Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.470
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Ο λόγος που ξεκινώ αυτό το thread είναι γιατί θα ήθελα να συμμεριστώ κάποιες σκέψεις συνολικά για το καταναλωτικό και επιχειρηματικό ήθος στην μη αγγλοσαξονική (ή σαξονική) Ευρώπη και ίσως κάποιες συγκρίσεις με Ελλάδα.

    Έτσι για να έχουμε ένα καλύτερο μέτρο σύγκρισης με Ελλάδα, χωρίς απαραίτητα να εννοώ τι είναι καλύτερο ή χειρότερο.

    Το ιστορικό λοιπόν έχει ως εξής:

    Στις 27 Μαρτίου αγόρασα online μία μηχανή espresso () από το www.rebellio.be , ένα από τα μεγαλύτερα και γνωστότερα online καταστήματα σε Γαλλία και Benelux με εξαιρετικές προσφορές. Η μηχανή αυτή ήταν διαθέσιμη (in stock) με courier αποστολή 48 έως 72 ώρες από την παραλαβή πληρωμής.

    Η πληρωμή έγινε διατραπεζικά και έλαβα επιβεβαίωση μέσω e-mail στις 3 Απριλίου, εν αναμονή πλέον του τελικού επιβεβαιωτικού e-mail της εταιρείας για την αποστολή.

    Επειδή όμως μεσολαβούσε το - καθολικό και ορθόδοξο συνάμα - Πάσχα, εγώ θα έφευγα για Ελλάδα και η εταιρεία courrier λειτουργεί μόνο σε εργάσιμες, περίμενα παραλαβή κάπου την Τρίτη με Τετάρτη (11/4).

    Όταν φτάσαμε στην Τετάρτη και όχι μόνο μηχανή δεν είδα αλλά ούτε καν e-mail επιβεβαίωσης αποστολής, τους έστειλα ερώτηση μέσω e-mail για το πού βρισκόμαστε (φοβήθηκα μήπως έγινε μπέρδεμα και την είχαν αποστείλλει στο σπίτι αντί για τη δουλειά όπου βρίσκομαι κάθε μέρα).

    Η απάντηση που έλαβα (ορθογραφικά και άλλα λάθη όπως τα βλέπετε!):

    Spoiler:
    Référence ticket :XXXXXXXXXXX

    Merci de bien vouloir utiliser cette référence dans vos futures correspondances avec notre service clients.

    Sujet :RE: Confirmation paiement commande Rebelio

    Bonjour ,

    We receive your product the 16 abril on the firm and you will be received you product around 25 abril. ok?

    Pour de plus amples informations, n'hésitez pas à nous consulter.

    Cordialement ,


    Mε άλλα λόγια, μου λέγανε πως το τεμάχιο το οποίο ήταν in stock θα το λάμβανα στις 25/4 σχεδόν ένα μήνα κατόπιν της παραγγελίας (27/3) !!!!!!!

    Προφανώς και το θεώρησα απαράδεκτο και απάντησα ως εξής:

    Spoiler:

    Hello,

    Thank you for your e-mail.

    My answer is that 'no' it is not OK!

    Please note that I placed my order for the item on 27th March, you confirmed
    reception of payment on 3rd April.

    Now, you tell me that I receive the item after 22 days, from what is an
    online shop!!

    Please note that in your confirmation of my order you have sent me the
    following details about the item.

    Numéro de commande: XXXXXXXX
    Numéro de client: XXXXXXXXXX
    Délai de traitement de votre commande: En stock - Expédié sous
    48/72h

    So, you should have sent the item by the 6th of April, now you announce you
    will send it on the 16th, ten days later!

    I am sorry, but I find this unacceptable, I hope you will take such action
    that will confirm that you are an online shop and I expect to have the item
    by next week, maximum on 16th or 17th April.

    If not, I expect a full refund.

    Best regards,


    4 ώρες μετά ιδού τι μου απαντούν:

    Spoiler:
    Numéro de commande: XXXXXXXXXX (réalisée le 24.03.07)

    Destinataire et adresse de livraison:
    XXXXXX


    Cher(e) client(e),


    Votre commande vient d'être préparée par notre service logistique et sera remise à COLIPOSTE demain (sauf week-end), votre nº de colis sera enregistré au centre de tri dans la soirée. N´hésitez pas à nous contacter par chat ou par e-mail pour obtenir cette référence qui vous permettra de suivre votre expédition dès le jour suivant.

    La livraison sera effectuée par COLISSIMO dans un délai d´environ 3 à 4 jours. Nous restons à votre disposition pour toute information complémentaire.


    Απλά, η αποστολή έγινε σήμερα (12/4) το απόγευμα και - λογικά - θα το έχω μέχρι τις 17 (άντε 18) του μηνός όπως περίπου απαιτούσα - πάλι βέβαια με πάνω από 2 εβδομάδες χρόνο αποστολής από την παραλαβή χρημάτων. Και αυτό σε τεμάχιο που αναγράφεται ως διαθέσιμο και αποστέλλεται κανονικά εντός 48 - 72 ωρών από την παραλαβή πληρωμής από τον πελάτη!!! Δηλαδή σκεφτείτε πότε θα το λάμβανα αν δεν ήταν διαθέσιμο και θα έπρεπε να το παραγγείλουν οι ίδιοι...

    Χρειάστηκε να τους απειλήσω δηλαδή με πλήρες refund για να μπουν 'στο γκάζι' και να κάνουν το αυτονόητο.

    Μερικές πρώτες παρατηρήσεις - συμπεράσματα:

    1. Συζητώντας το εδώ με φίλους - μη Έλληνες - έλαβα κατά 90% την απάντηση πως εκείνοι / εκείνες απλά θα ανέμεναν το τεμάχιο να έλθει όποτε θα το έστελναν. Δλδ, αν έφτανε στις 25/4, ας έφτανε τότε.
    2. Δύο μόνο μου είπαν πως θα έκαναν παρόμοιες κινήσεις. Ένας Αμερικανός (φίλος πράκτορας ) και ένας Δανός ο οποίος όμως χρόνια σπούδασε και μορφώθηκε στο ΗΒ και τώρα πλέον κάνει διαρκώς business με Αμερικάνους. Δλδ, οι δύο μορφωμένοι και εμποτισμένοι από την Αγγλοσαξονική κουλτούρα όπου - είτε μας αρέσει ή όχι - ο καταναλωτής απαιτεί τα δικαιώματά του.
    3. Σε συνέχεια του 2, παρόμοιες εμπειρίες δεν είχα ποτέ με Αγγλοσαξονικές επιχειρήσεις, ίσα-ίσα ας πούμε η Amazon μου έστειλε χάρισμα 2ο βιβλίο (αξίας €150) γιατί το πρώτο είχε ένα σκίσιμο ενός χιλιοστού στο εξώφυλλο. Τονίζω πως η ίδια η Amazon αρνήθηκε να της επιστρέψω το ελλατωματικό!!! Αντίστοιχα, όσες φορές έχω συνεργαστεί online (και offline) με άλλες Αμερικανικές η ΗΒ επιχειρήσεις πάντοτε υπερίσχυαν τα δικαιώματά μου ως καταναλωτή και η εξυπηρέτηση ήταν τέλεια.

    Και η περιπέτειά μου δεν έχει τελειώσει ακόμα μιας και δεν το έχω λάβει στα χέρια μου.

    Αυτά προς το παρόν, σας ευχαριστώ για την υπομονή που δείξατε διαβάζοντας αυτό το σεντόνι και για 'συγκρίσεις' με Ελλάδα επιφυλάσσομαι και περιμένω και τα δικά σας ποστ αν υπάρξουν!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PopManiac : 13-04-07 στις 00:38.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μάλλον είσαι καιρό εκει έξω, η Ελλάδα αλλάξε!
    Αν διαβάσεις στο φόρουμ υπάρχουν σχετικά νήματα περι Online shops, και καλό κράξιμο, σίγουρα όμως είναι λίγοι οι χρήστες, αλλά σε γενικές γραμμές απο διάφορα ελληνικά φόρα δίχνει οτι και ο ελληνας μαθαίνει,

    Είναι το πρώτο σκαλοπάτι, αντέ τόσο καιρό τρώγαν βελανιδια, ας φάμε και εμείς μάλλον κάνουν καλό

  3. #3
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.540
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    εγώ βελανίδια δεν τρώω, κάνουν κακό στη χώνεψη.....

    Πάντως η Ελλάδα αλλάζει με βήματα χελώνας, ειδικά στην περιφέρεια




  4. #4
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    London, UK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    746
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Mbps/500Mbps
    ISP
    Vodafone Gigafast
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντίστοιχα, όσες φορές έχω συνεργαστεί online (και offline) με άλλες Αμερικανικές η ΗΒ επιχειρήσεις πάντοτε υπερίσχυαν τα δικαιώματά μου ως καταναλωτή και η εξυπηρέτηση ήταν τέλεια.
    Για το ΗΒ που ανέφερες πιστεύω πως η πολιτική των εταιριών είναι διαφορετική με προσανατολισμό προς τα δικαιώματα του πελάτη, όχι από καλοσύνη βέβαια αλλά λόγω της ιδιαιτέρως ανταγωνιστικής και ανοικτής αγοράς που έχουμε σε όλα τα επίπεδα. Δηλαδή σκοπός των εταιριών δεν είναι τόσο το στιγμιαίο κέρδος αλλά το customer loyalty που είναι και το πιο δύσκολο να αποκτηθεί...

  5. #5
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.470
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UK_ADSL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το ΗΒ που ανέφερες πιστεύω πως η πολιτική των εταιριών είναι διαφορετική με προσανατολισμό προς τα δικαιώματα του πελάτη, όχι από καλοσύνη βέβαια αλλά λόγω της ιδιαιτέρως ανταγωνιστικής και ανοικτής αγοράς που έχουμε σε όλα τα επίπεδα. Δηλαδή σκοπός των εταιριών δεν είναι τόσο το στιγμιαίο κέρδος αλλά το customer loyalty που είναι και το πιο δύσκολο να αποκτηθεί...
    Ουδεμία αντίρρηση!!!!

    Και δυστυχώς η παραπάνω περιπέτεια δεν είναι η μόνη, έχω ιστορίες να σας πω που θα γέμιζαν άνετα ένα ολόκληρο subforum...

    Αλλά, επιμένω από την άλλη, πως έχει τεράστια σημασία η επιχειρηματική κουλτούρα, είμαι 100% βέβαιος πως ένας Αμερικάνος / Άγγλος επιχειρηματίας που θα σεβόταν τον εαυτό του ΔΕΝ θα συμπεριφερόταν με τέτοιο κουτοπόνηρο τρόπο.

    @sdikr,

    Συμφωνώ!

    Οι Έλληνες καταναλωτές - τουλάχιστον από το δείγμα που βλέπω στο φόρουμ έχουν ξυπνήσει πάρα πολύ (σε βαθμό υπερβολικό ίσως αν κρίνω από ορισμένες καταγγελίες που φεύγουν για σχεδόν ψύλλου πήδημα ).

    Και η εξυπηρέτηση πελατών από πλευράς ατομικής συμπεριφοράς τουλάχιστον (ΔΕΝ μιλώ για δημόσιο, αν και εκεί ακόμα ηλικίες 35< δείχνουν πολύ καλή συμπεριφορά) είναι εξαιρετική.

    Τα προβλήματα της Ελλάδας βρίσκονται στην υποδομή.

    Πάντως, επιμένω, το αγγλοσαξονικό μοντέλο είναι σαφέστατα ανώτερο εδώ

    Πού είναι και ο Πελασγός τώρα να μας αναπτύξει μία πραγματεία για το θέμα...
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #6
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    London, UK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    746
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Mbps/500Mbps
    ISP
    Vodafone Gigafast
    PopManiac συμφωνώ με όσα λες. Όντως οι Έλληνες καταναλωτές έχουν ξυπνήσει, απλά αυτό που χρειάζεται είναι η οργάνωσή τους σε καταναλωτικές ενώσεις. Έτσι, σίγουρα θα έχουν μεγαλύτερη ισχύ αλλά θα αποφεύγονται και ακραία φαινόμενα όπως οι καταγγελίες για ψύλλου πήδημα.

    Πιστεύω πως οι τελευταίες μόνο κακό κάνουν γιατί εύκολα μπορεί να φτάσει ένας φορεάς να αδιαφορεί ακόμα και για τις σοβαρές περιπτώσεις λόγω του όγκου των καταγγελιών.

    Και για το αγγλοσαξονικό μοντέλο που αναφέρεις μπορώ να σου πω περιπτώσεις στις ΗΠΑ που τηλ/κες εταιρίες προσαρμόζουν τα τιμολόγια τους αναλόγως με τις απαιτήσεις κάθε πελάτη λόγω του τεράστιου ανταγωνισμού στον χώρο αυτό. Αυτό και αν λέει κάτι!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος UK_ADSL : 14-04-07 στις 11:50.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.470
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    To κακό με τις καταναλωτικές ενώσεις ιδιαίτερα στην Κεντρική Ευρώπη (αλλά και όχι μόνο) είναι πως από ένα σημείο και μετά αποκτούν ρόλο στο ευρύτερο πολιτικό παιχνίδι, υποβαθμίζοντας 'ανεπιθύμητα' παράπονα / προβλήματα, ιδιαίτερα σε 'πολιτικά επιζήμια' θέματα, όπως για παράδειγμα στον τομέα της υγείας.

    Έτσι, στην Ελλάδα περισσότερο βλέπει κανείς πως εκεί που ενδεχομένως να είναι εξαιρετικά χρήσιμη και απαραίτητη η παρουσία καταναλωτικών ομάδων - γιατί ουσιαστικά όλοι μας είμαστε 'πελάτες' των παρόχων υπηρεσιών υγείας στην Ελλάδα - η ουσιαστική τους δράση είναι από ανύπαρκτη έως περιθωριακή.

    Το ίδιο ίσχυε (ισχύει; ) και σε πρώην (νυν) κρατικά μονοπώλια, θυμίζω σε όλους την σχεδόν ανύπαρκτη υποστήριξη που είχαμε από τις μεγάλες καταναλωτικές οργανώσεις στην Ελλάδα στην πρώτη πραγματική μαζική διαμαρτυρία που κάναμε για τον ΟΤΕ.

    Προφανώς βέβαια γιατί όλα αυτά κάνουν πολύ 'τζιζ' πολιτικά (και οικονομικά). Και εννοείται πως δεν περιορίζεται στην Ελλάδα αυτό, αλλά σε Ευρωπαϊκές χώρες που έχουν ένα πολύ περισσότερο κρατικίστικο μοντέλο οργάνωσης και λιγότερο φιλελεύθερο οικονομικά.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #8
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Νομίζω ότι ανάλογα το eshop και τη κατηγορία του προϊόντος που αγοράζει κάποιος καλό είναι να επικοινωνεί με το eshop πριν γίνει το 'transaction' και δεν πιστεύω ότι έχει σημασία η χώρα. Πχ έχει τύχει να θέλω να παραγγείλω κάτι(software) από Αμερική από κατάστημα που δηλώνει ότι στέλνει σε όλο το κόσμο και μετά από επικοινωνία να μου λένε ότι τα συγκεκριμένα δεν τα στέλνουν. Σε μεγάλα ηλεκτρονικά καταστήματα ελληνικά πάντα θα ρωτήσω αν υπάρχει κάτι διαθέσιμο πριν το παραγγείλω. Για τα προβλήματα διαθεσιμότητας μπορεί να φταίνε πολλοί παράγοντες πχ Έλλειψη ενημέρωσης από προμηθευτή (πχ λέει ο προμηθευτής ότι το χ προϊόν το έχω άμεσα διαθέσιμο άρα και το κατάστημα θεωρεί ότι είναι σαν να το έχει στην αποθήκη του) ή αν πχ το κατάστημα έχει διαφορετικούς τρόπους πώλησης (παραδοσιακή λιανική πώληση ή ηλεκτρονικό κατάστημα) είναι δύσκολο (όχι αδύνατο) να είναι πάντα σωστά ενημερωμένη η διαθέσιμη ποσότητα.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Θα γράψω κάτι άσχετο με το νήμα αλλά που δείχνει τις διαφορές νοοτροπίας μεταξύ της κουλτούρας αμερικανοσαξώνων, ευρωπαίων και ελλήνων

    Γύρω στο '80 ζούσα στο Παρίσι και είχα σχέση με μια αμερικάνα φοιτήτρια στο τελευταίο έτος νομικής σε αμερικάνικο πανεπιστήμιο
    Κόρη μιας πολυμελούς και φτωχής οικογένειας σπούδαζε χάριν τραπεζικού δανεισμού
    Χρωστούσε στην τράπεζα 90χιλ δολάρια χωρίς την παραμικρή εγγύηση και η συμφωνία ήταν πως όταν θα έβρισκε δουλειά θα κανόνιζε μαζί τους και ανάλογα με τον μισθό της το ύψος των δόσεων επιστροφής του δανείου
    Κάτι πρωτάκουστο για την Γαλλία

    Το '98 επέστρεψα οριστικά στην Ελλάδα και έχοντας ανοίξει μια επιχείρηση ρώτησα την τράπεζα με την οποία συνεργαζόμουν ποιό θα ήταν το όριο ακάλυπτων επιταγών που θα μου επέτρεπαν
    Ο αρμόδιος υπάλληλος με κοίταξε σαν να ερχόμουν από άλλο πλανήτη και αφού του εξήγησα ότι στην Γαλλία η τράπεζά μου, μου επέτρεπε έως 5εκ δρχ ακάλυπτες επιταγές μου απάντησε ότι στην Ελλάδα δεν γίνονται τέτοια πράγματα

    Τα συμπεράσματα είναι απλά

  10. #10
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Χαχαχα... Oh dear, oh dear, those continentals ....

    Eμ μου ήθελες και εσπρέσο. Πίες κανα τσαγάκι, κατα προτίμηση earl grey

    Nα ξαναπώ την ιστορία μου με το χαλασμένο belkin, που αφου επικοινώνησα με την belkin και μου υποσχέθηκαν αλλαγή χωρις να στείλω το παλιό, το έκανα refund απο το κατάστημα που το πήρα. Πήρα ένα linksys και μετά απο 5 μέρες ήρθε το καινούριο belking σπίτι?

    Μάλλων οχι

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το '98 επέστρεψα οριστικά στην Ελλάδα και έχοντας ανοίξει μια επιχείρηση ρώτησα την τράπεζα με την οποία συνεργαζόμουν ποιό θα ήταν το όριο ακάλυπτων επιταγών που θα μου επέτρεπαν
    Ο αρμόδιος υπάλληλος με κοίταξε σαν να ερχόμουν από άλλο πλανήτη και αφού του εξήγησα ότι στην Γαλλία η τράπεζά μου, μου επέτρεπε έως 5εκ δρχ ακάλυπτες επιταγές μου απάντησε ότι στην Ελλάδα δεν γίνονται τέτοια πράγματα
    Εδω απαγορευονται τελειως και η αγορα ειναι γεματη ακαλυπτες ,οσο για τα κανονια ειναι καθημερινο φαινομενο. Σκεψου να επιτρεπονταν κιολας
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  12. #12
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik49 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω απαγορευονται τελειως και η αγορα ειναι γεματη ακαλυπτες ,οσο για τα κανονια ειναι καθημερινο φαινομενο. Σκεψου να επιτρεπονταν κιολας
    Και στην Γαλλία κυκλοφορούσαν ακάλυπτες επιταγές.
    Η ευκολία που μπορεί να παρέχει μια τράπεζα σε μια επιχείρηση έχει να κάνει με τις χρονικές διαφορές που μπορεί να υπάρξουν σε κάποιες περιόδους ανάμεσα στις υποχρεώσεις/έξοδα και στα έσοδα.
    Πχ μπορεί να χρειάζεται να πληρώσεις στο ΙΚΑ 1εκ και αυτό το ποσό να το καλύψεις μετά από 10 μέρες, στο ενδιάμεσο σε καλύπτει η τράπεζα.
    Η τράπεζα γνωρίζοντας τις δυνατότητές σου σαν επιχείρηση, σου παρέχει έτσι και την ανάλογη (αμοιβώμενη) διευκόλυνση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kerkiss : 16-04-07 στις 11:34.

  13. #13
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό που λέει ο kerkiss δεν είναι ακριβώς "ακάλυπτες επιταγές", με τη συνήθη κακή έννοια του όρου, αλλά προσυμφωνημένο ανοικτό δάνειο από την τράπεζα που δίνεται μέσω επιταγών.

  14. #14
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.470
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί τα βάζετε off-topic;

    Έχουν σαφέστατα σχέση με το θέμα

    maik, ο kerkiss εννοεί - αν δεν κάνω λάθος - το overdrafting.

    Αυτό δεν δίνεται ελαφρά τη καρδία - σε αντίθεση με τις πιστωτικές στην Ελλάδα που τις μοιράζουν σαν τραπουλόχαρτα - τουλάχιστον Βέλγιο και Γαλλία θα πρέπει να πας με το συμβόλαιο εργασίας και τις αποδοχές σου..
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  15. #15
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    maik, ο kerkiss εννοεί - αν δεν κάνω λάθος - το overdrafting.

    Αυτό δεν δίνεται ελαφρά τη καρδία - σε αντίθεση με τις πιστωτικές στην Ελλάδα που τις μοιράζουν σαν τραπουλόχαρτα - τουλάχιστον Βέλγιο και Γαλλία θα πρέπει να πας με το συμβόλαιο εργασίας και τις αποδοχές σου..
    Σε επιχείρηση αναφέρομαι και όχι σε ιδιώτη (αν και νομίζω ότι μπορεί να υπαρχει και για ιδιώτες)
    Στην Γαλλία λέγεται autorisation de decouvert

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-07, 19:37
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-06, 09:06
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-06, 12:27
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-03, 05:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας