καλωδιο κρέμεται χυμα
    Υπάρχει νομοθεσία που υποχρεώνει τους 3 μεγάλους να τα βάζουν όπως τα βάζουν. Η ιναλαν είναι one man show και κάνει ότι θέλει. Αν ήθελε θα μπορούσε να σκάψει 30 μέτρα αλλά κοστίζει πολλά περισσότερα.

    Και άσε τι γίνεται στους δρόμους, μέσα σε διάστημα 4-5 μηνών έβαλα Fiber Cosmote και Ιναλαν στο πατρικό μου και στις 2 περιπτώσεις ο 1ος ήμουν. 4όροφη πολυκατοικία με 22 διαμερίσματα. Το δικό μας από την άλλη μεριά του δρόμου.
    Η Cosmote έκανε 3 μέρες φουλ δουλειά για να μπει με 3-4 άτομα συνεργείο... δεν μιλάμε για έξω.. απλά να περάσει τη γραμμή από το δρόμο, στον κήπο, μέσα στην είσοδο της πολυκατοικίας, ένα κεντρικό floor box και μετά από το κάγκελο της σκάλας προς τα πάνω και σε κάθε όροφο το δικό του floorbox. Από εκεί οπτική μέχρι το διαμέρισμα με πρίζα. Τα πάντα σε λούκια και καλά σπιράλ
    Η Ιναλαν τελείωσε σε 2 ώρες ΕΝΑΣ!!!!!!! άνθρωπος. Σπιράλ λίγο στον κήπο. Ανέβα αέρα ταράτσα τους 4 ορόφους χύμα η οπτική. Σπιράλ στην ταράτσα, χύμα η οπτική στο φωταγωγό κάτω μέχρι τον 1ο όροφο, τρύπα σε τοίχο.. και χύμα οπτική με ρόκα μέχρι το σημείο που την ήθελα.

    Μιλάμε για παντελώς καμία σχέση.. αλλά ότι πληρώσεις παίρνεις, έχω συμμετρικό Gigabit με 24€ που ούτε στα ποιο τρελά μου όνειρα δεν θα είχα αυτή την τιμή από αλλού. Οκ ναι πέφτει καμία φορά τι να κάνουμε. Έχω Backup όλους τους άλλους provider (πλην wind αλλά έρχεται)

    Αυτό που θα έπρεπε να κάνει η Ιναλαν, είναι να βάλει 4G stick στα ρουτερ που δίνει με sim μέσα. Να συνεργαστεί με κάποιον provider τηλεφωνίας. Έπεσε η γραμμή? οκ γυρίζει σε 4G να υπάρχει ιντερνετ να μην νεκρώνει το σύμπαν.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #18639
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει νομοθεσία που υποχρεώνει τους 3 μεγάλους να τα βάζουν όπως τα βάζουν. Η ιναλαν είναι one man show και κάνει ότι θέλει. Αν ήθελε θα μπορούσε να σκάψει 30 μέτρα αλλά κοστίζει πολλά περισσότερα.

    Και άσε τι γίνεται στους δρόμους, μέσα σε διάστημα 4-5 μηνών έβαλα Fiber Cosmote και Ιναλαν στο πατρικό μου και στις 2 περιπτώσεις ο 1ος ήμουν. 4όροφη πολυκατοικία με 22 διαμερίσματα. Το δικό μας από την άλλη μεριά του δρόμου.
    Η Cosmote έκανε 3 μέρες φουλ δουλειά για να μπει με 3-4 άτομα συνεργείο... δεν μιλάμε για έξω.. απλά να περάσει τη γραμμή από το δρόμο, στον κήπο, μέσα στην είσοδο της πολυκατοικίας, ένα κεντρικό floor box και μετά από το κάγκελο της σκάλας προς τα πάνω και σε κάθε όροφο το δικό του floorbox. Από εκεί οπτική μέχρι το διαμέρισμα με πρίζα. Τα πάντα σε λούκια και καλά σπιράλ
    Η Ιναλαν τελείωσε σε 2 ώρες ΕΝΑΣ!!!!!!! άνθρωπος. Σπιράλ λίγο στον κήπο. Ανέβα αέρα ταράτσα τους 4 ορόφους χύμα η οπτική. Σπιράλ στην ταράτσα, χύμα η οπτική στο φωταγωγό κάτω μέχρι τον 1ο όροφο, τρύπα σε τοίχο.. και χύμα οπτική με ρόκα μέχρι το σημείο που την ήθελα.

    Μιλάμε για παντελώς καμία σχέση.. αλλά ότι πληρώσεις παίρνεις, έχω συμμετρικό Gigabit με 24€ που ούτε στα ποιο τρελά μου όνειρα δεν θα είχα αυτή την τιμή από αλλού. Οκ ναι πέφτει καμία φορά τι να κάνουμε. Έχω Backup όλους τους άλλους provider (πλην wind αλλά έρχεται)

    Αυτό που θα έπρεπε να κάνει η Ιναλαν, είναι να βάλει 4G stick στα ρουτερ που δίνει με sim μέσα. Να συνεργαστεί με κάποιον provider τηλεφωνίας. Έπεσε η γραμμή? οκ γυρίζει σε 4G να υπάρχει ιντερνετ να μην νεκρώνει το σύμπαν.
    Εκτός από το συμμετρικό Ιντερνετ σκεφθείτε σε πόσους χρήστες δίνουν λύσεις εταιρίες τύπου Ιναλαν και HCN (όπου υπάρχουν βέβαια).
    1. Πριν λίγο καιρό που ο γιος μου μετακόμισε σε 8όροφη πολυκατοικία με 55+ διαμερίσματα ΔΕΝ υπήρχε καμία υποδομή οπτικής . Υπήρχε όμως HCN or Inalan. Σε χρόνο dt μπήκε η Ιναλαν στον 8ο όροφο μέσα σε 2 ώρες. Άντε κάντε το αλλού αυτό Εάν πάθει τίποτα η ίνα? Θα έρθει και πάλι ένας από τους ευγενικούς τεχνικούς και το πολύ πολύ σε 2 ώρες θα την ξαναπεράσει. Σιγά τα ωά.
    2. Όποιοι "ουρλιάζουν" γιατί τους κόπηκε το Ιντερνετ από λίγα λεπτά έως το πολύ 1-2 ώρες (μια φορά τους 4-6 μήνες) και έχουν πολύ σημαντικά πράγματα να κάνουν, ας φροντίσουν να έχουν και κάποιο backup....και ένα απλό smartphone γίνεται hot spot σε έκτακτες περιπτώσεις.
    3. Το υποχρεωτικό βάθος για τις οπτικές ίνες ΔΕΝ είναι όσο νομίζετε. Εάν δεν κάνω λάθος υποχρεωτικά πρέπει να είναι επάνω από αγωγούς ύδρευσης και ηλεκτρικά δίκτυα (για προφανείς λόγους). Κάποιος φίλος είχε ανεβάσει στο Τέλεγκραμ ένα σχετικό διάγραμμα των κανονισμών...ίσως κάπου το έχω αποθηκευμένο.
    **το βρήκα....από αυτό γίνεται και απόλυτα σαφές γιατί όταν προκύψει βλάβη στην ύδρευση ή ηλεκτρικό δίκτυο ή αέριο, πιθανότατα θα "πειραχθούν" και οι οπτικές ίνες.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Specs_for_Telecomunications_Cable_Depth.jpg 
Εμφανίσεις:  63 
Μέγεθος:  48,8 KB 
ID: 255814
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος athkal : 02-05-24 στις 10:43.

  10. #18640
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.366
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Ειδα ενημερωση στον χαρτη εβαλε μερος του Ν.Κοσμου και στριβει για Καλλιθεα και Ν.Σμυρνη....
    @INALAN το Κουκακι γιατι το προσπερασατε παλι ?
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  11. #18641
    Εγγραφή
    31-01-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    @inalan τι σημαίνει αυτό για τα άτομα που είναι στο μελλοντικό χάρτη; Υπάρχει κάποιο χρονοδιάγραμμα;

  12. #18642
    Εγγραφή
    18-06-2003
    Μηνύματα
    604
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    3000/700
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    13.5(dB) / 33(dB)
    Κι εγώ πρώτος ήμουν, αλλά δεν πηρα καμία έκπτωση. Αντί να στηρίξουν τους πιο παλιούς πελάτες, τους κοπανάνε. Εμείς που βάλαμε πρώτοι, αισθανόμαστε κορόιδα. Με την πρώτη καλή προσφορά που θα πάρω από σοβαρή εταιρεία θα φύγω. Ειδικά η νόβα δίνει στο δίκτυο 1 gb στα 33, με όλα τα τηλέφωνα. Επιπλέον παίρνεις πολύ καλές τιμές στα κινητά με unlimited και δεν μένεις κάθε τρεις και λιγο όταν κόβεται η ίνα.

  13. #18643
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ πρώτος ήμουν, αλλά δεν πηρα καμία έκπτωση. Αντί να στηρίξουν τους πιο παλιούς πελάτες, τους κοπανάνε. Εμείς που βάλαμε πρώτοι, αισθανόμαστε κορόιδα. Με την πρώτη καλή προσφορά που θα πάρω από σοβαρή εταιρεία θα φύγω. Ειδικά η νόβα δίνει στο δίκτυο 1 gb στα 33, με όλα τα τηλέφωνα. Επιπλέον παίρνεις πολύ καλές τιμές στα κινητά με unlimited και δεν μένεις κάθε τρεις και λιγο όταν κόβεται η ίνα.
    Είναι γνωστό ότι ΟΛΕΣ οι εταιρίες σε πριμοδοτούν όταν έρχεσαι από άλλο πάροχο, ενώ δυστυχώς για τους ήδη υπάρχοντες πελάτες τους συνήθως είναι πιο "αδιάφορες"....προφανώς διότι η πλειοψηφία διστάζει/αμελεί/φοβάται τις αλλαγές
    Τα έχουμε πει και σε άλλο νήμα αυτά.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...22#post7572922

  14. #18644
    Εγγραφή
    18-06-2003
    Μηνύματα
    604
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    3000/700
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    13.5(dB) / 33(dB)
    Μισό λεπτό. Μπήκα σε σελίδα cosmote , nova ενδεικτικά και δεν είδα καμμία πριμοδοτηση. Πως προκύπτει αυτό που λες?

  15. #18645
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μισό λεπτό. Μπήκα σε σελίδα cosmote , nova ενδεικτικά και δεν είδα καμμία πριμοδοτηση. Πως προκύπτει αυτό που λες?
    Φίλε μου οδηγούμαστε σε off topic συζήτηση.....άλλωστε δεν "κομίζω γλαύκα εις Αθήνας"......αφορά κυρίως Vodafone και NOVA που κάνουν προωθητικές προσφορές είτε τηλεφωνικά, είτε μέσω "συνεργαζόμενων" εταιριών...πολλές φορές έχουν και προσωρινό ή και εποχικό χαρακτήρα (π.χ. καλοκαιρινή προσφορά κλπ). Τελείως ενδεικτικά θα σου πω να δεις στο λινκ που δίνω εδώ....όταν τελείωνε η συνδρομή μου στην ΝΟΒΑ FTTH 100/10 είχανε κάποιες εξαιρετικές προσφορές, αλλά μόνο για νέους πελάτες (δωρεάν μήνες - παραπάνω από την "επίσημη" ΝΟΒΑ, δώρα κλπ). Όταν εκδήλωσα ενδιαφέρον μόνο που δεν μου το έκλεισαν όταν έμαθαν ότι ήμουν ήδη πελάτης της ΝΟΒΑ που απλώς ήθελα να δεσμευθώ με νέο 24μηνο συμβόλαιο, απλά με τους ίδιους όρους που πρόσφεραν στην σελίδα τους για "νέους" πελάτες ("να πάρετε την ΝΟΒΑ μου είπαν"). https://www.line4you.gr/fiber-100/?g...BoCe-IQAvD_BwE
    *** Ε το όλο θέμα μου βγήκε σε καλό...ανακάλυψα τυχαία την Ιναλαν, πήρα για 2 χρόνια 200/200 με άπειρα αστικά, 1500 κινητά και 100EU/USA με 16,50 ευρώ και όλα τέλεια. Μετά έχει ο Θεος.....

Σελ. 1243 από 1252 ΠρώτηΠρώτη ... 122312331238124112421243124412451248 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας