Σελ. 11 από 290 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 4343
  1. #151
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ της λέω της γυναίκας... πατάς το κουμπάκι.. και ανάβεις θερμοσίφωνο.. και το ξαναπατάς και το κλείνεις... οκ?

    Για πείτε βρε γατόνια τώρα ένα τρόπο οπτικό που θα δείχνει ότι είναι ΟΝ... τι να κάνω? να βάλω να ανάβει και κάνα λαμπάκι ταυτόχρονα μέσα στο πίνακα? (μέχρι τώρα εκεί έχω καταλήξει.. το Κουμπί θα ανοίγει θερμοσίφωνο και θα ανάβει και λαμπάκι). Έχω και ένα arduino που κάθετε αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ...

    Πριν προλάβει κανείς να πει "μα δεν έχεις λαμπάκι που δείχνει ότι άναψε το θερμοσίφωνο?". Η απάντηση είναι πως τώρα έχω αλλά ο τελικός ρελές ελέγχου του θερμοσίφωνου θα είναι πάνω στον ηλιακό σε ηλεκτρολογικό κουτί κλπ

    - - - Updated - - -



    Αν το εμπιστεύεσαι να ανοίξεις την πόρτα 8123 στο κόσμο και έχεις καλό password στο χρήστη ναι. Έχει και δικό του Android App που είναι λαμπάδα και στέλνει πληροφορίες από τους σένσορες του κινητού στο ΗΑ.
    Πχ μπορείς να κάνεις ότι automation Θέλεις χρησιμοποιώντας και το ίδιο σου το κινητό. Να ανάβουν πράγματα μόλις πλησιάζεις σπίτι ... είναι κάψιμο τελείως το θέμα.

    Εγώ αν και τώρα την πόρτα την έχω ανοιχτή και συνδέομαι στεγνά πάνω του.. κανονικά μπαίνω με VPN στο σπίτι από το κινητό και ελέγχω έτσι τα πάντα.
    Εγώ τα ελέγχω κυρίως με google home + tasker.
    ΒΤW τι υπέροχο πράγμα το tasker, σήμερα το έφτιαξα να διαβάζει τα notifications πληρωμών google pay και να περνάει τις συναλλαγές αυτόματα στο bluecoins.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνιμη.. κοίτα 10€ κάνει ένα Shelly 1... θα το ρίξω να δίνει ρεύμα σε ένα λαμπάκι στον πίνακα.. στο υπάρχων λαμπάκι βασικά που έχει ο Ηλιακός.
    To 3ΕΜ δεν έχει ήδη πράσινο και κόκκινο λεντάκι;

  2. #152
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.444
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τα ελέγχω κυρίως με google home + tasker.
    ΒΤW τι υπέροχο πράγμα το tasker, σήμερα το έφτιαξα να διαβάζει τα notifications πληρωμών google pay και να περνάει τις συναλλαγές αυτόματα στο bluecoins.
    Καλή φάση.. εγώ με Alexa .. αν και δεν βλέπω το tablet που κόλλησα στο ψυγείο να αντέχει καιρό.. το σκίζει ο μικρός προσπαθώντας να ζητήσει πράγματα από την Alexa χωρίς να ξέρει αγγλικά θεός.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    To 3ΕΜ δεν έχει ήδη πράσινο και κόκκινο λεντάκι;
    Δεν έχω το 3ΕΜ γιατί είμαι μονοφασικός. Κοίτα εμένα δεν με νοιάζει.. απλά δεν μπορώ την γκρίνια της γυναίκας... μπορεί να το δει από το κινητό της αν το άναψε, από το τάμπλετ στο ψυγείο που δείχνει τα watt.. ε το ρημάδι μόλις ανάβεις το θερμοσίφωνο πάει συν 4000watt... θα βάλω και το λαμπάκι ε τι άλλο να κάνω...

    Ωπα το βρήκα... θα βάλω τη google να μιλάει στο ταμπλετ "H ENTOΛΗ ΕΞΕΤΕΛΕΣΘΕΙ, ΑΝΑΨΕ ΤΟ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΟ"

    - - - Updated - - -

    Οκ άνοιξα και έβαλα ένα shelly plus 1pm στην αμαρτωλή πρίζα που έχω μικροκυμάτων και τοστιέρα.
    Μπήκε μια χαρά, δεν χρειάστηκε κλεμες ή κάτι άλλο (βασικά κλεμες χρειάζονται αν θες να χρησιμοποιήσεις διακόπτες) και δουλεύει ρολόι.
    Θα παρακολουθήσω τη θερμοκρασία του Shelly του συγκεκριμένου αν και δεν έχουμε ζέστη τώρα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20211130_094402.jpg  


  3. #153
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.275
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αδερφέ, σε ζηλεύω που έχεις το χρόνο και ασχολείσαι, αλήθεια.. Έχω πάρει εδώ και κανα 6μηνο+ ένα set motherboard/CPU και ακόμη σε ένα ράφι είναι... τα κοιτάω, με κοιτάνε και όλα καλά
    Απ' ότι καταλαβαίνω ο μικρός σου είναι αρκετά μικρός ακόμη...
    Φτιάξε ότι φτιάχνεις για όσο προλαβαίνεις ακόμη.. Ένα απόγευμά μου να σου περιγράψω με τα τρεξίματα που έχω με τους δικούς μου θα κλάψεις..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  4. #154
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    812
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ της λέω της γυναίκας... πατάς το κουμπάκι.. και ανάβεις θερμοσίφωνο.. και το ξαναπατάς και το κλείνεις... οκ?

    Για πείτε βρε γατόνια τώρα ένα τρόπο οπτικό που θα δείχνει ότι είναι ΟΝ... τι να κάνω? να βάλω να ανάβει και κάνα λαμπάκι ταυτόχρονα μέσα στο πίνακα? (μέχρι τώρα εκεί έχω καταλήξει.. το Κουμπί θα ανοίγει θερμοσίφωνο και θα ανάβει και λαμπάκι). Έχω και ένα arduino που κάθετε αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ...

    Πριν προλάβει κανείς να πει "μα δεν έχεις λαμπάκι που δείχνει ότι άναψε το θερμοσίφωνο?". Η απάντηση είναι πως τώρα έχω αλλά ο τελικός ρελές ελέγχου του θερμοσίφωνου θα είναι πάνω στον ηλιακό σε ηλεκτρολογικό κουτί κλπ
    Ε, ναι, νομίζω ότι ο πιο "αναλογικός", "παραδοσιακός" τρόπος είναι αυτός. Τουλάχιστον νομίζω ότι με αυτό θα ήταν ικανοποιημένη και η δική μου γυναίκα που της "αρέσουν" σε γενικές γραμμές οι αυτοματισμοί που υλοποιώ, αλλά θέλει να μην αλλάξει και τίποτα στο σπίτι και να λειτουργεί και εντελώς παραδοσιακά.

  5. #155
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.275
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε, ναι, νομίζω ότι ο πιο "αναλογικός", "παραδοσιακός" τρόπος είναι αυτός. Τουλάχιστον νομίζω ότι με αυτό θα ήταν ικανοποιημένη και η δική μου γυναίκα που της "αρέσουν" σε γενικές γραμμές οι αυτοματισμοί που υλοποιώ, αλλά θέλει να μην αλλάξει και τίποτα στο σπίτι και να λειτουργεί και εντελώς παραδοσιακά.
    Το αυτό... αν δεις τα μηνύματά μου πιο πίσω, η χειροκίνητη λειτουργία - εννοείται με την τρέχουσα λογική, δηλαδή ανοίγω, βλέπω λαμπάκι - ήταν προαπαιτούμενη για προστασία από παντόφλες...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 30-11-21 στις 11:26.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  6. #156
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    812
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αυτό... αν δεις τα μυνήματά μου πιο πίσω, η χειροκίνητη λειτουργία - εννοείται με την τρέχουσα λογική, δηλαδή ανοίγω, βλέπω λαμπάκι - ήταν προαπαιτούμενη για προστασία από παντόφλες...
    Προσωπική μου άποψη είναι ότι, ειδικά σε ένα σπίτι, όπου πέρα από τις συζύγους μας που δεν έχουν την τεχνολογική μας τρέλα, μπορεί να κυκλοφορούν και άλλοι άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας, π.χ. παππούδες, γιαγιάδες, θα πρέπει όποια παρέμβαση πραγματοποιούμε να μην αλλάζει την υφιστάμενη λειτουργία, αλλά να της προσδίδει επιπλέον δυνατότητες.
    Βλέπω περιπτώσεις για παράδειγμα όπου αντικαθιστούν τους κλασικούς διακόπτες με "state of the art" wifi διακόπτες με οθόνη, κεντρικούς servers για έλεγχο τύπου KNX κτλ κτλ, και προσωπικά αμφιβάλω για την πρακτικότητά τους. Πέρα από το γεγονός ότι είναι εφετζίδικο να κάνεις κάτι τέτοιο, κατά τα άλλα το θεωρώ μειονέκτημα, γιατί χρειάζεται εκπαίδευση κάποιος για να κάνει πολύ βασικά πράγματα.
    Γι' αυτό και πάντα προτείνω να κάνει κάποιος μια παραδοσιακή ηλεκτρολογική εγκατάσταση και να επιλέξει τον κατασκευαστή που του ταιριάζει, Shelly, Sonoff, οποιονδήποτε και να κάνει έξυπνα τα κομμάτια του σπιτιού που τον ενδιαφέρουν. Θέλεις να το πας παρακάτω για να διαχειρίζεσαι τους διαφορετικούς vendors από μια πλατφόρμα; Βάζεις ένα Homeassistant, που θέλει πολύ διάβασμα και χρόνο για να το κάνεις πολύ καλό, σε ένα RasPi και τέλος.

    Επόμενο project είναι να αγοράσω κανα δυο φτηνά tablet 10' και να καταφέρω να τα στήσω στον τοίχο, με τέτοιο τρόπο όμως που δε θα με διώξει το στεφάνι μου από το σπίτι και με το floorplan του homeassistant να τα ελέγχουμε όλα από εκεί. Ενώ έχω έτοιμο το frontend του homeassistant, το καθυστερώ γιατί θέλει σκαψίματα στους τοίχους, για να περάσω και να μη φαίνονται τα ρεύματα για την τροφοδοσία των tablets.

  7. #157
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.444
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπική μου άποψη είναι ότι, ειδικά σε ένα σπίτι, όπου πέρα από τις συζύγους μας που δεν έχουν την τεχνολογική μας τρέλα, μπορεί να κυκλοφορούν και άλλοι άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας, π.χ. παππούδες, γιαγιάδες, θα πρέπει όποια παρέμβαση πραγματοποιούμε να μην αλλάζει την υφιστάμενη λειτουργία, αλλά να της προσδίδει επιπλέον δυνατότητες.
    Όποιος μπαίνει σπίτι μου, δείχνει χαρτί στην πόρτα πως έχει τελειώσει τουλάχιστον "Κολάμπια" ... δίκιο έχεις για αυτό παλεύω να κρατήσω την παραδοσιακή μορφή το οποίο είναι ηλίθιο αν το σκεφτείς γιατί αυτό με κάνει και χώνο έξτρα λεφτά.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επόμενο project είναι να αγοράσω κανα δυο φτηνά tablet 10' και να καταφέρω να τα στήσω στον τοίχο, με τέτοιο τρόπο όμως που δε θα με διώξει το στεφάνι μου από το σπίτι και με το floorplan του homeassistant να τα ελέγχουμε όλα από εκεί. Ενώ έχω έτοιμο το frontend του homeassistant, το καθυστερώ γιατί θέλει σκαψίματα στους τοίχους, για να περάσω και να μη φαίνονται τα ρεύματα για την τροφοδοσία των tablets.
    Το έκανα ήδη με ένα Samsung A7 που πήρα 159€ σε ευκαιρία και είναι στο ψυγείο ήδη. Η εφαρμογή που θα χρειαστείς που είναι MUST και εμένα μου έλυσε τα χέρια γιατί πήγαινε ο ταλιμπάν ο μικρός και το πείραζε, είναι το Fully Kiosk με αξία licence 6$. Το προγραμματάκι δεν υπάρχει ειλικρινά. Το έχω βάλει στο πλάι του ψυγείου και έχω και Alexa επάνω. Θα βάλω φωτογραφία το απόγευμα.
    Τώρα 2η λύση που την κάνουν οι περισσότεροι είναι το Fire HD 10" το οποίο είναι καταπληκτικό για αυτή τη δουλειά και είναι πολύ φτηνό. Δεν πήρα αυτό βασικά γιατί το tablet το ήθελα γενικά και για άλλες δουλειές. Το καλό του fire hd είναι πως η Alexa είναι ενεργή πάντα ενώ στο Samsung μόνο όταν είναι foreground η εφαρμογή.
    Για το στεφάνι που λες... εγώ την ψάρωσα γιατί έβαλα ιντερνετικό ραδιόφωνο που αλλάζει σταθμούς με την Alexa "Alexa play radio station Real FM πχ" και έχω και Plex tab από τον plex server μου που έχει όλα τα mp3 της και παίζει το τάβλετ ότι διαλέξει.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #158
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.275
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω παρατημένο ένα Huawei Mediapad T1 8.0, το οποίο μάλιστα είναι Wifi+3G. Παλιότερα ήθελα να το βάλω στο γραφείο μου στο σπίτι γιατί έχω μια σελιδούλα σε self hosted webserver που τσεκάρει αν είναι online οι συσκευές μου (και ποιες είναι). Και ήθελα και καλά να βλέπω αυτή τη σελίδα...
    Επειδή το mediapad το είχε ο μικρός παλιά και ήταν τίγκα και σερνόταν, είχα τη φαεινή ιδέα να του κάνω factory reset. Μετά από αυτό δεν μπορεί να συνδεθεί στη google για να κάνει update (μάλλον λόγω παλαιότητας)
    Ίσως να μπορώ να κάνω sideload τίποτα google services και να παίξει, αλλά δεν βρήκα χρόνο/όρεξη να ασχοληθώ.. Ίσως τώρα κάτσω να ασχοληθώ μπας και δουλέψει (αν και με 4.3 δεν το βλέπω να κάνει τίποτα)
    Screenshot από τη σελίδα που έχω και κάνει τσεκ (κάνει refresh κάθε χ δευτερόλεπτα. Κόκκινα τα offline, πράσινα τα online). Μιας και είναι public η εικόνα έσβησα τα ονόματα..
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  138,0 KB 
ID: 232729
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  9. #159
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    812
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ακριβώς το ίδιο πήγα να κάνω κι εγώ με το παλιό tablet του μικρού, ένα MLS κάτι, για να το χρησιμοποιήσω ως wall panel, αλλά με το factory reset και την αναβάθμισή του κάτι πήγε στραβά και έχει μπει σε boot loop.
    Βρήκα πώς να του φλασάρω τη rom από αυτή την κατάσταση που είναι, αλλά δεν βρίσκω τη rom!!!

  10. #160
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.444
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Οκ έβαλα να βλέπω τις θερμοκρασίες από όλα τα Shelly που το υποστηρίζουν (To EM πχ δεν δίνει την θερμοκρασία του που είναι λογικό γιατί είναι απλά διακόπτης για ρελέ) και το Plus1 PM που μπήκε σήμερα μέσα στην πρίζα είναι σε idle στους 55ο.
    Θερμοκρασία το σπίτι είναι στους 20
    Από ότι διάβασα, δουλεύουν κανονικά μέχρι τους 95o και μετά κάνουν shutdown οπότε δεν βλέπω κάτι τραγικό.
    Στο Screenshot το PM01 το απλό το έχω στο πάτωμα στην τραπεζαρία γιατί είναι αυτό που έχει το Thermostat addon πάνω του και θα μπει ταράτσα για αυτό λέει μόνο 36.5o

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ShellyPlus01PMTemp.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  48,9 KB 
ID: 232734
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #161
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.275
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς το ίδιο πήγα να κάνω κι εγώ με το παλιό tablet του μικρού, ένα MLS κάτι, για να το χρησιμοποιήσω ως wall panel, αλλά με το factory reset και την αναβάθμισή του κάτι πήγε στραβά και έχει μπει σε boot loop.
    Βρήκα πώς να του φλασάρω τη rom από αυτή την κατάσταση που είναι, αλλά δεν βρίσκω τη rom!!!
    Αυτό είναι το κακό με κάτι MLS/turbox/innovator κλπ.. Μετά από καιρό ψάχνεις για υποστήριξη και γιοκ...
    Όχι οτι το Huawei είναι πολύ καλύτερο.. απλά επειδή δεν είναι μόνο για την Ελλάδα, έχεις ελπίδες να βρεις τίποτα σε κανα ξένο site

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ έβαλα να βλέπω τις θερμοκρασίες από όλα τα Shelly που το υποστηρίζουν (To EM πχ δεν δίνει την θερμοκρασία του που είναι λογικό γιατί είναι απλά διακόπτης για ρελέ) και το Plus1 PM που μπήκε σήμερα μέσα στην πρίζα είναι σε idle στους 55ο.
    Θερμοκρασία το σπίτι είναι στους 20
    Από ότι διάβασα, δουλεύουν κανονικά μέχρι τους 95o και μετά κάνουν shutdown οπότε δεν βλέπω κάτι τραγικό.
    Στο Screenshot το PM01 το απλό το έχω στο πάτωμα στην τραπεζαρία γιατί είναι αυτό που έχει το Thermostat addon πάνω του και θα μπει ταράτσα για αυτό λέει μόνο 36.5o
    Ολόκληρη συλλογή έχεις κάνει...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  12. #162
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.444
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολόκληρη συλλογή έχεις κάνει...
    Παρέλαβα χτες από το shelly cloud οπότε έχω ακόμα να βάλω 7 Plus PM1, 2 door sensors, 1 EM α και μια σειρήνα για το συναγερμό που θέλω να κάνω.... Στα επείγον είναι ένα Conbee II γιατί το Zigbee hub της Xiaomi που πήρα ΔΕΝ θέλει να πάρει πάνω του τις λάμπες του ΙΚΕΑ που πήρα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #163
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρέλαβα χτες από το shelly cloud οπότε έχω ακόμα να βάλω 7 Plus PM1, 2 door sensors, 1 EM α και μια σειρήνα για το συναγερμό που θέλω να κάνω.... Στα επείγον είναι ένα Conbee II γιατί το Zigbee hub της Xiaomi που πήρα ΔΕΝ θέλει να πάρει πάνω του τις λάμπες του ΙΚΕΑ που πήρα.
    Τα shelly τα παρήγγειλες με τα φτηνά ή τα ακριβά μεταφορικά; Με ποια εταιρεία ήρθαν;

  14. #164
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.275
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρέλαβα χτες από το shelly cloud οπότε έχω ακόμα να βάλω 7 Plus PM1, 2 door sensors, 1 EM α και μια σειρήνα για το συναγερμό που θέλω να κάνω.... Στα επείγον είναι ένα Conbee II γιατί το Zigbee hub της Xiaomi που πήρα ΔΕΝ θέλει να πάρει πάνω του τις λάμπες του ΙΚΕΑ που πήρα.
    χαχα, το' χεις τερματίσει...
    Παρέλαβες τόσο γρήγορα! Την Πέμπτη που μας πέρασε δεν τα παρήγγειλες; Μπράβο.. σφαιράτοι οι τύποι.. Εγώ που την έκανα χτες την παραγγελία πάντως είναι σε status packing. Πέσαν μάλλον πολλές παραγγελίες λόγω Black Friday
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  15. #165
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    812
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχα, το' χεις τερματίσει...
    Παρέλαβες τόσο γρήγορα! Την Πέμπτη που μας πέρασε δεν τα παρήγγειλες; Μπράβο.. σφαιράτοι οι τύποι.. Εγώ που την έκανα χτες την παραγγελία πάντως είναι σε status packing. Πέσαν μάλλον πολλές παραγγελίες λόγω Black Friday
    Εγώ παρήγγειλα Παρασκευή, παρέλαβα πριν δυο ώρες με DHL, την ακριβή επιλογή. Δεν είχα και άλλη λόγω ποσού της παραγγελίας

Σελ. 11 από 290 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας