Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23

Θέμα: Huawei X5

  1. #1
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εδώ και κανένα μήνα, με το που έμαθα για τα χαρακτηριστικά και την τιμή του Huawei IDEOS X5 (U8800), θέλησα να το αποκτήσω. Μετά από 1 μήνα κυνηγητού με τη Wind, αναγκάστηκα να το πάρω από την Κρήτη, καθώς κανένα από τα 5 καταστήματα Wind της Πάτρας δεν είχε τη διάθεση και τη γνώση για να με εξυπηρετήσει.

    Ιδιαίτερα αναλυτικές δοκιμές και παρουσιάσεις δεν υπάρχουν ακόμα και τώρα, και οι λίγες που υπάρχουν έχουν γίνει σε κυρίως σε preproduction μοντέλα, τα οποία όμως δεν βλέπω να έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά από το τελικό προιόν.

    Εγώ προσωπικά αν και ενθουσιασμένος από ότι είχα διαβάσει και δει, διατηρούσα μεγάλες επιφυλάξεις, καθώς τα τελευταία 6 χρόνια ήμουν αποκλειστικά κάτοχος των πιο high end μοντέλων της HTC, που υποτίθεται (και το επιβεβαιώνω) ότι έχουν την καλύτερη ποιότητα κατασκευής, σε υλικό και λογισμικό στην αγορά.

    http://www.youtube.com/watch?v=mjZavxZU8FY

    H παρουσίαση μου ίσως σας φανεί λίγο φτωχή σε εικόνες, αλλά όπως λέω και μετά, δεν έχει κανένα νόημα να δείξω τα χαρακτηριστικά του "καθαρού" Android 2.2 που φοράει, αυτά μπορείτε να τα δείτε και αλλού. Θα αναφερθώ κυρίως στο hardware.
    [break=Unboxing]
    Η έκδοση για την ελληνική αγορά, σε αντίθεση με το μαύρο κουτί που ίσως έχετε δει από άλλες παρουσιάσεις, έρχεται σε ένα μικρό λευκό κουτάκι, που θυμίζει πολύ τα κουτία των Desire.

    Μέσα στο πακέτο βρίσκουμε φυσικά τη συσκευή, την μπαταρία, ένα υποτυπώδες 3.5 headset, ένα καλώδιο micro usb, και έναν φορτιστή ρεύματος με θύρα USB αρκετά φτηνιάρικο στην αίσθηση, θυμίζει αρκετά ebay.

    Υπάρχει επίσης ένα μικρό quick start manual, και κάποιες πληροφορίες για την εγγύηση.



    Κάρτα microSDHC δεν υπάρχει, θα πρέπει να την προμηθευτείτε μόνοι σας.
    [break=Εξωτερικά χαρακτηριστικά]
    Εμφανισιακά το Χ5 δεν ενθουσίαζει, αλλά σίγουρα δεν απογοητεύει. Φαίνεται αρκετά στιβαρό, φυσικά όμως ο χρόνος θα δείξει. Το πίσω μέρος είναι φτιαγμένο από ματ, "λαστιχένιο" πλαστικό, οπότε είναι αρκετά σταθερό στο χέρι και δεν τραβάει δαχτυλιές.

    Το πλαίσιο του είναι από γυαλιστερό "νικελωμένο" κατά τους αυτοκινητόφιλους πλαστικό. Πολλοί θα φοβούνται μην ξεφτίσει με το χρόνο, εγώ πάντως του έχω εμπιστοσύνη, κρίνοντας από το Touch Pro 2 μου που σε δυο χρόνια εντατικής χρήσης δεν ξέφτισε καθόλου.

    Στα 130 γραμμάρια δεν το λες και ελαφρύ, αλλά μπροστά στα 180 που έχω συνηθίσει από το Desire Z μου φαίνεται πανάλαφρο. Είναι αρκετά λεπτό, και άνετο στο χέρι.

    Στην πάνω μεριά είναι τοποθετημένο το Power και το 3.5 Jack για το headset, στα αριστερά ένα απλό volume rocker, και στην κάτω πλευρά η θύρα micro usb. Κουμπί για την κάμερα, δεν υπάρχει.



    Για το μπροστά μέρος και την οθόνη, αναλυτικότερα στην επόμενη σελίδα.
    [break=Οθόνη]
    Σύμφωνα με τα trends της μηλοκαθοδηγούμενης εποχής μας, στο μπροστά μέρος δεσπόζει η capacitive οθόνη 3.8 ιντσών, και τα 4 capacitive κουμπιά. Η ανάλυση είναι η αναμενόμενη πλέον WVGA (800x480), και η αίσθηση της multitouch οθόνης πολύ καλή. Το multitouch είναι 2 σημείων και όχι 4 όπως συναντάμε στα HTC, αλλά φημολογείται ότι είναι θέμα drivers, και όχι hardware. Κοινώς ίσως στο μέλλον οι φίλοι μας στο XDA, να την κάνουν 4 σημείων.

    Απουσιάζει το trackpad, πράγμα το οποίο δεν αρέσει σε μερικούς, μεταξύ αυτών και εγώ, αλλά τους περισσότερους τους αφήνει αδιάφορους.

    Ένα αρνητικό που εντόπισα όσον αφορά την οθόνη, μετά από δοκιμές σε 4 διαφορετικά X5, είναι ότι στο κάτω μέρος της οθόνης, ακριβώς πάνω από τα κουμπιά, χρειάζεται λίγο μεγαλύτερη πίεση για να ανταποκριθεί. Κατα τα άλλα η αίσθηση και η απόκριση της οθόνης είναι άψογη και ομοιόμορφη.

    Αν και δεν είναι (Super) AMOLED η SLCD, το μαύρο της είναι εφάμιλλο με αυτό των SLCD που χρησιμοποιεί η HTC, και τα χρώματα της άψογα, εφόσον την κοιτάει ο χρήστης σε ευθεία. Έχει ένα ελάχιστο κίτρινο tint, και μικρότερη γωνία θέασης (κυρίως οριζόντια) από τις SLCD, αλλά και πάλι, είναι υποδειγματική για συσκευή αυτού του εύρους τιμής.

    Υπάρχει ένα ελάχιστο backlight bleeding μεταξύ του πλαισίου και των κουμπιών, αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτός ο όρος για το πλαίσιο.



    Επίσης υπάρχει notification LED το οποίο μάλιστα αλλάζει χρώματα/pattern ανάλογα με τη μορφή της ειδοποίησης (αναπάντητη, μήνυμα. κτλ).
    [break=Λογισμικό]
    Το θέμα του λογισμικού θα χαροποίησει αρκετούς, καθώς πρόκειται για τελείως stock Android 2.2 (Froyo), χωρίς καμία παρέμβαση από τη Huawei ή τη Wind πέρα από κάποια εγκατεστημένα ανούσια προγράμματα και παιχνίδια, τα οποία φεύγουν εύκολα, με το chuck norris mode του Titanium Backup. Από την άλλη, για όσους έχουν συνηθίσει σε stock HTC roms με Sense, ίσως φαίνεται λίγο λειψό. Φυσικά υπάρχουν εναλλακτικά του Sense στο market για όλα.

    Φίλος με Cosmote μου είπε ότι αντιμετώπισε πρόβλημα με τις αυτόματες ρυθμίσεις APN. Ωστόσο με ενα τηλέφωνο στο customer service του είπαν χειροκίνητες ρυθμίσεις και δούλεψε.

    Όπως σε όλες τις συσκευές με Android, υπάρχει η δυνατότητα για ελληνικά menu, και προεγκατεστημένο ελληνικό πληκτρολόγιο με ελληνικό Τ9.

    Δεν θα αναλύσω περισσότερο τις δυνατότητες του Android, υπάρχουν αρκετά άρθρα ήδη για αυτό.

    Το rooting μπορεί να γίνει πανεύκολα και μόνιμα, με το z4root. Σημαντική έλλειψη της stock ROM είναι η απουσία WiFi tethering. Υπάρχουν στο market αρκετά προγράμματα για αυτό το σκοπό, και ήδη υπάρχει custom rom με ενσωματομένο το native WiFi tethering του Android, οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

    Η ανταπόκριση είναι άμεση και ταχύτατη με τον default χρονισμό των 800Mhz, πόσο μάλιστα με overclocking. Ο συγκεκριμένος επεξεργαστής κατά γενική ομολογία και σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία, "σηκώνει" άνετα και 1.5Ghz, και υπάρχει ήδη ο kernel που το υποστηρίζει. Όλες οι εφαρμογές και τα παιχνίδια που δοκίμασα, πάντα με default χρονισμό, συμπεριφέρθηκαν άψογα.

    Από τα 512mb της RAM τα 353 είναι διαθέσιμα στο χρήστη, και προς το παρόν δεν κατάφερα να τα εξαντλήσω ότι και αν έκανα.

    Επίσης δεν υπάρχει ραδιόφωνο, παρόλο που γνωρίζουμε ότι υπάρχει το chip ραδιοφώνου στην συσκευή. Είμαι αισιόδοξος ότι το XDA θα μας δώσει σύντομα λύση και για αυτό.

    [break=Δικτύωση - Επικοινωνία]
    Δυστυχώς επειδή εγώ το χρησιμοποιώ για εφεδρική συσκευή, δεν είχα data plan για να κάνω ενταντικές δοκιμές της απόδοσης του σε κινητά δίκτυα.

    Η λήψη του σε 2G είναι άψογη, για το όμως 3G δεν έχω άποψη καθώς στο σπίτι μου κανένα από τα 3 μέλη του καρτέλ δεν μου έχει κάνει την τιμή να παρέχει τέτοιες υπηρεσίες. Στα μέρη που μπόρεσα να το δοκιμάσω ήμουν ουσιαστικά κάτω από την κεραία, οπότε είχα φουλ σήμα. Δυστυχώς δεν έχω κάνει δοκιμές σε πραγματικές συνθήκες για το λόγο που προανέφερα.

    Η ποιότητα φωνής/συνομιλίας είναι επίσης πολύ καλή, εφάμιλλη των Desire.

    Όσον αφορά τα προβλήματα παραμόρφωσης για τα οποία έχουν γραφτεί διάφορα, εγώ εντόπισα το εξής. Στη μέγιστη in call ένταση το μπροστά ηχείο παραμορφώνει ελαφρά. Ένα σκαλοπάτι κάτω από το μέγιστο, η παραμόρφωση εξαφανίζεται, και η ένταση παραμένει η ίδια. Οπότε απλά δε βάζουμε την ένταση κλήσης στο μέγιστο.

    Η ευαισθησία του WiFi είναι πολύ καλή, καλύτερη από το Desire Z. Αρνητικό όμως είναι το power management του WiFi. Εκτός του ότι καίει πολύ περισσότερη μπαταρία από το Desire Z, πολλές φορές κλείνει κατά το standby, και ξανά ανοίγει κάποια δευτερόλεπτα μετά το resume, πράγμα που δε συμβαίνει ή έστω δε γίνεται αντιληπτό στα HTC. Με το wifi tethering δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα, χρησιμοποιώντας όμως την custom rom που το περιέχει.

    Με το bluetooth δεν είχα επίσης κάποιο πρόβλημα, λειτουργεί όπως πρέπει και αρκετά γρήγορα κατα τη μεταφορά δεδομένων.
    [break=Πολυμέσα και Κάμερα]
    Η αναπαραγωγή πολυμέσων και video είναι ομαλότατη, χωρίς όμως να έχω κάνει δοκιμές σε local HD περιεχόμενο. Δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ μου κινητό για να δω ταινία. Όπως και να χει όμως, αυτό είναι θέμα επεξεργαστή, που ως γνωστών κινείται στα επίπεδα των Desire Z και Desire HD, οπότε δεν θεωρώ ότι θα υπάρχει πρόβλημα.

    Ευχάριστη έκπληξη το πίσω ηχείο (speakerphone) της συσκευής. Πολύ δυνατός ήχος, με μπάσο, και χωρίς ίχνος παραμόρφωσης. Μπροστά του το Desire Z είναι χωρίς υπερβολές για γέλοια στον συγκεκριμένο τομέα. Τέτοιο speakerphone συναντάμε μόνο στα πιο high end smartphones σύμφωνα με την εμπειρία μου.

    Το μελανό σημείο του είναι η κάμερα. 5 mega pixels μεν, αλλά ευκρίνεια και ζωντάνια από το μακρινό παρελθόν. Τα χρώματα είναι ψόφια και ξεπλυμένα, η εικόνα θολή και το focus σπάνια είναι όπως πρέπει.

    Δυστυχώς επειδή συνήθως κατα τη διάρκεια της ημέρας κοιμάμαι η τρέχω να προλάβω, δεν έχω ακόμα δείγματα από την κάμερα υπό κανονικό φως.

    Στα βίντεο δεν βελτιώνεται η κατάσταση. Τραβάει μεν, θεωρητικά πάντα, 720p, αλλά το αποτέλεσμα είναι πολύ φτωχό, μοιάζει με upscaled βίντεο χαμηλής ανάλυσης, με χαμηλό και ασταθές framerate.

    http://www.youtube.com/watch?v=EXRVbRxk0Uo
    [break=Συμπεράσματα]
    Τι μου άρεσε

    • Η τιμή
    • Η "καθαρή" ROM
    • To πίσω ηχείο
    • Το γρήγορο fix και το μικρό lag του GPS
    • Το Notification LED
    • Η ταχύτητα του σε σχέση με τα 800mhz του επεξεργαστή και την τιμή του
    • Το ματ λαστιχένιο πλαστικό του


    Τι δεν μου άρεσε

    • Η απουσία trackpad
    • Η κάμερα
    • Το σημείο λίγο πάνω από τα κουμπιά, με τη μειωμένη ευαισθησία στην αφή
    • Η απαράδεχτη στάση της Wind και των καταστημάτων τους, η πλήρης άγνοια και έλλειψη διάθεσης όσον αφορά τη συγκεκριμένη συσκευή. Έχουν μια τόσο δυνατή αποκλειστικότητα και αδιαφορούν παγερά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kourampies : 16-05-11 στις 16:19.

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.040
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Συγχαρητήρια, πολύ ωραίο review!

  3. #3
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ακόμα είναι WIP, το έκανα submit γιατί δε τα καταφέρνω με τον editor! Θα το βελτιώσω κι άλλο.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-02-2009
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    10935/955 kbit/s
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN
    SNR / Attn
    11(dB) / 31(dB)
    Καλή η παρουσιάση σου ,
    ιδιαίτερα για μένα που ενδιαφέρομαι να το αποκτήσω
    When Life Gives You Lemons,
    You Paint That Shit Gold !!!

  5. #5
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    ωραιος,ευχαριστουμε

    πες μας μετα απο μερικες μερες πως τα παει με τη μπαταρια
    VAMOS ARIS

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.785
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved


    είμαι ήδη στις 320 ώρες uptime έχοντας το σκαλίσει όσο δεν πάει άλλο, χωρίς να εμφανίσει κανένα δείγμα κολλήματος, η μπαταρία πλέον βγάζει άνετα 20 ώρες με περιθώριο ασφαλείας 30% οπότε είμαι ικανοποιημένος.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #7
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων


    είμαι ήδη στις 320 ώρες uptime έχοντας το σκαλίσει όσο δεν πάει άλλο, χωρίς να εμφανίσει κανένα δείγμα κολλήματος, η μπαταρία πλέον βγάζει άνετα 20 ώρες με περιθώριο ασφαλείας 30% οπότε είμαι ικανοποιημένος.
    Αυτό περίπου παρατηρώ και εγώ, απλά επειδή κυρίως την μπαταρία την τρώω surfaροντας η παίζοντας με τη συσκευή, ήθελα και την γνώμη κάποιου που μιλάει και στο τηλέφωνο αρκετά.

    Εγώ τις συνομιλίες μου τις κάνω ακόμα κυρίως με το Desire Z.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΗΤΕΙΑ
    Router
    thomson
    η προσφορα με τους χαρτες μεχρι ποτε ισχυει?

  9. #9
    Εγγραφή
    17-09-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδια οποιος μπορει να βοηθησει. Καταλαθος στις ρυθμισεις->Τοποθεσια και Ασφαλεια απενεργοποιησα την επιλογη ΧΡΗΣΗ ΑΣΦΑΛΩΝ ΔΙΑΠΙΣΤΕΥΤΗΡΙΩΝ. για να την ενεργοποιησω ξανα μου λεει δωσε τον κωδικο προσβασης. Ποιος ειναι αυτος γιατι το Pin σιγουρα δεν ειναι. Ξερει κανεις;;;

  10. #10
    Εγγραφή
    23-05-2007
    Μηνύματα
    1.871
    Downloads
    30
    Uploads
    1
    νεα τιμή




    180 ευρώ

    συμφωνα με το καινούργιο φυλλάδιο

  11. #11
    Εγγραφή
    23-05-2007
    Μηνύματα
    1.871
    Downloads
    30
    Uploads
    1
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από noname85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    νεα τιμή




    180 ευρώ

    συμφωνα με το καινούργιο φυλλάδιο
    ακυρο.....

    http://www.wind.com.gr/gr/wind/katas...-kinisi-smart/


    θελει και συνδεση ενω δεν το αναφερει στο φυλλαδιο...

  12. #12
    Εγγραφή
    04-10-2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20872/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    5.4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved

  13. #13
    Εγγραφή
    06-09-2011
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyrossss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το απέκτησα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Για τα λεφτά του (τα 199 ευρώ) πιστεύω δεν υπάρχει καλύτερο τηλέφωνο.

  14. #14
    Εγγραφή
    06-09-2011
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Ήρθε και το Huawei X5 Pro από τη Wind -θα το βρείτε εδώ- στα ίδια χρήματα αλλά με επεξεργαστή στο 1GHz, για όσους ενδιαφέρονται. Το καλό, έγινε καλύτερο

  15. #15
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λογικά το ίδιο ακριβώς θα είναι, απλά θα έρχεται κλοκαρισμένο στο 1ghz.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Huawei Ideos X5
    Από nEC στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 1657
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-14, 09:28
  2. Huawei E272
    Από bomberb17 στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-11, 09:17
  3. Σύνδεση Huawei με AP.
    Από gio5aMG στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-11, 16:28
  4. Huawei E172
    Από dhmhtrhs1984 στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-08, 10:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας