Σελ. 1063 από 1085 ΠρώτηΠρώτη ... 10431053105810611062106310641065106810731083 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 15.931-15.945 από 16268
  1. #15931
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από icemangr04 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο Thread όπου θα μπορούσα να ανεβάσω φωτογραφίες να σχολιάσουμε και να ανταλλάξουμε απόψεις.
    Πιστεύω θα ταίριαζαν σε αυτό: https://www.adslgr.com/forum/threads...?ιού-μας

  2. #15932
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.914
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από icemangr04 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ξέρω και μου αρέσει, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο Thread όπου θα μπορούσα να ανεβάσω φωτογραφίες να σχολιάσουμε και να ανταλλάξουμε απόψεις.

    Αν υπάρχει ας το επισημάνει κάποιος.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων

    Υπάρχει αυτό. Θα δεις ότι έχει ανεβάσει πολλές δικτυακού περιεχομένου ο deniSun.
    Νομίζω θέλει να ανεβάσει το Homelab του οπότε καλύτερα εδώ
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #15933
    Εγγραφή
    30-05-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zacharisharris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά προχώρησα σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ με καταληκτική ημερομηνία 13/05.
    Ελπίζω να δούμε φως..
    Ακριβώς την ίδια μέρα με εσένα έκανα και εγώ καταγγελία μετά από σχεδόν 1,5 μήνα αναμονή.
    Πριν λίγο ολοκλήρωσε ο εργολάβος την κατασκευή της γραμμής του διαμερίσματος μου, αφού υποδομή το κτίριο είχε.
    Δεν ξέρω τι έχεις κάνει εσυ, θα απαριθμήσω τις ενέργειες μου.
    Μετά την καταγγελία το άφησα μερικές ημέρες και ξαναπηρα τηλέφωνο την Παρασκευή και ξανά την Δευτέρα και σήμερα.
    Βρέθηκε ότι είχαν δηλώσει άλλο κωδικό κτιρίου στην αίτηση και νόμιζαν ότι χρειάζονταν κατασκευή υποδομής στο κτίριο.
    Τους τρέλανα στα τηλέφωνα τρεις μέρες. Τους εξήγησα ότι στο CRM τους δεν σημαίνει ότι επειδή αυτοί κάνουν ενέργειες από την άλλη μεριά ιδρώνει το αφτί σε κάποιον. Ζήτησα να μιλήσω με κάποιον εκτός εξυπηρέτησης πελατών άμεσα.
    Και ως δια μαγείας σε μισή ώρα με πήρε τηλέφωνο εργολάβος και μαζί και το 13888 με την υπεύθυνη, της οποίας εξήγησα ότι ο εργολάβος βρισκόταν μέσα στο διαμέρισμα

  4. #15934
    Εγγραφή
    06-09-2012
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netagra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς την ίδια μέρα με εσένα έκανα και εγώ καταγγελία μετά από σχεδόν 1,5 μήνα αναμονή.
    Πριν λίγο ολοκλήρωσε ο εργολάβος την κατασκευή της γραμμής του διαμερίσματος μου, αφού υποδομή το κτίριο είχε.
    Δεν ξέρω τι έχεις κάνει εσυ, θα απαριθμήσω τις ενέργειες μου.
    Μετά την καταγγελία το άφησα μερικές ημέρες και ξαναπηρα τηλέφωνο την Παρασκευή και ξανά την Δευτέρα και σήμερα.
    Βρέθηκε ότι είχαν δηλώσει άλλο κωδικό κτιρίου στην αίτηση και νόμιζαν ότι χρειάζονταν κατασκευή υποδομής στο κτίριο.
    Τους τρέλανα στα τηλέφωνα τρεις μέρες. Τους εξήγησα ότι στο CRM τους δεν σημαίνει ότι επειδή αυτοί κάνουν ενέργειες από την άλλη μεριά ιδρώνει το αφτί σε κάποιον. Ζήτησα να μιλήσω με κάποιον εκτός εξυπηρέτησης πελατών άμεσα.
    Και ως δια μαγείας σε μισή ώρα με πήρε τηλέφωνο εργολάβος και μαζί και το 13888 με την υπεύθυνη, της οποίας εξήγησα ότι ο εργολάβος βρισκόταν μέσα στο διαμέρισμα
    Και εγώ εχω συνεχίσει μετα την καταγγελία να παίρνω τηλέφωνα αλλα πάλι μου λένε τα ίδια απο 13888. Ακόμα βριζόμαστε και ξανα και ξανα και "ψαχνουμε" τον εργολάβο. Έχω απειλήσει με την καταγγελία, έχω απειλήσει οτι θα φύγω αλλα τίποτα. Εσυ πως τους τα είπες συγκεκριμένα και τους έπεισες?

    Edit: Σήμερα κάλεσα το 13888, μιλησαν με προϊστάμενο και είπαν πως το θέμα "κλιμακώθηκε εσωτερικά" μέσω τμημάτων και θα εξυπηρετηθεί με προτεραιότητα. Σημαίνει τπτ αυτό ή είναι κουραφέξαλα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zacharisharris : 01-05-24 στις 14:13.

  5. #15935
    Εγγραφή
    30-05-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zacharisharris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ εχω συνεχίσει μετα την καταγγελία να παίρνω τηλέφωνα αλλα πάλι μου λένε τα ίδια απο 13888. Ακόμα βριζόμαστε και ξανα και ξανα και "ψαχνουμε" τον εργολάβο. Έχω απειλήσει με την καταγγελία, έχω απειλήσει οτι θα φύγω αλλα τίποτα. Εσυ πως τους τα είπες συγκεκριμένα και τους έπεισες?

    Edit: Σήμερα κάλεσα το 13888, μιλησαν με προϊστάμενο και είπαν πως το θέμα "κλιμακώθηκε εσωτερικά" μέσω τμημάτων και θα εξυπηρετηθεί με προτεραιότητα. Σημαίνει τπτ αυτό ή είναι κουραφέξαλα?
    Αυτό μόνο καλό είναι, αρχίζουν να κουνιούνται. Η καταγγελία στην ΕΕΤΤ φαίνεται στην καρτέλα σου όταν μιλάς με εκπρόσωπο να ξέρεις.

    Ζήτησε να μάθεις σε ποιο τμήμα βρίσκεται το αίτημα που κάνει ο εκπρόσωπος και ζήτα να μιλήσεις με τον προϊστάμενο του εκπροσώπου για να βεβαιωθείς ότι θα τους πάρει τηλέφωνο να βρουν τον εργολάβο και να έρθει άμεσα.
    Θα σου πει ότι όταν μιλάτε με εμένα είναι σα να μιλάτε με εκείνον μπλα μπλα μπλα και θα του απαντήσεις ότι πρέπει να περάσεις το αίτημά μου να μιλήσω σε κάποιον παραπάνω από εσένα στο σύστημα. Θα το κάνει και θα σε βρει.

  6. #15936
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.212
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    @dpap76 παίζεις ακόμα με MTU 1500 ή το γύρισες στο default;

  7. #15937
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.089
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από icemangr04 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μίλησα με την τεχνική υποστήριξη και μου είπαν ότι την Οπτική την βλέπουν UP και δεν έχουν κάποια βλάβη για την περοιοχή άρα μάλλον το Mikrotik την έχει ακούσει.
    Θα πω να κλείσουν το ρεύμα και να το ανοίξουν εκ νέου για να επαννεκινήση ο εξοπλισμός (τα έχω όλα μαζεμένα στο πατάρι όποτε και η φυσική πρόσβαση είναι δύσκολη) και βλέπουμε.
    Μάλλον πρέπει να πάτω κάποιο 4G/5G Router για τέτοιες περιπτώσεις για Failover και για να έχω Out of Band management.
    Γιατί δεν βάζεις ένα χρονοδιακόπτη η smart plug;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαυξάνω σε αυτό. Προσωπικά θεωρώ σημαντικότερο να εστιάσουμε στο περιορισμένο upstream, να αξιοποιηθεί ο υπάρχων εξοπλισμός και οι υφιστάμενες υποδομές που υποστηρίζουν συμμετρικές ταχύτητες περί τα 900 Mbps. Παρά να βλέπουμε πώς θα διεκδικούμε εξοπλισμό που θα μας δίνει ακόμα μεγαλύτερο downstream.
    Θέλουμε ασύμμετρα πακέτα τώρα!
    Και τώρα ασύμμετρα είναι δλδ, αλλά να έχουμε επιλογή στο up/down εννοώ....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και οπτικα χωρις καπακια. Ετσι για να μαζεψουν σκονη και μετα.. γιουχου.
    Είναι αλήθεια τόσο ευαίσθητο με τη σκόνη ε;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #15938
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.057
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andresalonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    @dpap76 παίζεις ακόμα με MTU 1500 ή το γύρισες στο default;
    ναι, με 1500 MTU είμαι

  9. #15939
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.539
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Και εγώ επίσης με 1500 και χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα μέχρι τώρα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #15940
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.212
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι, με 1500 MTU είμαι
    Ωραία, το έκανα πάλι Enable στην FTTH σπίτι. Και παλαιότερα που το είχα Enable δεν είχα κάποιο θέμα.

    (Πάντως σε 2 γραμμές ote VDSL από A/K είχαμε θέματα του τύπου δεν παραδίδονταν τα μηνύματα στο Viber και σε 1 γραμμή ADSL δεν έφευγαν τα email. Το έκλεισα και έστρωσαν όλα.)

  11. #15941
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.171
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Καλο , χρυσο το 1500 mtu ΟΜΩΣ εχει ενα σημαντικο προβλημα. Ετσι και γυρισει η γραμμη σε cgnat, εκει δεν υποστηριζεται mtu 1500 και τον πινουμε κανονικα αν δεν ειμαστε επιτοπου να το αλλαξουμε.
    Και επειδη ο ποτες κανει κατι τετοια παλαβα, καλο χρυσο αλλα απλα ΔΕΝ. εκτος κιαν εχουμε και εναλλακτικη οδυεση να μπουμε να τα σιαξουμε ολα απο μακρυα.

  12. #15942
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.057
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλο , χρυσο το 1500 mtu ΟΜΩΣ εχει ενα σημαντικο προβλημα. Ετσι και γυρισει η γραμμη σε cgnat, εκει δεν υποστηριζεται mtu 1500 και τον πινουμε κανονικα αν δεν ειμαστε επιτοπου να το αλλαξουμε.
    Αν και τα δύο άκρα υποστηρίζουν *σωστά* το RFC4638 θεωρητικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Το PPP και των δύο άκρων όταν κάνει negotiate φροντίζει να ελέγχει αν και τα δύο άκρα είναι ικανά να περάσουν 1500 αλλιώς γυρνάνε στο 1492.

    Spoiler:
    Κώδικας:
    5.2.  MRU Test and Troubleshooting
    
       If the MRU is negotiated to a value larger than 1492 octets, the
       sending side SHOULD have the option of sending one or more MRU-sized
       Echo-Request packets once the session is opened.  This allows it to
       test that the receiving side and any intermediate Ethernet segments
       and equipment can handle such a packet size.
    
       If no Echo-Replies are received, the sending side MAY choose to
       repeat the test with 1492 octets Echo-Request packets.  If these
       packets receive replies, the sending side MUST not send packets
       bigger than 1492 octets for this session.
    
       This capability SHOULD be enabled by default.  It SHOULD be
       configurable and MAY be disabled on networks where there is some
       prior knowledge indicating that the test is not necessary.



    Στην πράξη όμως αυτό που λέει ο netblues είναι αλήθεια καθώς την έπαθα ο ίδιος νωρίτερα φέτος. See this. Κάτι δεν δούλευε σωστά όσο ήμουν στον backup bras που μου έδινε CGNAT IP.

    Δεν ξέρω αν έφταιγε το fritz ή ο backup bras του OTE, ή το γεγονός ότι υπήρχε ΝΑΤ444 στην διαδρομή που ίσως μπλόκαρε το PMTU discovery (το οποίο θέλει ICMP για να δουλέψει σωστά και το ICMP πάνω απο CGNAT είναι άστα να πάνε). Δεν ασχολήθηκα να το ψάξω περισσότερο.

    Όταν λύθηκε το προσωρινό πρόβλημα, το ξαναγύρισα σε RFC4638 και δούλευε πάλι σωστά.

    as a rule of thumb: Δεν αλλάζουμε μόνοι μας το MTU/MRU στο 1500 όταν είμαστε με PPPoE (κάποια UI κάποιων routers το επιτρέπουν). Αν έχει επιλογή για RFC4638 την επιλέγουμε και δοκιμάζουμε. Αν δεν έχει επιλογή για RFC4638 αφήνουμε αυστηρά το MTU/MRU στα 1492 για να είμαστε 100% σίγουροι.

  13. #15943
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    485
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Και εγώ με MTU 1500 είμαι εδώ και μήνες και πρόσφατα που κάτι σκάλιζε ο ΟΤΕ και με γύρισε προσωρινά σε CGNAT δεν είχα κάποιο πρόβλημα, συνέχιζε να λειτουργεί όλο το traffic.
    Δεν ξέρω αν έκανε down-negotiate σε 1492 or smth, ούτε που το πρόσεξα ή γνώριζα ότι με CGNAT δεν παίζει σωστά το 1500. Δεν κράτησε για πολύ όμως, οπότε δεν είναι ενδεικτική η εικόνα που έχω. Συν ότι η κίνηση ήταν επί το πλείστον wireguard (UDP) με 1400MTU.

    Όλα αυτά μέσω MikroTik PPPoE. Η οπτική καταλήγει σε SFP GPON και δεν παρεμβάλλεται Fritz ή άλλο ONT.

  14. #15944
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.057
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα αυτά μέσω MikroTik PPPoE.
    o pppd του MT νομίζω είχαμε καταλήξει ότι, αν και δεν το έχουν δηλώσει επίσημα, είναι RFC4638 compliant.

    in any case, αν έχουμε linux και το πρόγραμμα tracepath, το παρακάτω τεστ αν τερματίζει τότε είμαστε οκ:


  15. #15945
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    485
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    o pppd του MT νομίζω είχαμε καταλήξει ότι, αν και δεν το έχουν δηλώσει επίσημα, είναι RFC4638 compliant.
    Ναι είναι. Από την έκδοση 6.33.
    What's new in 6.33 (2015-Nov-06 12:49):
    *) pppoe - added support for MTU > 1492 on PPPoE;
    Στο changelog δεν αναφέρανε το RFC, αλλά το έχουν δηλώσει στο forum.
    https://forum.mikrotik.com/viewtopic...art=50#p501049

Σελ. 1063 από 1085 ΠρώτηΠρώτη ... 10431053105810611062106310641065106810731083 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας