Σελ. 1225 από 1302 ΠρώτηΠρώτη ... 12051215122012231224122512261227123012351245 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 18.361-18.375 από 19520
  1. #18361
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.631
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τοτε θα το βαλω αυριο το πρωι :P
    ديميتريس

  2. #18362
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.426
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοτε θα το βαλω αυριο το πρωι :P
    Είσαι μαζοχας, εγώ τα αφήνω βράδυ αυτά
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #18363
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Εγώ πάντως θα έπαιρνα ένα image backup για να μπορώ να το κάνω restore και θα έκανα μία καθαρή εγκατάσταση για να δω αν θα σερνόταν. Επίσης αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι αν φτιάξω ένα νέο user και δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα μπαίνει μια χαρά γρήγορα.

  4. #18364
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.631
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα δοκιμασω και νεο χρηστη, δεν εχω να χασω κατι. Image δεν εχω που να παρω και αν χρειαστει φορματ, θα τον επιστρεψω στον κατοχο του για να παρει ο ιδιος τα πραγματα του απο μεσα.

    Σηκωθηκα 6 παρα, μπηκα με winpe και ξανασβησα τον software distribution. Η επομενη εκκινηση πηρε 20-30 λεπτα για να φυγει απο την οθονη που εχει μονο τους κυκλους που γυριζουν, μετα αλλα 10 λεπτα για το "παρακαλω περιμενετε" για να καταλληξει παλι στην ενημερωση που δεν μπορει να γινει, να κανει επανεκκινηση και να μπει το πολυ σε 5. Αλλα 10 λεπτα μεχρι να παρει μπροστα το desktop για να παω στο windows update να ψαξει για ενημερωσεις. Και εδω και 20 λεπτα εχει μεινει κολλημενο στο 20% της εγκαταστασης της 21h2. Το αφηνω και αν τελειωσει πριν τις 10 θα ξαναποσταρω.

    Ξερω εδω και χρονια οτι το wu εινια προβληματικο, αλλα αυτη τη φορα ξεπερασε καθε οριο!

    - - - Updated - - -

    Μια τρυπα στο νερο εγινε τελικα. Απο τις 7 που ηταν στο 20%, πηδηξε στο 80% στις 8 παρα και μετα "περπατησε" για μιση ωρα μεχρι το 90%. Κατα τις 8.30 τελειωσε και ζητησε επανεκκινηση. Την εκανα, αλλα παλι εβγαλε οτι απετυχε η ενημερωση και εκανε rollback, οποτε εινια παλι στην 20h2. Πιστευω πως αυτη η λουπα ειναι που δημιουργει το προβλημα.
    Παω να ξηλωσω το avast και να δοκιμασω ενημερωση απο το iso.
    ديميتريس

  5. #18365
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.599
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παω να ξηλωσω το avast και να δοκιμασω ενημερωση απο το iso.
    Ά, γειά σου! Τώρα πράττεις σωστά.

  6. #18366
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.631
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πολυ σωστα τι να σου πω. Κοντευουν 2 ωρες απο τοτε και ειναι ακομα στο <60%. Η αφαιρεση του avast δεν αλλαξε κατι και τα 100αρια υπαρχουν ακομα.
    Ξεχασα να πω της προηγουμενες μερες πως μια φορα στο τοσο πετιεται στο ακυρο μια εφαρμογη με ονομα smartaudio. Βλεπω οτι υπαρχει στο start menu, δεν ξερω αν ειναι uwp, αλλα οταν παω να την απεγκαταστησω με στελνει στην προσθαφαιρεση προγραμματων που δεν την εχει, οποτε λογικα ειναι κομματι του audio driver.
    ديميتريس

  7. #18367
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.599
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ σωστα τι να σου πω. Κοντευουν 2 ωρες απο τοτε και ειναι ακομα στο <60%. Η αφαιρεση του avast δεν αλλαξε κατι και τα 100αρια υπαρχουν ακομα.
    Ξεχασα να πω της προηγουμενες μερες πως μια φορα στο τοσο πετιεται στο ακυρο μια εφαρμογη με ονομα smartaudio. Βλεπω οτι υπαρχει στο start menu, δεν ξερω αν ειναι uwp, αλλα οταν παω να την απεγκαταστησω με στελνει στην προσθαφαιρεση προγραμματων που δεν την εχει, οποτε λογικα ειναι κομματι του audio driver.
    Υπομονή, θα γίνει η δουλειά. Θέλει τον χρόνο του.
    Με αντίστοιχο τρόπο έφτιαξα παρόμοιο μηχάνημα (με 2γιγα RAM (!!!).

  8. #18368
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.631
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κανω υπομονη επειδη, ευτυχως, το λαπτοπ ανηκει σε ηλικιωμενο ζευγαρι που ειναι ευγενεστατοι και υπομονετικοι. Αν ηταν κανενας αλλος που ειναι απαιτητικος και σπαει μπαλες με 10 τηλεφωνα τη μερα για το ποτε θα ειναι ετοιμο, θα το ειχα επιστρεψει για να παρει backup μονος του και να μου το ξαναφερει για φορματ.
    ديميتريس

  9. #18369
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Πολύ πιθανό το πρόβλημα να είναι στον σκληρό (άσχετο αν έχει health 100% ή περνάει το smart test πολλές φορές το πρόβλημα είναι στην πλακέτα του ή την σύνδεση και δεν το εντοπίζει το smart)
    Δεν χρειάζεται απαραίτητα SSD για να λειτουργήσει σχετικά αξιοπρεπώς το σύστημα που αναφέρεις, οι χρόνοι του είναι υπερβολικοί ακόμη και για τον πιο απλό sata 1-2 σκληρό.
    Τρέξε ένα crystaldiskinfo για να δεις αν είχε αναφέρει προβλήματα αλλά για να δεις και σε τι ταχύτητα (sata) είναι συνδεδεμένος, και έπειτα ένα CrystalDiskMark για να δεις τι ταχύτητες πιάνει οπότε και θα καταλάβεις αν κάτι δεν πάει καλά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος slow : 16-04-22 στις 13:34.

  10. #18370
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.631
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μολις τελειωσει η ενημερωση σε 21h2 θα το δοκιμασω. Απο τις 11 παρα που ηταν στο 60%, καταφερε να περασει το 80% γυρω στις 2 και τωρα εινια στο 84! Αυτα που λες, μπορουν να τρεξουν απο safe mode?
    Δεν μου τυχαινει πρωτη φορα παντως που εγκατασταση των 10 αρνειται να παει παραπανω απο μια εκδοση επειδη το wu εχει τα ψυχολογικα του και κανει το συστημα να σερνεται. Θυμαμαι ακομα 2 προσφατα (= μεσα στην προηγουμενη χρονια) περιστατικα που εκανε το ιδιο και το ενα ηταν σε συστημα με ssd. Να φταει που ολα τα παραπανω συστηματα ητανε λαπτοπ και το παθανε απο την προεγκατεστημενη σαβουρα του κατασκευαστη?
    ديميتريس

  11. #18371
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα που λες, μπορουν να τρεξουν απο safe mode?
    Επειδή πάντα δοκιμάζω τους σκληρούς σε άλλο δικό μου σύστημα για να είμαι σίγουρος πως δεν φταίει κάτι στο PC, δεν το ξέρω σίγουρα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να φταει που ολα τα παραπανω συστηματα ητανε λαπτοπ και το παθανε απο την προεγκατεστημενη σαβουρα του κατασκευαστη?
    έχει τύχει πολλές φορές να έχω προβλήματα με την προεγκατεστημένη σαβούρα, που ως εκ θαύματος εξαφανίζονταν με clean install , αφού μου όμως μου είχε φάει αρκετές ώρες τσάμπα ψάχνοντας τι φταίει.(Γι αυτό προσπαθώ να αποφύγω το update - όπου μπορώ κάνω backup αρχείων clean install & επαναφορά αρχείων)
    Το WU μου έχει παρουσιάσει προβλήματα (κατά κύριο λόγο σε παλιά συστήματα) αλλά συνήθως "στρώνει" μετά από κάποιες επανεκκινήσεις επειδή τα 10αρια κλείνουν προβληματικούς drivers μόνα τους και "απλά" ψάχνεις για άλλον driver.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος slow : 16-04-22 στις 15:51.

  12. #18372
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.631
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εκκινεις δηλαδη την εκαστοτε εγκατασταση των windows σε αλλο pc?
    Οταν λες "κλεινουν προβληματικους drivers" τι εννοεις?

    - - - Updated - - -

    Μετα απο 7+ ωρες τελειωσε επιτελους η ενημερωση απο το iso μεσα απο τα windows! Τωρα ξεκινανε οι επανεκκινησεις για να περαστουν οι ενημερωσεις. Ελπιζω ως το βραδυ να δω το desktop ξανα
    ديميتريس

  13. #18373
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.400
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκκινεις δηλαδη την εκαστοτε εγκατασταση των windows σε αλλο pc?
    Οταν λες "κλεινουν προβληματικους drivers" τι εννοεις?

    - - - Updated - - -

    Μετα απο 7+ ωρες τελειωσε επιτελους η ενημερωση απο το iso μεσα απο τα windows! Τωρα ξεκινανε οι επανεκκινησεις για να περαστουν οι ενημερωσεις. Ελπιζω ως το βραδυ να δω το desktop ξανα
    Σε ssd δεν έχω καταφέρει αναβάθμιση <45'.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #18374
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.631
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με ωθεις να πω μεγαλη κακια τωρα :P

    - - - Updated - - -

    Επιτελους ολοκληρωθηκε η ενημερωση απο το iso, 12 ολοκληρες ωρες μετα! Τωρα περιμενω να με βαλει στο desktop να δω αν αλλαξε κατι και να τρεξω οτι προτεινε παραπανω ο slow.

    @denisun
    Μετα την ενημερωση απο το iso βγαζει το "Γεια σας... Ρυθμιζουμε τον υπολογιστη σας... Αφηστε τα ολα σε εμας..." ή μονο σε μενα ετυχε? Με το που εβαλα τον κωδικο του χρηστη, αντι για desktop πεταχτηκε αυτο. Αν παρει πανω απο μιση ωρα θα το κανω αυριο.
    ديميتريس

  15. #18375
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.400
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα την ενημερωση απο το iso βγαζει το "Γεια σας... Ρυθμιζουμε τον υπολογιστη σας... Αφηστε τα ολα σε εμας..." ή μονο σε μενα ετυχε? Με το που εβαλα τον κωδικο του χρηστη, αντι για desktop πεταχτηκε αυτο. Αν παρει πανω απο μιση ωρα θα το κανω αυριο.
    Ναι το βγάζει.
    Σου είπα ότι στην ουσία η αναβάθμιση από Iso είναι reinstall.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 1225 από 1302 ΠρώτηΠρώτη ... 12051215122012231224122512261227123012351245 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας