Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    21-08-2004
    Περιοχή
    UK
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.156
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/50
    ISP
    BT
    Αγαπητό support της εταιρείας που έκανε τη διαφορά.
    Έχω να σας κάνω μια ερώτηση, η οποία κατά τη γνώμη μου θα ωθήσει αρκετούς να προτιμήσουν ή όχι το δίκτυό σας.

    Όλα λοιπον πάνε πολύ περισσότερο από καλά.
    Θέλω όμως σαν πελάτης σας να μου πείτε υπεύθυνα τι θα γίνει σε 2-3-4-5 κλπ μήνες, και αν μπορείτε να μου εγγυηθείτε την ταχύτητα που θα πιάσω μόλις συνδεθώ.
    Όπως καταλαβαίνετε αν έρθει ένας σημαντικός αριθμός συνδρομητών στο δίκτυό σας, αυτό κάποια στιγμή θα φτάσει στα όριά του(μιλάω για την σύνδεση με εξωτερικό, απ' όσο γνωρίζω είναι 1gbit).
    Τι θα κάνετε λοιπόν όταν χτυπήσει κόκκινο η γραμμή με το εξωτερικό?

    Απλά θέλω να ρωτήσω αν σκοπεύετε τότε να εφαρμόσετε traffic shaping.
    Εύχομαι να απαντήσετε όχι

  2. #2
    Το avatar του μέλους Netone1
    Netone1 Guest
    Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια. Ας έρθουμε στα σημεία που ρωτάτε, ένα προς ένα:

    "τι θα γίνει σε 2-3-4-5 κλπ μήνες, και αν μπορείτε να μου εγγυηθείτε την ταχύτητα που θα πιάσω μόλις συνδεθώ"..."Τι θα κάνετε λοιπόν όταν χτυπήσει κόκκινο η γραμμή με το εξωτερικό?"

    Αυτό που υπεύθυνα μπορούμε να σας πούμε είναι ότι θα έχετε πολύ καλές ταχύτητες, σήμερα, αύριο και για πάντα. Πρέπει όμως να είμαστε ειλικρινείς και να σας πούμε και το εξής:
    Κανένα δίκτυο broadband στον κόσμο, μα ειλικρινώς κανένα, δεν αντέχει να δίνει την ονομαστική ταχύτητα κάθε λεπτό σε πλήρη φόρτο χρηστών. Δεν μας αρέσουν τα παχιά λόγια, αλλά τολμούμε να σας πούμε ότι αν κάποιος σας υποσχεθεί το αντίθετο σας παραπλανεί.
    Αν σχεδιάζαμε τα δίκτυα με αυτόν τον τρόπο, δεν θα πληρώνατε 37,90 το μήνα, αλλά 100πλάσια ποσά.
    Όλα τα δίκτυα στηρίζονται σε κάποιες στατιστικές παραδοχές για τη χρήση. Οι δικές μας παραδοχές είναι εξαιρετικά "άνετες" για το χρήστη και έχουν στόχο να σας εξασφαλίσουν ταχύτητες που θα καλύπτουν πολύ καλά τις εφαρμογές που ξέρουμε σήμερα.
    Σίγουρα θα υπάρξουν στιγμές που η πραγματική χρήση δεν συμφωνεί με τη στατιστική. Όμως παρακολουθούμε διαρκώς τη συνολική χρήση και είμαστε αποφασισμένοι να ανταποκρινόμαστε όπως χρειάζεται.

    Μη ξεχνάτε πάντα και την πραγματικότητα του Internet. Νομίζετε ότι υπάρχουν πολλά web sites ή πολλοί Servers για άλλες εφαρμογές και υπηρεσίες που μπορούν να δώσουν σε χιλιάδες χρήστες ταυτόχρονα το περιεχόμενό τους στην πλήρη ταχύτητα πρόσβασης σε κάθε ένα χρήστη; Εμείς ξέρουμε ελάχιστους!

    "Απλά θέλω να ρωτήσω αν σκοπεύετε τότε να εφαρμόσετε traffic shaping"

    Δεν εφαρμόζουμε traffic shaping oύτε πρόκειται να εφαρμόσουμε με την έννοια ότι "τιμωρούμε" κάποιο τύπο κίνησης. Διαχειριζόμαστε όμως με προσοχή τις υπηρεσίες που έχουν ευαισθησία σε διάφορες παραμέτρους ποιότητας, όπως η τηλεφωνία. Αυτό όμως δεν πιστεύουμε ότι θα σας απασχολήσει, καθώς η κίνηση που δημιουργεί η τηλεφωνία είναι πολύ μικρή σχετικά με τις εφαρμογές του Internet.

    Φιλικά,
    Net One

Παρόμοια Θέματα

  1. Traffic Shaping HOL
    Από christo στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-08, 18:40
  2. Traffic shaping σε torrents;
    Από kostasblack στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-08, 00:25
  3. Best traffic shaping router
    Από nk83 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-06, 21:14
  4. Isp - Traffic Shaping
    Από sixama στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-06, 13:32
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-05, 00:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας