Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 87
  1. #61
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τέλος, για να είμαστε και εντός θέματος : τη δεδομένη χρονική στιγμή, η WIND έκρινε σωστό εμπορικά να δώσει refurbished iphone 8 για να προσελκύσει πελάτες. Το έκανε βάσει ανάλυσης δεδομένων που έχει ως εταιρία και έκρινε σωστό να δώσει το συγκεκριμένο κινητό έναντι του ανταγωνισμού. Συνήθως σε αυτά οι εταιρείες αυτού του βεληνεκούς σπάνια πέφτουν έξω, καθώς ο κόσμος δεν υπήρχε περίπτωση να ανταποκριθεί τόσο πολύ σε μια άλλη πρόταση με android based κινητό -- αυτό βγαίνει κρίνοντας εκ του αποτελέσματος και βάσει της προσφοράς που έκανε η εταιρία.

    Αν έδιναν android based κινητό, το επειχείρημα θα έστεκε το ίδιο από την αντίστροφη.
    Συγνώμη αλλά αυτή η ανάλυση δεδομένων πριν λίγο καιρό έδινε ένα λάπτοπ νομίζω. Που δεν θα το χάριζα ούτε στον εχθρό μου. Οπότε ίσως κάτι να πηγαίνει στραβά.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #62
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α τώρα το Open source δεν είναι η σανίδα σωτηρίας του κάθε gsm-κάγκουρα και αλλάζουμε το αφήγημα. Όσο η τεχνολογία γίνεται gadget, είναι ενδιαφέρον να βλέπεις πως κινείται το κοινό με τάσεις ομαδοποίησης και καγκουρο-gadgetoποίησης όπως γίνεται χρόνια στα αμάξια, όπως γίνεται πλέον στον φωτογραφικό εξοπλισμό και πολλά άλλα πεδία.

    Εγώ έχω λατρεία με το να κάνω τη δουλειά μου, με οποιοδήποτε εργαλείο, σε οποιαδήποτε πλατφόρμα, τη στιγμή που θα το χρειαστώ.

    Ο χρόνος μου είναι πολύτιμος για να κάτσω να ασχοληθώ με packet sniffing σε κινητό ή/και να του βάλω "αεροτομή", "spoiler", "ζάντες" και λοιπά άχρηστα.

    Αν αυτό θα συμβεί με το iphone τη δεδομένη στιγμή, ή με android, ή όπως παλιότερα γινόταν με το symbian, μου είναι παντελώς αδιάφορο.

    Επίσης, έχεις κάθε δικαίωμα να εμπιστεύεσαι το XDA με το επιχείρημα το ότι θα γίνει "ντόρος" αν βρεθεί κάτι στις καγκουριές που προσφέρουν, δείχνει πόσο σοβαρά παίρνεις την έννοια της ασφάλειας που έχεις στο μυαλό σου.
    Το ότι παρουσιάζεις το open source και την ενασχόληση κάποιου με open source λύσεις, για την ιδιωτικότητά του, ως καγκουριά και το συγκρίνεις με μόντες σε παπάκια και αυτοκίνητα, δείχνει την ασχετοσύνη σου. Στο λέω έτσι απλά, γιατί αυτό υποδηλώνει η απάντησή σου.

    Δεν μου κάνει εντύπωση που είσαι apple user.

    Αυτά. Απάντησε ότι θέλεις. ΔΕΝ σκοπεύω να συνεχίσω να συζητώ μαζί σου. Είναι προφανές πως η αντίληψή μας γύρω απ'αυτά τα θέματα είναι αντιδιαμετρική.

    Εγώ πέρασα από iOS όπως προείπα. Γνωρίζω και τις 2 πλατφόρμες. Όταν και ΑΝ ασχοληθείς κι εσύ με το open source, τότε να ξανακάνουμε την κουβέντα, σε σοβαρό επίπεδο και όχι με γραφικότητες τύπου "gsm-κάγκουρας".
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #63
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.632
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου κάνει εντύπωση που είσαι apple user.
    Καταρχήν κι εγώ Apple user είμαι μα η δική μου θέση επί λογισμικού ανοικτού κώδικα και custom ROMs είναι εντελώς διαφορετική. Η λογική του τσουβαλιάσματος καλά κρατεί.

    Κατά δεύτερον, κι εγώ είχα όλη τη σειρά Nexus κι ακόμη έχω Android συσκευές. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό για τη τεχνολογία που συνεχώς εξελίσεται;

    Πιστεύεις ότι η εμπειρία που είχες πριν δύο χρόνια συγκρίνεται με τη σημερινή;

  4. #64
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν κι εγώ Apple user είμαι μα η δική μου θέση επί λογισμικού ανοικτού κώδικα και custom ROMs είναι εντελώς διαφορετική. Η λογική του τσουβαλιάσματος καλά κρατεί.
    Το ίδιο τσουβάλιασμα κάνουν και τα apple fanboys.

    Τα apple products άλλωστε, είναι τόσο κλειδωμένα, που ένας advanced χρήστης δεν μπορεί να κάνει και πολλά με αυτά. Γεγονός.

    Απευθύνονται - κυρίως - σε πολύ συγκεκριμένο κοινό, που θέλει να πατάει ένα κουμπί και να γίνεται αυτόματα ό,τι ορίσει η apple.

    Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά δεύτερον, κι εγώ είχα όλη τη σειρά Nexus κι ακόμη έχω Android συσκευές. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό για τη τεχνολογία που συνεχώς εξελίσεται;

    Πιστεύεις ότι η εμπειρία που είχες πριν δύο χρόνια συγκρίνεται με τη σημερινή;
    Οι πρακτικές της apple είναι αμετακίνητες διαχρονικά.

    Πες μου τι άλλαξε ακριβώς; Μπορώ να εγκαταστήσω εφαρμογές εκτός app store;

    Μπορώ να μεταφέρω αρχεία από και προς τη συσκευή χωρίς μεσάζοντα (itunes) και χωρίς να μου σβήνει όλο το library κάθε φορά;

    Anyway, ξεφύγαμε πολύ offtopic.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  5. #65
    Εγγραφή
    07-03-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    517
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη αλλά αυτή η ανάλυση δεδομένων πριν λίγο καιρό έδινε ένα λάπτοπ νομίζω. Που δεν θα το χάριζα ούτε στον εχθρό μου. Οπότε ίσως κάτι να πηγαίνει στραβά.
    Στον απλο χρηστη που δεν εχει ιδεα και δεν ειχε laptop η προσφορα αυτη πρεπει να πετυχε τον στοχο της σε μεγαλο βαθμο. Εννοειται πως ενα iPhone 8 ειναι πολυ πιο λειτουργικο απο ενα laptop των 350€, το οποιο αν θυμαμαι καλα ειχε μονο μεγαλη οθονη, τα υπολοιπα ηταν πατος αρα μιλαμε για κινεζικο βασανιστηριο.


  6. #66
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aSMiLoN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον απλο χρηστη που δεν εχει ιδεα και δεν ειχε laptop η προσφορα αυτη πρεπει να πετυχε τον στοχο της σε μεγαλο βαθμο. Εννοειται πως ενα iPhone 8 ειναι πολυ πιο λειτουργικο απο ενα laptop των 350€, το οποιο αν θυμαμαι καλα ειχε μονο μεγαλη οθονη, τα υπολοιπα ηταν πατος αρα μιλαμε για κινεζικο βασανιστηριο.
    Πως το εννούμε ότι πέτυχε η προσφορά? Κατά 99% μετά από ένα 6μηνο θα το πετάξουν στα σκουπίδια.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #67
    Εγγραφή
    07-03-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    517
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως το εννούμε ότι πέτυχε η προσφορά? Κατά 99% μετά από ένα 6μηνο θα το πετάξουν στα σκουπίδια.
    Αν τους δεσμευσαν για 12-24 μηνες συμβολαιο τι σημασια εχει αν οι πελατες πεταξαν το laptop στο 6μηνο;H Wind εβαλε ζεστο χρημα μεσα, οποτε για αυτους ο στοχος της καμπανιας πετυχε.


  8. #68
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aSMiLoN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τους δεσμευσαν για 12-24 μηνες συμβολαιο τι σημασια εχει αν οι πελατες πεταξαν το laptop στο 6μηνο;H Wind εβαλε ζεστο χρημα μεσα, οποτε για αυτους ο στοχος της καμπανιας πετυχε.
    Ααα ναι ναι, προφανώς και συμφωνώ. Εγώ απλώς το βλέπω από τη σκοπιά του χρήστη.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #69
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη αλλά αυτή η ανάλυση δεδομένων πριν λίγο καιρό έδινε ένα λάπτοπ νομίζω. Που δεν θα το χάριζα ούτε στον εχθρό μου. Οπότε ίσως κάτι να πηγαίνει στραβά.
    Αυτό δεν αναιρεί το αρχικό επιχείρημα --> δεν είναι μία κίνηση που γίνεται στα τυφλά και στοχεύει σε συγκεκριμένο πάντα κοινό καθώς δεν μπορούν να καλυφθούν όλοι.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι παρουσιάζεις το open source και την ενασχόληση κάποιου με open source λύσεις, για την ιδιωτικότητά του, ως καγκουριά και το συγκρίνεις με μόντες σε παπάκια και αυτοκίνητα, δείχνει την ασχετοσύνη σου. Στο λέω έτσι απλά, γιατί αυτό υποδηλώνει η απάντησή σου.

    Δεν μου κάνει εντύπωση που είσαι apple user.

    Αυτά. Απάντησε ότι θέλεις. ΔΕΝ σκοπεύω να συνεχίσω να συζητώ μαζί σου. Είναι προφανές πως η αντίληψή μας γύρω απ'αυτά τα θέματα είναι αντιδιαμετρική.

    Εγώ πέρασα από iOS όπως προείπα. Γνωρίζω και τις 2 πλατφόρμες. Όταν και ΑΝ ασχοληθείς κι εσύ με το open source, τότε να ξανακάνουμε την κουβέντα, σε σοβαρό επίπεδο και όχι με γραφικότητες τύπου "gsm-κάγκουρας".

    Δεν είναι ενασχόληση με open source λύση το XDA και οποιαδήποτε αμφιβόλου ποιότητας ΜΟΝΤΙΦΑ στο κινητό. Στην τελική, είναι τόσο ανεπαρκής από τη "μάνα" της η όποια υλοποίηση android μπαίνει σε κινητό από τις εταιρίες, όπου για να μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις σωστά, πρέπει να καταφύγεις σε μεθόδους που σε θέτουν εξαρχής σε κίνδυνο και δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις τι πραγματικά έχεις βάλει στο κινητό σου;

    Το ότι κάποιοι κάνουν σοβαρές δουλειές με το κινητό τους, π.χ. τραπεζικές εντολές μεταξύ άλλων, και εσύ μου υπερασπίζεσαι την εκάστοτε custom rom ως επιχείρημα για να έχει κανείς android, κάνει το επιχείρημα σου να φαίνεται αστείο.

    Δεν είμαι apple user. Απλά έχω iphone. Χαλάρωσε.

    Επίσης είχα linux χωρίς dual boot για πάνω από 10 χρόνια και διαχειρίζομαι debian+plesk & centos+WHM-cpanel. Σιγά τα λάχανα. Δεν διεκδικώ κανένα βραβείο για το οτιδήποτε χρησιμοποιώ ούτε παθιάζομαι. Πόσο μάλλον για την ψευδαίσθηση ελευθερίας σε μία συσκευή που ο σκοπός της είναι να παρακολουθεί κάθε σου κίνηση είτε είσαι on είτε offline.

  10. #70
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.997
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πουθενά δεν κόβουν αποδείξεις. Μη σου πω οτι στην Ελλάδα κόβουν περισσότερες απο παντού. Το ξέρω γιατί όπου ταξιδεύω για δουλειά χρειάζομαι αποδείξεις και πάντα πρέπει να ζητάω. Για ταξιτζήδες στην αγγλία δεν το συζητάω καν. Χειρόγραφη σε κ**οχαρτο. Και δεν δέχονται κάρτα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Πραγματικά απορώ πως λειτουργούν τα φορολογικά συστήματα εκεί. Μόνο η Σουηδία είναι σωστή μου φαίνεται.
    Έχει αρχίσει και αλλάζει αυτό με την κάρτα και τους Βρετανούς ταξιτζήδες εδω και 2-3 χρόνια (τουλάχιστον Εδιμβούργο που ζω, φαντάζομαι και γενικότερα στο νησί).
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  11. #71
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι ενασχόληση με open source λύση το XDA και οποιαδήποτε αμφιβόλου ποιότητας ΜΟΝΤΙΦΑ στο κινητό.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην τελική, είναι τόσο ανεπαρκής από τη "μάνα" της η όποια υλοποίηση android μπαίνει σε κινητό από τις εταιρίες, όπου για να μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις σωστά, πρέπει να καταφύγεις σε μεθόδους που σε θέτουν εξαρχής σε κίνδυνο και δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις τι πραγματικά έχεις βάλει στο κινητό σου;
    Καμία ανεπάρκεια δεν υπάρχει απ'τη μάνα του. Με το root αποκτάς ΕΠΙΠΛΕΟΝ λειτουργίες.

    Μη συγκρίνουμε τι μπορεί να κάνει και τι όχι το android με το iOS, απ´τις μάνες τους, δεν σε συμφέρει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι κάποιοι κάνουν σοβαρές δουλειές με το κινητό τους, π.χ. τραπεζικές εντολές μεταξύ άλλων, και εσύ μου υπερασπίζεσαι την εκάστοτε custom rom ως επιχείρημα για να έχει κανείς android, κάνει το επιχείρημα σου να φαίνεται αστείο.
    Δεν βαρεθήκατε με την καραμέλα των τραπεζικών συναλλαγών κάθε φορά;

    Βρες μου ΜΙΑ είδηση που να έχει προκύψει τραπεζική κλοπή εξαιτίας custom ROM.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι apple user. Απλά έχω iphone. Χαλάρωσε.
    Είναι πασιφανές αυτό.

    Άλλος πρέπει να χαλαρώσει

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης είχα linux χωρίς dual boot για πάνω από 10 χρόνια και διαχειρίζομαι debian+plesk & centos+WHM-cpanel. Σιγά τα λάχανα. Δεν διεκδικώ κανένα βραβείο για το οτιδήποτε χρησιμοποιώ ούτε παθιάζομαι.
    Ποιός διεκδικεί βραβεία; Και γιατί πρέπει να αναφέρουμε το πόσο χρόνο αφιερώσαμε στο X λειτουργικό;

    Ό,τι κάνουμε, το κάνουμε για την προσωπική μας ασφάλεια και για να έχουμε εμείς τον έλεγχο των συσκευών μας.

    Όποιος έχει ανάγκη κάποια εταιρεία να του λέει τι να κάνει και τι όχι με τις συσκευές του, ας το κάνει.

    Εγώ δεν θα τον κατακρίνω.

    Ούτε όμως θα απολογηθώ γιατί διαλέγω ΕΓΩ τι θα τρέχει στις συσκευές μου. Τώρα αν εσύ και οποιοσδήποτε το θεωρείτε μόντα, ποσώς με νοιάζει.

    Είναι κάτι που λειτουργεί σωστά εδώ και χρόνια στις συσκευές μου, κάνω αμέτρητες e-banking συναλλαγές, έχω ακόμη πιο σημαντικά πράγματα να κάνω με τις συσκευές μου απ'το να μεταφέρω απλώς χρηματικά ποσά από δω κι από 'κει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο μάλλον για την ψευδαίσθηση ελευθερίας σε μία συσκευή που ο σκοπός της είναι να παρακολουθεί κάθε σου κίνηση είτε είσαι on είτε offline.
    Άλλος έχει τις ψευδαισθήσεις.

    Αν δεν ξέρεις τι υπάρχει κάτω απ'το καπώ, λογικό να θεωρείς ότι όλα από κάτω, είναι το ίδιο
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  12. #72
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.741
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως το εννούμε ότι πέτυχε η προσφορά? Κατά 99% μετά από ένα 6μηνο θα το πετάξουν στα σκουπίδια.
    Πας καλά ?
    Ακόμα και κλειστό, ακουμπισμένο σε τραπεζάκι, το μηλαράκι μετράει.

    Βέβαια εγώ αγαπώ περισσότερο τα ζωντανά απ' τα φυτά, γι αυτό προτιμάω τον πιγκουΐνο.

    Αγαπημένη μου φράση
    "Δεν ξέρω από apple"
    και άσε τους λίγο ή πολύ άσχετους να βγάλουν άκρη με τα προβλήματα που έχουν.
    It just works

    ΥΓ
    Για θυμίστε μου.
    Την apple δεν είχανε τσιμπήσει που σου έβγαζε την μπαταρία off για να αλλάξουν τα fanboys μπαταρίες?

    ΥΓ2
    Αντε και με το καλό σε type c
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #73
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.632
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μου τι άλλαξε ακριβώς; Μπορώ να εγκαταστήσω εφαρμογές εκτός app store;

    Μπορώ να μεταφέρω αρχεία από και προς τη συσκευή χωρίς μεσάζοντα (itunes) και χωρίς να μου σβήνει όλο το library κάθε φορά;
    Όχι, δε μπορείς εκτός App Store και - ειλικρινά - δε βρίσκω τίποτα το κακό με αυτό. Ομοίως στο Android - παρότι εκεί έχω την επιλογή - χρησιμοποιώ το Play Store.

    Όσο αφορά το iTunes, θύμισε μου για ποια χρονιά συζητάμε γιατί δε θυμάμαι τελευταία φορά που το εγκατέστησα σε υπολογιστή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν θα τον κατακρίνω.
    Καλά πήγε κι αυτό

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ2 Αντε και με το καλό σε type c
    Σε αυτό, συμφωνώ απόλυτα. Άποψη μου, είναι πολλά τα λεφτά (Άρη) από τα δικαιώματα και γι' αυτό η Apple δε καταργεί αυτή τη θύρα που όμως τη βρίσκουμε σε iPad Pro, iPad Mini, Macbooks.. Ελπίζω πως όταν έρθει η ώρα να αλλάξω το XR (στη λήξη της υποστήριξης) να έχει σταματήσει το "αστείο" με τη θύρα Lightning που πια, ούτε το χαρτί της ταχύτητας μπορεί να παίξει.

  14. #74
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, δε μπορείς εκτός App Store και - ειλικρινά - δε βρίσκω τίποτα το κακό με αυτό. Ομοίως στο Android - παρότι εκεί έχω την επιλογή - χρησιμοποιώ το Play Store.
    Στο android υπάρχουν αμέτρητες open-source εφαρμογές που μπορείς να εγκαταστήσεις μέσω f-droid, που δεν θα τις βρεις στο play store.

    Επίσης, υπάρχουν εφαρμογές που έχουν αφαιρεθεί απ'το play store γιατί η google αποφάσισε πως δεν καλύπτουν τα standards της (εδώ γελάμε), οπότε θέλω να έχω την επιλογή να συνεχίσω να τις χρησιμοποιώ.

    Όταν λέμε για εγκατάσταση εκτός store, δεν εννοούμε ότι θέλουμε να βάλουμε το χειρότερο malicious app που κυκλοφορεί εκεί έξω. Κάπου ώπα δηλαδή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο αφορά το iTunes, θύμισε μου για ποια χρονιά συζητάμε γιατί δε θυμάμαι τελευταία φορά που το εγκατέστησα σε υπολογιστή
    Μπορείς δηλαδή, με απλό drag 'n drop να μεταφέρεις από και προς το iphone, αρχεία;

    Αν, ναι, συγχαρητήρια. Έκανε ένα μικρό βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση. I doubt it, όμως.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά πήγε κι αυτό
    Δεν θα κατακρίνω την επιλογή να χρησιμοποιήσει κάποιος, ό,τι θέλει.

    Τις πρακτικές της apple και της κάθε apple, σαφώς και θα τις κατακρίνω.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  15. #75
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo
    Επίσης, υπάρχουν εφαρμογές που έχουν αφαιρεθεί απ'το play store γιατί η google αποφάσισε πως δεν καλύπτουν τα standards της (εδώ γελάμε), οπότε θέλω να έχω την επιλογή να συνεχίσω να τις χρησιμοποιώ.

    Όταν λέμε για εγκατάσταση εκτός store, δεν εννοούμε ότι θέλουμε να βάλουμε το χειρότερο malicious app που κυκλοφορεί εκεί έξω. Κάπου ώπα δηλαδή.
    Α τώρα κάνεις και audit χιλιάδες γραμμές κώδικα και θεωρείς τα standards της Google για τις εφαρμογές στο Play Store, που έχει κατά καιρούς άπειρα προβλήματα με κακόβουλες εφαρμογές, για γέλια.

    Διαβάζεις τι λες;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων




    Καμία ανεπάρκεια δεν υπάρχει απ'τη μάνα του. Με το root αποκτάς ΕΠΙΠΛΕΟΝ λειτουργίες.

    Μη συγκρίνουμε τι μπορεί να κάνει και τι όχι το android με το iOS, απ´τις μάνες τους, δεν σε συμφέρει.



    Δεν βαρεθήκατε με την καραμέλα των τραπεζικών συναλλαγών κάθε φορά;

    Βρες μου ΜΙΑ είδηση που να έχει προκύψει τραπεζική κλοπή εξαιτίας custom ROM.




    Είναι πασιφανές αυτό.

    Άλλος πρέπει να χαλαρώσει



    Ποιός διεκδικεί βραβεία; Και γιατί πρέπει να αναφέρουμε το πόσο χρόνο αφιερώσαμε στο X λειτουργικό;

    Ό,τι κάνουμε, το κάνουμε για την προσωπική μας ασφάλεια και για να έχουμε εμείς τον έλεγχο των συσκευών μας.

    Όποιος έχει ανάγκη κάποια εταιρεία να του λέει τι να κάνει και τι όχι με τις συσκευές του, ας το κάνει.

    Εγώ δεν θα τον κατακρίνω.

    Ούτε όμως θα απολογηθώ γιατί διαλέγω ΕΓΩ τι θα τρέχει στις συσκευές μου. Τώρα αν εσύ και οποιοσδήποτε το θεωρείτε μόντα, ποσώς με νοιάζει.

    Είναι κάτι που λειτουργεί σωστά εδώ και χρόνια στις συσκευές μου, κάνω αμέτρητες e-banking συναλλαγές, έχω ακόμη πιο σημαντικά πράγματα να κάνω με τις συσκευές μου απ'το να μεταφέρω απλώς χρηματικά ποσά από δω κι από 'κει.



    Άλλος έχει τις ψευδαισθήσεις.

    Αν δεν ξέρεις τι υπάρχει κάτω απ'το καπώ, λογικό να θεωρείς ότι όλα από κάτω, είναι το ίδιο


    "Κάτω από το καπώ" --> Είσαι "μηχανικός" κινητών τηλεφώνων; Καλά μίλησα για καγκουριές πιο πάνω.



    Λειτουργείς συσκευή με δικαιώματα root και μιλάς για ασφάλεια.


    Καλό Σαββατοκύριακο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Brainstorm389 : 06-11-21 στις 13:18.

Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας