Σελ. 8 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 367891013 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 262
  1. #106
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.150
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αν υποθεσουμε οτι παρθηκε δανειο.
    Εδω μιλαμε για funds, (bc partners) που κανουν εξαγορα. Ακομα και δανειο να ηταν, αυτα αφορουν αυτον που αγοραζει.
    Πως η wind, ως κερδοφορα ελληνικη επιχειρηση θα αποφυγει ετσι τους φορους της?

    Οταν λες το μερισμα εκπιπτει, απο ποιόν? Ως μερισμα δεν ειναι φορολογημενο απο την εταιρεια που το εκδιδει?

  2. #107
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.767
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υποθεσουμε οτι παρθηκε δανειο.
    Εδω μιλαμε για funds, (bc partners) που κανουν εξαγορα. Ακομα και δανειο να ηταν, αυτα αφορουν αυτον που αγοραζει.
    Πως η wind, ως κερδοφορα ελληνικη επιχειρηση θα αποφυγει ετσι τους φορους της?

    Οταν λες το μερισμα εκπιπτει, απο ποιόν? Ως μερισμα δεν ειναι φορολογημενο απο την εταιρεια που το εκδιδει?
    Οπως η apple
    Aν έχει τους ίδιους λογιστές/δικηγόρους

    Ο δυτικός τρόπος του σκέπτεσθαι (και ο ανατολικός) έχει φτιάξει τους δικούς του κανόνες.
    Κάποτε ο πάμπλουτος Neil Young είχε πει ότι θα πρέπει να απαγορευτεί στους ανθρώπους να μαζεύουν τόσο χρήμα.

    Ψιλά γράμματα..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #108
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.220
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Α.. Και κάτι για το copper switch off που αναφέρθηκε πίσω...
    Τo copper switch off σε μερικές περιοχές όχι το βλέπουμε με τα κιάλια...
    Αλλά δεν το βλέπουμε καν στον ορίζοντα..
    Τι να λέμε τώρα;
    Από την άλλη αν κάνουν τη μετάβαση δλδ τη γραφειοκρατία πιο εύκολη για να πας στο ftth, no problem...
    Τώρα πρέπει να περάσεις από κυκαιωνα υπογραφών-διαδικασιων για να μπει ο πάροχος να δουλέψει.. Άσε τις εργασίες που χρειάζονται...
    Α.. Και να δώσουν και οι άλλοι πάροχοι 50αρες μέσω ftth.. Είναι κ αυτό..
    Γενικά για εμένα το ftth όπως το δίνουν οι μεγάλοι πάροχοι τώρα θεωρείται δύσκολο..
    Αν ήταν στυλ ιναλαν μόνο σε εσένα θεωρώ θα ήταν πιο εύκολο..
    Εδώ σκέφτομαι εγκατάσταση wisp και ζαλίζομαι..
    Επομένως χαλκός adsl/vdsl, booster, 4g και Άγιος ο Θεός.. Μέχρι νεωτέρας..
    Κι όμως, η διαδικασία είναι πολύ απλούστερη για εγκατάσταση FTTH σε κτίριο. Αρκεί να υπάρχει ένας ενδιαφερόμενος στην πολυκατοικία (ιδιοκτήτης) που συμφωνεί και δεν υπάρχει καμία γραφειοκρατία.

    Εφαρμόζονται διατάξεις παρόμοιες με το φυσικό αέριο και δεν ζητείται η...έγκριση κανενός. Σε εγκατάσταση που έγινε το 2020 και είδα με τα μάτια μου, οι εργασίες στο κτίριο έγιναν σε 2 ημέρες (και σε "περίεργο" δομικά κτίριο) με 0 επιβάρυνση. Η όλη διαδικασία πήρε περίπου 1,5 μήνα μέχρι να ενεργοποιηθούν οι οπτικές ίνες για το κτίριο.

    Το πρόβλημα δεν είναι αυτό, το πρόβλημα είναι ότι 1,5 χλμ μακριά από εκεί, στον ίδιο δήμο, έχει copper και δεν έχει FTTB. Πρέπει να εξαπλωθεί σημαντικά το FTTB από πλευράς κάλυψης, καθώς ο χαλκός δεν θα μας πάει ποτέ πάνω από τα 200 Mbps - και η αλήθεια είναι ότι πρέπει να φύγουμε από τα 50 και 100 της VDSL πια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sovjohn : 18-08-21 στις 08:48.

  4. #109
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    949
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaskor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τελευταία τέσσερα χρόνια η Wind έφτιαξε καλό όνομα καθώς έδωσε καλές υπηρεσίες στη σταθερή κυρίως, τηλεφωνία. Έπαψε να είναι τόσο μεγάλα τα προβλήματα. Έφτιαξε δίκτυο, καλό δίκτυο οπτικών ινών. Ποιοτικό. Δίνει καλής ποιότητας γραμμές vdsl.
    και εδω γελασαν καθε συνδρομητες VDSL της wind . γιατι αυτοι οι συνδρομητές ξερουν ....

  5. #110
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.150
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaskor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τελευταία τέσσερα χρόνια η Wind έφτιαξε καλό όνομα καθώς έδωσε καλές υπηρεσίες στη σταθερή κυρίως, τηλεφωνία. Έπαψε να είναι τόσο μεγάλα τα προβλήματα. Έφτιαξε δίκτυο, καλό δίκτυο οπτικών ινών. Ποιοτικό. Δίνει καλής ποιότητας γραμμές vdsl.
    Δυστυχως, σε αυτη τη χωρα, ειναι αδυνατον να διαφοροποιηθεις φτιαχνοντας vdsl. Η ποιοτητα του vdsl εξαρταται απο την κατασταση του χαλκου, αλλα κυρίως απο την αποσταστη μεταξυ dslam και συνδρομητη.
    Και για λογους αγκυλωσεων ακομα και οι περιοχές που δόθηκαν σε άλλους παρόχους να αναπτύξουν vdsl, έγιναν παντα με δεκανικι το δικτυο του οτε.
    Οποτε δεν μπορει καποιος να πει , εκει που χρειαζεται να βαλω μια καμπινα ποιο κοντα βρε παιδι μου. Οχι. εκει. Ετσι το σχεδιασε ο ποτετζης τη δεκαετια του 80, ετσι θα μεινει, δεν παει να ειναι 600 μετρα.

    Γιατι κανεις δεν τολμησε να εκχωρησει μαζι και το απερχομενο.
    Ιδιοκτησια αλλου και πρασινα αλογα.
    Λιγα χρονια αργοτερα, οταν εγινε αντιληπτο οτι το δικτυο χαλκου απαξιωνεται ταχυτατα και εχει σταματησει ηδη η επεκταση του (και συντομα και η συντηρηση του), αρχισαμε να μιλαμε για copper switch off

    Ετσι και το θεμα xdsl ειναι νεκρό. Οτι μπηκε, μπηκε. Τουλαχιστον με το ftth, οποιος βαζει, το εχει ολο, οπως θα επρεπε δλδ απο την αρχη.

    Ο οτε ειναι οτι χειροτερο εχει τυχει σε αυτή τη χωρα. Από την εποχή του Κοκκαλη και τα αναλογικα κεντρα προελευσης DDR, την αγοραπωλησια αριθμων σε τιμές μαυρης αγορας, την ξεφτιλα των "ψηφιακων" , το αποτυχημενο ISDN, την τηλειδοποηση (που δεν επαιξε ποτε), τις γελιοτητες της Σουλαρας περι ταχύτητας, τα διαφορετικα vlan για τη φωνή για τους αλλους μονο, και πολλα αλλα που βαριεμαι να γραφω.
    Ειπαμε, οταν αποφασισαν να τον πουλησουν, επρεπε να μικρυνει. Χωρις ανταγωνισμο, δεν υπαρχει εξελιξη. Αντι γιαυτο βαλαν την εεττ να τον φοβεριζει.
    Επρεπε να περασουν αλλα 20 χρονια, για να κοπει σε κομματια απο μονος του. Κατι σαν την καταρευση της ΕΣΣΔ.
    Η αληθεια ειναι οτι ο Μιχαλης γινεται καλα morph σε Γκορμπατσωφ...

  6. #111
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.767
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    @netblues

    Εχεις κάτι με τα μονοπώλια?
    Γιατί εμείς τα αγαπάμε, μας θυμίζουν την ιστορία μας.
    Κάποτε κάναμε και πορείες φωνάζοντας "Δώστε μας τηλέφωνα"
    Είναι κάτι σαν τα εκκλησάκια των Κυκλάδων, τα βλέπουμε, μας αρέσουνε, δεν τα φτιάχνει κανείς τώρα, άσε που θα στην πέσει και το ΙΚΑ για ένσημα.

    Κάποτε και τα σπίρτα ήταν μονοπώλιο, τώρα όποτε μου ζητάνε φωτιά και δίνω σπίρτα, ρωτάω και αν ξέρουν να τα χρησιμοποιούν, δεν γράφουν οδηγίες χρήσεως.
    Η ζωή αλλάζει θέλοντας και μη
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #112
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.613
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει περίπτωση. Απλά πλέον έχουμε 3 ομίλους -DT, Vodafone, United Group- που ελέγχουν μεγάλο κομμάτι των τηλεπικοινωνιών της Ευρώπης.
    Βάζεις την United Group στους «3 μεγάλους ομίλους»;

  8. #113
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.080
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι όμως, η διαδικασία είναι πολύ απλούστερη για εγκατάσταση FTTH σε κτίριο. Αρκεί να υπάρχει ένας ενδιαφερόμενος στην πολυκατοικία (ιδιοκτήτης) που συμφωνεί και δεν υπάρχει καμία γραφειοκρατία.

    Εφαρμόζονται διατάξεις παρόμοιες με το φυσικό αέριο και δεν ζητείται η...έγκριση κανενός. Σε εγκατάσταση που έγινε το 2020 και είδα με τα μάτια μου, οι εργασίες στο κτίριο έγιναν σε 2 ημέρες (και σε "περίεργο" δομικά κτίριο) με 0 επιβάρυνση. Η όλη διαδικασία πήρε περίπου 1,5 μήνα μέχρι να ενεργοποιηθούν οι οπτικές ίνες για το κτίριο.

    Το πρόβλημα δεν είναι αυτό, το πρόβλημα είναι ότι 1,5 χλμ μακριά από εκεί, στον ίδιο δήμο, έχει copper και δεν έχει FTTB. Πρέπει να εξαπλωθεί σημαντικά το FTTB από πλευράς κάλυψης, καθώς ο χαλκός δεν θα μας πάει ποτέ πάνω από τα 200 Mbps - και η αλήθεια είναι ότι πρέπει να φύγουμε από τα 50 και 100 της VDSL πια.
    Ερώτηση..
    Μπορεί ο πάροχος να μπει να δουλέψει χωρίς υπογραφή διαχείρισης;
    Αρκεί μια απλή κοινοποίηση σε περίπτωση που σε γειωσουν;
    Εδώ κολλάμε και στα υπόλοιπα που έπονται της μη υπογραφής..

    Σκέφτομαι και το τι τράβηξα για να βάλω το φ.αεριο...
    Ας είναι μεν καλά οι νόμοι που το επέτρεψαν.. Εκεί βέβαια ήταν και πιο αναγκαία περίπτωση..
    Αλλά ακόμα και για το αέριο έπρεπε να μπλέξεις με τη διαχείριση..
    Δεν ήταν τόσο απλό...
    Μπορεί να μη μπορούσαν να σε σταματήσουν αλλά έπρεπε να τηρηθούν διαδικασίες και στη τελική μόνο που δε γίναμε μαλλιά κουβάρια..
    Δεν είναι τοσο απλό του στυλ παίρνω τηλέφωνο το πάροχο μου και όλα καλά ..

    Στο αέριο τότε που το έβαλα εγώ αρκούσε να καλέσεις συνέλευση για τη μετατροπή του κεντρικού καυστήρα πρώτα και αν δεν ήθελαν τότε έβαζες μόνος, τους κοινοποιουσες την απόφαση σου δλδ.. Και αν αδιαφορούσαν και δεν σου απανταγαν εγγράφως μέσα σε ένα Χ εύλογο διάστημα, προχωραγες αέρα Πατέρα με το νόμο εκτυπωμένο στο χέρι.. Δεν ζηταγε κανείς υπογραφές η τπτ έγγραφα.. Βέβαια και να σου απανταγαν όχι πάλι προχωραγες.. Αφού ήθελε ένας..

    Δε νομίζω να είναι ακριβώς ίδιο σενάριο με το αέριο..

    Μετά έγιναν κάποιες αλλαγές στο νόμο για την αυτονομία, που δεν τις θυμάμαι τώρα..

    Εδώ όμως για να επιστρέψουμε στο θέμα μας, με το ftth ζητάνε υπογραφή...
    Άλλαξε κάτι;

    Προσωπικά δεν έχω καμία όρεξη να ανακατεύομαι πάλι με τα της διαχείρισης και επίσης να προσπαθώ να εξηγήσω στους άλλους τι είναι το ftth και τι θα γίνει..

    Μπορεί με έναν που θέλει να γίνεται κάπως η δουλειά αλλά αν δεν ενδιαφερθεί κ άλλος δε νομίζω να κάνω κάτι.. Με το χαλκό καλύπτομαι ακόμα νομίζω.. Αργότερα βλέπουμε αν χρειαστεί να το περάσω και αυτό...

    Και λέω πάλι, αν ήταν στυλ ιναλαν που βάζει μόνο σε εσένα θα ήταν πολύ πιο απλά..
    Καταλαβαίνω ότι οι μεγάλοι πάροχοι θέλουν να κάνουν μια φορά σωστή εγκατάσταση - υποδομή στο κτίριο, αλλά μας κάνουν τη ζωή ολίγον δύσκολη έτσι..

    Με το αέριο ήταν κάπως λιγότερο παρεμβατικές οι ενέργειες στο κτίριο νομίζω..
    Επειδή έβαζαν μόνο σε έναν...
    Αν και αυτό δεν είναι απόλυτο.. Είναι ανάλογα με το διαμέρισμα , το κτήριο και τη πρόσβαση...
    Βέβαια στο αέριο για διαμέρισμα είναι πιο εύκολο μετά από έναν να βάλει κ άλλος αφού η μεγαλύτερη δουλειά - υποδομή έχει γίνει με όχι τόσο παρεμβατικές διαδικασίες...

    Anyway.. Αν έχω κάνει κάπου λάθος η έχει αλλάξει κάτι πες μου..

    Όσο για το σχόλιο για το vdsl, υπάρχουν περιοχές που ακόμα δεν το έχουν δει καν..
    Τι να λέμε τώρα....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εδω γελασαν καθε συνδρομητες VDSL της wind . γιατι αυτοι οι συνδρομητές ξερουν ....
    Ότι η wind σαν εταιρεία είναι κάπως, ναι.. Δεν αντιλέγω.. Αλλά έχω wind σταθερή στο εξοχικό, adsl βέβαια και δεν μπορώ να πω ότι με έχει ενοχλήσει κάτι πέραν του μπουκωματος που αντιμετώπισε μια φορά νομίζω τώρα που ήμασταν μέσα με το lockdown..
    Σε ότι αφορά το vdsl ναι υπήρξαν περιπτώσεις αρκετές με μπουκώματα κυκλωμάτων και μετά οι εργασίες για τις αναθέσεις σέρνονται.. Εδώ συμφωνούμε κ με το παραπάνω..
    Από την άλλη το δίκτυο που στήνει και τα προφίλ στις καμπίνες της νομίζω είναι σχετικά καλά..
    Τα κινητά από την άλλη είναι άλλη περίπτωση αν και νομίζω ότι πχ η q είναι μοναδική σε αυτά που προσφέρει.. Αλλά και σε αυτά που δεν προσφέρει..
    Αλλά αν αρχίσουμε να λέμε για τις εταιρίες δεν θα τελειώσουμε ποτέ που λένε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #114
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.990
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πώς έκλεισε το ντιλ United Group-Wind, τα νέα δεδομένα

    https://www.euro2day.gr/news/enterpr...ea-dedome.html
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  10. #115
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.220
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση..
    Μπορεί ο πάροχος να μπει να δουλέψει χωρίς υπογραφή διαχείρισης;
    Αρκεί μια απλή κοινοποίηση σε περίπτωση που σε γειωσουν;
    Εδώ κολλάμε και στα υπόλοιπα που έπονται της μη υπογραφής..

    Σκέφτομαι και το τι τράβηξα για να βάλω το φ.αεριο...
    Ας είναι μεν καλά οι νόμοι που το επέτρεψαν.. Εκεί βέβαια ήταν και πιο αναγκαία περίπτωση..
    Αλλά ακόμα και για το αέριο έπρεπε να μπλέξεις με τη διαχείριση..
    Δεν ήταν τόσο απλό...
    Μπορεί να μη μπορούσαν να σε σταματήσουν αλλά έπρεπε να τηρηθούν διαδικασίες και στη τελική μόνο που δε γίναμε μαλλιά κουβάρια..
    Δεν είναι τοσο απλό του στυλ παίρνω τηλέφωνο το πάροχο μου και όλα καλά ..

    Στο αέριο τότε που το έβαλα εγώ αρκούσε να καλέσεις συνέλευση για τη μετατροπή του κεντρικού καυστήρα πρώτα και αν δεν ήθελαν τότε έβαζες μόνος, τους κοινοποιουσες την απόφαση σου δλδ.. Και αν αδιαφορούσαν και δεν σου απανταγαν εγγράφως μέσα σε ένα Χ εύλογο διάστημα, προχωραγες αέρα Πατέρα με το νόμο εκτυπωμένο στο χέρι.. Δεν ζηταγε κανείς υπογραφές η τπτ έγγραφα.. Βέβαια και να σου απανταγαν όχι πάλι προχωραγες.. Αφού ήθελε ένας..

    Δε νομίζω να είναι ακριβώς ίδιο σενάριο με το αέριο..

    Μετά έγιναν κάποιες αλλαγές στο νόμο για την αυτονομία, που δεν τις θυμάμαι τώρα..

    Εδώ όμως για να επιστρέψουμε στο θέμα μας, με το ftth ζητάνε υπογραφή...
    Άλλαξε κάτι;

    Προσωπικά δεν έχω καμία όρεξη να ανακατεύομαι πάλι με τα της διαχείρισης και επίσης να προσπαθώ να εξηγήσω στους άλλους τι είναι το ftth και τι θα γίνει..

    Μπορεί με έναν που θέλει να γίνεται κάπως η δουλειά αλλά αν δεν ενδιαφερθεί κ άλλος δε νομίζω να κάνω κάτι.. Με το χαλκό καλύπτομαι ακόμα νομίζω.. Αργότερα βλέπουμε αν χρειαστεί να το περάσω και αυτό...

    Και λέω πάλι, αν ήταν στυλ ιναλαν που βάζει μόνο σε εσένα θα ήταν πολύ πιο απλά..
    Καταλαβαίνω ότι οι μεγάλοι πάροχοι θέλουν να κάνουν μια φορά σωστή εγκατάσταση - υποδομή στο κτίριο, αλλά μας κάνουν τη ζωή ολίγον δύσκολη έτσι..

    Με το αέριο ήταν κάπως λιγότερο παρεμβατικές οι ενέργειες στο κτίριο νομίζω..
    Επειδή έβαζαν μόνο σε έναν...
    Αν και αυτό δεν είναι απόλυτο.. Είναι ανάλογα με το διαμέρισμα , το κτήριο και τη πρόσβαση...
    Βέβαια στο αέριο για διαμέρισμα είναι πιο εύκολο μετά από έναν να βάλει κ άλλος αφού η μεγαλύτερη δουλειά - υποδομή έχει γίνει με όχι τόσο παρεμβατικές διαδικασίες...

    Anyway.. Αν έχω κάνει κάπου λάθος η έχει αλλάξει κάτι πες μου..

    Όσο για το σχόλιο για το vdsl, υπάρχουν περιοχές που ακόμα δεν το έχουν δει καν..
    Τι να λέμε τώρα....

    - - - Updated - - -



    Ότι η wind σαν εταιρεία είναι κάπως, ναι.. Δεν αντιλέγω.. Αλλά έχω wind σταθερή στο εξοχικό, adsl βέβαια και δεν μπορώ να πω ότι με έχει ενοχλήσει κάτι πέραν του μπουκωματος που αντιμετώπισε μια φορά νομίζω τώρα που ήμασταν μέσα με το lockdown..
    Σε ότι αφορά το vdsl ναι υπήρξαν περιπτώσεις αρκετές με μπουκώματα κυκλωμάτων και μετά οι εργασίες για τις αναθέσεις σέρνονται.. Εδώ συμφωνούμε κ με το παραπάνω..
    Από την άλλη το δίκτυο που στήνει και τα προφίλ στις καμπίνες της νομίζω είναι σχετικά καλά..
    Τα κινητά από την άλλη είναι άλλη περίπτωση αν και νομίζω ότι πχ η q είναι μοναδική σε αυτά που προσφέρει.. Αλλά και σε αυτά που δεν προσφέρει..
    Αλλά αν αρχίσουμε να λέμε για τις εταιρίες δεν θα τελειώσουμε ποτέ που λένε..

    Ήθελε υπογραφή διαχειριστή (εκεί που συζητάμε η διαχείριση ήταν σε εξωτερική εταιρία οπότε υπέγραψα εγώ σαν άτομο επαφής μέσα στο κτίριο) καθαρά για να προχωρήσει η διαδικασία άμεσα.

    Αλλιως, εάν εντός 20 ημερών δεν λάμβανε η εταιρεία που εγκαθιστούσε τις οπτικές ίνες (ΟΤΕ εν προκειμένω) απόφαση γεν. συνέλευσης στην οποία ΟΛΟΙ οι ιδιοκτήτες αντιτίθενται στην εγκατάσταση, τεκμαιροταν αυτόματα ότι συναινει το κτίριο.

    Δεν απαιτούταν γενική συνέλευση η κάτι άλλο. Δεν υποχρεουμουν να ενημερώσω κανέναν. Αρκεί να υπάρχει έγκριση/βούληση από 1 ιδιοκτήτη (αυτού που κάνει την πρώτη αίτηση) και δεν μπορεί να τον σταματήσει κανείς.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  11. #116
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.138
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Νομίζω ότι αν ήθελες 100% δεν θα προχωρούσε σχεδόν τίποτα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #117
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.886
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Γελάτε αλλά στη μια πολυκατοικία του αφεντικού μου έκανε ότι ακριβώς λέτε και την ώρα που το συνεργείο έβαζε τις οπτικές όροφο όροφο φώναξαν αστυνομία και έγινε της Πόπης.
    Γιατί? Γιατί απλά πίστευαν πως είχε ακτινοβολία η οπτική!!!!!.
    Την ημέρα εκείνη σταμάτησαν όλα και πήρε καιρό να πεισθούν όλοι πως δεν υπάρχει θέμα με την ακτινοβολία. Τώρα που μιλάμε όλοι έχουν πάρει ftth με το κουπόνι και το φυλάνε το αφεντικό μου.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #118
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.080
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Για αυτά της Πόπης φοβάμαι κ εγώ και δεν ανακατεύομαι..
    Το να υπογράψει ιδιοκτήτης δεν είναι ρίσκο;
    Δε νομίζω να είναι όπως το φ.αεριο..
    Εκεί ο νόμος ήταν πιο ξεκαθαρος και η εταιρία αερίου δεν ζηταγε κάποιο έγγραφο από τη πολυκατοικία αν θυμάμαι καλά..
    Βέβαια το θέμα αυτό έχει συζητηθεί πολύ σε αντίστοιχο νήμα και μπορεί να υπάρχουν πράγματα που δεν γνωρίζουμε..

    - - - Updated - - -

    Πάμε τώρα στην υποθετική θεωρία μου..
    Έστω ότι θες να βάλεις..
    Τους το κοινοποιείς εγγράφως και σε γειωνουν.... Η σου λένε ξεκάθαρα όχι..
    Μετά από 20 ημέρες μπαίνει ο πάροχος να δουλέψει; Και αν ναι με τίνος την υπογραφή; Τι προβλέπει ο νόμος εδώ; Γιατί τουλάχιστον τότε που έβαλα το αέριο εγώ, ο νόμος ήταν πιο ξεκαθαρος πάνω σε αυτό το θέμα, και τα πράγματα κάπως λίγο πιο ξεκάθαρα αν μπορώ να το πω έτσι.. Εύκολο πάντως τώρα που το σκέφτομαι δεν ήταν..
    Αν τώρα με την οπτική είναι ακόμα πιο δύσκολα... Υγεία.. Είμαστε μια χαρά κ έτσι..
    Αυτά.... Για να μη ξεφεύγουμε κ από το θέμα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 18-08-21 στις 19:30.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #119
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.886
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Στη περίπτωση που ανέφερα από πάνω, πέρυσι δηλαδή, ήθελε υπογραφή του διαχειριστή η Vodafone αλλιως δεν ξεκίναγε το έργο. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από πέρυσι.

  15. #120
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το έχουμε αναλύσει εκτενώς όσο δεν παίρνει, στο άλλο θέμα.
    Για την σύνδεση χρειάζεται τουλάχιστον η επιθυμία ενός ιδιοκτήτη της οικοδομής. Δεν απαιτείται καμία συνέλευση.
    Για την μελέτη όδευσης και την έναρξη εργασιών, χρειάζεται μόνο η υπογραφή του διαχειριστή, που είναι ο μόνος νόμιμος εκπρόσωπος της οικοδομής. Χωρίς αυτή, κανείς πάροχος δεν θα προχωρήσει σε εργασίες, ακριβώς για να μην έρθει αντιμέτωπος με αντίδραση οποιουδήποτε ενοίκου της οικοδομής.

Σελ. 8 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 367891013 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας