Σελ. 323 από 346 ΠρώτηΠρώτη ... 303313318321322323324325328333343 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.831-4.845 από 5185
  1. #4831
    Εγγραφή
    27-02-2005
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    DGN-3500B
    Καλησπέρα,

    Έχω να κάνω ανανέωση το συμβόλαιο και έχω ήδη 2 extra σιμ. Ξέρετε αν θα ανανεωθούν και αυτές ή θα κοπούν;

  2. #4832
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Περιοχή
    Πάτρα - Ρίο
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΙΟ
    Router
    ZTE MC888 Pro
    Όπως είπαν εδώ παιδιά που ανανέωσαν, τις κρατάς κανονικά
    Η ΑΓΑΠΗ ΟΔΗΓΟΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ!!!

  3. #4833
    Εγγραφή
    27-05-2005
    Περιοχή
    Χαλάνδρι & Αίγιο
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    80000/10000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE H168N
    Προχώρησα σε αίτημα φορητότητας προς καρτοκινητή άλλου παρόχου.
    Το Cosmote Gigamax το πουλάνε τα καταστήματα Γερμανός στα 23-26 ευρώ το μήνα.
    Έχουν αναφερθεί και προσφορές στα 18€ , την οποία θεωρώ τη fair τιμή χωρίς τις extra sim.
    Ως τώρα πληρώνω 34+3+3= 40€ ανά μήνα με πάγια εντολή.

    To αίτημα έγινε κυρίως ως μια συναισθηματική αντίδραση στις εμπορικές αλχημείες της εταιρίας.
    Είμαι άνθρωπος που δύσκολα αλλάζει πάροχο ωστόσο η εμπορική πολιτική της πράσινης ευνοεί τέτοιες στρατηγικές.

    Στην περίπτωση που δεν επιτύχει το πείραμα, υπάρχει το προσιτό FROG με τα 120€ προπληρωμένης, δωδεκάμηνης υπηρεσίας.
    Αν επιτύχει, θα δημιουργήσω ένα "οδηγό φορητότητας" ώστε να υπάρχει ο χάρτης και για άλλους συνοδοιπόρους.

  4. #4834
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.037
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Τώρα χωρίς τις έξτρα, τα 18€ είναι μια χαρά τιμή για το συγκεκριμένο πακέτο.... Ίσως και τα 23€... Παραπάνω όμως not too much...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rioener Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένα όριο ταχύτητας ή όγκου στο unlimited. Αλλιώς μαύρο.
    Ας βγάλουν διαφόρων ειδών πακέτα να καλύψουν όλες τις ανάγκες με την ανάλογη τιμολόγηση.
    Θα σε έβρισκε σύμφωνο μια κατακόρυφη αύξηση τιμής vs περιορισμού; Εμένα όχι και θα διάλεγα τον περιορισμό έναντι της κατακόρυφης αύξησης...
    Έχω πει βέβαια ότι μετά τη τελευταία αλλαγή που έκανε η κοτε στα απεριόριστα με true απεριόριστα ότι αυτό θα ήταν για τρελά γέλια αν έμπαινε περιορισμός μετά, αλλά τι να κάνεις...
    Απεριόριστο με έξτρα στα 25€ καλύτερα να μη το ζήσουμε...
    Προσωπικά αν ξεπεράσει διψήφιο ποσο η έξτρα..... Ώρα για αποχώρηση...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #4835
    Εγγραφή
    08-10-2014
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12036 kbps/1036 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΝΘΕΑ
    Router
    DSL-AC52U
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 37.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από μένα τουλάχιστον αν αυξήσουν την έξτρα sim σε παράλογα πόσα (πάνω από 5 ευρω) πάω Vodafone με δωρεάν κάρτα σιμ για το ρουτερ μου, και περνώ στην βονταφον αλλά 3 καρτοκινητα και άστους να χαίρονται τα απεριοριστα τους και της πολιτικές τους.

  6. #4836
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Περιοχή
    Πάτρα - Ρίο
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΙΟ
    Router
    ZTE MC888 Pro
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα χωρίς τις έξτρα, τα 18€ είναι μια χαρά τιμή για το συγκεκριμένο πακέτο.... Ίσως και τα 23€... Παραπάνω όμως not too much...

    - - - Updated - - -



    Θα σε έβρισκε σύμφωνο μια κατακόρυφη αύξηση τιμής vs περιορισμού; Εμένα όχι και θα διάλεγα τον περιορισμό έναντι της κατακόρυφης αύξησης...
    Έχω πει βέβαια ότι μετά τη τελευταία αλλαγή που έκανε η κοτε στα απεριόριστα με true απεριόριστα ότι αυτό θα ήταν για τρελά γέλια αν έμπαινε περιορισμός μετά, αλλά τι να κάνεις...
    Απεριόριστο με έξτρα στα 25€ καλύτερα να μη το ζήσουμε...
    Προσωπικά αν ξεπεράσει διψήφιο ποσο η έξτρα..... Ώρα για αποχώρηση...
    Προσωπικά ναι θα με έβρισκε σύμφωνο μια αύξηση τιμής, διότι δε μπορώ αλλιώς να κάνω τη δουλειά μου. Δεν καλύπτομαι από τα 20 - 30 mbs του vdsl (Ο Θεός να το κάνει) μου, οπότε λίγες επιλογές έχω (Κάρτα από εξωτερικό - Γαλλία πλέον 18 ευρώ- , Starlink, Cosmote για την ώρα).

    Αλλά επειδή δεν κρίνω με βάση μόνο τις δικές μου ανάγκες, θεωρώ πως πρέπει να γίνουν διαθέσιμα κλιμακωτά πακέτα ώστε να καλυφθούν όλοι. Πάντα βέβαια με την παροχή απεριόριστων χωρίς κόφτες στο "μεγάλο" πακέτο. Φυσικά δε γίνεται να φτάσει το κόστος των extra sim αυτό της κύριας σύνδεσης, αλλιώς δεν υπάρχει και νόημα κάποιος να τις επιλέξει.
    Η ΑΓΑΠΗ ΟΔΗΓΟΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ!!!

  7. #4837
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.765
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mitsaras269 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε να μου προτείνετε κάποια εναλλακτική;
    Χρειάζομαι 5g, 300gb θεωρώ με καλύπτουν και public ip.
    Δεν υπάρχει εναλλακτική αυτή τη στιγμή. Η Vodafone δίνει 300GB στις εξτρα σιμ αλλά όχι Public ip.

  8. #4838
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.469
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει εναλλακτική αυτή τη στιγμή. Η Vodafone δίνει 300GB στις εξτρα σιμ αλλά όχι Public ip.
    Απλά βγάζεις business κάρτα κάνοντας business το κινητό σου. Δεν ξέρω πως και που γίνεται αλλά το έχουν κάνει πολλοί και αυτό δεν έχει όρια.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #4839
    Εγγραφή
    27-05-2005
    Περιοχή
    Χαλάνδρι & Αίγιο
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    80000/10000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE H168N
    Disclaimer: O κάτωθι οδηγός φορητότητας είναι ένα βοηθός για τους καταναλωτές ώστε να επιτύχουν την καλύτερη δυνατή τιμολόγηση στα προγράμματα συμβολαίων που διατηρούν. Δεν είναι ο μοναδικός τρόπος, ούτε ο καλύτερος. Επίσης, δεν είναι δεδομένο ότι θα δεχτούν (αντι)προσφορά από τον πάροχό τους, η γραμμή τους δύναται να περάσει στον άλλο πάροχο. Τέλος, δεν έχω οποιαδήποτε άμεση ή έμμεση σχέση με πάροχο ή τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών.
    Έκανα αίτηση φορητότητας την 01/04 μέσω Internet, για CU καρτοκινητό
    Σήμερα 04/04 έλαβα sms που με ενημέρωσε για το επιτυχές της αίτησης
    Μετά από λίγες ώρες με κάλεσε η Cosmote (2103507842)

    Προσφορά (οι τιμές χωρίς δεκαδικά ψηφία)

    Cosmote Gigamax Unlimited (κύρια σύνδεση) 25 euro ή 20 euro (για συνδυασμό με 1 ή 2 σταθερά Cosmote)
    Δώρο τα τρία (3) πρώτα πάγια!

    Κλήση στο 13894 , επιλογή 2 , ακύρωση φορητότητας προς Vodafone .

    Αξίζει να σημειωθεί ότι για τη διαδικασία της φορητότητας αναγκαστικά αγοράζεις χρόνο ομιλίας αξίας 13€.
    Τα οποία θα χρησιμοποιήσω σε CU καρτοκινητό - σου στέλνουν και ένα δωρεάν αριθμό με την αίτηση.
    Υποθέτω ότι αντίστοιχα κάποιος μπορεί να ζητήσει επιστροφή των χρημάτων - λόγως ακύρωσης της διαδικασίας.

    Καλή επιτυχία!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ApanCure : 04-04-24 στις 18:39.

  10. #4840
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    582
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mitsaras269 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειάζομαι 5g, 300gb θεωρώ με καλύπτουν και public ip.
    Δε χρειάζεσαι public ip. Χωρίς public ip έχεις αρκετές επιλογές, ήδη αναφέρθηκαν. Δεν υπάρχει καμία ουσιαστική ανάγκη για publlic ip με τόσες υπηρεσίες που υπάρχουν (cloudflare tunnel, tailscale, zerotier και άλλες)
    ---
    mp

  11. #4841
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    COSMOTE Neo unlimited με 33 ευρώ ή Gigamax Family unlimited με 29 ευρώ.
    Έφυγα πριν κανένα μήνα από Cosmote Neo Unlimited σε καρτοκινητό άλλης εταιρίας μετά τη λήξη του συμβολαίου. Μίλησα σήμερα με Cosmote και για 4 νούμερα στο Gigamax Family Unlimited πήρα προσφορά 16€ και κάτι ψιλά για κάθε γραμμή. Ίσως τους πάω και το σταθερό μου για να πάρω επιπλέον έκπτωση 5€ στο σύνολο του λογαριασμού.

  12. #4842
    Εγγραφή
    02-11-2023
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ApanCure Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προχώρησα σε αίτημα φορητότητας προς καρτοκινητή άλλου παρόχου.
    Το Cosmote Gigamax το πουλάνε τα καταστήματα Γερμανός στα 23-26 ευρώ το μήνα.
    Έχουν αναφερθεί και προσφορές στα 18€ , την οποία θεωρώ τη fair τιμή χωρίς τις extra sim.
    Ως τώρα πληρώνω 34+3+3= 40€ ανά μήνα με πάγια εντολή.

    To αίτημα έγινε κυρίως ως μια συναισθηματική αντίδραση στις εμπορικές αλχημείες της εταιρίας.
    Είμαι άνθρωπος που δύσκολα αλλάζει πάροχο ωστόσο η εμπορική πολιτική της πράσινης ευνοεί τέτοιες στρατηγικές.

    Στην περίπτωση που δεν επιτύχει το πείραμα, υπάρχει το προσιτό FROG με τα 120€ προπληρωμένης, δωδεκάμηνης υπηρεσίας.
    Αν επιτύχει, θα δημιουργήσω ένα "οδηγό φορητότητας" ώστε να υπάρχει ο χάρτης και για άλλους συνοδοιπόρους.
    Συμφωνώ μαζί σου. Και εγώ το συμβόλαιό μου είναι στη ίδια κατάσταση και λίγο χειρότερο το μόνο που με κρατάει είναι το πολύ βαρύ πρόστιμο για το σπάσιμο συμβολαίου. Εσύ πόσο πρόστιμο θα πληρώσεις; Νομίζω πως η cosmote μας κοροϊδεύει κατάμουτρα το ίδιο συμβόλαιο άλλοι το έχουν με 20 ευρώ και άλλοι με 45 ευρώ

  13. #4843
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.037
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rioener Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά ναι θα με έβρισκε σύμφωνο μια αύξηση τιμής, διότι δε μπορώ αλλιώς να κάνω τη δουλειά μου. Δεν καλύπτομαι από τα 20 - 30 mbs του vdsl (Ο Θεός να το κάνει) μου, οπότε λίγες επιλογές έχω (Κάρτα από εξωτερικό - Γαλλία πλέον 18 ευρώ- , Starlink, Cosmote για την ώρα).

    Αλλά επειδή δεν κρίνω με βάση μόνο τις δικές μου ανάγκες, θεωρώ πως πρέπει να γίνουν διαθέσιμα κλιμακωτά πακέτα ώστε να καλυφθούν όλοι. Πάντα βέβαια με την παροχή απεριόριστων χωρίς κόφτες στο "μεγάλο" πακέτο. Φυσικά δε γίνεται να φτάσει το κόστος των extra sim αυτό της κύριας σύνδεσης, αλλιώς δεν υπάρχει και νόημα κάποιος να τις επιλέξει.
    Πόσα ΤΒ χρειάζεσαι για τη δουλειά σου;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά βγάζεις business κάρτα κάνοντας business το κινητό σου. Δεν ξέρω πως και που γίνεται αλλά το έχουν κάνει πολλοί και αυτό δεν έχει όρια.
    Για το onenet λες;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε χρειάζεσαι public ip. Χωρίς public ip έχεις αρκετές επιλογές, ήδη αναφέρθηκαν. Δεν υπάρχει καμία ουσιαστική ανάγκη για publlic ip με τόσες υπηρεσίες που υπάρχουν (cloudflare tunnel, tailscale, zerotier και άλλες)
    Κάτι που να παίζει στο cpe και να μη θέλει ανοιχτό pc H pi;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #4844
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.680
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε χρειάζεσαι public ip. Χωρίς public ip έχεις αρκετές επιλογές, ήδη αναφέρθηκαν. Δεν υπάρχει καμία ουσιαστική ανάγκη για publlic ip με τόσες υπηρεσίες που υπάρχουν (cloudflare tunnel, tailscale, zerotier και άλλες)
    Όταν θες οτιδήποτε χρειάζεται port forwarding (π.χ. Wireguard server ή OpenVPN Server πάνω στον εξοπλισμό σου) , είναι απαραίτητη η public ip.

    Δεν θέλουν όλοι να εξαρτώνται από υπηρεσίες τρίτων.

  15. #4845
    Εγγραφή
    25-02-2017
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    οι mikrotik routers με arm chip κανουν καλη δουλεια με το zerotier. VPN χωρις PC.

Σελ. 323 από 346 ΠρώτηΠρώτη ... 303313318321322323324325328333343 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας